PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορροφητήρας<< Φουρλής>>



Ηλιας Α
04-06-20, 08:58
Καλημέρα.
Θέλω να αντικαταστήσω έναν απορροφητήρα μάρκας <<φουρλής>> τριακονταετίας πλάτος 75 εκατ με έξοδο στο πάνω μέρος, γνωρίζει κάποιος ποιος μπορεί να τερίαζει στο χώρο που έχει τοποθετηθεί ο παλιός επίσης να τεριάζει και στην έξοδο του αέρα.
Υ/Γ ο απορροφητήρας είναι τοποθετημένος σε ντουλάπια κουζίνας.
Ευχαριστώ

Prezonautis
04-06-20, 09:25
Μετράς τις διαστάσεις του και πας σε ένα κατάστημα που τους έχει αραδιασμένους και παίρνεις τον ανάλογο.
Ή κάνεις αρχικά μια έρευνα στο Internet με διαστάσεις που έχεις.

Ηλιας Α
04-06-20, 09:38
Μετράς τις διαστάσεις του και πας σε ένα κατάστημα που τους έχει αραδιασμένους και παίρνεις τον ανάλογο.
Ή κάνεις αρχικά μια έρευνα στο Internet με διαστάσεις που έχεις.

Από διαστάσεις με ενδιαφέρει μόνο το πλάτος που είναι 75 εκατ αλλά πρέπει να τεριάζει στην θέση αγωγού εξόδου.

αλπινιστης
04-06-20, 14:09
Για τον αγωγο εξοδου, παιρνεις τις καταλληλες συστολες (ή διαστολες) στο Φ που χρειαζεσαι για να ταιριαξει το μπουρι. Αν δεν σου καθεται με τιποτα, κοψε καμια 30αρια ποντους και βαλε μεταλλικο σπιραλ μπουρι σαν μουφα

Ηλιας Α
04-06-20, 18:55
Για τον αγωγο εξοδου, παιρνεις τις καταλληλες συστολες (ή διαστολες) στο Φ που χρειαζεσαι για να ταιριαξει το μπουρι. Αν δεν σου καθεται με τιποτα, κοψε καμια 30αρια ποντους και βαλε μεταλλικο σπιραλ μπουρι σαν μουφα

Η σωλήνα εξόδου που είναι κατακόρυφη περνούν κάθετα από δυο(*) οριζόντια πλαίσια από μελαμίνη πάχους 12 χιλιοστών, αν δεν τεριάζει η τρύπα του νέου απορροφητήρα (τοπογραφυκά) με την υπάρχουσα σωλήνα θέλει αρκετή δουλειά.
Ρώτησα μήπως κανένας συνάδελφος γνωρίζει αν υπάρχει συμβατός απορροφητήρας με αυτόν που θέλω να αντικ/σω.
(*) μια εξ αυτών εφάπτεται με το επάνω μέρος του απ/ρα.

Ηλιας Α
05-06-20, 15:35
Μετά από έρευνα της αγοράς βρήκα - και τοποθέτησα χωρίς καμία μετατροπή- απορ/τήρα μάρκας DAVOLINE
Επειδή νομίζω οτι την προηγούμενη εικοσαετία είχαν τοποθετηθεί πολλοί απορροφητήρες <<Φουρλής>> οι οποίοι πλέον χαλάν, κρίνω σκόπιμο να κάνω αυτή την ανάρτηση, επίσης ευχαριστώ όλους που ασχολήθηκαν με το θέμα μου.

https://klimatechniki.gr/aporrofitires-davoline/ ........Ελεύθερος
https://klimatechniki.gr/wp-content/uploads/2020/01/olympia-460-lux-300.jpg