PDA

Επιστροφή στο Forum : Φρένο σε Ασύχρονο τριφασικό κινητήρα



Gaou
18-05-20, 21:22
Παιδες ξέρω ότι πολλοι απο αυτους τους κινητήρες μπορούν να έχουν και φρένο . Επίσης ειδα ότι αυτο το φρενο αναφέρεται και σαν "αντιστάτης επιβράδυνσης" :001_tt2: . Και ερχομαι στο ερώτημα. Ειναι όντως τόσο απλό ( αγοράζω ένα ψιψιψινη το κουμπώνω στο κοκοψοψαρο και τέλος ) ? η δεν ειναι για εμενα το κορμι πατριώτες, aka πυρηνική φυσική.?

el greco 1
18-05-20, 22:10
για ποσους υπους κινητηρα μιλαμε ? γιατι χρειαζετε φρενο τι εφαρμογη ειναι?

Gaou
18-05-20, 22:16
περισσότερο πληροφοριακα το ήθελα, άν και αμα ειναι κάτι απλό θα το κοιτάξω. spindle ειναι σε εργαλειομηχανή . ειναι 750watt.

επεξεργασία: μπορώ να μειώσω τον χρόνο επιβράδυσνης μέσα απο το inverter αλλα θα μου άρεσε να σταματάει πολύ πολύ γρήγορα...! ενα προηγούμενο μεγάλο (11.5kw) θυμαμαι ότι μου αρεσε πολύ που σταματούσε αμέσως το μοτερ .

el greco 1
18-05-20, 22:59
μπωρεις μεσα απο τις παραμετρους του ινβερτερ να το ρυθμισεις να σταματα ακαριαια ποιον ινβερτερ εχει πανω.

mtzag
18-05-20, 23:01
Τα inverters για φρεναρισμα(επιβραδυνση) εφαρμοζουνε διαφορες τεχνικες πχ dc injection / S curve / pid κτλπ
Το spindle δεν εχει μαζα σοβαρη αρα δεν αποθηκευει και μεγαλη μηχανικη ενεργεια μπορει να γινει σχετικο γρηγορο φρεναρισμα και χωρις τη χρηση αντιστασης απο το inverter γιατι η αποθηκευμενη μηχανικη
ενεργεια στο ροτορα μεσω regeneration αποθηκευετε ως ηλεκτρικη στους πυκνωτες του DC BUS.
Η αντισταση αυτο που κανει ειναι οτι κανει θερμικη ενεργεια την περισσια αποθηκευμενη μηχανικη ενεργεια του ροτορα που δεν χωραει να αποθηκευτει ως ηλεκτρικη στους πυκνωτες του DC BUS.
Η ΑΔΕ ισχυει παντα.
Τα 750w ειναι πολυ μικρη ισχυς οποτε δεν χρειαζετε καν αντισταση το inverter μπορει να κανει σχετικα γρηγορο φρεναρισμα χωρις αντισταση.

nick1974
19-05-20, 00:27
για 750W ουτε εχει νοημα και ισως δεν υπαρχει καν φρενο (στους κινητηρες με φρενο τα φρενα για να υπερνικησουν τα ελατηρια τραβανε περισσοτερα :001_tt2:). Μια χαρα φρεναρεις απ το ινβερτερ, και προφανως εχει ρυθμιση για ακαριαια φρεναρισματα.

chipakos-original
19-05-20, 06:29
Παιδες ξέρω ότι πολλοι απο αυτους τους κινητήρες μπορούν να έχουν και φρένο . Επίσης ειδα ότι αυτο το φρενο αναφέρεται και σαν "αντιστάτης επιβράδυνσης" :001_tt2: . Και ερχομαι στο ερώτημα. Ειναι όντως τόσο απλό ( αγοράζω ένα ψιψιψινη το κουμπώνω στο κοκοψοψαρο και τέλος ) ? η δεν ειναι για εμενα το κορμι πατριώτες, aka πυρηνική φυσική.?
Ακριβώς όπως το είπες όμως. Υπάρχει φρένο ηλεκτρικό συνήθως εγώ έχω συναντήσει 24βολτ εναλλασσόμενο φρένο αλλά υπάρχει και συνεχούς ρεύματος το οποίο είναι ένα κυκλικό πηνίο με βάση που τοποθετείται στο λαιμό του μοτέρ, και όταν δοθεί εντολή τότε το φρένο είναι ακαριαίο. Χρησιμοποιείται πολύ σε μηχανές που κατασκευάζουν εττικέτες και φυσικά δεν τοποθετούνται σε όλα τα μοτέρ. Παράδειγμα τυχαίο http://www.electronicdoor.com/el/prd/393631323831/productdetail.aspx Αρχή λειτουργίας https://ilektroaytomatismoi.blogspot.com/2018/08/blog-post_69.html

mtzag
19-05-20, 08:28
Αυτο ειναι μηχανικο φρενο που ειναι ενας ηλεκτρομαγνητης και εχει συνεχεια μπλοκαρισμενο το μοτερ οταν του δωσεις dc ξεκολαει ο ηλεκτρομαγνητης τον μονιμο μαγνητη και ξεμπλοκαρει.
Στα spindles δεν μπαινει ποτε τετοιο φρενο μπαινει συνηθως μονο σε servomotors που ελεγχουνε πχ ενα αξονα που οταν
σβησει δεν πρεπει να πεσει απο το βαρος του(Ζ/robotic arms) δηλαδη αυτο το φρενο μπλοκαρει το ροτορα μονο οταν το μηχανημα δεν λειτουργει ποτε δε φρεναρει ροτορα σε κινηση γιατι θα σπασει και θα γινει ζημια.
Οι ασυγχρονοι επαγωγικοι ηλεκτροκινητηρες δεν μπορουνε να φρεναρουνε τοσο γρηγορα/καλα οσο οι συγχρονοι μονιμου μαγνητη

Gaou
19-05-20, 09:28
μπωρεις μεσα απο τις παραμετρους του ινβερτερ να το ρυθμισεις να σταματα ακαριαια ποιον ινβερτερ εχει πανω.


Εναν κινέζικο Fuling DZB280. Ειδα στο ενχειρηδιο του ότι μπορεις να του βάλεις μια αντισταση ( στο ινβερτερ) και το φαντάστηκα σαν επιπλέον φρένο. Δεν εχω καταλάβει ομως γιατι το βάζουν αφου μπορει να φρεναρει απο τις ρυθμίσεις. Ετσι το σκεφτηκα σαν καλύτερο. Το γνώριζα οτι μπορεις να ρυθμίσεις τον χρονο επιταχυνσης και επιβράδυνσης ( το ειχα κάνει στο δικό μου το παλιο το μηχάνηα) αλλα δεν καταλάβαινα την υπαρχξει της αντιστασης. Αυτα τα ακαριαια φρεναρισματα ( μέσω της συχνότητας του ινβερτερ) δεν ξέρω πάντως αν αρέσουν πολύ στα τυλίγματα του μοτερ...

Σας ευχαριστώ ολους παιδιά για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.

chipakos-original
19-05-20, 09:57
Εναν κινέζικο Fuling DZB280. Ειδα στο ενχειρηδιο του ότι μπορεις να του βάλεις μια αντισταση ( στο ινβερτερ) και το φαντάστηκα σαν επιπλέον φρένο. Δεν εχω καταλάβει ομως γιατι το βάζουν αφου μπορει να φρεναρει απο τις ρυθμίσεις. Ετσι το σκεφτηκα σαν καλύτερο. Το γνώριζα οτι μπορεις να ρυθμίσεις τον χρονο επιταχυνσης και επιβράδυνσης ( το ειχα κάνει στο δικό μου το παλιο το μηχάνηα) αλλα δεν καταλάβαινα την υπαρχξει της αντιστασης. Αυτα τα ακαριαια φρεναρισματα ( μέσω της συχνότητας του ινβερτερ) δεν ξέρω πάντως αν αρέσουν πολύ στα τυλίγματα του μοτερ...

Σας ευχαριστώ ολους παιδιά για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.
Είναι άλλο θέμα το Soft Start και το Soft Stop από το φρένο που εδώ συζητάμε.....Πάντως να γνωρίζεις ότι σήμερα που μιλάμε υπάρχουν μηχανήματα 40 και πλέον χρόνων με καθημερινή 8ωρη λειτουργία και το φρένο δεν παρουσίασε πρόβλημα σε κανένα μοτέρ.Και συγκεκριμένα θεωρείται ιδανική λύση στο άμεσο φρενάρισμα του ρότορα. Θέλω να πω ότι όλοι οι κατασκευαστές γνωρίζουν μεθόδους φρεναρίσματος μέσω Inverter . Παρ όλα αυτά το μηχανικό φρένο είναι η επιλογή τους για σωστή χρήση.

mtzag
19-05-20, 11:51
Μα δε παρουσιαζει προβλημα το μηχανικο φρενο οσα χρονια και να περασουνε οταν ενεργοποιειτε με σταματημενο το μοτερ.
θα παρουσιασει προβλημα αν πας να φρεναρεις εν κινηση το μοτερ... για την ακριβεια θα φαγωθουνε θα δοντακια που λοκαρουνε το ροτορα.
Μη αναστρεψιμη βλαβη. Με 1-2 φρεναρισματα θα φαγωθουνε λιγο τα δοντακια αμα το κανεις μερικες φορες παει σκουπιδια το φρενο.
Εδω δε συζηταμε για μηχανικο φρενο και λαθος καταλαβες για φρενο μεσω του inverter συζηταμε..
Επειδη ο ροτορας του spindle εχει μικρη μαζα μπορει το inverter να φρεναρει το μοτερ χωρις καν αντισταση αμα το συστημα ειχε μεγαλη μαζα
αρα και αδρανεια θα ηθελε αντισταση το inverter για να καψει υπο μορφη θερμοτητας την περισια αποθηκευμενη μηχανικη ενεργεια που δεν χωραει στους πυκνωτες του DC BUS του inverter.
Το μοτερ οταν επιβραδυνει λειτουργει σαν γενητρια δινει ενεργεια πισω στο inverter δεν παιρνει και οταν ειναι μεγαλη αυτη η ενεργεια θελει αντισταση το inverter να την μετατρεψει σε θερμικη.
ΑΔΕ