PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωλήνας για καλώδια.



music_1896
02-06-20, 20:15
Αν είναι σε λάθος θέμα ας το μετακινήσει ένας διαχειριστής.

Θέλω να αγοράσω σωλήνα για να περάσω τα καλώδια επίγειας-δορυφορικής-τηλεφώνου και καμερών.

Επειδή όσους σπιράλ έχω δει καίγονται απο τον ήλιο και γίνονται κομμάτια θέλω να πάρω κάτι καλύτερο.
Μού είπαν οτι αυτοί που σπάνε είναι του υδραυλικού και να αγοράσω ηλεκτρολόγου που είναι καλύτερης ποιότητας και δεν καίγεται εύκολα για να σπάσει.

Σε γειτονική πολυκατοικία που έχουν είχαν βάλει κάμερες εδω και 12 χρόνια περίπου πέρασαν τα καλώδια σε μαύρους σωλήνες που μοιάζουν με νερού.
Μήπως είναι καλύτεροι;

Off topic τα καλώδια θα τα περάσω επίγεια-δορυφορική μαζί καμερών μόνα τους και τηλεφώνου μόνο του. Σωστά;

stam1982
02-06-20, 20:37
Θα αγοράσεις βαρέως τύπου από ηλεκτρολογείο.

sofos7
02-06-20, 20:49
Όπως είπε και ο φίλος stam1982, θα αγοράσεις βαρέως τύπου σπιράλ, conflex (Κουβίδη) ή cosmoflex heavy (Κασσινάκη). Αν θέλεις υπάρχουν και 3μετρες ευθείες βαρέως τύπου και μπορείς να τα συνδυάσεις με τις αντίστοιχες μούφες και κολάρα.

music_1896
02-06-20, 21:14
Κάτι σαν αυτό εννοείτε;
Ξέρουμε ποιά είναι η μεγαλύετρη διάμετρος που έχουν;

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/plastika-spiral-koutia-chalyvdina/vareos-typou/spiral-vareos-typou/kouvidis-solhna-spipal-conflex-20_86269/

sofos7
02-06-20, 22:14
Πατάς εκεί που γράφει συσκευασία.https://www.kouvidis.gr/conduit-systems/prostasia-kalodion/ktiriakon-egkatastaseon/condur-conflex-1250nt/conflex-diamorfosimos-kymatoeidis-solinas/ Οι διάμετροι είναι στάνταρ σε όλες τις μάρκες βαρέως τύπου.

Vagelis64
03-06-20, 07:05
Αν είναι σε λάθος θέμα ας το μετακινήσει ένας διαχειριστής.

Θέλω να αγοράσω σωλήνα για να περάσω τα καλώδια επίγειας-δορυφορικής-τηλεφώνου και καμερών.

Επειδή όσους σπιράλ έχω δει καίγονται απο τον ήλιο και γίνονται κομμάτια θέλω να πάρω κάτι καλύτερο.
Μού είπαν οτι αυτοί που σπάνε είναι του υδραυλικού και να αγοράσω ηλεκτρολόγου που είναι καλύτερης ποιότητας και δεν καίγεται εύκολα για να σπάσει.


Σε γειτονική πολυκατοικία που έχουν είχαν βάλει κάμερες εδω και 12 χρόνια περίπου πέρασαν τα καλώδια σε μαύρους σωλήνες που μοιάζουν με νερού.
Μήπως είναι καλύτεροι;

Off topic τα καλώδια θα τα περάσω επίγεια-δορυφορική μαζί καμερών μόνα τους και τηλεφώνου μόνο του. Σωστά;

Σωστα στα λενε περι "Κ" και "ξεχνα τον ηλιο".
Αλλα μαυρος σωληνας για καμμερες !!! Το μαυρο τραβαει
ζεστη, αντιθετως με ασπρο. Παλι βεβαια , δεν φαινεται το βραδυ.
Συν και Πλην όλα στην ζωηηηη, χερακι χεραι πανε.
Για ηλιο, ασπρο θαβαζα - μειωση θερμοτητος και καλη ποιοτητα.

lepouras
04-06-20, 03:23
κουβίδη μόνο. δυστυχώς του Κασσινακη δεν αντέχει στον ήλιο.