PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήματα από αρχάριο για κινητήρες και ροοστάτες.



avrohis
19-05-20, 21:08
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για την αποδοχή στην κοινότητα.

Έστω ότι κάποιος αναζητά κινητήρα , ο οποίος κινητήρας θα εργάζεται κάθετα προς το έδαφος (άρα θα διαθέτει κατάλληλα σημεία έδρασης για κάποια βάση).
Επίσης, στον άξονα του κινητήρα θα τοποθετηθεί (σταθερά) δίσκος 30 cm και τα συνολικά βάρη του δίσκου και του φορτίου πάνω στον δίσκο θα είναι 5κιλά.
Τέλος, οι απαιτούμενες στροφές του κινητήρα, θα πρέπει να είναι από 60 / λεπτό, έως 1.200 / λεπτό, αυξομειούμενες με ‘’ροοστάτη’’, χωρίς προκαθορισμένα βήματα στροφών και χωρίς το μοτέρ να ζεσταίνεται η να ΄΄υποφέρει΄΄.
Με βάση τα παραπάνω, προκύπτουν οι εξής ερωτήσεις :


Ποιος τύπος κινητήρα είναι κατάλληλος και γιατί ; dc ; ασύγχρονος ;
Ποιος τύπος ‘’ροοστάτη’’ είναι κατάλληλος και γιατί ;
Τελικά, είναι εφικτό (τεχνικά) το ζητούμενο ;

Παρακαλώ πολύ για την επιστημονική σας γνώμη.

mtzag
19-05-20, 21:17
1) τριφασικος συγχρονος μονιμων μαγνητων (βελτιστο ενα ipm motor) και ποιο φτηνη λυση αλλα οχι το ιδιο καλη με την προηγουμενη τριφασικος ασυγχρονος επαγωγικος ηλεκτροκινητηρας
2) κανενας ροοστατης δεν ειναι καταληλλος.
3) ειναι αλλα πες ακριβως τι θες να κανεις παιζει σημασια η ισχυς οι δυναμεις που δεχετε στο ροτορα η μονωση απο σκονη νερα κτλπ

avrohis
19-05-20, 22:55
Η ισχύς, είναι ένα από τα ζητούμενα, (όπως και ο κατάλληλος τύπος μοτέρ).
Οι δυνάμεις που θα δέχεται, είναι το βάρος 2 έως 5 κιλών αυξομειούμενο χ την αυξομειούμενη ταχύτητα. Ουσιαστικά, για να σας δώσω μια καθαρότερη εικόνα, θέλω να φυγοκεντρίζω μίγματα (μη καυστικών) υγρών, πάνω στον σταθερά τοποθετημένο δίσκο. Τα υγρά αυτά, θα ρίπτονται χύδην επί του δίσκου.
Όταν γράψατε ‘’κανενας ροοστατης δεν ειναι καταληλλος’’, τι εννοούσατε ;

mtzag
19-05-20, 23:27
Φυγοκεντριση με τοσες λιγες στροφες ?
Τα 5 κιλα θα ειναι ζυγοσταθμισμενα η οχι ?
Απο πρωτη αποψη θες μικρη ισχυ φτηνοδουλεια ειναι.
Κανενας ροοστατης δεν ειναι καταλληλος σημαινει οτι οι στροφες δεν ρυθμιζονται απο ροοστατη αλλα απο ειδικο driver.
Πες και μεχρι ποσα δινεις...
Δες αυτο https://www.ebay.de/itm/2-6KW-Servomoteur-Driver-Technologie-de-Controle-Vectoriel-10N-m-220V/254503963918
Ειναι στο οριο ισχυος της 16αρας ασφαλειας του μονοφασικου και οικονομικο.

avrohis
19-05-20, 23:43
Μάλιστα. Ειδική φυγοκέντριση, ειδικών υγρών...
Όχι. Δεν θα είναι ζυγοσταθμισμένα απόλυτα. Θα ζυγοσταθμίζονται όμως, σε ελάχιστο χρόνο, όταν οι δυνάμεις θα ωθούν τμήμα από αυτά, εκτός δίσκου. (Στην αρχική χύδην τοποθέτηση, δεν θα είναι).
Μακάρι. Με ενδιαφέρει η ποιότητα και η αξιοπιστία της όλης κατασκευής.
Λίγα παραπάνω για τον ειδικό driver, παρακαλώ ;
Δεν έχω καμία εικόνα για τα απαιτούμενα χρήματα. Έχω όμως πολύ καλή ιδέα για τα οικονομικά μου. Με δύο λέξεις ; Έλλην νεόπτωχος, με δυνατότητα να δανειστώ από φίλους (ελπίζω δηλαδή)...

mtzag
19-05-20, 23:46
Στο link που σου εδωσα με 400ε παιρνεις το μοτερ+driver ειναι πολυ οικονομικο και σωστη λυση

mtzag
20-05-20, 00:14
https://www.ebay.de/itm/2-6KW-Servomoteur-Driver-Technologie-de-Controle-Vectoriel-10N-m-220V/254503963918

avrohis
20-05-20, 00:29
Κύριε Μάνο, θέλω να σας ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθειά σας !!
Φαντάζομαι, ότι θα βρω κάποιον ειδικό για την συνδεσμολογία του.
Έχετε να μου συστήσετε εσείς ; (με προσωπικό μήνυμα εάν αυτό δεν επιτρέπεται από τους κανόνες της κοινότητας)

mtzag
20-05-20, 00:38
Γιατι τι θα παθεις αμα το συνδεσεις εσυ ?
Ενα ποτενσιομετρο 5k θελει να ρυθμιζεις τις στροφες και ενα τροφοδοτικακι τις πλακας 10v που θα τροφοδοτεις το ποτενσιομετρο και τα 2 κανουνε κατω απο 10 ευρω.
Αν θες μπορεις να μην τα βαλεις καθολου αυτα και να ρυθμιζεις τις στροφες απο τα κουμπακια του.
Με τα καλωδια ερχετε κομπλε δεν ειναι επιστημη να το συνδεσεις.

avrohis
20-05-20, 00:53
Σας φαίνονται απλά εσάς, και το καταλαβαίνω.
Όταν όμως δεν είναι κάτι στο γνωστικό μου αντικείμενο, προτιμώ να δώσω μεροκάματο σε ειδικό, παρά να επιβεβαιώσω την γνώμη της συντρόφου μου, που μου λέει, ότι ‘’μόνο μαμή δεν είσαι’’, όταν καταπιάνομαι με την αναζήτηση λύσεων σε διάφορα και διαφορετικά θέματα.
Θα πέσει που θα πέσει μια παντόφλα για την αγορά, φαντάζεστε να κάνω καμιά πατάτα στην συνδεσμολογία ;
Μππρρρρ. Ούτε να το σκέπτομαι δεν θέλω...

mtzag
20-05-20, 02:13
Ok δωσε τοτε 50-100 ευρω σε ενα ηλεκτρολογο/ηλεκτρονικο να στο συνδεσει.
Τη μηχανολογικη κατασκευη μπορεις να την κανεις?
Τι θες να φυγοκεντρεις ακριβως?

vasilllis
20-05-20, 08:34
ένα μοτεράκι πλυντηρίου πόσα w είναι,και στυβει 10κιλα ρούχα ;θεωρώ πολυ μεγάλο το μοτέρ που προτάθηκε.

mtzag
20-05-20, 08:56
Μονο που το μοτερ αυτο ειναι pmsm αρα εχει αποδοση >95% και μικρο ογκο σαν ενα μοτερ πλυντηριου και ισως να καιει λιγοτερο ρευμα απο αυτο.
Επισης στα 60rpm εχει μεγαλη ροπη που δεν εχουνε τα αλλα μοτερ.
Αφου κανει τα ιδια χρηματα με το 1kw και καιει το ιδιο ρευμα γιατι να μην παρει το μεγαλο?
Τα 2.6kw ειναι sweetspot για το μονοφασικο με 16αρα ασφαλεια.

avrohis
20-05-20, 19:03
Ok δωσε τοτε 50-100 ευρω σε ενα ηλεκτρολογο/ηλεκτρονικο να στο συνδεσει.
Τη μηχανολογικη κατασκευη μπορεις να την κανεις?
Τι θες να φυγοκεντρεις ακριβως?

Αφού αγοράσω το μηχάνημα, θα ζητήσω στην κοινότητα ηλεκτρονικό για τις συνδέσεις και μηχανουργείο για τα μηχανολογικά.
Φυγοκεντρίζω μίγματα 16 διαφορετικών υλικών με χρώματα ζωγραφικής. Αφού ενωθούν τα υλικά με τα επιμέρους χρώματα στις κατάλληλες φόρμουλες, (υπό κατάλληλες θερμοκρασίες και ορθές υγρασίες) και αφού περάσουν από αντλία κενού για να αφαιρεθούν οι φυσαλίδες αέρα, τότε ρίπτονται χύδην επί της κατάλληλα προετοιμασμένης επιφάνειας η οποία τοποθετείται στον δίσκο, και με τις δυνάμεις οι οποίες εξασκούνται πάνω τους, μέσω των διάφορων ταχυτήτων περιστροφής, καταφέρνω να δημιουργήσω ‘’τυχαία’’ μοτίβα. Η αρχική ιδέα του spin art είναι πολύ παλαιά https://en.wikipedia.org/wiki/Spin_art. Ας πούμε, ότι μετά από 10 χρόνια έρευνας και πειραμάτων με χειροκίνητα μηχανήματα ιδιοκατασκευής, το έχω εξελίξει πάρα μα πάρα πολύ.

IRF
20-05-20, 19:37
Τα χειροκίνητα μηχανήματα σου όμως είναι και ασφαλή.Δισκος 5 κιλα σε 1200 rpm; πρόσεχε μην αποκεφαλίσει κανέναν.Από τι υλικό είνι ο δίκος;Επίσης προσωπική μου εκτίμηση ότι σε τόσο υψηλές στροφές θα τα πετάξει όλα και δεν θα μεινει κανένα μοτίβο.Σε κάθε φυγόκεντρο το σύστημα φυγοκέντρισης δεν είναι ανοικτό προσοχή λοιπόν.Απλή λύση πάρε ένα δράπανο και βάλε έναν δίσκο.Τα 5 κιλά πως προκύπτουν; όσο λιγότερο βάρος τόσο ασφαλέστερο.

mtzag
20-05-20, 20:04
όπερ μεθερμηνευόμενον εστί ;

Οτι τα 2.6kw ειναι περιπου η μεγιστη ισχυς σε μοτερ που μπορει να δωσει το μονοφασικο 230V με 16αρα ασφαλεια.
(εχει δηλαδη ακομα και μεταπωλητικη αξια σαν μοτερ για διαφορες αλλες χρησεις)
Στα 400 ευρω δεν βρισκεις κατι καλυτερο.
Το servomotor που εδειξα εχει ρυθμιζομενες στροφες/λεπτο απο 0 εως 2500 τις ρυθμιζεις οπου θες με μεγαλη ακριβεια.
Τα 5 κιλα αν ο δισκος ειναι ζυγοσταθμισμενος δεν ειναι προβλημα.. αν δεν ειναι αστα.
Μπορεις να βαλεις ενα δισκο κοπης φαγωμενο που ειναι ζυγοσταθμισμενος τζαμπα μονο τη φλαντζα θα φτιαξεις στο τορνο.

avrohis
20-05-20, 20:57
Ευχαριστώ πολύ.
Μήπως αναγνωρίζετε τι εξάρτημα είναι αυτό στην εικόνα 1 ;
Είναι η βάση που είχε κάποτε προσαρμόσει στο άξονα ενός ίδιου μηχανήματος κάποιος Αμερικάνος, πάνω στην οποία βάση, κούμπωνε την κατασκευή από πλεξιγκλάς της φωτογραφίας 2
.80927 80928

avrohis
20-05-20, 21:13
Τα 5 κιλά είναι ένα υπερβολικό, ανώτατο μέγεθος. Κατανοώ την ανάγκη και για την ζυγοστάθμιση του δίσκου και για τον περιορισμό του βάρους λόγω των δυνάμεων που θα αναπτυχθούν.
Στα χειροκίνητα μηχανήματα που έχω κατασκευάσει, το τετράγωνο πλαίσιο πάνω στο οποίο ρίπτω τα υλικά, το μέτρησα να κινείται με ταχύτητες (έως) 500 στροφές το λεπτό, χωρίς πρόβλημα.
Δεν είναι το θέμα μου να φτάσω, τις 1000/λεπτό. Οι 500 μου είναι αρκετές ως όριο, αρκεί να είναι στα σίγουρα 500 και να παραμένουν σταθερές για διάστημα 15 έως 30 δευτερολέπτων.
Το θέμα μου είναι 1. Ότι χρειάζομαι (με τα χειροκίνητα) δεύτερο άτομο το οποίο θα περιστρέφει, ενώ εγώ ρίπτω τα υλικά και 2. Ότι το άτομο που περιστρέφει, και δεν μπορεί να το κάνει ελέγχοντας το πόσες στροφές του πω με ακρίβεια, και το τέμπο του δεν είναι σταθερό.

mtzag
20-05-20, 22:33
To servomotor μπορεις να το προγραματισεις να γυριζει με οτι στροφες θες και οσο χρονο θες.
Απο οτι ειδα βεβαια εσυ θες κατι ερασιτεχνικο οποτε μπορεις να φτιαξεις κατι με ενα μικρο μοτερακι απο τα σκουπιδια τζαμπα.
Σου ειπα για το servomotor αρχικα γιατι νομιζα οτι κανεις καποιο επαγγελματικο μηχανημα

mtzag
20-05-20, 22:47
Μπορεις να βαλεις μοτερ πλυντηριου οπως σου ειπανε
μοτερ απο χαλασμενο πιεστικο νερου κτλπ
αμα πας σε ενα σκραπατζιδικο σιγουρα κατι θα βρεις
ο σκραπατζης αγοραζει τα μοτερ 30 λεπτα το κιλο οποτε αμα σου το πουλησει 50-60 λεπτα το κιλο ειναι οκ.

avrohis
20-05-20, 23:57
Εάν υποθέσουμε ότι η ροπή, δεν μας ενδιαφέρει. Και επίσης, ότι το ανώτατο επίπεδο στροφών θέλουμε να είναι οι 500 / λεπτό και οι μικρότερες 50 το λεπτό, ρυθμιζόμενες, έστω με βήματα, για παράδειγμα 50/100/200/300/400/500 η και 150/300/500, τότε :


Ποιος καινούριος κινητήρας και ποιο κοντρολερ είναι το κατάλληλο (ένα παράδειγμα)
Ποιος κινητήρας από τα σκραπ είναι ο καταλληλότερος (στον οποίο θα είναι εφικτό τεχνικά να προσαρμοστεί από ηλεκτρονικό ένα κοντρόλερ, έστω με βήματα).
Η σκέψη μου ότι είναι πιθανά κατάλληλος ένας κινητήρας dc από ανεμιστήρα με 3 ταχύτητες, είναι ορθή ;

mtzag
21-05-20, 11:38
1) σου εχω πει
2) ενας ασυγχρονος τριφασικος απο κανα χαλασμενο πιεστικο νερου γυρω 1-2hp μαζι με ενα μικρο inverterακι των 60ευρω η απο καποιο πλυντηριο
3) μονο αμα εχει την απαραιτητη ισχυ και συνηθως οι ανεμιστηρες ειναι ψοφημια δεν εχουνε αρκετη ισχυ.. αυτοι που δεν ειναι ψοφημια ειναι ποιο ακριβοι απο τα σκετα μοτερ.