PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρίες Ni-Cd SC



an0nymouS
02-05-20, 14:43
Καλησπέρα κύριοι,

Θα ήθελα να ρωτήσω περί μπαταριών Ni-Cd.
Έχω ένα επαναφορτιζόμενο βιδολόγο στο οποίο χάλασε η μπαταρία και θέλω να αλλάξω μέσα τα βαρελάκια που έχει.. την άνοιξα την μπαταρία και αποτελείτε απο 14 μπαταρίες Ni-Cd SC 1.2v 800mAh.

Σκέφτομαι να βάλω πιο μεγάλες σε χωρητικότητα 1.600mAh π.χ. και αν γίνεται και παραπάνω. Το θέμα είναι δεν ξέρω αυτές οι μπαταρίες πόση μέγιστη χωρητικότητα βγάζουν; Γιατί βλέπω υπάρχουν και 2000mAh. Ισχύει ότι έχουν τόσο η θα πάρω και θα είναι πιο μικρές. Έχει τύχει να αγοράσω μια φορά που άλλα έλεγε πάνω η μπαταρία και στην πραγματικότητα ήταν πολύ πιο μικρή σε χωρητικότητα.

Αν ξέρει κάποιος, και αν ξέρει κάποια καλή μάρκα.. βλέπω π.χ. αυτές της Fujitron (https://www.skroutz.gr/s/17914094/Fujitron-SC-C-1600mAh-%CE%BC%CE%B5-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-1%CF%84%CE%BC%CF%87.html) 1600mAh, μετά υπάρχουν αυτές της Pals (https://www.skroutz.gr/s/17694974/Pals-C-1800mAh-1%CF%84%CE%BC%CF%87.html) στα 1800mAh, πιο μεγάλες.

Ξέρετε να προτείνετε κάποιες;; Θέλω να κρατάει να βγάζει δουλειά.. γιατί αυτές που έχει τώρα ήταν εξαρχής ψόφιες.. μισή ώρα δουλειά το πολύ και άδειαζε.

Ευχαριστώ

pstratos
02-05-20, 15:54
γενικά το να ψάχνεις το 2020 μπαταρίες NiCd είναι κάπως... αναχρονιστικό. Τι βιδολόγος είναι αυτός, και πόσο έχεις δεθεί μαζί του? Δεν κοιτάς να πάρεις ένα με μπαταρία Λιθίου? Το πρόβλημα με τις SC είναι το μέγιστο ρεύμα που μπορούν να δώσουν. Ψάχνεις για 15-20C τουλάχιστον, δηλ αν C=1.5Ah, n μπαταρία να μπορεί να δώσει 20-30Α στα "ζόρια". Αλλιώς ο βιδολόγος θα γυρίζει, αλλά δεν θα έχει δύναμη (ροπή)

rama
02-05-20, 16:51
Αν το χρειάζεσαι για καθημερινή χρήση, βάλε μοντέρνες επαναφορτιζόμενες. Όπως είπε και ο Δημήτρης, οι NiCd είναι εντελώς 1980s!.
Αν το έχεις απλά για να κάνεις μία δουλίτσα στις τόσες, βάλε αλκαλικές και θα σου κρατήσουν μήνες και χρόνια.

an0nymouS
02-05-20, 20:39
γενικά το να ψάχνεις το 2020 μπαταρίες NiCd είναι κάπως... αναχρονιστικό. Τι βιδολόγος είναι αυτός, και πόσο έχεις δεθεί μαζί του? Δεν κοιτάς να πάρεις ένα με μπαταρία Λιθίου? Το πρόβλημα με τις SC είναι το μέγιστο ρεύμα που μπορούν να δώσουν. Ψάχνεις για 15-20C τουλάχιστον, δηλ αν C=1.5Ah, n μπαταρία να μπορεί να δώσει 20-30Α στα "ζόρια". Αλλιώς ο βιδολόγος θα γυρίζει, αλλά δεν θα έχει δύναμη (ροπή)

το θέμα είναι ότι αν κοιτάξω να πάρω έναν καινούριο θα κοιτάξω να πάρω καλό δυνατό και θα τα σκάσω.. επειδή δεν είχα σκοπό να τα σκάσω για βιδολόγο έχω δύο απλά είπα να φρεσκάρω την μπαταρία του δεύτερου μια και ψόφησε γι αυτό το ψάχνω..

οπότε δεν αξίζει λέτε ε;

Eximnos
02-05-20, 21:42
Τα ίδια θα αντιμετωπίσω κι εγώ με το makita μου που έχει Ni Cd. Η πιο οικονομική λύση σε έτοιμο που βρήκα ήταν με 50€ 3ΑH, το δοκίμασα σε ένα ίδιο εταιρικό και νομίζω αξίζει. Δεν θα μπω στον κόπο να αλλάξω στοιχεία γιατί δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζουμε. Ιδανικά θέλει ηλεκτροπόντα για να συδεθούν...

pstratos
02-05-20, 21:45
Θα δώσεις ~50ευρά για κάτι που τι πραγματική αξία έχει? - και αν πετύχει το εγχείρημα! Αν με 100 παίρνεις ένα καλύτερο? Δεν ξέρουμε καν ποιος ειναι αυτός που έχεις

an0nymouS
02-05-20, 23:56
Θα δώσεις ~50ευρά για κάτι που τι πραγματική αξία έχει? - και αν πετύχει το εγχείρημα! Αν με 100 παίρνεις ένα καλύτερο? Δεν ξέρουμε καν ποιος ειναι αυτός που έχεις

ένα dewalt νομίζω κάπως έτσι λέγεται έχουν σβηστεί και τα γράμματα.. εντάξει ειναι παλιό το έχω κάπου 7 χρόνια εγώ.. Σίγουρα ένα 50ρικό θα πρέπει να δώσω κάπου για τις μπαταρίες.
Θα το σκεφτώ.. αλλιώς θα πάρω καινούριο όπως είπες με ένα 100ρικό κάπου.

mtzag
03-05-20, 01:00
Και με κολητηρι κολανε οι μπαταριες αλλα πρεπει το κολητηρι να ειναι πολλα watt
να το βαλεις στο φουλ να βαλεις δυνατο flux και να κανεις την κολληση το πολυ σε 0.5'' αν παρει παραπανω καταστρεψες τη μπαταρια.
Οσο ποιο δυνατο ειναι το κολλητηρι τοσο ποιο γρηγορα γινετε η κολληση και δεν προλαβαινει να μεταφερθει η μεγαλη θερμοκρασια στην μπαταρια και να γινει ζημια.
Ενα κολλητηρι 100w με μεγαλη θερμικη μαζα και ισχυρο flux μπορει να κανει καλη κολληση σε 0.5'' και φυσικα πρεπει να εχεις εμπειρια απο τετοιες κολλησεις.
Παρολο που εχω ηλεκτροποντα κολαω και με το κολλητηρι και δεν εχω χαλασει ποτε καμια μπαταρια.

kasikis
03-05-20, 09:17
Δημήτρη κάτω από 30 ευρώ δεν πιστεύω να πάρεις καλές μπαταρίες για αναγομωση. 50 έχει το παλμικό κατσαβίδι του lidl που σκοτώνει. 180 nm δύναμη. Και τίμιο για τα λεφτά του. Τώρα υπάρχει και η λύση που με τον τύπο της κατσαβιδιερας που έχεις υπάρχουν μπαταρίες λιθίου που προσαρμόζονται. Μην πας σε προϊστορικά εργαλεία , δεν αξίζει.

Φυσικά υπάρχει και η μπαταρία του lidl 20 ευρώ , 20v 2ah, πάρε αυτή και προσάρμοσε ότι θέλεις στην κατσαβιδιερα σου.