PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα με πρίζα!



dpnick
02-06-20, 23:59
Καλησπέρα παιδιά,
Παρθενική εμφάνιση με αυτό το θέμα και θα ήθελα τα φώτα σας!
Προχθές ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργει η πρίζα που έχω πάνω το πολυμπριζο τηλεόραση με τα υπόλοιπα παρελκόμενα της. Στην αρχή πίστεψα ότι κάηκε το πολυμπριζο, αλλά άλλαξα πρίζα και είδα ότι όλα πήγαιναν καλα.
Η επόμενη υπόθεση ήταν ότι κάτι αποσυνδέθηκε πίσω από την πρίζα. Κατεβάζω γενικό βγάζω την πρίζα έξω αλλά όλα τα καλώδια από πίσω σωστά τοποθετημένα. Ρεύμα όμως πουθενά παρόλο που όλα τα υπόλοιπα που αντιστοιχούν στην ίδια ασφάλεια στο πίνακα λειτουργούσαν άψογα.
Επόμενη υπόθεση ότι ίσως χάλασε η πρίζα αυτή καθεαυτή. Την αφαιρώ, βάζω άλλη στην θέση της πάλι πουθενά ρεύμα.
Και τώρα το πιο παράξενο. Παίρνω πολύμετρο και κάνω τσεκ φάση με ουδέτερο μου δίνει 226-236V. Φάση με γείωση 236V. Γείωση με ουδέτερο 0V. Βάζω στην πρίζα ανεμιστήρα τίποτα, πιστολάκι τίποτα, ένα πορτατίφ με led λάμπα άναβε ανεπαίσθητα. Ξανά βαζω το πολύμετρο και δίνει 236V.
Έχει κάποιος ιδέα που μπορεί να οφείλεται αυτό το φαινόμενο του να μην λειτουργεί καμία συσκευή στην πρίζα αυτή αλλά παραταύτα το πολύμετρο να δίνει ότι έχει ρευμα;

marioland
03-06-20, 00:51
Φερε με μπαλαντεζα απο διπλανη πριζα που δουλευει φαση και ουδετερο και δοκιμασε με φαση απο τη διπλανη πριζα και ουδετερο απο τη χαλασμενη και το αντιθετο να δεις αν θα λειτουργησει καποια σημαντικη καταναλωση. Πιθανον να εντοπισεις κατι (χαλαρη συνδεση σε κουτι πχ)

dpnick
03-06-20, 01:27
Τι τιμές πρέπει να περιμένω; Φαντάζομαι γύρω στα 230V παλι

nestoras
03-06-20, 01:31
Εχεις (σχεδον) κομμενο, χαλαρο ή "σαπισμενο" τουλάχιστον έναν από τους δυο αγωγους φάσης και ουδετερου.

mikemtb
03-06-20, 08:24
Θα μετρησεις με φορτιο, να εχεις μια συσκευη στην πριζα που μετράς.
Και μετα θα μετρησεις ενα ενα αγωγούς σε σχεση με μια αλλη πριζα που λειτουργει κανονικά. Ετσι θα βρεις τι ειναι μισό κομμένο/λασκαρισμενο. (αν ειναι η φαση η ο ουδέτερος)

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dpnick
03-06-20, 13:47
Λοιπόν παιδιά έκανα όλα τα παραπάνω. Δηλαδή, εβαλα δύο-τρεις συσκευές διαφορετικές (για να είμαστε σιγουροι) επάνω στην πρίζα ενεργοποιημενες. Μέτρησα με το πολύμετρο επάνω στο ελαχιστα γυμνό μέρος των καλωδιων που περισσεύει της πρίζας. Το αποτέλεσμα ήταν 0V. Μόλις έβγαζα τις συσκευές από επανω, πήγαινε στα 226V.
Στη συνέχεια τράβηξα μπαλαντεζα από πρίζα καλή της ίδιας γραμμής. Το αποτέλεσμα ήταν
Ουδέτερο καλης - Φαση κακής 226V
Ουδέτερο κακης - Φάση καλής 226V

Η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής απεβίωσε!

Τι λέτε να συμβαίνει;

αλπινιστης
03-06-20, 13:58
Οπως σου εχουν ηδη απαντησει, εχεις καποια χαλασμενη συνδεση (ξεσφιγμενη, οξειδωμενη...)

Μετρησες την ωρα που ειχες στην πριζα τις συσκευες, την φαση με τον ουδετερο και βρηκες 0V.
Μηπως μετρησες και την φαση με την γη ή την φαση με τον ουδετερο της μπαλαντεζας?

dpnick
03-06-20, 14:09
Φάση γη της πρίζας με συσκευή επάνω όχι. Φάση ουδέτερο της μπαλαντεζας ναι μου βγάζει 230-236V και όλες οι συσκευές λειτουργούν κανονικά.

mikemtb
03-06-20, 14:16
Ουδέτερο καλης - Φαση κακής 226V
Ουδέτερο κακης - Φάση καλής 226V


Τσάμπα μέτρηση.
Μετρα φααη φαση
Και ουδετερο ουδετερο



Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

VirusX2
03-06-20, 14:29
Όπως ειπώθηκε, είτε έχεις μισοκαμμενο/σαπισμένο καλώδιο, είτε έχει χαλαρώσει κάποια ένωση σε κουτί διακλάδωσης ή στον πίνακα. Οπότε τσέκαρε τις συνδέσεις στα κουτιά διακλάδωσης της συγκεκριμένης πρίζας και επίσης κανε και μια σύσφιξη σε όλους τους ουδέτερους στον πίνακα. Αφού τα υπόλοιπα από την ίδια ασφάλεια λειτουργούν κανονικά, υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι είτε σε κάποια διακλάδωση, είτε στον ουδέτερο της πρίζας στον πινάκα (εάν έχει χωριστό ουδέτερο)
Αν δεν είσαι σίγουρος για το τι κάνεις, ηλεκτρολόγος....

αλπινιστης
03-06-20, 14:30
Φάση γη της πρίζας με συσκευή επάνω όχι. Φάση ουδέτερο της μπαλαντεζας ναι μου βγάζει 230-236V και όλες οι συσκευές λειτουργούν κανονικά.

Οποτε εχεις προβλημα στο καλωδιο του ουδετερου.
Τωρα μας λες εσυ τι δυνατοτητες εχεις στην επαφη σου με το ρευμα. Ξερουμε οτι χρησιμοποιεις πολυμετρο, αλλα το ρευμα δεν εχει φιλους...

Επισης προσπαθησε να θυμηθεις μηπως εγινε καμια προσφατη εργασια σε καποιο κοντινο σημειο. Ειτε ηλεκτρικη (και να μην αποκατασταθηκε ο ουδετερος), ειτε καμια αλλη (τρυπα με τρυπανι στον τοιχο κτλ...)

dpnick
03-06-20, 15:50
Παιδιά ευχαριστω πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές. Οι γνώσεις μου πάνε μέχρι εδώ άντε και μέχρι στα κουτιά στα οποία δε θα ήθελα να προχωρήσω ελαφρά την καρδία γιατί θα πρέπει να πέσει βάψιμο και αν είναι να πέσει να πέσει για κάτι σίγουρο.
Θα καλέσω ηλεκτρολόγο γιατί σε πίνακα χέρι δεν βάζω και μόλις έχω νέα θα σας δώσω εδώ την απάντηση για το τι έφταιγε!