PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθεροποιητης τάσης ραγας



sport_billys
24-05-20, 08:36
Καλημέρα.
Επειδή γίνονται αρκετές μικρές διακοπές ρεύματος, με ανησυχεί ότι θα μου καεί καμία συσκευή (μια φορά μου κάηκε ήδη το ψυγείο).
Η ερώτηση μου είναι η εξής.
Υπάρχει τίποτα όπως είναι το πολυμπριζο ασφαλείας που βάζουμε σε κάθε συσκευή αλλά να μπαίνει στον πίνακα κατευθείαν στην γραμμή και να ασφαλίζει όλο το σπίτι;

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xsterg
24-05-20, 09:42
αυτο που εχεις στο μυαλο σου δεν υπαρχει σε ραγας. επίσης το κοστος του εκτοξευεται. αν θελεις μπορει να μπει επιτηρητης τασης και επιτηρητης ουδετερου με επιτηρηση φασης αν εχεις τριφασικο ρευμα.

sport_billys
24-05-20, 09:45
αυτο που εχεις στο μυαλο σου δεν υπαρχει σε ραγας. επίσης το κοστος του εκτοξευεται. αν θελεις μπορει να μπει επιτηρητης τασης και επιτηρητης ουδετερου με επιτηρηση φασης αν εχεις τριφασικο ρευμα.Ο επιτηρητης τάσης τι ακριβώς κάνει; Δυστυχώς έχω μονοφασικη παροχή

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

p270
24-05-20, 09:47
Μπαίνει και σε μονοφασικό,η δουλειά του είναι αυτό που λέει, επιτήρηση τις τάσης αν ανέβει πάνω από κάποιο όριο τότε κόβει την τροφοδοσία του σπιτιού και το ίδιο κάνει και σε μεγάλη πτώση τασης

sport_billys
24-05-20, 09:50
Μπαίνει και σε μονοφασικό,η δουλειά του είναι αυτό που λέει, επιτήρηση τις τάσης αν ανέβει πάνω από κάποιο όριο τότε κόβει την τροφοδοσία του σπιτιού και το ίδιο κάνει και σε μεγάλη πτώση τασης¶ρα κάνει δουλειά για αυτό που θέλω.
Έχεις να μου προτείνεις κάποιο;

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

selectronic
24-05-20, 09:55
Δες αυτό:


https://www.youtube.com/watch?v=QEJSED9oyb8

Επίσης οι συσκευές προστασίας που αναφέρεις στο πρώτο ποστ υπάρχουν και για πίνακα (πχ (https://www.youtube.com/watch?v=8Rz28EXNVd8)), αλλά αυτά προστατεύουν από απότομες και σύντομες αιχμές τάσης (πχ κρουστικές τάσεις από κεραυνό)...

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
24-05-20, 22:32
καλησπερα θα πω τι εχω εγω εδω και 20 χρωνια απο την αγωρα του ψυγειου , (ειχαμε πολες διακοπες υστερα απο προτροπη φιλου ηλεκτρονικου ) αγορα σταθεροποιητη οχι μοτερ αλλα με ρελε 2000va με χρονοκαθυστερηση 2 λεπτων παρακαλω , ετσι αμμα τιχων και δουλευει και γεινει διακοπη, να προλαβουν να κατσουν τα υγρα στο συμπιεστη . αυτα.....