PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσπάθεια επισκευης ηλεκτροκολλησης ΒΗΜ



st_pa
05-05-20, 01:17
Γεια σας.
Θέλω την βοήθεια σας για να επισκευάσω την παλιά ηλεκτροκόληση.
Δεν είμαι ειδικός αλλα κατέχω καποια βασικά στοιχεία ηλεκτρολογίας.
Πιστευω οτι δουλευει με περισσοτερα αμπερ απο την επιλογη του διακοπτη.Στην θέση 2 πάντα .
Δεν δουλευει στην θέση 1 και νομιζω οτι και στην 3 ,4,5,6 εχει το ιδιο αποτελεσμα σε αμπερ και δυναμη.
Ομως οταν κουνησω το διακοπτη βραχυκυκλωνει και ριχνει την ασφαλεια.Πριν αγορασω διακόπτη θελω να δω μηπως εχει προβλημα στα πηνια.Τα ελυσα ,τα καθαρισα , τα ξαναεβαλα αλλα αποτελεσμα μηδεν.Σας παραθετω φωτο για αρχη.
8081680817

elektronio
05-05-20, 15:40
Μαρκάρισε τα καλώδια για να μην χάσεις τις θέσεις και βγάλε τον διακόπτη. Μέτρησε τον στον αέρα γιατί τώρα βλέπεις τα τυλίγματα του μετασχηματιστή και πρακτικά θα σου δείχνει κοντά στο 0.
Το πιθανότερο είναι ότι ο μετασχηματιστής είναι ΟΚ ειδικά αν δεν βλέπεις κάποια αλλαγή στο χρώμα στις σπείρες.
Κατά πάσα πιθανότητα στη θέση 1 σου βραχυκυκλώνει το πρωτεύον οπότε καίει ασφάλεια και οι θέσεις 3456 είναι βραχυκυκλωμένες με την 2 οπότε δεν βλέπεις διαφορά στο κόλλημα.
Αν μετρήσεις τον διακόπτη στον αέρα θα δεις αν έχει βραχυκυκλώματα.

st_pa
05-05-20, 16:16
Καλησπέρα το εχω κανει αυτο.
Δηλ αν το κανω καλα : γεφυρωνω (πολυμετρο) το L με το 1(ειναι σπασμενο,καμμενο) ,μετα L - 2 ,L-3 ....L-6 πρεπει να κλεινει το κυκλωμα;
Γιατι το 6 εχει δυο καλωδια (ενα απο το πρωτο πηνιο και ενα απο το δευτερο);Θα ηθελα μια σχηματικη παρασταση του κυκλωματος για να κατανοησω πως δουλευει.
80819

Ηλιας Α
05-05-20, 16:56
Δεν αναρτάς μερικές (αρκετές)φωτό μπας και καταλάβουμε το ρόλο του μικρού μετ/τή, επίσης και κοντινά από διακόπτη.

st_pa
05-05-20, 20:18
8082080821808228082380824

st_pa
05-05-20, 20:27
80826
Εχω κι αυτον τον διακοπτη απο αλλη ηλεκτροκολληση (5 ΘΕΣΕΩΝ)
80827
Εκανα δοκιμη κι μ αυτον αλλα τιποτα

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
05-05-20, 20:49
λογικα ο ουδετερος μενει ως εχει αλλα στο 1μεχρι το 6 αλλαζουν οι φασεις υποψιν δεν επιτρεπεται να ειναι 2 πινεια μαζι πχ το 2και 3 γινεται βραχκυκλωμα . Επισης εκει που κολας στην εξωδο της βαλε μια λαμπα πυρακτοσεως πχ60w καθε φωρα που ανεβαζεις η ενταση αλλαζει και η λαμπα φεγκει ππιο πολυ( οσσο ανεβαινεις σε σκαλες .παρεπιπτωντως δεν φαινεται καμενη)

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
05-05-20, 21:03
ο διακοπτης σου εκλεινε και ουδετερο αλες εχουν αλες οχι, πρεπει να βρεις το καλοδιο του ουδετερου.

st_pa
05-05-20, 21:05
Επίσης εχω κ αυτη .Δεν δουλευει .Την αφησα ανοικτη ολοκληρο βραδυ και τωρα δεν δουλευει.ανοιγω τον διακοπτη παω να κολλησω κανει μια φορα στιγμιαιο τοξο και σταματα.Κλεινω και ανοιγω τον διακοπτη παλι παω να κολλησω αλλα κανει τοξο μια φορα και στοπ.Γι αυτο ασχοληθηκα με την παλια BHM να την φτιαξω.Τι μπορει να επαθε η μικρη;Δεν την εχω ανοιξει ακομη.
80828

st_pa
05-05-20, 21:08
80829Πως θα βρω τον ουδετερο;δεν καταλαβαίνω.Καπως ετσι πρεπει να ειναι η διαταξη μου,απο τα λιγα που ξερω.

Ηλιας Α
05-05-20, 21:26
Τα τυλίγματα φαίνονται για καλά, σίγουρα ο διακόπτης την κοπάνησε, είδες πουθενά να έχει διόδους κάτι σαν αυτό, αν όχι είναι συνδεμένο το τσόκ ( μικρός μετ/στής) https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcSfoGn7TUaXgPvOuhOWPahBE6gBEFr sjhdkgI_9hT-1Gjv1hPTD&usqp=CAU

Ηλιας Α
05-05-20, 21:38
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ηλιας Α
05-05-20, 21:41
Επίσης εχω κ αυτη .Δεν δουλευει .Την αφησα ανοικτη ολοκληρο βραδυ και τωρα δεν δουλευει.ανοιγω τον διακοπτη παω να κολλησω κανει μια φορα στιγμιαιο τοξο και σταματα.Κλεινω και ανοιγω τον διακοπτη παλι παω να κολλησω αλλα κανει τοξο μια φορα και στοπ.Γι αυτο ασχοληθηκα με την παλια BHM να την φτιαξω.Τι μπορει να επαθε η μικρη;Δεν την εχω ανοιξει ακομη.
80828



αφησέτην για αργότερα μην μπλέξουμε τα σκέλη μας

st_pa
07-05-20, 18:18
οχι δεν υπαρχει κατι τετοιο.Δειτε ακομη δυο φωτο
8084180840

chipakos-original
07-05-20, 19:57
οχι δεν υπαρχει κατι τετοιο.Δειτε ακομη δυο φωτο
8084180840
Μία ηλεκτροκόλληση παλαιού τύπου για κοινό ηλεκτρόδιο είναι. Οσο θα βιδώνεις πρόχειρα τα καλώδια πάνω στον διακόπτη θα χαλάς συνέχεια τον διακόπτη.Δεν φαίνεται καμένος ο μετασχηματιστής, το πιο πιθανό ο διακόπτης φταίει.

Stratocaster
07-05-20, 20:40
Από ότι βλέπω, τα τυλίγματα του Μ/Σ είναι αλουμινίου. Μήπως έχει κάψει τυλίγματα και τζάμπα παιδευεσαι; Φιλικά πάντα. Γιατί το λέω αυτό: Η ηλεκτροκόλληση που έχω είναι χειροποίητη και ο τεχνίτης που τις έφτιαχνε, δεν ξέρω αν ζει, καλά να 'ναι ο άνθρωπος, μου είχε πει ότι επισκεύαζε ηλεκτροκολλησεις σαν τη δική σου, με καινούργιο τύλιγμα χαλκού, γιατί πάντα καίγονται τα τυλίγματα αλουμινίου αν ζοριστουν. Γι' αυτό θα σου έλεγα να ψάξεις καλύτερα τα τυλίγματα σου.

Ηλιας Α
07-05-20, 22:04
θα πρέπει να είσαι αρκετά εξοικειωμένος να παρακάμψεις το διακόπτη και να τροφοδοτήσεις το μετ/στή σε όλες τις σκάλες (μία-μία) για να δεις αν ο μετ/στής είναι καλός. και μετά πας για αγορά διακόπτη, αλλά μάλλον δεν έχεις εμπειρία..... οπότε κοίτα για κανένα μάστορα και αν συμφέρει τη φτιάχνεις , και κατά πάσα πιθανότητα πριν από σένα έχουν βάλει χέρι και άλλοι.
Τώρα για την άλλη ηλεκ/ση άνοιξέ την αρκετές φωτό, και νέο θέμα, για να μην μπερδευόμαστε.

Υ/Γ Αν ήμουν Αθήνα θα την κοιτούσα και αν συνέφερε θα την έφτιαχνα έτσι για κανένα καφέ που λέει ο λόγος.

st_pa
08-05-20, 20:37
Ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον .Η ηλεκτροκολληση ηταν του πατερα μου δεν την εχει πειξει καποιος , ο διακοπτης ειναι καμμενος στην πρωτη σκαλα .
Τις προαλες επειδη ηθελα να δουλεψω και μου καηκε η μικρη ηλεκτροκοληση δουλεψα με αυτην κακην κακως οπως ηταν στο 2 .Μου βραχυκυκλωνε κανα δυο φορες κουνησα τον διακοπτη και εκανα την δουλεια μου.Μετα αποφάσισα να την επισκευασω.Λεω οτι ειναι μονο διακοπτης μαλλον αλλα εχει αρκετα λεφτα.
Οποτε φροντησα να δω αν αξιζει τον κοπο να αγορασω αλλον και βλεπω οτι τελικα μαλλον δεν θα προβω σε αγορα.Ειδωμεν .....

MacGyver
08-05-20, 21:23
Ο διακόπτης είναι ο ποιο πιθανός φταίχτης.
Η αξία που έχει σαν συσκευή φαντάζομαι είναι περισσότερο η συναισθηματική και αν είναι για μια κόλληση το χρόνο κάνει τη δουλειά της.
Θέλει προσοχή στην αλλαγή για να μπουν σωστά καθώς και να μπει ίδιος διακόπτης.
Αν υπάρχει επιδεξιότητα μπορεί να ανοιχτεί και να γίνει προσπάθεια επισκευής η και μεταφορά πχ των επαφών της μεγάλης σκάλας στη χαμηλή.