PDA

Επιστροφή στο Forum : αντλιες πετρελαίου.



kostas-21
08-05-20, 18:26
Παιδιά Καλγησπέρα. Δεν ξέρω εάν εδώ ειναι ο κατάλληλος χώρος για το θέμα μου. Πρόκειται να αγοράσω μι αντλία πετρελαίου για να ποτίζω ένα κτηματάκι.Ηδη αγόρασα μία βενζινοκίνητη και δεν πρόσεξα το μανομετρικό και έτσι μου ειναι άχρηστη.
Ρωτώντας για το μανομετρικό,με πληροφόρησαν οτι αυτό ειναι το ύψος που μπορεί μια αντλία να ανεβάσει ορισμένη ποσότητα νερού. Εγώ όμως δεν έχω ανηφόρα ,αλλά το χτηματάκι ειναι σε κάμπο,ίσωμα δηλαδη.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Οταν λέμε μανομετρικό 30μ,δηλαδη ύψος,σε ίσωμα πόσα μέτρα μπορεί η αντλία να στείλει το ΝΕΡΟ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

nick1974
08-05-20, 18:30
τι εννωεις ποσα μετρα? 30 μετρα μανομετρικο σημαινει 30 μετρα ΥΨΟΣ.
σε ευθειες δεν υπαρχουν ...περιορισμοι υψους... τι ακριβως ρωτας δε καταλαβαινω...
Εκτος αν θες να υπολογισεις τις απωλειες τριβης των σωληνωσεων, αλλα εκει θελουμε κι αλλα στοιχεια (μηκος σωληνωσεως, διαμετρο σωληνα καθως και αν υπαρχει οποιαδηποτε σθενωση κατα μηκος, και φυσικα και το υψος)

giannis.serres
08-05-20, 19:50
Παιδιά Καλγησπέρα. Δεν ξέρω εάν εδώ ειναι ο κατάλληλος χώρος για το θέμα μου. Πρόκειται να αγοράσω μι αντλία πετρελαίου για να ποτίζω ένα κτηματάκι.Ηδη αγόρασα μία βενζινοκίνητη και δεν πρόσεξα το μανομετρικό και έτσι μου ειναι άχρηστη.
Ρωτώντας για το μανομετρικό,με πληροφόρησαν οτι αυτό ειναι το ύψος που μπορεί μια αντλία να ανεβάσει ορισμένη ποσότητα νερού. Εγώ όμως δεν έχω ανηφόρα ,αλλά το χτηματάκι ειναι σε κάμπο,ίσωμα δηλαδη.
ΕΡΩΤΗΣΗ: Οταν λέμε μανομετρικό 30μ,δηλαδη ύψος,σε ίσωμα πόσα μέτρα μπορεί η αντλία να στείλει το ΝΕΡΟ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Όταν λέει 30 μέτρα είναι υποθετικά ότι μπορεί να στείλει το νερό μέχρι 30 μέτρα ψηλά
Αλλά όχι ότι θα βγάζει νερό στα 30 μέτρα
Δηλ στα 30 μέτρα θα βλέπεις το νερό να φτάνει αλλά δεν θα βγαίνει από την σωλήνα λόγω τριβής κλπ
Αν πχ στα 2 μέτρα ύψος γεμίζεις μια δεξαμενή 1000 λίτρα σε 10 λεπτά
Στα 20 μέτρα θα την γεμίζεις σε 30 λεπτά
Στα 30 μέτρα δεν θα την γεμίζεις δεν θα φτάνει ποτέ.
Όλες οι αντλίες μπορούν να τραβήξουν υποθετικά από 10 μέτρα βαθος.
Δημιουργούν κενό και λόγο της ατμοσφαιρικής πίεσης μπαίνει το νερό στην αντλία.
Αν θέλεις να μεταφέρεις το νερό πολλά μετρα από την αντλία θα πρέπει να ξεκινήσεις την σωλήνα με όσο το δυνατόν γινεται με την μεγαλύτερη διατομή πχ αν βγάζει η αντλία 2,5 ιντσες ξεκινάς με 2,5 ιντσες και όσο φεύγεις μακριά κατεβάζεις διατομή.
Δεν ξερω τι θέλεις να ποτίζεις και πόσο νερό χρειάζεσαι αλλά μπορείς να βάλεις σταγονίδια νομίζω είναι μια πολύ καλή λύση αν και έχει αρκετά εξοδα.
Πιστεύω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα.
Υ.Γ. Μπορεί να είναι και λάθος ολα αυτά που έγραψα οποιος θέλει μπορεί να διορθώσει ή να συμπληρώσει κατι

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kostas-21
08-05-20, 20:08
Εν τάξει Γιάννη,κατάλαβα,έτσι ειναι. Τώρα,αλλη ερώτηση. Ξέρει κάποιος να μου πει η παλιά RUGGERINI RD900 τι χαρακτηριστικά έχει? Δηλαδή μανομετρικό και παροχή νερού σε κυβικά μέτρα? Αυτήν χρησιμοποίησα πέρυσι και έκανα την δουλειά μου.

MacGyver
08-05-20, 20:38
Το μανομετρικό ύψος χαρακτηρίζει την "δύναμη" της αντλίας. Σε όλες τις αντλίες υπάρχει.
Αν δεν έχεις υψόμετρο δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύουν όπως το αναφέρεις.
Απλά στις βυθιζόμενες είναι πολύ σημαντικό για την επιλογή της, όπως και για τις επιφανείας όταν μιλάμε για ανέβασμα νερού σε άλλο ύψος - σκαλοπάτι.
Σαφώς και πρέπει να υπάρχει "αέρας" και να μην είναι οριακά.
Αν τραβάς νερό από κανάλι έχεις μηδενικό η λίγο υψομετρικό, αν τραβάς από πηγάδι τότε θα πρέπει να το λάβεις υπόψιν.
Αφού αγοράστηκε, η δοκιμή θα δείξει αν σε καλύπτει, αν όχι θα μοιράσεις τα ποτίσματα αφαιρώντας μπέκ.
Στην περίπτωση των μπέκ θα πρέπει να υπάρχει και δοχείο με μεμβράνη για να είναι σταθερή η παροχή, οπότε θα δουλεύει ως πιεστικό.

-Έχει βάλει κανείς μπροστά με το χέρι μονοκύλινδρη φωτιστικού πετρελαίου;

kostas-21
08-05-20, 22:48
Το τελευταίο μπεκ απο την αντλία απέχει 111 μέτρα. το κτήμα ειναι 100χ100.στη μέση έχω κεντρικό σωλήνα φ90. στη δεξιά πλευρά έχω δύο κοψίματα με φ75 και 265 μπεκ των 100λ. Στην αριστερή πλευρά έχω μια κοψιά με φ75 και 80 μπεκ των 120 λ. Ευρήκα κινέζικη πετρελαίου με 700 ευρώ,με 50Μ3 και 72 μανομετρικό και μου λέει κάποιος οτι δεν θα κάνω τη δουλειάμου.Γίαυτό ψάχνω τα χαρακτηριστικά της ruggerini, η οποία με ικανοποιεί.Αυτά.

rama
08-05-20, 23:21
Κώστα, αφού έχεις ισιάδι χωράφι, φτιάξε μία δεξαμενή σε 2-3 μέτρα ύψος, και χρησιμοποίησε τη φυσική ροή / βαρύτητα για το πότισμα.
Η αντλία σου, όσο λίγη παροχή και να έχει, θα σου γεμίζει τη δεξαμενή και μπορεί να κλείνει και αυτόματα.
Ετσι, αποσυνδέεις την ανάγκη να υπάρχει δυνατή αντλία.

nestoras
08-05-20, 23:36
Δεν εχω καταλάβει ακριβώς τον τύπο των μπεκ.
Με τοσα πολλα μπεκ που εχεις μαλλον το πότισμα θα είναι σε φάση "κατάκλυσης" κι όχι να πιτσιλας εκτος κι αν τα ομαδοποιήσεις κατάλληλα και ποτίζεις ανά ομάδες.

Το 50Μ3 είναι η μέγιστη παροχη της αντλίας? 50 κυβικα μετρα την ώρα?

pstratos
09-05-20, 00:26
Επι τροχάδην. Μια αντλία χαρακτηρίζεται γενικά από δύο νούμερα (όταν δεν μας δίνουν την καμπύλη της). Το μέγιστο μανομετρικό κατάθλιψης και την μέγιστη παροχή.
Το μανομετρικό είναι πρακτικά η πίεση στην έξοδό της με μηδενική όμως παροχή. Δηλ αν μια έχει 30μέτρα μανομετρικό τότε με μηδενική παροχή έχει 3bar έξοδο. Ή αν της ζητήσουμε να στείλει νερό σε 30 μέτρα ύψος, τότε εκεί το νερό ίσα που θα φτάσει, χωρίς να βγαίνει καμία ποσότητα από τον σωλήνα.
Αντίστοιχα η μέγιστη παροχή αναφέρεται πάντα σε μηδενικό μανομετρικό. Δηλ μια αντλία με παροχή 50μ3/h μας δίνει στην έξοδο αυτά τα 50 κυβικά, μόνο αν δεν έχει στην έξοδο καμία αντίσταση, μηδενική πίεση δηλαδή.

Άρα αυτά τα δύο νούμερα δεν μας βοηθούν πρακτικά, αν δεν έχουμε την καμπύλη παροχής της αντλίας (ώστε να βρούμε το σημείο λειτουργίας).

Αν έχουμε μια σωλήνα οριζόντια και στέλνουμε νερό μιας συγκεκριμένης παροχής, τότε αυτό κινείται με μια ταχύτητα στον αγωγό. Λόγο τριβών παρουσιάζεται μια πτώση πίεσης (δυναμική) η οποία πρέπει να προστεθεί στην διαφορά ύψους. Αντίστοιχα πρέπει να υπολογιστούν και οι πτώσεις πίεσης σε κάθε στοιχείο (γωνία, συστολή, βάνα, φίλτρο) του αγωγού / δυκτίου. Έτσι προκύπτει η συνολική πτώση πίεσης (μανομετρικό) της εγκατάστασης.

Πως επιλέγουμε μια αντλία? Ξεκινάμε από την απαίτηση σε παροχη. Για αυτή την παροχή βρίσκουμε την απαιτούμενη πίεση. Με αυτό το ζεύγος τιμών (πίεση @ παροχή) πάμε στις καμπύλες των αντλιών και επιλέγουμε αυτή που ικανοποιεί ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ.

Αυτά γενικά, πριν πάμε σε θέματα ύψους αναρόφησης, min suction pressure head, σπηλαίωση, priming κτλ.....

pstratos
09-05-20, 00:34
Το τελευταίο μπεκ απο την αντλία απέχει 111 μέτρα. το κτήμα ειναι 100χ100.στη μέση έχω κεντρικό σωλήνα φ90. στη δεξιά πλευρά έχω δύο κοψίματα με φ75 και 265 μπεκ των 100λ. Στην αριστερή πλευρά έχω μια κοψιά με φ75 και 80 μπεκ των 120 λ. Ευρήκα κινέζικη πετρελαίου με 700 ευρώ,με 50Μ3 και 72 μανομετρικό και μου λέει κάποιος οτι δεν θα κάνω τη δουλειάμου.Γίαυτό ψάχνω τα χαρακτηριστικά της ruggerini, η οποία με ικανοποιεί.Αυτά.

Τι πίεση θέλουν τα μπεκ για να δουλέψουν? Το δίκτυο μοιάζει με Η αν κατάλαβα? Ζητάς 37κμ/ωρα από αντλία που έχει μέγιστο τα 50. Μοντέλο αντλίας? Υποψιάζομαι ότι στα 37κμ/ωρα αυτή θα βγάζει 3-4 ατμ. Πόση πίεση θα έχεις στην άκρη του δυκτίου? (Θα τα δούμε το πρωί). Φοβάμαι οτι δεν θα σου δουλέψουν τα μπεκ

vasilllis
09-05-20, 09:58
Εν τάξει Γιάννη,κατάλαβα,έτσι ειναι. Τώρα,αλλη ερώτηση. Ξέρει κάποιος να μου πει η παλιά RUGGERINI RD900 τι χαρακτηριστικά έχει? Δηλαδή μανομετρικό και παροχή νερού σε κυβικά μέτρα? Αυτήν χρησιμοποίησα πέρυσι και έκανα την δουλειά μου.η ruggerini rd900 ειναι π/τηρας με ισχύ γύρω στα 10hp.
αυτό που πρέπει να μάθεις είναι η αντλία που είχαν προσαρμόσει πάνω του τι χαρακτηριστικα είχε.

kostas-21
09-05-20, 23:01
Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες σας που ήταν πολυ ενδιαφέρουσες και με βοήθησαν πολύ.Τα μπέκ για να δουλέψουν κανονικά θέλουν το λιγότερο μια ατμόσφαιρα. επίσης ήθελα να σας πώ οτι οι κινέζικες αντλίες που έψαξα δεν παρέχουν καμία καμπύλη.Μερικές μικρές γράφουν :στα 30 μ.απόσταση πίεση τόσα μπάρ κ.λ.π΄.¨εχω ρωτήσει τηλεφωνικά 8 εμπόρους .Απο αυτούς μόνο δύο μου έδωσαν χρήσιμες πληροφορίες.Οι άλλοι μου είπαν,πάρε αυτήν ή πάρε την άλλη αντλία.Εχω αγοράσει μια 6.5 hp,την δοκίμασα σήμερα και δεν ειμαι ικανοποιημένος.Τα στοιχεία της ειναι 50κμ παροχή και 28 μανομετρικό. Χρησιμοποίησα πέρυσι μια RUGGERINI RD900,και η απόδοσή της ειναι ικανοποιητική,αλλά δεν ξέρω τα χαρτηριστικά της,γιατί έχασα το προσπεκτ της ,ωστε να αναζητήσω μια ανάλογη ή και λίγο καλύτερη. Αυτά προς το παρόν.ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΝΥΧΤΑ..