Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Βλαβη στεγνωτηριου ρουχων



granazias
24-05-20, 14:22
Γεια σας!
Εχω ενα στεγνωτηριο ρουχων το οποιο ξαφνικα σταματησε να βγαζει ζεστο αερα.
Ολες οι λειτουργιες του δουλευουν κανονικα αλλα μονο με κρυο αερα.
Δοκιμασα και ανοιξα το καπακι πισω του και βρηκα την αντισταση του,την οποια ελεγξα με πολυμετρο και μου δειχνει στο ωμομετρο ενδειξη 45ohm σε καθε αντισταση.
Εχω δει καποιο βιντεο για τον ελεγχο της αντιστασης του συγκεκριμενου μοντελου,και αναφερθηκε οτι η ενδειξη αντιστασης πρεπει να ειναι απο 5 εως 50 ohm,οποτε θεωρω οτι η αντισταση μου δεν εχει προβλημα.
Ομως στο ιδιο περιβλημα που βρισκεται η αντισταση,ειχε και αλλα 3 εξαρτηματα τα οποια θεωρω οτι ειναι τα θερμικα ασφαλειας.
Τα ωμομετρησα και εκεινα αλλα δεν ειχα καμια ενδειξη στο ωμομετρο και δεν ξερω αν ηταν ο σωστος τροπος αυτος για να δω αν λειτουργουν.
Γνωριζει καποιος με ποιο τροπο μπορω να τα ελεγξω,αν ελεγχονται φυσικα.

Παρακατω σας παραθετω τα 3 εκεινα εξαρτηματα τα οποια βρηκα ως ανταλλακτικα απο ενα σαιτ,αλλα θελω πρωτα να βεβαιωθω οτι ειναι εκεινα που κανουν το προβλημα.

1)https://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=43731#tabtech
2)https://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=49407#tabmarka

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

andreasmon
24-05-20, 14:50
με πολύμετρο στα Ωμ τα ελέγχεις.Πρέπει να μετράς αντίσταση μέχρι 1 ωμ ή να χτυπάει το ''μπαζεράκι'' στο πολύμετρο(επιλογή μελωδία).Αυτά αφήνουν το ρεύμα να περάσει και κόβουν όταν φτάσουν στην ''κατάλληλη'' θερμοκρασία.

Αν μετράς τα άκρα τους και έχεις ένδειξη άπειρο ''1'' στο πολύμετρο,είναι καμένα.

chipakos-original
24-05-20, 14:57
Αυτά τα εξαρτήματα είναι θερμικά και υπάρχουν νορμάλ ανοιχτά , αλλά και νορμάλ κλειστά και λειτουργούν όταν έχουν πάνω στο σώμα τους θερμοκρασία.Αν θέλεις λοιπόν να δεις αν λειτουργούν βγάζεις το ένα θερμικό από πάνω από τη συσκευή ,θα συνδέσεις μόνιμα τους ακροδέκτες του πολυμέτρου πάνω στο θερμικό και θα το βάλεις στο Buzzer.Το ζεσταίνεις με το μπιστολάκι μαλλιών. Μόλις ζεσταθεί και φτάσει στη θερμοκρασία που γράφει πάνω του θα ηχήσει το Buzzer. Το αφήνεις να κρυώσει από μόνο του και μόλις η θερμοκρασία πέσει λίγους βαθμούς το Buzzer θα σταματήσει να ηχεί. Ακολούθως και το επόμενο θερμικό.

granazias
24-05-20, 15:16
Αυτά τα εξαρτήματα είναι θερμικά και υπάρχουν νορμάλ ανοιχτά , αλλά και νορμάλ κλειστά και λειτουργούν όταν έχουν πάνω στο σώμα τους θερμοκρασία.Αν θέλεις λοιπόν να δεις αν λειτουργούν βγάζεις το ένα θερμικό από πάνω από τη συσκευή ,θα συνδέσεις μόνιμα τους ακροδέκτες του πολυμέτρου πάνω στο θερμικό και θα το βάλεις στο Buzzer.Το ζεσταίνεις με το μπιστολάκι μαλλιών. Μόλις ζεσταθεί και φτάσει στη θερμοκρασία που γράφει πάνω του θα ηχήσει το Buzzer. Το αφήνεις να κρυώσει από μόνο του και μόλις η θερμοκρασία πέσει λίγους βαθμούς το Buzzer θα σταματήσει να ηχεί. Ακολούθως και το επόμενο θερμικό.

Την ιδια διαδικασια με το πιστολακι πρεπει να την κανω και για τα 3 εξαρτηματα η μονο για τα 2 στρογγυλα;ρωταω γιατι το τριτο ειναι το νουμερο 2 λινκ που εβαλα πριν και μοιαζει σαν ασφαλεια αλλα κι εκεινο δε μου εδειξε καμια ενδειξη.

chipakos-original
24-05-20, 15:32
Φυσικά και στα τρία θα γίνει έλεγχος, όμως ξέχασα να σου πω ότι σε μερικά θερμικά δεν έχει μέσα τους έλασμα να κάνει κλικ όταν φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία και το δεύτερο θερμικό μοιάζει για τέτοιο. Αυτού του τύπου τα θερμικά δεν κάνουν μπάζερ , αλλά απλά αλλάζει η αντίστασή τους, και η πλακέτα του στεγνωτήριου βλέπει αυτήν την αλλαγή και κάνει την ανάλογη εργασία.Μπορείς να διαβάσεις τι γράφει επάνω στο σώμα του το κάθε ένα εξάρτημα για να βρούμε πληροφορίες??Πάντως ένα εξάρτημα έχει χαλάσει κι όχι και τα τρία μαζί, οπότε μένει να δούμε τον τύπο του καθενός από αυτά. https://www.youtube.com/watch?v=8AG7PtCy0v4 Σε αυτό το Video θα δεις πως αν το θερμικό το σαπίσης στο ξύλο συμορφώνεται και αρχίζει να εργάζεται ....μετά το 2ο λεπτό https://www.youtube.com/watch?v=UuFQOuSlzlw Οπως σου έγραψα όμως πιο πάνω υπάρχουν θερμικά τα οποία είναι νορμάλ ανοιχτά οπότε όταν είναι σε θερμοκρασία δωματίου δεν έχουν ωμική συνέχεια.Γι αυτό πρέπει να ξέρεις τι τύπος θερμοστάτη κρατάς στα χέρια σου για να καταλάβεις αν έχει πρόβλημα ή όχι.

granazias
24-05-20, 15:51
Φυσικά και στα τρία θα γίνει έλεγχος, όμως ξέχασα να σου πω ότι σε μερικά θερμικά δεν έχει μέσα τους έλασμα να κάνει κλικ όταν φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία και το δεύτερο θερμικό μοιάζει για τέτοιο. Αυτού του τύπου τα θερμικά δεν κάνουν μπάζερ , αλλά απλά αλλάζει η αντίστασή τους, και η πλακέτα του στεγνωτήριου βλέπει αυτήν την αλλαγή και κάνει την ανάλογη εργασία.Μπορείς να διαβάσεις τι γράφει επάνω στο σώμα του το κάθε ένα εξάρτημα για να βρούμε πληροφορίες??Πάντως ένα εξάρτημα έχει χαλάσει κι όχι και τα τρία μαζί, οπότε μένει να δούμε τον τύπο του καθενός από αυτά. https://www.youtube.com/watch?v=8AG7PtCy0v4 Σε αυτό το Video θα δεις πως αν το θερμικό το σαπίσης στο ξύλο συμορφώνεται και αρχίζει να εργάζεται ....μετά το 2ο λεπτό https://www.youtube.com/watch?v=UuFQOuSlzlw Οπως σου έγραψα όμως πιο πάνω υπάρχουν θερμικά τα οποία είναι νορμάλ ανοιχτά οπότε όταν είναι σε θερμοκρασία δωματίου δεν έχουν ωμική συνέχεια.Γι αυτό πρέπει να ξέρεις τι τύπος θερμοστάτη κρατάς στα χέρια σου για να καταλάβεις αν έχει πρόβλημα ή όχι.

Σε ευχαριστω πολυ για τις κατατοπιστικες πληροφοριες..εκεινο παντως που μοιαζει με ασφαλεια,του 2ου λινκ που εβαλα,γραφει πανω του 1038Α..τα αλλα 2 τα στρογγυλα πρεπει να τα βγαλω εντελως απο τη βαση τους για να δω αν γραφουν κατι..θα το κανω και θα επανελθω.

granazias
24-05-20, 18:42
Λοιπον,μετα απο δοκιμη και στα 3 θερμικα με πιστολακι μαλλιων,στην μεγαλυτερη κιολας ενταση,δεν υπηρξε καμια ενδειξη αντιστασης στο ωμομετρο αλλα ουτε στο buzzer.
Οποτε θεωρω οτι και τα 3 εχουν προβλημα,απλα μου φαινεται οτι ισως κατι αλλο βαθυτερο συμβαινει για να καουν και τα 3 ταυτοχρονα.
Εδω να σημειωσω κατι που μου ανεφερε η συζυγος οτι συνεβη λιγο καιρο πριν σταματησει να βγαζει ζεστο αερα,και ξεχασα να το αναφερω πριν.
Μια μερα που στεγνωνε τα ρουχα και χωρις να εχει ολοκληρωθει το προγραμμα,το στεγνωτηριο σταματησε να δουλευει και ολες οι λυχνιες πανω στο ταμπλο αναβοσβηναν.
Το εσβησε εντελως,το εβγαλε απο την πριζα και το ξαναξεκινησε,και ολοκληρωσε κανονικα το προγραμμα του..αυτο συνεβη μονο μια φορα μεχρι που μετα απο καποιες μερες σταματησε να ζεσταινει.
Επειδη ειδα και καποια βιντεακια σχετικα,σε οσες περιπτωσεις ηταν καμενα τα θερμικα,δεν εδειχναν συνεχεια αντιστασης με το πολυμετρο,ενω οταν δοκιμαζαν καινουργια,εκεινα εδειχναν συνεχεια αντιστασης.
Παραθετω φωτο των 3 εξαρτηματων αλλα μονο το ενα εβγαλα απλα για να φανει καλυτερα,γιατι στα αλλα 2 δεν ειναι ευδιακριτα αυτα που εγραφε πανω τους..μονο στο ενα ειχε μια ασπρη κουκιδα που ισως υποδηλωνει καποια εξτρα χαρρακτηριστικο.

https://imgur.com/a/O1WgxPS

Κυριακίδης
24-05-20, 19:02
Λοιπον,μετα απο δοκιμη και στα 3 θερμικα με πιστολακι μαλλιων,στην μεγαλυτερη κιολας ενταση,δεν υπηρξε καμια ενδειξη αντιστασης στο ωμομετρο αλλα ουτε στο buzzer.
Ενδέχεται η θερμοκρασία τους να είναι ονομαστικά μεγάλη για να προστατέψουν τον γύρω χώρο της αντίστασης (υποθέτω σίγουρα άνω των 100 βαθμών) και αν το ζέστανες για δευτερόλεπτα αυτή η θερμοκρασία απλά απορροφήθηκε από τα μέταλλα και δεν πρόλαβε να φανεί στις ενδείξεις , κάνε το με φλόγα π.χ. από κερί ή αναπτήρα και το θερμικό πάνω από την φλόγα σε απόσταση 5 εκατοστά υπομονετικά για αρκετό χρόνο.

granazias
24-05-20, 19:15
Ενδέχεται η θερμοκρασία τους να είναι ονομαστικά μεγάλη για να προστατέψουν τον γύρω χώρο της αντίστασης (υποθέτω σίγουρα άνω των 100 βαθμών) και αν το ζέστανες για δευτερόλεπτα αυτή η θερμοκρασία απλά απορροφήθηκε από τα μέταλλα και δεν πρόλαβε να φανεί στις ενδείξεις , κάνε το με φλόγα π.χ. από κερί ή αναπτήρα και το θερμικό πάνω από την φλόγα σε απόσταση 5 εκατοστά υπομονετικά για αρκετό χρόνο.

Το εκανα για πανω απο 1 λεπτο στο καθενα με το πιστολακι σχεδον να ακουμπα πανω τους,λογικα δεν θα ειχε δειξει κατι;σιγουρα η λυση με τη φωτια ειναι η καλυτερη αλλα κι αυτο που εκανα δεν αρκει;δεν αμφισβητω τις γνωσεις σας εννοειται ετσι,απλα μου φαινεται αρκετα περιεργο γιατι οπως ανεφερα και πιο πριν,σε οσα βιντεο ειδα,τα ελλατωματικα θερμικα δεν εδειχναν ενδειξη ενοσω ηταν σε θερμοκρασια δωματιου,ενω μολις αλλαζαν με νεο,εδειχνε κανονικα συνεχεια.

chipakos-original
24-05-20, 19:33
Το εκανα για πανω απο 1 λεπτο στο καθενα με το πιστολακι σχεδον να ακουμπα πανω τους,λογικα δεν θα ειχε δειξει κατι;σιγουρα η λυση με τη φωτια ειναι η καλυτερη αλλα κι αυτο που εκανα δεν αρκει;δεν αμφισβητω τις γνωσεις σας εννοειται ετσι,απλα μου φαινεται αρκετα περιεργο γιατι οπως ανεφερα και πιο πριν,σε οσα βιντεο ειδα,τα ελλατωματικα θερμικα δεν εδειχναν ενδειξη ενοσω ηταν σε θερμοκρασια δωματιου,ενω μολις αλλαζαν με νεο,εδειχνε κανονικα συνεχεια.
Δεν τα ξεβίδωσες να το κάνεις στο χέρι??Αν όχι να ξέρεις ότι η απορρόφηση θερμοκρασίας είναι μεγάλη. Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι δεν έχουν ωμική συνέχεια λογικά θα τα αντικαταστήσεις με καινούρια αλλά και πάλι σου λέω ότι ο κατασκευαστής σχεδόν πάντα βάζει σε σειρά τα θερμικά για να είναι σίγουρος ότι θα λειτουργήσουν οπωσδήποτε και δεν θα συμβεί κάποια υπερθέρμανση κι εδώ λοιπόν μου φαίνεται παράξενο να χάλασαν όλα μαζί.Παλιά τους έβαζα αναπτήρα από κάτω από το θερμικό για να τα δοκιμάσω, αλλά τα είχα στο χέρι μου, κι όχι πάνω στη συσκευή.

granazias
24-05-20, 20:03
Δεν τα ξεβίδωσες να το κάνεις στο χέρι??Αν όχι να ξέρεις ότι η απορρόφηση θερμοκρασίας είναι μεγάλη. Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι δεν έχουν ωμική συνέχεια λογικά θα τα αντικαταστήσεις με καινούρια αλλά και πάλι σου λέω ότι ο κατασκευαστής σχεδόν πάντα βάζει σε σειρά τα θερμικά για να είναι σίγουρος ότι θα λειτουργήσουν οπωσδήποτε και δεν θα συμβεί κάποια υπερθέρμανση κι εδώ λοιπόν μου φαίνεται παράξενο να χάλασαν όλα μαζί.Παλιά τους έβαζα αναπτήρα από κάτω από το θερμικό για να τα δοκιμάσω, αλλά τα είχα στο χέρι μου, κι όχι πάνω στη συσκευή.

Η φωτο που βλεπεις ειναι πριν τα αφαιρεσω ολα..ειχα βγαλει πρωτα εκεινο που βλεπετε μονο του,το μακροστενο με τον αριθμο πανω του και το τραβηξα φωτο..μετα αφαιρεσα και τα αλλα 2 αλλα εκεινα δεν τα φωτογραφησα γιατι ισα που φαινονται κατι αριθμοι πανω του αλλα οχι καθαρα,και γιαυτο δε μπηκα στον κοπο να τα φωτογραφησω.
Ολα μαζι λοιπον τα ακουμπησα στον παγκο της κουζινας,κι ενα ενα τα ζεσταινα με το πιστολακι και ταυτοχρονα μετρουσα με το πολυμετρο αλλα δεν ειχα ενδειξεις απο κανενα παρολο που ειχα την ενταση στο φουλ και για πανω απο ενα λεπτο..αφου να φανταστεις ο παγκος εκαιγε..αυτο με τον αναπτηρα δεν το δοκιμασα να σου πω την αληθεια,οποτε ισως οτι εκανα να μην ηταν αρκετο..θα το δοκιμασω αλλη στιγμη.

chipakos-original
24-05-20, 20:28
Η φωτο που βλεπεις ειναι πριν τα αφαιρεσω ολα..ειχα βγαλει πρωτα εκεινο που βλεπετε μονο του,το μακροστενο με τον αριθμο πανω του και το τραβηξα φωτο..μετα αφαιρεσα και τα αλλα 2 αλλα εκεινα δεν τα φωτογραφησα γιατι ισα που φαινονται κατι αριθμοι πανω του αλλα οχι καθαρα,και γιαυτο δε μπηκα στον κοπο να τα φωτογραφησω.
Ολα μαζι λοιπον τα ακουμπησα στον παγκο της κουζινας,κι ενα ενα τα ζεσταινα με το πιστολακι και ταυτοχρονα μετρουσα με το πολυμετρο αλλα δεν ειχα ενδειξεις απο κανενα παρολο που ειχα την ενταση στο φουλ και για πανω απο ενα λεπτο..αφου να φανταστεις ο παγκος εκαιγε..αυτο με τον αναπτηρα δεν το δοκιμασα να σου πω την αληθεια,οποτε ισως οτι εκανα να μην ηταν αρκετο..θα το δοκιμασω αλλη στιγμη.
Αν είδες το βίντεο που σου έβαλα το Link ο τύπος το χτύπησε δυνατά κάτω και η επαφή του από μέσα ενεργοποιήθηκε. Αν δεις τελικά ότι δεν κατάφερες τίποτε με τη θέρμανση χτύπησέ το κάπως τρανταχτά μήπως ξεκολλήσει, τουλάχιστον να το τοποθετήσεις πάλι πίσω στη συσκευή πριν πας να αγοράσεις καινούριο να είσαι σίγουρος ότι η βλάβη είναι μόνο εκεί.

gep58
24-05-20, 20:47
Μήπως οι κατασκευαστές βάζουν επίτηδες μη επανερχόμενα θερμικά ώστε όταν συμβεί υπερθέρμανση να επιληφθεί ο τεχνικός της εταιρίας προκειμένου να εντοπίσει και να επισκευάσει την πραγματική αιτία της υπερθέρμανσης κι όχι απλά την αντικατάσταση του/των θερμικού/ών?
Μπορεί να είναι σοβαρή η αιτία υπερθέρμανσης ώστε να ανοίξουν και τα 3 θερμικά όπως αναφέρει ο φίλος.

andreasmon
24-05-20, 21:10
παιδιά εγώ σε κουζίνα άλλαξα το πρώτο(σαν αυτό της πρώτης φωτογραφίας) μετά από 10 χρόνια λειτουργίας.Αυτό που είχε πάνω και κάηκε,ήταν από το εργοστάσιο.Αυτό που έβαλα με 10 ευρώ κάηκε σε μια εβδομάδα.Το ξανα άλλαξα με άλλης εταιρείας και δουλεύει μια χαρά εδώ και περίπου 2 χρόνια.
Από το κατάστημα που το αγόρασα μου είπαν ότι ενεργοποιείται στους 60 βαθμούς και τοποθετείτε πάνω στο σασί της κουζίνας για να το προστατεύει από υπερθέρμανση!!!

granazias
24-05-20, 21:46
Αν είδες το βίντεο που σου έβαλα το Link ο τύπος το χτύπησε δυνατά κάτω και η επαφή του από μέσα ενεργοποιήθηκε. Αν δεις τελικά ότι δεν κατάφερες τίποτε με τη θέρμανση χτύπησέ το κάπως τρανταχτά μήπως ξεκολλήσει, τουλάχιστον να το τοποθετήσεις πάλι πίσω στη συσκευή πριν πας να αγοράσεις καινούριο να είσαι σίγουρος ότι η βλάβη είναι μόνο εκεί.

Ναι το ειδα το βιντεο και η αληθεια ειναι πως αναρωτιομουν τι κανει ο παλαβος,αλλα οταν διαβασα και τα σχολια ειπα να το δοκιμασω.
Δεν το εριξα κατω ειναι η αληθεια αλλα το χτυπουσα στο πατωμα..το εκανα 4 φορες απο 5 με 6 χτυπηματα καθε φορα αλλα δεν ακουγε το ατιμο..σιγουρα ο απο κατω μου πρεπει να μπινελικωνε..μετα βαρεθηκα να ασχολουμαι και το παρατησα.

granazias
24-05-20, 21:53
Μήπως οι κατασκευαστές βάζουν επίτηδες μη επανερχόμενα θερμικά ώστε όταν συμβεί υπερθέρμανση να επιληφθεί ο τεχνικός της εταιρίας προκειμένου να εντοπίσει και να επισκευάσει την πραγματική αιτία της υπερθέρμανσης κι όχι απλά την αντικατάσταση του/των θερμικού/ών?
Μπορεί να είναι σοβαρή η αιτία υπερθέρμανσης ώστε να ανοίξουν και τα 3 θερμικά όπως αναφέρει ο φίλος.

Εχω αρχισει κι εγω να το υποψιαζομαι διοτι οπως εγραψε και ο φιλος πιο πριν οτι του αντεξε 10 χρονια στην κουζινα του,ισως να ειναι συμπτωση βεβαια αλλα κι εμενα τοσο αντεξε.
Και πιο πολυ πιστευω οτι ισως υπαρχει καποιο αλλο αιτιο υπερθεμανσης το οποιο χρηζει περαιτερω διερευνησης.
Η αληθεια ειναι οτι ειχε καιρο να καθαριστει το φιλτρο συμπυκνωσης,αλλα δε νομιζω να φταιει αυτο διοτι το στεγνωτηριο βρισκεται σε χωρο που αεριζεται καλα και μονιμα με ανοικτο παραθυρο οταν δουλευει..κι εννοειται οχι κολλημενο σε τοιχο η εντοιχισμενο σε επιπλο.
Κι οπως ειχα γραψει και πιο πανω,λιγες μερες πριν σταματησει να ζεσταινει,ειχε διακοψει το προγραμμα στεγνωματος και ολες οι λυχνιες αναβοσβηναν μεχρι που του εγινε επανεκκινηση και συνεχισε να δουλευει κανονικα.
Οπως και να εχει παντως θα σας ενημερωσω για το τελικο αποτελεσμα.

granazias
28-05-20, 19:22
Χαιρετε!
Θα ηθελα να επανελθω λιγο στο θεμα που ανοιξα προ ημερων και να σας διηγηθω την ταλαιπωρια που υπεστην απο εναν κατα τη γνωμη μου ασχετο τεχνικο.
Επειδη μονος μου και λογω απειριας στο θεμα συσκευες,αποφασισα να καλεσω το σερβις της εταιριας του στεγνωτηριου.
Δυστυχως για κακη μας τυχη ηρθε σε στιγμη που εγω απουσιαζα απο το σπιτι λογω εργασιας,οποτε αναγκαστικα ηταν μονο η συζυγος σπιτι.
Ερχεται ο ανθρωπος και αφου του εξηγει η γυναικα μου ολο το ιστορικο που ειχε προηγηθει της βλαβης,ξεκιναει να ανοιξει τη συσκευη.
Βγαζει το πισω καπακι που περιεχει την αντισταση και τους θερμοστατες και της ζηταει μια καρφιτσα.
Του τη δινει και σκαλισε κατι μου ειπε πανω σε ενα απο τα θερμικα.
Μετα αφου κλεινει το πισω καπακι,και χωρις καν να ελεγξει με οργανο αντισταση και θερμοστατες-θερμικα,παρεπιπτοντως δεν ειχε καν μαζι του πολυμετρο,ανοιξε το πλαινο καπακι και βγαζει τον πυκνωτη.
Τον πηρε κατω στο αμαξι του να τον ελεγξει γιατι εκει ειχε πολυμετρο,κι επεστρεψε με καινουργιο για να αλλαξει τον παλιο επειδη οπως ειπε αυτος εφταιγε για το προβλημα.
Αφου λοιπον τελειωνει,βαζει το στεγνωτηριο να δουλεψει και το αφησε περιπου 3 λεπτα..το σταματησε κι εβαλε μεσα το χερι του και ειπε οτι ξεκινησε να ζεσταινει..το λαθος ομως το εκανε η γυναικα μου η οποια δε δοκιμασε να δει κι εκεινη οτι οντως ζεστανε.
Πληρωθηκε 50 ευρω κι εφυγε..παει μετα απο λιγο η γυναικα να βαλει ρουχα να στεγνωσουν,και τζιφος..ουτε κατα διανοια να ζεστανει.
Και δε φτανει αυτο,καποια στιγμη οπως δουλευε,αρχισαν παλι να αναβοσβηνουν ολα τα λαμπακια στο ταμπλω.
Γυριζω κι εγω σπιτι κι αρχισα να το σκαλιζω.
Ανοιγω το καπακι πισω και μετραω τους θερμοστατες με το πολυμετρο,κι ενω προχτες δε μου εδειχναν καμια ενδειξη,σημερα εδειχνε συνεχεια το θερμικο εκεινο που εκανε reset ο τυπος..μονο εκεινο ομως,τα αλλα 2 τιποτα.
Επιβεβαιωσα οτι οντως αλλαξε πυκνωτη μην τυχον κι επαιξε λαμογια, αλλα οντως τον ειχε αλλαξει.
Οπως ηταν φυσικο εγινε και το αναλογο τηλεφωνημα στο σερβις για να ξαναερθουν και φυσικα δε θα πληρωθουν δευτερη επισκεψη.
Γνωμες;

akis63
05-03-23, 17:42
Κάποια γνώμη άραγε, για το πρόβλημα που περιγράφω εδώ:
https://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=65299&p=617294&viewfull=1#post617294