PDA

Επιστροφή στο Forum : LED H4 , κατι αξιοπιστο ;



Vagelis64
29-05-20, 07:48
Χαιρετώ και παλι και συνεχιζω με ερωτηση.

Ξερει κανεις –α περι Led μηχανης ή αυτοκινητου ;
Κατι αξιοπιστο; Να καιει Led στον 1 χρονο και μετα ή 2 χρονια και μετα. Καποια συγκεκριμενη μάρκα ;
Το καλυτερο θαταν , καλυτερη ψυξη , να μην καιγοντουσαν αλλα………
Καποια συγκεκριμενη Κινεζια καπως πιο αξιοπιστη στον χρονο;
Στην τελικη θα κατσω ναλαξω τα Led αλλα φοβαμαι μην με την θερμοκρασια ξεκολησει κανενα και πεσει μεσα στο κατοπτρο , αντε «ψαρεψε» το μετα .
Καιγονται τα Led λογω κακης κατασκευης-ποιοτητος-υπερθερμανσης και μενω με το κυκλωμα και το ….bird στο χερι , …….μειον 20…25Ε
Αν ταλαξω, να “παιξω” με ασημοκολληση; Πιο ανθεκτικη σε υψηλες θερμοκρασιες ;
Δεν μας παιρνει για κατι ακριβο . Το πολύ 20…25Ε το σετ. Καποια συγκεκριμενη μάρκα που ισως εχετε δοκιμασει και “κραταει στον χρονο “ ;
(6000Κ….6500/ λευκο)
Σας Ευχαριστω.

Ste7ios
29-05-20, 08:16
Υπάρχει μαγαζί στην Αθήνα που φέρνει αρκετά ποιοτικά LED (σε ο,τι αφορά το ηλεκτρονικό κομμάτι), αν θυμηθώ θα σου πω.

Αλλά να έχεις υπόψη σου πως κανένα retrofit δεν δουλεύει σωστά δηλαδή να βλέπεις στην απόσταση που πρέπει, χωρίς διάχυση, χωρίς να δημιουργείς πρόβλημα στους άλλους.

Καθαρά θέμα φυσικής, οπτικής, όλα τα μέρη του φανού (λαμπτήρας, κάτοπτρο, φακοί, κλπ) πρέπει να είναι συμβατά μεταξύ τους. Η σωστή λύση θα ήταν να αλλάξει ΟΛΟ το φανάρι ειδικά φτιαγμένο για την συγκεκριμένη πηγή...

Δες π.χ. εδώ: http://www.danielsternlighting.com/tech/bulbs/Hid/conversions/conversions.html

Στα δίκυκλα η καλύτερη λύση είναι να βάλεις προβολάκια.

Και εγώ δεν το καταλάβαινα μέχρι που έβαλα Xenon HID πριν 12 χρόνια και είδα πόσο χάνεις τελικά και όταν η ηλικία άρχισε να φέρνει προβλήματα στην όραση. Να περνάει ένα αυτοκίνητο με retrofit και μετά να μην βλέπεις τη στροφή που έρχεται ενώ είσαι πατημένος στον επαρχιακό με πίσα σκοτάδι.

Αν λειτουργούσε το κράτος δεν θα κυκλοφορούσε τίποτα αυτά. Μόνο για χρήση εκτός δρόμου όπως οι ελάχιστες ενισχυμένες λάμπες από τις επώνυμες...

Vagelis64
30-05-20, 19:53
Υπάρχει μαγαζί στην Αθήνα που φέρνει αρκετά ποιοτικά LED (σε ο,τι αφορά το ηλεκτρονικό κομμάτι), αν θυμηθώ θα σου πω.

Αλλά να έχεις υπόψη σου πως κανένα retrofit δεν δουλεύει σωστά δηλαδή να βλέπεις στην απόσταση που πρέπει, χωρίς διάχυση, χωρίς να δημιουργείς πρόβλημα στους άλλους.

Καθαρά θέμα φυσικής, οπτικής, όλα τα μέρη του φανού (λαμπτήρας, κάτοπτρο, φακοί, κλπ) πρέπει να είναι συμβατά μεταξύ τους. Η σωστή λύση θα ήταν να αλλάξει ΟΛΟ το φανάρι ειδικά φτιαγμένο για την συγκεκριμένη πηγή...

Δες π.χ. εδώ: http://www.danielsternlighting.com/tech/bulbs/Hid/conversions/conversions.html

Στα δίκυκλα η καλύτερη λύση είναι να βάλεις προβολάκια.

Και εγώ δεν το καταλάβαινα μέχρι που έβαλα Xenon HID πριν 12 χρόνια και είδα πόσο χάνεις τελικά και όταν η ηλικία άρχισε να φέρνει προβλήματα στην όραση. Να περνάει ένα αυτοκίνητο με retrofit και μετά να μην βλέπεις τη στροφή που έρχεται ενώ είσαι πατημένος στον επαρχιακό με πίσα σκοτάδι.

Αν λειτουργούσε το κράτος δεν θα κυκλοφορούσε τίποτα αυτά. Μόνο για χρήση εκτός δρόμου όπως οι ελάχιστες ενισχυμένες λάμπες από τις επώνυμες...

Σευχαριστω για απαντηση.
Περι διαχυσης, δικιο εχεις. Ηδη εχω γυρισει κατοπτρα προς τα μεσα.
Εχουν βγει και Led projector , ετσι νομιζω λεγονται.
Εχουν κατοπτρο μπροστα, για εστιαση και οχι διαχυση.
Σευχαριστω και παλι για search.

Ste7ios
30-05-20, 21:08
Projector = φακός. Και πάλι όμως δεν είναι όπως πρέπει να είναι. Να βλέπεις στην απόσταση που πρέπει να βλέπεις (150 m στη μεγάλη σκάλα) και χωρίς να τυφλώνεις. Επίσης τα LED έχουν και άλλα προβλήματα που σχετίζονται με τα χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης πηγής, ακόμη και αυτά που είναι σωστά κατασκευασμένα για χρήση στο δρόμο.

Σύντροχοι με σύγχρονα μηχανάκια που έρχονται από τη μάνα τους με LED π.χ. Honda NC750 τα βρίσκουν χειρότερα από αυτά με τους συμβατικούς λαμπτήρες, καθώς δεν βλέπουν το ίδιο καλά ενώ δεν γίνονται αντιληπτοί από τα οχήματα μπροστά τους. Δεν φαίνονται! Πρέπει να βρεθούν σε συγκεκριμένη γωνία & απόσταση.

Όποτε έχουν στραφεί σε προβολάκια οι περισσότεροι.

Βασικά η μόνη μηχανή που έχω οδηγήσει και ήταν άψογη σε ο,τι αφορά το φωτισμό είναι η BMW K1600 με το adaptive headlight: https://www.bmwmotorcycles.com/en/discover/engineering/technology-detail/safety/adaptive-xenon-headlight.html


Όπως λέει και το άρθρο κανένα retrofit δεν θα αποδόσει σωστά. Ακόμη και οι βελτιώσεις που βλέπουμε είναι καθαρά κινέζικο marketing. Αν δούλευε σωστά η φάση οι μεγάλοι του χώρου θα έμεναν εκτός; Philips, Osram, και όλοι είναι τελείως εκτός αγοράς.

Από αυτά που έχω δοκιμάσει η καλύτερη λύση είναι οι λαμπτήρες μεγαλύτερης απόδοσης, όπως οι Philips X-tremeVision Moto ή οι αντίστοιχες Osram με μειονέκτημα όμως την μικρότερη διάρκεια ζωής...

AKHS
30-05-20, 21:20
Καλησπέρα εγώ τοποθέτησα στο αυτοκίνητο μου λάμπες led H7 και δουλεύουν τέλεια και απροβλημάτιστα πάνω από δύο χρόνια
https://www.skroutz.gr/s/16888717/Nighteye-H7-A315-Original-Headlight-12V-24V-2%CF%84%CE%BC%CF%87.html?from=favorites_popup

Vagelis64
31-05-20, 09:22
Ακη την Καλημερα μου και σε Ευχαριστω.
2 χρονια και, υπερευχαριστημενος!!!
Εδω μου καιγοντουσαν στους 12...15 μηνες . Μονο αυτες τελευταια καηκαν στους 8 μηνες , και ελεγε ο Κίνας 5χρ. εγγυηση!!!!
Με 5 χρ. εγγυηση, ειπα θα κρατησουν 1...1,5 χρονια, αλλα αυτες κρατησαν 8 μηνες!!!!
Τελικα καλυτερα να ψωνιζεις απο εδω , για να μπορεις να τις επιστρεψεις κιολας!!!
Σευχαριστω και παλι.

Vagelis64
31-05-20, 09:24
Καλημερα Στελιο και σε Ευχαριστω για σωστη απαντηση.
Απολυτο δικιο εχεις για διαχυση. Εχω ηδη ρυθμισει λαμπες προς τα μεσα και κατω.
Το ιδανικοτερο βεβαια ειναι led projector που εχουν εμσωματωμενο κατοπτρο . Εστιαζουν.

Ste7ios
31-05-20, 10:10
Το κακό είναι ότι έτσι δεν βλέπεις εσύ σωστά... Τα φώτα πρέπει να στοχεύουν εκεί που πρέπει, όχι όπου νομίζουμε εμείς...

Αν κινείσαι μόνο εντός πόλης ίσως δεν είναι τόσο πρόβλημα αλλά σε επαρχιακό και με ταχύτητα θα βλέπεις σε πολύ μικρότερη απόσταση. Αν σε βρει και ομίχλη τότε δεν θα βλέπεις ούτε στα 5m.

Αν ξαναρχίσω τα ταξίδια πάω για προβολάκια & κανονική λάμπα για μακροζωία. Σιγά μην αλλάζω λάμπα, βράδυ, στα βουνά...

Vagelis64
31-05-20, 21:46
Το κακό είναι ότι έτσι δεν βλέπεις εσύ σωστά... Τα φώτα πρέπει να στοχεύουν εκεί που πρέπει, όχι όπου νομίζουμε εμείς...

Αν κινείσαι μόνο εντός πόλης ίσως δεν είναι τόσο πρόβλημα αλλά σε επαρχιακό και με ταχύτητα θα βλέπεις σε πολύ μικρότερη απόσταση. Αν σε βρει και ομίχλη τότε δεν θα βλέπεις ούτε στα 5m.

Αν ξαναρχίσω τα ταξίδια πάω για προβολάκια & κανονική λάμπα για μακροζωία. Σιγά μην αλλάζω λάμπα, βράδυ, στα βουνά...
Για εντος πολης τα χρειαζομαι. Εκτος και εθνικες, δεν.

picdev
31-05-20, 22:26
το καλύτερο led να πάρεις το πιο ακριβό , έχει κάποια όρια θερμοκρασίας που λέει στο datasheet σαν junction temperature.
To κυριότερο ειναι η ψύξη , το φανάρι θα πρέπει να εχει σχεδιαστεί έτσι ώστε το λεντ να ψύχεται , επισης παίζει ρολο η θερμοκρασία του καλοκαιριού.
Αν δεν ειναι εργοστασιακά λεντ δύσκολο αφού η ψύκτρα ειναι μέσα στο φανάρι ? χωρίς ροή αέρα ?

picdev
31-05-20, 22:28
81013

τυχαία ειδα αυτό , πολύ ωραίο για οσο λειτουργεί ο ανεμιστήρας , αλλά ο αέρας βγαίνει εκτός του φαναρίού με κάποιο τρόπο ??

https://www.mrclick.gr/product/lampes-led-nighteye-a315-52-h7-72w-9000lm-2/#description

Vagelis64
01-06-20, 08:32
Ο Καλοςςς ο μυλος οοολααα τα ρουφαειιιι.
Λοιποννν , εχω ακουσει και περιπτωσεις που ξεκολησε Led και επεσε μεσα σε κατοπτρο!!!! (καμια σχεση με φωτο)
Σχετικα με κατασκευαστες, προσωπικη γνωμη, δεν ξαναπαιρνω το κυκλωμα ενσωματωμενο μεσα στην λαμπα-διπλα απο μοτερ.
Του 8μηνου που προανεφερα, ετσι ηταν . Αλλα που ειχα παρει και ηταν εκτος το ηλ. κυκλωμα, κρατησαν 1,5 χρονια περιπου.
Και παντα....καιγονται τα led. Καθαρα θεμα ψυξης ειναι . (και τα blower δουλευαν κανονικα)
Ταυτακια σας 1000 , να ακουτε τα blower , σε 2τροχο ευκολο. Σε του-του, να συνηθισετε τον θορυβο για τσεκαρισμα παντα πριν μπρος η μηχανη .
Καποιον που ειχα ρωτησει "γιατι δεν εβαλες Led σε 2κυκλο ; " μουπε "Εχεις δει λαμπα Led να λαμπαδιαζει ; " και μεβαλε σε σκεψεις .....φωτιας ισως.

p270
01-06-20, 09:01
https://www.osram.com/ecat/LED%20high%20and%20low%20beam%20lamps-Cars-Automotive%20Lighting/com/en/GPS01_3063271/PP_EUROPE_Europe_eCat/
Osram αλλά και philips έχουν προϊόντα λεντ after market με το ανάλογο κόστος

Ste7ios
01-06-20, 12:54
Για συμβατά όμως οχήματα. Δεν ταιριάζουν παντού π.χ. σε Opel Corsa D, σε Moto και όχι για δημόσιους δρόμους.

Δείτε το FAQ της Philips...

p270
01-06-20, 14:18
Ποιος λέει ότι δεν κάνουν για δημόσιους δρόμους; Δηλαδή βγάζει λάμπες λεντ η osram και η philips για ιδιωτικούς δρόμους;
Μήπως τελικά η μόνιμη αντίρρηση έχει γίνει χόμπι στο hlektronika.gr;

Ste7ios
01-06-20, 14:54
Το αναφέρει η ίδια η Philips στο FAQ της. Το ίδιο και η Osram στα specs της. Off-road.

alpha uk
01-06-20, 14:54
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.autobulbsdirect.co.uk/blog/are-led-headlights-legal-in-the-uk/&ved=2ahUKEwjjt8Hzw-DpAhWGRxUIHTmzAncQFjAAegQIAhAB&usg=AOvVaw0PQrb-jonE8l4QcDwiAwzF&cshid=1591012449109

Ste7ios
01-06-20, 19:41
Το να συμβουλευόμαστε έναν πωλητή λαμπτήρων δεν νομίζω ότι είναι ο,τι πιο έξυπνο. Να προωθήσει την άποψη του και το συμφέρον του θέλει.

Ο κανονισμός / πρότυπο UNECE 37 που αναφέρει αφορά αποκλειστικά συστήματα φωτισμού με πηγή λαμπτήρες πυρακτώσεως με τελευταία ενημέρωση το 2012. Για τις άλλες πηγές υπάρχουν και οι αντίστοιχοι κανονισμοί:

ο 99 για τα HID και ο 128 για τα LED.

Δεν υπάρχει κανονισμός για τα retrofit όμως καμίας τεχνολογίας και αυτό γιατί τα οπτικά που προορίζονται για λάμπες πυρακτώσεως δεν παντρεύονται με άλλες πηγές ώστε να υπάρχει συγκεκριμένο αποτέλεσμα και τούμπαλιν... Φυσική...

Το άρθρο της Daniel Stern Lighting δεν είναι το μόνο που εξηγεί το πρόβλημα και γιατί δεν υπάρχει κανονισμός.

Φυσικά και γίνονται προσπάθειες ώστε να ξεπεραστούν τα τεχνικά προβλήματα και ενδεχομένως να μπει και λίγο νερό στο κρασί όπως έγινε με τα HID με το σύστημα πλύσης...

Και εγώ θέλω διακαώς να βλέπω σαν άνθρωπος (αλλά χωρίς να δημιουργώ πρόβλημα στους άλλους) στη μηχανή που εκεί και αν είναι πονεμένη ιστορία.

Όπως επίσης θεωρώ βλακώδες να πρέπει να δώσω 500€ σε περίπτωση που χαλάσει κάτι με τα LED: https://www.kfm-motorraeder.de/cms/en/genuine-spare-parts/honda-spare-parts?itemid=33100MKAD82

Η άποψη που έχω σχηματίσει από το προσωπική εμπειρία αλλά και άλλων σύντροχων και μπόλικο ψάξιμο είναι ότι έχουμε δρόμο ακόμη μπροστά μας με τα LED σε retrofit αλλά και OEM.

Μακάρι να λυθούν τα όποια προβλήματα καθώς έχουν πολλά πλεονεκτήματα. Σήμερα όμως που μιλάμε δεν...

Vagelis64
02-06-20, 09:50
Το Led θελει κατοπτρο για εστιαση. Κανει διαχυση από μονο του.
Σε εθνικες ανευ κατοπτου,σταβωνουν.