PDA

Επιστροφή στο Forum : Αθόρυβα ρουλεμάν



chipakos-original
25-04-20, 13:08
Καλημέρα παιδιά. Επειδή θέλω να αντικαταστήσω κάποια ρουλεμάν και να αγοράσω αθόρυβα , θέλω όποιος γνωρίζει σχετικά με αθόρυβα ρουλεμάν να με κατατοπίσει γιατί εγώ δεν ξέρω τίποτε. Συγκεκριμένα σε έναν οδηγό αλουμινίου με 4 ρουλεμάν κινείται ένα φορείο αλλά τα ρουλεμάν του κατά την κίνηση κάνουν θόρυβο πολύ, και υποψιάζομαι ότι αν βάλω αθόρυβα ο ήχος θα εξαφανιστεί ή τουλάχιστον θα μειωθεί .-. Πως επιτυγχάνουν το αθόρυβο στην κίνηση.....??.-.Εχουμε αξιόπιστο μαγαζί να πουλάει αθόρυβα ρουλεμάν.....??Οποιος έχει άποψη ή έχει διερευνήσει το θέμα ας μου πει κι εμένα.

pet
25-04-20, 13:31
Μωρέ μπας και ειναι σωβρακο τα ρουλεμάν που έχεις ή η πηγη θορύβου ειναι καποια άλλη τριβή η κραδασμός;

πες τουλάχιστον τι ρουλεμάν έχεις πως να προτείνει καποιος κάτι χωρις να ξέρει τι ειναι

Ste7ios
25-04-20, 13:35
Πολύ πιθανό να δουν χαλάσει τα ρουλεμάν ή και να στερούνται λίπανσης...

giannakis1983
25-04-20, 13:48
Επίσης θα βοηθούσε να υπάρχουν silent blocks ανάμεσα στις βάσεις των ρουλεμάν και στο φορείο.

pstratos
25-04-20, 13:55
Τι τροχούς έχεις? Βάλε βρε καμιά φώτο να δούμε τι έχεις φτιάξει!

mtzag
25-04-20, 14:32
Αυτη ειναι η διαφορα των ακριβων ρουλεμαν απο τα nonane
τα ακριβα λογω μεγαλης ακριβειας κανουνε με τη σωστη λιπανση τον ελαχιστο δυνατο θορυβο.
ψαξε σε skf/nsk/ina/iko κτλπ

info@kalarakis.com
25-04-20, 15:40
Ξεκινά βάζοντας μπόλικο γράσο

george Mp
25-04-20, 16:09
ΑΝΜΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΙΚΕ










Σερρών 87 & Άργους, Αθήνα - Ακαδημία Πλάτωνος, 10441, ΑΤΤΙΚΗΣ



τηλ.2105130123

chipakos-original
25-04-20, 16:45
Μωρέ μπας και ειναι σωβρακο τα ρουλεμάν που έχεις ή η πηγη θορύβου ειναι καποια άλλη τριβή η κραδασμός;

πες τουλάχιστον τι ρουλεμάν έχεις πως να προτείνει καποιος κάτι χωρις να ξέρει τι ειναι
Δυστυχώς είναι καινούρια.

chipakos-original
25-04-20, 16:49
Ο θόρυβος μπορεί να είναι από τα ρουλεμάν στο φορείο ή από τα δύο ρουλεμάν στην άκρη. Αυτό δεν το γνωρίζω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν αυτή η κατασκευή βιδώθηκε στον τοίχο , υπάρχει πολύς θόρυβος κατά την κίνηση. https://www.youtube.com/watch?v=UgsOjZ_l7Hc Ευτυχώς έχω Spare έναν ίδιο γραμμικό οδηγό οπότε σύντομα θα έχω δείγμα ρουλεμάν
στα χέρια μου.

mtzag
25-04-20, 17:39
Αν δεν θες θορυβο βαλε γραμικους οδηγους πχ thk skf nsk hiwin οχι βαγωνακια με U bearings σε προφιλ αλουμινου πανω.
Αυτο δεν εχει ταχυτητα ακριβεια και εχει μεγαλους κραδασμους.
Δες εδω https://www.youtube.com/watch?v=OdJoVh6DRPA
https://www.youtube.com/user/belleverman/videos

(https://www.youtube.com/user/belleverman/videos)Για βελτιστο απολεσμα σε κραδασμους τους γραμικους οδηγους θα τους εβαζα σε 4cm γρανιτη οχι σε προφιλ αλουμινιου

Ste7ios
25-04-20, 17:53
Δεν χάνεις και τίποτα να ρωτήσεις κάποιον κατασκευαστή τι ταιριάζει καλύτερα στην εφαρμογή σου αφού εννοείται την περιγράψεις με σαφήνεια και λεπτομέρεια.

Έτσι βρήκα π.χ. τους σωστούς κωδικούς προϊόντων της Molykote για λίπανση εξαρτημάτων της μοτοσικλέτας... Στην αρχή μου είπαν να απευθυνθώ στον τοπικό αντιπρόσωπο αλλά αφού είδαν ότι δεν μου απάντησε ποτέ με εξυπηρέτησαν οι ίδιοι.

Υπάρχει φοβερή εξειδίκευση...

Gaou
25-04-20, 19:57
εγω δεν ακουω ιδιαιτερο θόρυβο . νομιζω ότι για να πέσεις κάτω απο αυτο που ακουγεται ( το οποίο εγώ δεν ακουω) θελεις να εφάπτεται πλαστικό ( βιομηχανικό) πάνω στην ράγα. αυτο σημαινει θήκες ρουλεμαν οπως στα Openbuilds. επισης ρουλεμαν με πλαστική προστασία μπορει να έκανε λιγότερο θόρυβο.

Nemmesis
25-04-20, 20:23
το θόρυβο που λες δεν τον κάνουν τα ρουλεμάν... στα ρουλεμάν έχεις κάποιες προσθήκες? τα κωνικά που φαίνονται? αν ναι βγαλτα και φτιάξε σε κάποιον τορναδόρο το ίδιο σε τεφλον η ερταλον... το αλουμίνιο είναι μαλακό υλικό και "σημαδεύεται" εύκολα από τα ρουλεμάν με αποτέλεσμα να γίνεται όλο και χειρότερος ο θόρυβος... το βίντεο είναι του 2018.. τώρα είναι χειρότερος ο θόρυβος?

chipakos-original
25-04-20, 21:27
το θόρυβο που λες δεν τον κάνουν τα ρουλεμάν... στα ρουλεμάν έχεις κάποιες προσθήκες? τα κωνικά που φαίνονται? αν ναι βγαλτα και φτιάξε σε κάποιον τορναδόρο το ίδιο σε τεφλον η ερταλον... το αλουμίνιο είναι μαλακό υλικό και "σημαδεύεται" εύκολα από τα ρουλεμάν με αποτέλεσμα να γίνεται όλο και χειρότερος ο θόρυβος... το βίντεο είναι του 2018.. τώρα είναι χειρότερος ο θόρυβος?
Το βίντεο είναι παλιό αλλά η τοποθέτηση στο σημείο έγινε πριν 8 μήνες. Οταν η κίνηση είναι γρήγορη ο θόρυβος είναι μεγάλος , παρ όλο που κι εγώ δεν το περίμενα. Κατά τις πρώτες δοκιμές χωρίς να είναι κουμπωμένο το μοτέρ σέρνοντας με το χέρι το φορείο, ακουγόταν ό ήχος της κίνησης από τα ρουλεμάν , ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε.Δεν έδωσα σημασία και όταν έγινε η τοποθέτηση την έφαγα.

mtzag
25-04-20, 21:53
Αν το κοστος ειναι προβλημα υπαρχουνε διαφορες φτηνες λυσεις.. πχ V/U bearings που ειναι απο teflon αλλα αυτα ολα ειναι για περιορισμο κοστους και οχι για να γινει τελεια δουλεια.
https://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=plastic+u+bearings
Αν δεν υπαρχει προβλημα κοστους δε θα βρεις κατι καλυτερο απο εποξικο γρανιτη+linear rails(επωνυμα skf/nsk/thk/hiwin)
Αλλη λυση οικονομικη αλλα καλη ειναι φυσικος γρανιτης + κινεζικα linear rails.
Το αλουμινιο να ξερεις οτι ειναι προβληματικο υλικο σε αυτα και δεν κανει καθολου καλη αποσβεση δονησεων
κατα καιρους εχουνε δοκιμαστει διαφορα υλικα με τον εποξικο γρανιτη να δινει super αποτελεσματα και να ακολουθει ο φυσικος γρανιτης κατα προτιμηση africa nero.
Το μαντεμι κανει χειροτερη αποσβεση κραδασμων δονησεων απο τον εποξικο/φυσικο γρανιτη αλλα πολυ ανωτερη απο το αλουμινιο.

To λουριδι γρανιτη που θες μπορει να το βρεις πολυ πιθανον απο ρεταλι γιατι ειναι μικρο στο πλατος και θα το παρεις σχεδον τζαμπα
γραμικοι οδηγοι 15mm εχουνε 2χ1500mm με 4 βαγονακια καπου 130ευρω απο εε αρα οπως καταλαβαινεις δεν αξιζουνε αυτα με προφιλ αλουμινιου.