PDA

Επιστροφή στο Forum : Fiber 50, μόνο με ethernet. Ασύρματα max 25 mbps



ThanosGr
30-04-20, 21:00
ΚαλησποΏ½*ρα σας,

Τελικά μετά από πολύ σκέψη ενέδωσα και εγώ στην βελτίωση της γραμμής μου του ΟΤΕ και από Adsl την μετέτρεψα προχτές σε Vdsl Fiber 50.

Όταν συνδέομαι από τον σταθερό υπολογιστή με ethernet, πραγματικά η ταχύτητα είναι 50 upload και 5 download.
πρόσφατα απόκτησα το Tp Link Mesh E5 όπου τον χρησιμοποιώ σαν αναμεταδότη (AP) κλείνοντας την εκπομπή Wifi από το Route Speedport entry του ΟΤΕ.
Αλλά βλέπω ότι το Max Download είναι ~25 mbps (κυμαίνετε 5 - 25 χωρίς ποτέ να είναι σταθερό), ενώ το Upload μένει σταθερά στα 5 Mbps.
Έτσι είπα να αφαιρέσω για καλύτερη ταχύτητα και δυο παλαιότερους αναμεταδότες που χρησιμοποιούσα, μιας και το Mesh κάλυπτε μετρικά τις wifi πρίζες μου και κάμερες.
Το AP tp link το έχω συνδέσει όπως και άλλες συσκευές ethernet σε Switch πάλι της Tp Link 1000 άρι και το switch στην Ethernet του SpeedPort.

Γνωρίζω ασφαλώς ότι το Wifi του κινητού δεν μπορεί να συναγωνιστεί την ethernet σύνδεση, αλλά πάλι η διαφορά είναι πάνω από το μισό.
Επίσης να αναφέρω ότι τις περισσότερες στιγμές δεν υπάρχει κίνηση δεδομένων από τις ασύρματες συσκευές στο AP, όπου θα δικαιολογούσε το φαινόμενο (το βλέπω μέσα από το U/I του).

πού μπορεί να οφείλετε;

ThanosGr
30-04-20, 22:40
Καλησπέρα και πάλι.

Ας μου κάποιος τι έγραψα γιατί δεν βγάζω λέξη...

lepouras
01-05-20, 01:12
έτοιμο. αν σου ξανά συμβεί μπαίνεις εδώ

http://www.online-decoder.com/el

βάζεις το κείμενο και πάτα εικασία να στο μεταφράζει.

SV1JRT
01-05-20, 11:45
Με μηχάνημα TPLINK να είσαι ευχαριστημένος που μπορείς και πιάνεις 25 Mbps....
Γενικά το WiFi δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να πλησιάσει το ενσύρματο δίκτυο.
Το "γιατί" είναι μια υπόθεση αρκετών εκατοντάδων σελίδων.
Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις για τους περιορισμούς του WiFi, άρχισε να διαβάζεις για τα πρωτόκολλα ασύρματης μετάδοσης απο OSI 2 και επάνω...

.

JOUN
01-05-20, 12:06
Με 5 Ghz εχω ταχυτητα πρακτικα ιδια με της VDSL μου.
Αυτο φυσικα σε αποσταση μερικων μετρων απο το AP..

SV1JRT
01-05-20, 13:29
Με 5 Ghz εχω ταχυτητα πρακτικα ιδια με της VDSL μου.
Αυτο φυσικα σε αποσταση μερικων μετρων απο το AP..

Λίγο δύσκολο μου φαίνεται αυτό αγαπητέ Joun.
Στο δικό μου setup, Access Point Ubiquiti AP-AC-PRO και το λάπτοπ DEL XPS i7, 2 μέτρα απόσταση μεταξύ τους, πιάνω 20 - 25 Mbps στο laptop μου με FTTH 50 γραμμή (Speedtest.net).
Στα στατιστικά του AP για την συνδεση του laptop βλέπω συχνότητα RX=400Mbps / TX=400Mbps, 5G, AC.
Να πω ότι στο ασύρματο δίκτυο μου έχω 8 άλλες idle συσκευές. (SONOFF διακόπτες και 2 κινητά τηλέφωνα) οι οποίες όμως είναι σε 2.4G / 802.11g

.

ThanosGr
01-05-20, 22:17
έτοιμο. αν σου ξανά συμβεί μπαίνεις εδώ

http://www.online-decoder.com/el

βάζεις το κείμενο και πάτα εικασία να στο μεταφράζει.


Ευχαριστώ πολύ.
Είχα απογοητευτεί τόσο που δεν είχα κουράγιο να τα ξαναγράψω.

ThanosGr
01-05-20, 22:24
Σωτήρη το θέμα είναι ότι με το Laptop η ταχύτητα πλησιάζει τα 35 και καμιά φορά και 48 Mbps με wifi. Το κινητό μου την ίδια στιγμή γράφει ότι σας είπα.
Γιώργο το 5G δεν το έχω ενεργοποιήσει γιατί το Iphone μου δεν νομίζω ότι το υποστηρίζει και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι.

Ste7ios
01-05-20, 22:41
Παίζουν και θέματα συμβατότητας να έχεις υπόψη σου.

Τα iPhone υποστηρίζουν 5Ghz από το iPhone 5.

Ψάξε στο forum & το support της TP-Link.

ThanosGr
02-05-20, 22:56
Παίζουν και θέματα συμβατότητας να έχεις υπόψη σου.

Τα iPhone υποστηρίζουν 5Ghz από το iPhone 5.

Ψάξε στο forum & το support της TP-Link.


Πολύ χρήσιμη συμβουλή.
Μέσα από το Forum της Tp Link είδα ότι ενεργοποιώντας το 5G, όταν απαιτείτε από την Client συσκευή μεγάλος όγκος πληροφορίας, τότε αυτόματα το AP εναλλάσσετε σε αυτή τη συχνότητα.
'Αυτο φυσικα σε αποσταση μερικων μετρων απο το AP.." όπως ανέφερε και JOUN.

Μέτρηση με το Net Analyzer:80779

kioan
03-05-20, 12:27
ενεργοποιώντας το 5G, όταν απαιτείτε από την Client συσκευή μεγάλος όγκος πληροφορίας, τότε αυτόματα το AP εναλλάσσετε σε αυτή τη συχνότητα.

Την εναλλαγή από 2,4GHz σε 5GHz δεν την αποφασίζει το AP.
Στο AP ενεργοποιούνται ταυτόχρονα και τα δύο (2,4GHz & 5GHz) και η συσκευή-client επιλέγει ποιο από τα δύο κανάλια επικοινωνίας θα χρησιμοποιήσει, ανάλογα με την ισχύ του σήματος κλπ.

ThanosGr
04-05-20, 00:04
Ναι Kioan. Αρκεί να ενεργοποιήσεις τα 5G στο AP.
Εγώ δεν το είχα κάνει και για να είμαι ειλικρινής ανησυχώ λίγο με αυτά που της καταλογίζουν.
Η εμβέλεια του υπολογίζω περίπου όσο το bluetooth.

kioan
04-05-20, 11:19
Αρκεί να ενεργοποιήσεις τα 5G στο AP.
Εγώ δεν το είχα κάνει και για να είμαι ειλικρινής ανησυχώ λίγο με αυτά που της καταλογίζουν.

Το access point έχει μπάντα 5GHz (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels#5_GHz_or_5.8_GHz_%28802.11a% 2Fh%2Fj%2Fn%2Fac%2Fax%29).
Αυτό δεν έχει σχέση με το 5G (5th generation (https://en.wikipedia.org/wiki/5G)) της κινητής τηλεφωνίας.

(σχετικά με το τι καταλογίζουν στο 5G ορισμένοι αμόρφωτοι τραχανοπλαγιάδες κινδυνολόγοι ψευδοεπιστήμονες, υπάρχει σχετική συζήτηση εδώ στο forum μας (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=96225))