PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφάλεια φυσίγγιο και προστασία κυκλώματος



jenny
08-06-20, 18:35
Την καλησπέρα μου επανέρχομαι με μια απορία με κάτι που συνέβη προχτές το πρωί.
Γυρίζοντας σπίτι δεν είχα ρεύμα πουθενά. Είδα μόνο στον πίνακα μια ασφάλεια έναν μικροαυτόματο πεσμένο των 10Α.
Η γενική ασφάλεια τήξεως ήταν καλή την μέτρησα.
Άνοιξα τον πίνακα και μέτρησα στην είσοδο του διακόπτη φάση και με τον άλλο πόλο στον ουδέτερο δεν είχα τίποτα 0 βόλτ.
Πήγα στο μετρητή και γύρισα το μοχλό και πήρα κανονικά ρεύμα. Στη γραμμή που είχε πέσει και ενώ σήκωσα την ασφάλεια δεν έπεσε πάλι.
Κοίταξα παντού σε όλα τα φορτία της, φώτα και πρίζες όλα λειτουργούσαν. Για ποιο λόγο δεν κάηκε η γενική ασφάλεια?
Δεν είναι παράξενο? Που να βρίσκεται το πρόβλημα και πότε ίσως εμφανιστεί πάλι? Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

mikemtb
08-06-20, 18:56
Που να βρίσκεται άραγε... χμμμμμ....
Έπεσε το ρολόι γιατί η ασφάλεια του προφανώς ήταν πιο γρήγορη από την τηξεως

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

el greco 1
08-06-20, 20:18
ανοιξε τον πινακα να δεις απο την ασφαλεια που επεσε ποσα κυλωματα φευγουν.αν μπωρεις ανεβασε και μια φωτο απο τον πινακα να δουμε.τι υπηρχε συνδεμενο στις πριζες οταν εγινε το βραχυκυκλωμα? σιγουρα θα στο ξανακανει.

MacGyver
08-06-20, 22:11
Συχνό φαινόμενο που αποδεικνύει ότι οι αναγραφόμενοι αριθμοί δεν ορίζουν απόλυτα και τη σειρά πτώσης.
Η γήρανση, η θερμοκρασία, η ποιότητα η σειρά (παραγωγής, τύπος, ταχύτητα), η λάθος εγκατάσταση και πολλά άλλα μπορεί να αλλάξουν την αναμενόμενη σειρά διακοπής.
Το καλό είναι ότι ο 10Α σου δείχνει τον δρόμο.
Τέτοιες συνήθως μπαίνουν στον φωτισμό και με τις παλιές λάμπες νήματος ήταν συνηθισμένες οι "εκρηκτικές" εναύσεις.
Άλλοι συνηθισμένοι ύποπτοι είναι τα φθηνά πολύμπριζα, λαμπάκια νυχτός, usb φορτιστές κ.α.

Vagelis64
08-06-20, 22:19
1. Χαιρομαι που μια γατα αναμεσα μας, για αλλη μια φορα.
2. Εχει τυχει να γυρισω σπιτι και να "βαραει" το ups.
Ειχε πεσει ο αυτοματος , ασφαλειες ΟΝ και ασφαλεια πορσελανης ο.κ.
Διαρροες δεν εχω.
...tespa!!! Φιλος ηλεκτρολογος μου , μου εχει πει οτι αλλες εταιρειες βαζουν
ασφαλεια πορσελανης πριν ασφαλειοδιακοπτη και αλλες μετα.
Ισως παιζει τελικα ρολο αυτο , αποσα γραφεις, το οτι δεν καηκε.
Ρολο παλι τα ampere καθενος. Και οι πορσελανης ειναι αργης τηξης λογω αμμου μεσα.
(πριν μετρηση ασφαλειας τηξης, 1ο οπτικο check, "φευγει" το χρωμματιστο κλιπ πισω της αν καει νημα)

klik
08-06-20, 23:03
H αμμος δεν κανει την ασφάλεια αργη. Ποια θα μπει πρωτη ποια δευτερη δεν εχει σημασία. Τα ιδια ηλεκτρονια θα περασουν απο ολες στη σειρα. Λες να κουραστηκαν και να κατσαν να ξαποστασουν;

klik
08-06-20, 23:06
Jenny ισως πρεπει να ελεγξεις την ασφάλεια τηξεως στον πινακα σου μηπως εχει κανει κανενας πατεντες με συρματακια (εκτος αν δεν εχεις αμφιβολία για τη σωστή κατασταση της).
Ποσα αμπερ ειναι η γενική ασφαλεια σου; (αν ειναι τηξεως, δες απο το τζαμακι αν ειναι κιτρινη ή μαύρη η ενδειξη).

mikemtb
09-06-20, 08:43
1. Χαιρομαι που μια γατα αναμεσα μας, για αλλη μια φορα.
2. Ειχε πεσει ο αυτοματος ,
1. Ατελής πρόταση
2. Ατελής περιγραφή.... Και οι αυτόματες ασφάλειες το ίδιο μπορούν να περιγραφούν, Εσύ τι εννοείς? Μήπως τον Διακόπτη Διαφυγής Έντασης???



Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

jenny
09-06-20, 14:38
Που να βρίσκεται άραγε... χμμμμμ....
Έπεσε το ρολόι γιατί η ασφάλεια του προφανώς ήταν πιο γρήγορη από την τηξεως

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό πρέπει να συμβαίνει. Την γενική ασφάλεια πορσελάνης τη μέτρησα ήταν οκ, του μετρητή δεν μπορώ να την δω απ το τζαμάκι με το μοχλό όμως την επανέφερα στη θέση της με κατεβασμένο γενικό διακόπτη ΔΔΕ και ασφάλεια εντός.
Πόσα αμπέρ να είναι του μετρητή, η τήξεως του πίνακα είναι 25Α

jenny
09-06-20, 14:39
Συχνό φαινόμενο που αποδεικνύει ότι οι αναγραφόμενοι αριθμοί δεν ορίζουν απόλυτα και τη σειρά πτώσης.
Η γήρανση, η θερμοκρασία, η ποιότητα η σειρά (παραγωγής, τύπος, ταχύτητα), η λάθος εγκατάσταση και πολλά άλλα μπορεί να αλλάξουν την αναμενόμενη σειρά διακοπής.
Το καλό είναι ότι ο 10Α σου δείχνει τον δρόμο.
Τέτοιες συνήθως μπαίνουν στον φωτισμό και με τις παλιές λάμπες νήματος ήταν συνηθισμένες οι "εκρηκτικές" εναύσεις.
Άλλοι συνηθισμένοι ύποπτοι είναι τα φθηνά πολύμπριζα, λαμπάκια νυχτός, usb φορτιστές κ.α.
Ότι είχα σε πρίζες το έβγαλα εκτός στη γραμμή αυτή, μετά τα έβαλα ένα ένα στη θέση τους και δεν δημιουργήθηκε κάτι....

jenny
09-06-20, 14:43
1. Χαιρομαι που μια γατα αναμεσα μας, για αλλη μια φορα.
2. Εχει τυχει να γυρισω σπιτι και να "βαραει" το ups.
Ειχε πεσει ο αυτοματος , ασφαλειες ΟΝ και ασφαλεια πορσελανης ο.κ.
Διαρροες δεν εχω.
...tespa!!! Φιλος ηλεκτρολογος μου , μου εχει πει οτι αλλες εταιρειες βαζουν
ασφαλεια πορσελανης πριν ασφαλειοδιακοπτη και αλλες μετα.
Ισως παιζει τελικα ρολο αυτο , αποσα γραφεις, το οτι δεν καηκε.
Ρολο παλι τα ampere καθενος. Και οι πορσελανης ειναι αργης τηξης λογω αμμου μεσα.
(πριν μετρηση ασφαλειας τηξης, 1ο οπτικο check, "φευγει" το χρωμματιστο κλιπ πισω της αν καει νημα)
Η σειρά τοποθέτησης είναι γενικός διακόπτης - γενική ασφάλεια τήξεως 35Α - ΔΔΕ - γέφυρα ασφαλειών εκτός των κουζίνα / θερμοσίφωνα είναι ξεχωριστά.
Έχω μια γατούλα σπίτι χιχιχι...:001_smile:

jenny
09-06-20, 14:50
Jenny ισως πρεπει να ελεγξεις την ασφάλεια τηξεως στον πινακα σου μηπως εχει κανει κανενας πατεντες με συρματακια (εκτος αν δεν εχεις αμφιβολία για τη σωστή κατασταση της).
Ποσα αμπερ ειναι η γενική ασφαλεια σου; (αν ειναι τηξεως, δες απο το τζαμακι αν ειναι κιτρινη ή μαύρη η ενδειξη).
Τη μέτρησα είναι καλή την έβαλα ξανά στη θέση της. Μαύρη κουκίδα έχει για τα 35Α μάλλον
Δεν βρήκα τι ήταν αυτό που δημιούργησε την πτώση της ασφάλειας του μετρητή. Εάν είχα γενική πίνακα 25Α θα την έριχνε σε μεγάλο βραχυκύκλωμα προφανώς.

koxlas
09-06-20, 15:06
Τη μέτρησα είναι καλή την έβαλα ξανά στη θέση της. Μαύρη κουκίδα έχει για τα 35Α μάλλον
Δεν βρήκα τι ήταν αυτό που δημιούργησε την πτώση της ασφάλειας του μετρητή. Εάν είχα γενική πίνακα 25Α θα την έριχνε σε μεγάλο βραχυκύκλωμα προφανώς.
Ψαξε για λαμπα πυρακτωσης στη γραμμη που επεσε μηπως υπαρχει σε εξωτερικο φωτιστικο ή πριζα εξωτερικη. Κοπηκαν τα νηματα και εμεινε ανοιχτο το κυκλωμα γιαυτο αναρρωτιεσαι που ειναι ενω σηκωσες την ασφαλεια και δεν στο ξαναριχνει

nick1974
09-06-20, 20:44
H αμμος δεν κανει την ασφάλεια αργη. Ποια θα μπει πρωτη ποια δευτερη δεν εχει σημασία. Τα ιδια ηλεκτρονια θα περασουν απο ολες στη σειρα.


κι αυτο ειναι μια ωραια πασα για φιλοσοφια πανω στη φυσικη: Εχουν ταυτοτητα τα ηλεκτρονια? (βασικα αυτο ας το απαντησει καποιος φυσικος, νομιζω δεν εχουν αλλα δεν ειμαι σιγουρος)
Αν ναι, δε θα περασουν τα ιδια :001_tt2:



οσον αφορα το θεμα οι ασφαλειες τηξης γενικα επειδη πρεπει να καουν πεφτουν λιγο αργοτερα απο ενα μικροαυτοματο "ΙΔΙΑΣ" κατηγοριας ταχυτητας

picdev
09-06-20, 23:25
κι αυτο ειναι μια ωραια πασα για φιλοσοφια πανω στη φυσικη: Εχουν ταυτοτητα τα ηλεκτρονια? (βασικα αυτο ας το απαντησει καποιος φυσικος, νομιζω δεν εχουν αλλα δεν ειμαι σιγουρος)
Αν ναι, δε θα περασουν τα ιδια :001_tt2:




οσον αφορα το θεμα οι ασφαλειες τηξης γενικα επειδη πρεπει να καουν πεφτουν λιγο αργοτερα απο ενα μικροαυτοματο "ΙΔΙΑΣ" κατηγοριας ταχυτητας

δεν ειναι φιλοσοφία αλλά ο βασικός νομος του κίρκοφ, οσο αναφορά το ρεύμα που εξέρχεται και εισέρχεται σε ένα κόμβο

nick1974
10-06-20, 00:42
δεν ειναι φιλοσοφία αλλά ο βασικός νομος του κίρκοφ, οσο αναφορά το ρεύμα που εξέρχεται και εισέρχεται σε ένα κόμβο


ξαναδιαβασε, και αν καταλαβεις καταλαβες, και οι νομοι του Κιρκοφ εχουν τοση σχεση με αυτο που εγραψα για την ταυτοτητα των ηλεκτρονιων οσο και οι νομοι του Κιμ Γιονγκ Ουνγκ :hahahha:
Κβαντικη Φυσικη ειναι! (με ολιγη φιλοσοφια)

jenny
10-06-20, 17:36
Αν αναφέρεστε στην ύπαρξη των orbiton σίγουρα αναφέρονται σε "κρίση ταυτότητας":001_rolleyes:

Orbiton spinon holon αναφορά διάσπασης του ηλεκτρόνιου.

klik
12-06-20, 01:17
:biggrin: από αύριο κάθε ηλεκτρόνιο να έχει μαζί του τους 4 κβαντικούς αριθμούς από το άτομο που το έσκασε.

nick1974
16-06-20, 15:28
:biggrin: από αύριο κάθε ηλεκτρόνιο να έχει μαζί του τους 4 κβαντικούς αριθμούς από το άτομο που το έσκασε.

χαχαχα ναι, αλλα μπορει να βρεθει οπουδηποτε και τη θεση του να παρει οποιοδηποτε αλλο, οποτε αν εχουν ταυτοτητα ΔΕΝ θα περασουν λοιπον τα ιδια :001_tt2: ...παραπληροφρεις τον κοσμο :001_tt2::biggrin: