PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ INVERTER Η ΓΕΝΝΗΤΡΙΑΣ



GREECEPILOT
22-04-20, 21:05
Παίδες καλησπέρα. Έχω μερικές ερωτήσεις και όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει :
(1) Ποιες οι ανάγκες σε Kw για γεννήτρια για ένα κανονικό τυπικό σπίτι 100μ2 με τα γνωστά φορτία ,εάν θέλαμε να δουλέψει κάποιες μέρες ΜΟΝΟ με την γεννήτρια; Ας θεωρήσουμε ότι το σπίτι αυτό ,τώρα ''τρέχει'' με ΔΕΗ μονοφασική παροχή 35Α.

(2) Εάν το ίδιο παραπάνω σπίτι το δουλεύαμε με φωτοβολταϊκά ή ανεμογεννήτρια ή συνδιασμό και των δύο , τί ισχύος θα έπρεπε να είναι αυτό το inverter ;;;

mtzag
22-04-20, 21:10
10kw καλα ειναι

GIORGOSD
22-04-20, 21:29
Παίδες καλησπέρα. Έχω μερικές ερωτήσεις και όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει :
(1) Ποιες οι ανάγκες σε Kw για γεννήτρια για ένα κανονικό τυπικό σπίτι 100μ2 με τα γνωστά φορτία ,εάν θέλαμε να δουλέψει κάποιες μέρες ΜΟΝΟ με την γεννήτρια; Ας θεωρήσουμε ότι το σπίτι αυτό ,τώρα ''τρέχει'' με ΔΕΗ μονοφασική παροχή 35Α.

(2) Εάν το ίδιο παραπάνω σπίτι το δουλεύαμε με φωτοβολταϊκά ή ανεμογεννήτρια ή συνδιασμό και των δύο , τί ισχύος θα έπρεπε να είναι αυτό το inverter ;;;Καλησπέρα και από μένα, επειδή είχα μελετήσει το σχετικό θέμα και για το σπίτι μου, εάν το καλοσκεφτείς τα φορτία από λάμπες και μικρές καταναλώσεις είναι.... τίποτα. Το μεγάλο πρόβλημα είναι με τα μεγαλα φορτία όπως κλιματιστικά, κουζίνα ψυγείο και θερμοσίφωνα. Εαν υπολογίσεις πόσα βατ τραβάνε αυτά τα φορτία την ώρα θα βγάλεις το μέγεθος της γεννητριας. Υπάρχει και η λύση με inverter όπου είναι συνδεδεμένο με την παροχή σου στα 220 και με κάποια παροχή από φωτοβολταϊκά, άρα μυλαμε για inverter με 2 εισόδους και μια έξοδο προσ κατανάλωση. Οποτε έχεις ανάγκη για μικρά φορτία σου την δινει την παροχή αυτή από τα φωτοβολταϊκά και μόλις του ζητήσεις μεγάλη παροχή σε ρεύμα σε γυρνάει αυτόματα σε ΔΕΗ χωρίς εσύ σαν χρήστης να βλέπεις πτώση τάσης από την αλλαγή! το άλλο θέμα όπως έγραψες είναι εάν θέλεις γεννητρια πόσες ώρες υπολογίζεις να την δουλεύεις???? Για μια ώρα ανάγκης είναι σωστή λύση, 1,2,3 ώρες? Γιατί εάν δεις τόση κατανάλωση σ καύσιμο έχει ανά ώρα θα το ξανασκεφτεις. Όπως και να έχει πιστεύω ότι το κόστος γενικά θα ξεπεράσει το 2.000 € για αρχή.... Και φυσικά εάν από το κόστος οποιο και να είναι ποτέ θα το κάνεις απόσβεση???? Τα ερώτηματα δικά σου

Στάλθηκε από το Ulefone S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pstratos
22-04-20, 21:55
Δες εδώ
https://www.victronenergy.gr/inverters-chargers/quattro

τροφοδοτεί τα φορτία σου, από οτι έχεις, και ξεζουμίζει την γεννήτρια. Όρεξη να έχεις να χώνεις $$$$

GIORGOSD
22-04-20, 22:12
Πολύ σωστά, για αυτό ακριβώς το μηχάνημα έλεγα αλλά υπάρχει και σ πιο μικρό, Blue power όπως το λέγανε και πιο παλιά..... Είναι φοβερη λύση αλλά..... με κόστος

Στάλθηκε από το Ulefone S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
22-04-20, 22:36
Παίδες καλησπέρα. Έχω μερικές ερωτήσεις και όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει :
(1) Ποιες οι ανάγκες σε Kw για γεννήτρια για ένα κανονικό τυπικό σπίτι 100μ2 με τα γνωστά φορτία ,εάν θέλαμε να δουλέψει κάποιες μέρες ΜΟΝΟ με την γεννήτρια; Ας θεωρήσουμε ότι το σπίτι αυτό ,τώρα ''τρέχει'' με ΔΕΗ μονοφασική παροχή 35Α.

(2) Εάν το ίδιο παραπάνω σπίτι το δουλεύαμε με φωτοβολταϊκά ή ανεμογεννήτρια ή συνδιασμό και των δύο , τί ισχύος θα έπρεπε να είναι αυτό το inverter ;;;

Σε γενικες γραμμες με 10kva και προσεκτικη λειτουργια να μην λειτουργουν ταυτοχρονα τα φορτια ειναι δυνατον να δουλεψουν τα παντα.
Ιδανικα 16 kva


Δες εδώ
https://www.victronenergy.gr/inverters-chargers/quattro

τροφοδοτεί τα φορτία σου, από οτι έχεις, και ξεζουμίζει την γεννήτρια. Όρεξη να έχεις να χώνεις $$$$


Πολύ σωστά, για αυτό ακριβώς το μηχάνημα έλεγα αλλά υπάρχει και σ πιο μικρό, Blue power όπως το λέγανε και πιο παλιά..... Είναι φοβερη λύση αλλά..... με κόστος

Στάλθηκε από το Ulefone S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aυτο απαιτει να εχει συνδεμένες μπαταρίες .Για λειτουργια ΔΕΗ-Η/Ζ ειναι περιττο.

pstratos
22-04-20, 23:02
Βάζεις πολύ μικρή μπαταρία, ίσα ισα για την εκκίνηση της γεννήτριας. Σε σκάφη που το έχω συναντήσει "σκοτώνει". Ο στόχος είναι να μην καις την 2000VA γενήτρια όταν θες συνεχώς πχ 100W. θα τα πάρει από την μπαταρία, και στο επιθυμητό σημείο, θα εκκινήσει το ΗΖ ώστε να το φορτίσει πχ 80-90% (ή όπου είναι οικονομικότερο). Έχετε υπόψη οτι η "μικροπαραγωγή" ενέργειας μπορεί να είναι 5-10 φορές ακριβότερη από το δύκτιο. Κάποτε σε σκαφάκι είχαμε δει την κάθε kWh να μας κοστίζει 1-1.5€ !

genesis
23-04-20, 08:06
Απόστολε, τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις? Για ποιον κυρίως λόγο χρειάζεσαι ένα τέτοιο σύστημα?
Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε γιατί ανάλογα με το πρόβλημα, η λύση μπορεί να έχει σημαντικές διαφοροποιήσεις.

GREECEPILOT
23-04-20, 20:12
Καλησπέρα και από μένα, επειδή είχα μελετήσει το σχετικό θέμα και για το σπίτι μου, εάν το καλοσκεφτείς τα φορτία από λάμπες και μικρές καταναλώσεις είναι.... τίποτα. Το μεγάλο πρόβλημα είναι με τα μεγαλα φορτία όπως κλιματιστικά, κουζίνα ψυγείο και θερμοσίφωνα. Εαν υπολογίσεις πόσα βατ τραβάνε αυτά τα φορτία την ώρα θα βγάλεις το μέγεθος της γεννητριας. Υπάρχει και η λύση με inverter όπου είναι συνδεδεμένο με την παροχή σου στα 220 και με κάποια παροχή από φωτοβολταϊκά, άρα μυλαμε για inverter με 2 εισόδους και μια έξοδο προσ κατανάλωση. Οποτε έχεις ανάγκη για μικρά φορτία σου την δινει την παροχή αυτή από τα φωτοβολταϊκά και μόλις του ζητήσεις μεγάλη παροχή σε ρεύμα σε γυρνάει αυτόματα σε ΔΕΗ χωρίς εσύ σαν χρήστης να βλέπεις πτώση τάσης από την αλλαγή! το άλλο θέμα όπως έγραψες είναι εάν θέλεις γεννητρια πόσες ώρες υπολογίζεις να την δουλεύεις???? Για μια ώρα ανάγκης είναι σωστή λύση, 1,2,3 ώρες? Γιατί εάν δεις τόση κατανάλωση σ καύσιμο έχει ανά ώρα θα το ξανασκεφτεις. Όπως και να έχει πιστεύω ότι το κόστος γενικά θα ξεπεράσει το 2.000 € για αρχή.... Και φυσικά εάν από το κόστος οποιο και να είναι ποτέ θα το κάνεις απόσβεση???? Τα ερώτηματα δικά σου

Στάλθηκε από το Ulefone S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλησπέρα. Το σκεπτικό είναι να μην υπάρχει καθόλου ΔΕΗ στην μέση για πάντα και να είσαι σίγουρος πως ότι και να κάψει μια γεννήτρια ,καμία σχέση δεν έχει με τα κερατιάτικα της ΔΕΗ!! Επίσης με λίγη σωστή κατανομή των φορτίων πιστεύω ότι μπορεί να επιτευχθεί οικονομία κλίμακας.

GREECEPILOT
23-04-20, 20:16
Δες εδώ
https://www.victronenergy.gr/inverters-chargers/quattro

τροφοδοτεί τα φορτία σου, από οτι έχεις, και ξεζουμίζει την γεννήτρια. Όρεξη να έχεις να χώνεις $$$$

Ενδιαφέρον φαίνεται....κόστος κτήσης ;; χαχαα

GREECEPILOT
23-04-20, 20:19
Σε γενικες γραμμες με 10kva και προσεκτικη λειτουργια να μην λειτουργουν ταυτοχρονα τα φορτια ειναι δυνατον να δουλεψουν τα παντα.
Ιδανικα 16 kva





Aυτο απαιτει να εχει συνδεμένες μπαταρίες .Για λειτουργια ΔΕΗ-Η/Ζ ειναι περιττο.

Αυτό κατάλαβα και εγώ...
Καλή φάση οι μπαταρίες αλλά σε βάθος χρόνου χαλάνε εύκολα..ΕΚτός εάν φτιάξει κάποιος μία συστοιχία μπαταριών σαν του Καλογεράκη χιχχιχ

GREECEPILOT
23-04-20, 20:21
Βάζεις πολύ μικρή μπαταρία, ίσα ισα για την εκκίνηση της γεννήτριας. Σε σκάφη που το έχω συναντήσει "σκοτώνει". Ο στόχος είναι να μην καις την 2000VA γενήτρια όταν θες συνεχώς πχ 100W. θα τα πάρει από την μπαταρία, και στο επιθυμητό σημείο, θα εκκινήσει το ΗΖ ώστε να το φορτίσει πχ 80-90% (ή όπου είναι οικονομικότερο). Έχετε υπόψη οτι η "μικροπαραγωγή" ενέργειας μπορεί να είναι 5-10 φορές ακριβότερη από το δύκτιο. Κάποτε σε σκαφάκι είχαμε δει την κάθε kWh να μας κοστίζει 1-1.5€ !

ΈΧεις δίκιο για το κόστος του παραγώμενου ρεύματος αλλά αντιμετωπίζεται θεωρώ με μία σωστή υβριδική ίσως κατασκευή..

GREECEPILOT
23-04-20, 20:25
Απόστολε, τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις? Για ποιον κυρίως λόγο χρειάζεσαι ένα τέτοιο σύστημα?
Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε γιατί ανάλογα με το πρόβλημα, η λύση μπορεί να έχει σημαντικές διαφοροποιήσεις.

Σε θεωρητικό επίπεδο ,το σκεπτικό είναι ότι θα ήθελα το πατρικό μου να γίνει ΕΝΤΕΛΩΣ αυτόνομο όσων αφορά το ρεύμα σε πρώτη φάση. Κυρίως για χομπίστικους λόγους και πειραματισμού....
ΔΕΝ είμαι ηλεκτρολόγος ΟΥΤΕ ηλεκτρονικός αλλά τρέφω μεγάλη αγάπη για ρεύματα και τα ηλεκτρονικά.... Πολλές φορές σε δικά μου έργα (ανακαινίσεις κάνω) έχω κάνει εξολοκλήρου τα ηλεκτρολογικά ή τους συναγερμούς και διάφορες άλλες πατέντες και μετά αναλαμβάνει κάποιος υπεργολάβος μου να με ελέγξει και να υπογράψει.

GREECEPILOT
23-04-20, 20:35
Οπότε θεωρώ ότι το ερώτημά μου απαντήθηκε σε γενικές γραμμές. .... Ας πούμε τώρα ότι ήθελα να στρώσω τον πωπω μου κάτω και να κατασκευάσω ένα inverter μεγάλης ισχύος ...είναι εφικτό;; Υπάρχουν σχέδια; θα ήθελα σε αυτό το κομμάτι να αναφερθώ ξανά στον Καλογεράκη (είχα συχνότατη επικοινωνία μαζί του μιας και είμαστε συγχωριανοί) και δεν έχω λόγια να πω για αυτό το τελευταίο τέρας ινβέρτερ τέλειας απόδοσης που έφτιαξε....
Δεν μπορώ πουθενά να βρω έστω την θεωρία με παραδείγματα για ινβέρτερ!! ότι έχω βρει στο διαδύκτιο έχει να κάνει με επίδειξη κατασκευής που μπορεί σε γενικές γραμμές να είναι κατανοητά κάποια πράγματα αλλά τι νόημα έχει εάν δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο βάζουμε τα περιφερειακά εξαρτήματα και τι ρόλο παίζουν στο κύκλωμα πχ

mikemtb
23-04-20, 23:14
Σε θεωρητικό επίπεδο ,το σκεπτικό είναι ότι θα ήθελα το πατρικό μου να γίνει ΕΝΤΕΛΩΣ αυτόνομο όσων αφορά το ρεύμα σε πρώτη φάση. Κυρίως για χομπίστικους λόγους και πειραματισμού....

Αν ήδη υπάρχει σύνδεση με την ΔΕΗ, μην την κόψεις, από οικονομικής πλευράς, δεν συμφέρει ούτε για αστείο. Αν το κάνεις για χομπιστικους λόγους, κράτα την δεη, και δούλεψε το σύστημα σου για αρχή παράλληλα, μη ξεμείνει ο πατέρας [emoji39][emoji39]

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pstratos
23-04-20, 23:15
Κάποτε ένας "παππούς" μας έλεγε: Όταν σας έρχονται φαεινές ιδέες σκεφτείτε γιατί άραγε δεν το έχουν εφαρμόσει κάποιοι άλλοι πριν από εσάς. Τόσο σαΐνια είστε?

Στο θέμα μας: Όλα κοστίζουν. Θές κάτι που να είναι αποδοτικό, αξιόπιστο, να προστατεύει τον εαυτό του, να προστατεύει τις συσκευές που τροφοδοτεί, να μην κάνει παράσιτα στο δύκτιο, να δέχεται όμως παράσιτα από άλλες διπλανές συσκευές, να μην σκοτώσει τον χρήστη του, να είναι φθηνό, και να μπορεί να φτιαχτεί και σχετικά σύντομα. Πόσες εργατο-ώρες νομίζεται οτι χρειάζονται? Α, και να περάσει και τις απαραίτητες πιστοποιήσεις. Πότε και σε πόσα κομμάτια θα αποσβεστεί αυτό το κόστος?

Λέτε για τα κερατιάτικα της ΔΕΗ. Πόσο κοστίζει μια πηγή ενέργειας που είναι σχεδόν αδιάλειπτη (49 ημέρες έχει uptime, χωρίς UPS ένα μηχανάκι στο σπίτι μου), έχει ισχύ πχ 25kVA μέρα-νύχτα διαθέσιμη χωρίς να σε χρεώνει παρά μόνο για όση ενέργεια τραβήξεις? Μήπως τελικά η ΔΕΗ είναι φθηνή για αυτό που σου προσφέρει? Κάπου λέτε για γεννήτρια. Τι απόδοση έχουν οι μικρές έχετε δει? Στις πόσες ώρες service? και ένας μηχανικός απίκο? Κάποια στιγμή αξίζει να κάνει κανείς μια βόλτα από ένα μηχανοστάσιο πλοίου, μια ΔΕΗ σε μικρογραφία είναι με shaft gens, ΗΖ, εφεδρικά ΗΖ, πίνακες παραλληλισμού και φυσικά μερικοί μηχανικοί και ηλεκτρολόγοι να κάνουν τους μαέστρους. Μετά μαθαίνεις να εκτιμάς αυτά που στο σπίτι τα θεωρείς δεδομένα

genesis
24-04-20, 11:39
Σε θεωρητικό επίπεδο ,το σκεπτικό είναι ότι θα ήθελα το πατρικό μου να γίνει ΕΝΤΕΛΩΣ αυτόνομο όσων αφορά το ρεύμα σε πρώτη φάση. Κυρίως για χομπίστικους λόγους και πειραματισμού....
ΔΕΝ είμαι ηλεκτρολόγος ΟΥΤΕ ηλεκτρονικός αλλά τρέφω μεγάλη αγάπη για ρεύματα και τα ηλεκτρονικά.... Πολλές φορές σε δικά μου έργα (ανακαινίσεις κάνω) έχω κάνει εξολοκλήρου τα ηλεκτρολογικά ή τους συναγερμούς και διάφορες άλλες πατέντες και μετά αναλαμβάνει κάποιος υπεργολάβος μου να με ελέγξει και να υπογράψει.
Ξεκινώ λέγοντας ότι από τεχνικής πλευράς είναι απολύτως εφικτό να κάνεις ότι έχεις στο μυαλό. Επί της ουσίας είναι αρκετά σπίτια που ηλεκτροδοτούνται εντελώς αυτόνομα και ο σχετικός εξοπλισμός έχει γίνει αρκετά προσιτός από οικονομικής πλευράς.

Για ένα σπίτι που εξυπηρετείται από παροχή 230V/35A (8kW) εκτιμώ ότι ένας inverter με ονομαστική ισχύ γύρω στα 4 - 5kW είναι αρκετός αρκεί να γίνουν κάποιες ελάχιστες παρεμβάσεις και να εξοικειωθούν οι χρήστες στην ορθή διαχείριση των φορτίων μεγάλης ισχύος (π.χ. πάνω από 1,5kW).

Η λύση της γεννήτριας ΔΕΝ είναι πλέον αποδεκτή ως μόνιμη και κύρια πηγή ηλεκτροδότησης για τους λόγους που ανάφερε ο pstratos. Αντίθετα, στην περίπτωση πλήρους αυτονόμησης είναι καλό να υπάρχει μία γεννήτρια ως εφεδρική πηγή και μόνο.
Προς το παρόν, χάριν του πειραματισμού και για ένα αρχικό διάστημα θα ήταν πολύ βολικό να παραμείνει η παροχή της ΔΕΗ ως εφεδρική πηγή όπως προτείνει ο mikemtb.
Επίσης, η ύπαρξη παροχής ΔΕΗ μας δίνει την δυνατότητα να μελετήσουμε την κατανάλωση των προηγούμενων ετών και να βγάλουμε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα και μεγέθη όπως την μέση ημερήσια κατανάλωση και πως αυτή μεταβάλλεται ανάλογα με την εποχή του έτους ή άλλες συνθήκες.

Για να γίνει όλη η διαδικασία λίγο πιο οργανωμένα καλό θα ήταν να φτιάξεις μία αναλυτική λίστα όλων των ηλεκτρικών φορτίων του σπιτιού, με την ισχύ του καθενός αλλά και τον μέσο χρόνο χρήσης σε ημερήσια/εβδομαδιαία βάση ή βάσει της εποχής του έτους.
Αυτό θα βοηθήσει επίσης για να εντοπίσεις τα φορτία που επιβαρύνουν περισσότερη το σύστημα είτε από πλευράς ισχύος είτε από πλευράς κατανάλωσης ενέργειας και πιθανές αλλαγές / επεμβάσεις που θα μπορούσαν να γίνουν ώστε να βελτιωθούν και τα δύο.
Αναφέρω ενδεικτικά.
- Αντικατάσταση παλαιών λαμπτήρων με λαμπτήρες LED.
- Αντικατάσταση παλαιού ψυγείου (άνω της 15ετίας) με σύγχρονο ενεργειακής κλάσης Α++ και άνω.
- Αντικατάσταση ηλεκτρικού θερμοσίφωνα με ηλιακό θερμοσίφωνα (αν δεν υπάρχει ήδη) και με ταυτόχρονη αντικατάσταση της αντίστασής του από 4kW που είναι συνήθως σε 2kW ή μικρότερη.
- Χρήση κλιματιστικού μόνο για δροσισμό / ψύξη το καλοκαίρι (γιατί συμβαδίζει με την περίοδο υψηλής απόδοσης των φωτοβολταϊκών) και αντικατάστασή του από άλλο εναλλακτικό μέσο υψηλής απόδοσης για θέρμανση τον χειμώνα (π.χ. ενεργειακή ξυλόσομπα / τζάκι εφόσον υπάρχουν οι προϋποθέσεις)
- Χρήση φυσικού αερίου ή υγραερίου για μαγείρεμα.

Γενικά μιλώντας τα νέα μηχανήματα all-in-one όπως αυτό (http://www.electrotech.gr/Alpha_OutBack_SPC_III.PDF) είναι ιδανικά για τέτοια εφαρμογή και με προσιτό κόστος.
Ενδεικτικά το μοντέλο των 48V/5kW είναι inverter καθαρού ημιτόνου, φορτιστής από παροχή 230VAC (ΔΕΗ ή γεννήτρια) και ρυθμιστής φόρτισης MPPT που μπορεί να διαχειριστεί μέχρι 4kWp φωτοβολταϊκών. Επίσης, το μηχάνημα συνδέει και αποσυνδέει την εφεδρική πηγή (ΔΕΗ ή γεννήτρια) με ταχύτητα UPS μέσω εσωτερικού μεταγωγικού διακόπτη χωρίς να γίνεται διακοπή της παροχής από την πλευρά των φορτίων.

Έστω ότι επιλέγεις να εγκαταστήσεις ένα τέτοιο μηχάνημα με μπαταρίες ονομαστικής χωρητικότητας γύρω στις 10kWh και 4kWp φωτοβολταϊκών (Φ/Β).
Σε 1η φάση, με την παροχή της ΔΕΗ παρούσα, το σύστημα μπορεί να παραμετροποιηθεί έτσι ώστε να δίνει προτεραιότητα στην ενέργεια των Φ/Β και να τροφοδοτεί το σπίτι από αυτά φορτίζοντας ταυτόχρονα και την μπαταρία. Σε περίπτωση που για οποιονδήποτε λόγο η παραγωγή ενέργειας από τα Φ/Β δεν είναι αρκετή, το σύστημα χρησιμοποιεί την ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στις μπαταρίες κάνοντας εκφόρτιση μέχρι του ορίου που έχεις ορίσει. Αν φτάσει αυτό το όριο το σύστημα συνδέεται αυτόματα με την παροχή της ΔΕΗ και συμπληρώνει το έλλειμμα ενέργειας από αυτήν για όσο χρειάζεται.
Δεδομένου ότι 4kWp Φ/Β είναι ικανά να δώσουν πάνω από 15kWh ημερησίως για το διάστημα ~Μαρτίου - Οκτωβρίου (εξαιρούνται οι ημέρες με συννεφιά οπότε η παραγωγή θα είναι ανάλογα μικρότερη), σε αυτό το διάστημα είναι πολύ πιθανόν ότι σχεδόν όλη η κατανάλωση θα μπορεί καλύπτεται από τα Φ/Β.
Για να μπορεί να κρατηθεί το μέγεθος και το κόστος της μπαταρίας σε λογικά επίπεδα θα πρέπει να αποφεύγουμε την χρήση των ενεργοβόρων φορτίων κατά την διάρκεια της νύχτας ώστε η υποβοήθηση από την ΔΕΗ να είναι ελάχιστη ή μηδενική.
Είναι λογικό ότι την περίοδο του χειμώνα και ειδικά για το "δύσκολο" διάστημα ~ αρχές Νοεμβρίου μέχρι ~ τέλη Φεβρουαρίου, επειδή η απόδοση των φωτοβολταϊκών είναι αρκετά μικρότερη σε σύγκριση με το καλοκαίρι, το σύστημα θα χρειάζεται συχνότερα και περισσότερη υποβοήθηση από τη εφεδρική πηγή.
Έχοντας την παροχή της ΔΕΗ η διαδικασία αυτή μπορεί να γίνεται εντελώς αυτόματα και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μπορείς να έχεις πραγματικές μετρήσεις και ασφαλές συμπέρασμα ως προς το πόσο εφικτό θα ήταν να κόψεις εντελώς την ΔΕΗ και να την αντικαταστήσεις από μία γεννήτρια.
Εν τω μεταξύ θα έχεις πετύχει 2 πράγματα. 1ον θα κάνεις σημαντική εξοικονόμηση ενέργειας λόγω των Φ/Β και 2ον σε περίπτωση διακοπής ρεύματος το σπίτι θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά λόγω των μπαταριών.

GIORGOSD
26-04-20, 21:32
Ξέχασα να γράψω ότι εάν κυνηγάς την τελείως αυτόνομη λύση υπάρχει και η αιολική λύση παράλληλα με τα φωτοβολταϊκά, η οποία εάν έχεις και σημείο μπορείς να έχεις μέρα και βράδυ ρεύμα αρκεί να μαζεύει αέρα η αιολική γεννητρια! Και μην φανταστείς ότι θα χρειαστείς και κανένα τέρας..... Σκέψου το και αυτό...

Στάλθηκε από το Ulefone S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk