PDA

Επιστροφή στο Forum : πατέντα για να δίνω internet στην tv



zoran
31-05-20, 00:25
Στον 2ο όροφο του σπιτιού, υπάρχει το μπριζάκι της φωτογραφίας.
81009
Το αριστερό RJ45, φέρνει μια σύνδεση internet από τον 1ο όροφο και την διοχετεύει στο δεξί RJ45, όπου αυτό με τη σειρά του το δίνει σε διάφορα άλλα μπριζάκια RJ45 για τον 2ο όροφο.
Θέλω να κάνω μια παρεμβολή στο μπριζάκι αυτό, χωρίς να το χαλάσω, ώστε να παίρνει -από εκεί- internet μια tv.
Ίσως να διακλαδίζεται από αυτό το καλώδιο άλλο ένα που να καταλήγει στην tv; Δε ξέρω... έχετε καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να το κάνω; Τί θα κάνατε στη θέση μου;

kioan
31-05-20, 00:43
Ethernet περνάει από τα μπριζάκια;
Αν ναι, θα βάλεις ένα ethernet switch. Σε αυτό θα συνδέσεις τα 2 μπριζάκια και και το καλώδιο προς την τηλεόραση.

zoran
31-05-20, 01:05
Ethernet περνάει ναι, αλλά ήθελα εάν γινότανε μια λύση με διακλάδωση, κάτι μικρό. Ίσως κάποιος αντάπτορας, που να μπαίνει ένα κ να βγάζει δύο.
Το switch όχι μόνο πως είναι μεγάλο, αλλά θα πρέπει να το βάλω και στο πάτωμα, καθώς δεν υπάρχει χώρος για να το ακουμπήσω.

mikemtb
31-05-20, 09:03
Διακλαδώσεις και Ethernet δε πάνε μαζί.
Βάλε switch και τραπεζάκι
Απλά τα πράγματα

kted
31-05-20, 10:32
Ethernet περνάει ναι, αλλά ήθελα εάν γινότανε μια λύση με διακλάδωση, κάτι μικρό. Ίσως κάποιος αντάπτορας, που να μπαίνει ένα κ να βγάζει δύο.
Το switch όχι μόνο πως είναι μεγάλο, αλλά θα πρέπει να το βάλω και στο πάτωμα, καθώς δεν υπάρχει χώρος για να το ακουμπήσω.Ψάξε στο skroutz για ethernet splitter....
Edit: θα χρειαστείς 2 όμως, 1 για κάθε άκρη του καλωδίου, γιατί ουσιαστικά χρησιμοποιεί 2 + 2 ζευγάρια για να περάσει 2 ethernet από ένα καλώδιο.
Θα πέσει φυσικά και η ταχύτητα.

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zoran
31-05-20, 11:36
Ψάξε στο skroutz για ethernet splitter....
Edit: θα χρειαστείς 2 όμως, 1 για κάθε άκρη του καλωδίου, γιατί ουσιαστικά χρησιμοποιεί 2 + 2 ζευγάρια για να περάσει 2 ethernet από ένα καλώδιο.
Θα πέσει φυσικά και η ταχύτητα.Δεν κατάλαβα γιατί χρειάζονται δύο.
Επίσης, υπάρχει τρόπος να δω πόση πραγματικά θα είναι η μείωση στην ταχύτητα για την πριν κ μετά κατάσταση;

kioan
31-05-20, 12:13
Όπως ειπώθηκε και παραπάνω:

Διακλαδώσεις και Ethernet δε πάνε μαζί.


Η λύση που πρότεινε ο kted είναι από τα 4 ζευγη του καλωδίου που υπάρχει εντός του τοίχου να περάσεις 2 Ethernet των 100Mbps (μιας και το Ethernet 100Mbps απαιτεί μόνο 2 ζεύγη).

Δηλαδή μια συνδεσμολογία σαν την παρακάτω:

https://i.imgur.com/cDP8sQJ.png

zoran
31-05-20, 21:39
Στην δική μου περίπτωση, θέλω να γίνεται διαθέσιμο ένα φισάκι RJ45 το οποίο να συνδέεται στην tv.
Φυσικά θα πρέπει να συνεχίζει η σύνδεση όπως η προυπάρχουσα, ώστε να μην χαλάσει η διαθεσιμότητα του internet στον 2ο όροφο.
Δεν έχω καταλάβει πώς πρέπει να κάνω τη συνδεσμολογία.

aktis
01-06-20, 00:34
Αφου δεν θέλεις να βάλεις switch εκεί , αυτό που σου λένε είναι να πάρεις 4 αγωγούς από το καλώδιο που έρχεται σε αυτή την πρίζα
και να φτιάξεις στην ουσία ενα δευτερο καλώδιο ethernet . Αυτό προυποθέτει όμως να κάνεις αλλαγή και στην άλλη άκρη ,στην πηγή , απο κει που σου έρχεται το καλωδιο .
Αυτό σου έδειξε ο kioan, και πιθανότατα να χρειαστείς κάποιον που να το καταλαβαίνει αυτό για να σε βοηθήσει και να στο φτιάξει .
Έτσι , αντι για μια γραμμή 1000 mbit , θα έχεις 2 100ρες , συνήθως είναι ΟΚ .

Πονηρός ο ηλεκτρολόγος σου πάντως , για να γλυτώσει κόπο και καλώδια , αντί να σου βάλει ένα καλώδιο ethernet σε κάθε πρίζα και όλα μαζί να πηγαίνουν σε ένα switch
πάει τα καλώδια από το ένα δωμάτιο στο άλλο , όπως πηγαίναν παλιά τα τηλέφωνα . Εκτός αν είναι για δεύτερη πρίζα στο ίδιο δωμάτιο ...

marioland
01-06-20, 00:42
Ενα switch δεν εχει μεγαλο μεγεθος υπαρχει σε διαστασεις κατω απο 10χ10cm , δε χρειαζεται να το βαλεις σε δαπεδο - τραπεζι τα περισσοτερα εχουν βασεις στηριξης στον τοιχο. Ακόμη μπορεις να το στερεωσεις και πισω απο την τηλεοραση που θες να παιρνει Internet και επιστρεφεις και ενα δευτερο καλωδιο στη δευτερη πριζα που παει στον 2ο. Κατα τη γνωμη μου με 2 splitter που απαιτει η αλλη λυση δεν κερδιζεις και πολλα σε θεμα αριθμού και τακτοποιησης καλωδιων

zoran
01-06-20, 10:19
Ενα switch δεν εχει μεγαλο μεγεθος υπαρχει σε διαστασεις κατω απο 10χ10cmΔεν θα θέλει και καλώδιο ρεύματος;

kioan
01-06-20, 11:38
Δεν θα θέλει και καλώδιο ρεύματος;

Η TV που θα βρίσκεται δίπλα σε αυτό το switch και θα παίρνει δίκτυο από αυτό, θα λειτουργεί με μπαταρίες;

zoran
01-06-20, 12:11
Η tv θα βρίσκεται πάνω σε μια ιδιαίτερη κατασκευή με ροδάκια, και θα πρέπει να μελετήσω το πώς θα κρύβονται -ή θα είναι ενωμένα- τα καλώδια ώστε να φαίνονται το δυνατόν λιγότερο αλλά και να μην ενοχλούν κατά τη μετακίνησή της στο χώρο.

kioan
01-06-20, 12:18
Αν το switch βρίσκεται στο έπιπλο της τηλεόρασης, από τον τοίχο θα ξεκινούν 2 καλώδια δικτύου. Το ένα που θα φέρνει δίκτυο στο switch και το άλλο που θα το επιστρέφει προς την πρίζα που πάει στο υπόλοιπο σπίτι.

Αν τα πιάσεις μαζί , δεν θα ενοχλούν περισσότερο από το ένα καλώδιο.


Οι τιμές των 5port Gigabit switch ξεκινούν από 6euro.

zoran
01-06-20, 12:31
Οπότε δηλαδή, αγοράζω ένα switch κ από την μπρίζα που έχω, απλώς βγάζω το υπάρχων U καλώδιο και συνδέω με ένα καλώδιο το αριστερό κομμάτι της μπρίζας με το switch και στο δεξί επιστρέφει άλλο καλώδιο από το switch και τέλος;

kioan
01-06-20, 13:01
Ναι. Στο Switch θα χρησιμοποιηθούν 3 ports.
Τα δύο καλώδια δικτύου που θα πηγαίνουν στις 2 πρίζες του τοίχου και 1 καλώδιο προς την τηλεόραση.

zoran
01-06-20, 14:09
Επειδή θα καταλήξω να διαχειρίζομαι/κρύβω πολλά καλώδια τελικά (ρεύματος tv, ρεύματος switch, 2 καλώδια ethernet, κεραίας) υπάρχει λύση ώστε να φεύγει από τη πρίζα του δικτύου μόνο ένα καλώδιο ethernet για την tv;

kioan
01-06-20, 14:15
υπάρχει λύση ώστε να φεύγει από τη πρίζα του δικτύου μόνο ένα καλώδιο ethernet για την tv;

Προτάθηκε ήδη στο #5 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=97706&p=892681&viewfull=1#post892681).