PDA

Επιστροφή στο Forum : Speed port entry SOS



mastersaluki
13-04-20, 12:24
Καλημερα σαε εχω το παραπανω ρουτερ του ΟΤΕ, πως μπορω πατωντας την εξωτερικα ΙΡ που εχω να βλεπω το ρουτερ μου? τι πρεπει να κανω; παταω την εξωτερικη αλλα δν με παει στο ρουτερ.


ευχαριστω για την βοηθεια

Ste7ios
13-04-20, 12:35
Γιατί θες να κάνεις κάτι τέτοιο; Γενικά δεν συνίσταται να το κάνεις καθώς δεν είναι δύσκολο να παρεισδήσουν στο router και στο δίκτυο σου.

kioan
13-04-20, 12:59
Ο ΟΤΕ έχει ενεργοποιημένο firewall στο δίκτυό του και πρέπει να ζητήσεις να σου το ανοίξουν για να επιτραπεί αυτό (τουλάχιστον έτσι ήταν πιο παλιά, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι)
Άπαξ και ανοίξει από πλευράς δικτύου παρόχου, πρέπει να κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις και στον router σου.

Αλλά όπως είπε και ο Στέλιος, δεν ενδείκνυται να το κάνεις.

nestoras
13-04-20, 13:01
Ενδεδειγμένη λύση είναι να έχεις υπολογιστή εντός του δικτύου με κάποια secure υπηρεσια (πχ ssl vpn, ssh κτλ) και να κάνεις port forward σε αυτο το μηχάνημα πρώτα και μετά μέσα από αυτό το μηχάνημα να κάνεις διαχείρηση στην εσωτερική πλέον IP του ρούτερ.

Αν έχεις COSMOTE, μέσω του application έχεις τη δυνατότητα να κάνεις βασικές λειτουργίες όπως είναι το reboot ή η αλλαγή του password του wifi.

moutoulos
13-04-20, 14:32
Αν έχεις COSMOTE ... όπως είναι το reboot ή η αλλαγή του password του wifi.
Ανδρέα όπως πολύ σωστά είπε ο Παναγιώτης, συμπληρώνω ακόμα οτι βλέπεις την ταχύτητα της σύνδεσής σου,
και έχεις επίσης την δυνατότητα να ενεργοποιήσεις ή απενεργοποιήσεις το WiFi του Modem/Router σου ...

mastersaluki
18-04-20, 16:44
Σας ρωτάω γιατί ανοίγω την πόρτα 7 και 9 για το TeamViewer αλλά όταν πάω στο https://www.canyouseeme.org/ μου βγάζει τις πόρτες κλειστές


Κάποιος που να είχε το ίδιο πρόβλημα? καμία βοήθεια?


Καλή Ανάσταση να έχουμε

kioan
18-04-20, 16:48
Το TeamViewer δεν χρειάζεται να ανοίξεις πόρτες για να δουλέψει, μπορεί να λειτουργήσει και πίσω από NAT.

mastersaluki
19-04-20, 12:09
Καλημέρα κ ευχαριστώ για την απάντηση. Οταν λέω teamviewer εννοώ να ανοίγω το pc από μακρυά. Δηλαδή θέλω τις πόρτες για ενεργοποιήσω το wol

kioan
19-04-20, 14:27
Δεν είναι τόσο απλό το θέμα του WOL, δεν αρκεί απλώς να κάνεις ένα port forward στον router, αλλά θα πρέπει αυτός να γνωρίζει και την MAC address του υπολογιστή που προσπαθείς να ανάψεις.
Αν δεν μπορείς να βάλεις static εγγραφές στην ARP cache του router, τότε λίγη ώρα αφότου κλείσει ο υπολογιστής δεν θα μπορέσεις να τον ξαναανάψεις μέσω WOL.

Το γιατί συμβαίνει αυτό το περιγράφω αναλυτικά σε παλαιότερη σχετική συζήτηση εδώ (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72927&p=625742&viewfull=1#post625742).

alefgr
20-04-20, 04:07
Κι όμως μπορεί να δουλέψει το WOL από internet, αρκεί να το επιτρέπει το router του ΟΤΕ που δεν το έχω δοκιμάσει. Σε αυτή την περίπτωση κάνουμε forward μια πόρτα εξωτερική που συνήθως είναι ψηλά, πχ 53289, με κατεύθυνση εσωτερικά συνήθως στην πόρτα 7, και με ip την broadcast ip του subnet που ανήκει το router. Για παράδειγμα, αν το router έχει την ip 192.168.1.1, τότε η broadcast ip είναι η 192.168.1.255. Το κακό είναι όπως είπα στην αρχή, ότι πολλά routers θεωρούν αντικανονική αυτή την ip και δεν την δέχονται. Στην περίπτωση της broadcast ip, είναι υποχρεωμένα τα switch να στέλνουν το πακέτο σε κάθε πόρτα τους που είναι ενεργή, άσχετα πριν από πόση ώρα έκλεισε ο υπολογιστής μας.

Σχετικά με την πρόσβαση στο speedport από internet χωρίς να ανοίξεις το firewall του ΟΤΕ, με μια τεχνική που σίγουρα δουλεύει γιατί το έχω κάνει σε πολλούς πελάτες μου στο Speed port Entry 2i, είναι να κάνεις και πάλι forward από μια πόρτα ψηλά στην πόρτα 80, με κατεύθυνση την εσωτερική ip του router. Φυσικά καλό είναι να έχεις ένα πολύ μεγάλο και δύσκολο password.