PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σύνδεση φωτιστικου



L.Athens
02-05-20, 11:38
Καλησπέρα, έφερα εναν γνωστό μου πρώην ηλεκτρολόγο να μου βάλει ενα φωτιστικό στο σαλόνι, και την ωρα που πήγε να συνδέσει τα καλώδια πανω έκανε βραχυκύκλωμα..δεν ειχε κλείσει το ρεύμα απο τον πίνακα, απλά είχε κατεβάσει τον διακόπτη που ανάβει το φωτιστικό..μετά ανακαλυψαμε ότι ο διακόπτης δίνει ρεύμα συνέχεια, ακόμα και όταν είναι κατεβασμενος! Πριν είχαμε μια απλή λάμπα με ντουι που το τελευταίο διάστημα μια άναβε μια δεν άναβε, ή τρεμοπαιζε για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά έσβηνε. Πιστεύετε ότι είναι ελλατωματικος ο διακόπτης, η μπορεί να φταίει και κάτι άλλο? Ο διακόπτης είναι διπλός, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο..ήταν έτσι απο τότε που νοικιάσαμε το σπίτι.
Υ.Γ. το φωτιστικό δεν έχει πρόβλημα, το δοκιμάσαμε αλλού και λειτουργεί κανονικά!

kioan
02-05-20, 12:13
έφερα εναν ... πρώην ηλεκτρολόγο να μου βάλει ενα φωτιστικό στο σαλόνι ... έκανε βραχυκύκλωμα..δεν ειχε κλείσει το ρεύμα απο τον πίνακα, απλά είχε κατεβάσει τον διακόπτη που ανάβει το φωτιστικό..μετά ανακαλυψαμε ότι ο διακόπτης δίνει ρεύμα συνέχεια, ακόμα και όταν είναι κατεβασμενος!


Αν συνεχίσει να εργάζεται σε γραμμές χωρίς να ελέγχει αν είναι υπό τάση ή όχι, θα γίνει κάποια στιγμή "πρώην ηλεκτρολόγος" μια και καλή.

Ο διακόπτης του δωματίου ίσως από λάθος τοποθέτηση να κόβει τον ουδέτερο προς το φωτιστικό. Το ότι τρεμόπαιζε το φως, αν δεν οφείλεται σε πρόβλημα λαμπτήρα ή σύνδεσης, είναι πιθανότατα πρόβλημα του διακόπτη.

Φώναξε έναν κανονικό, εν ενεργεία ηλεκτρολόγο, να λύσει το θέμα με ασφάλεια (τόσο για τον ίδιο, όσο και για το σπίτι μέσα στο οποίο κατοικείς).