PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ρελέ με κεραυνούς



stratus
11-06-20, 16:11
Στην σπιτι που μενω εδω και 23 χρονια υπαρχει το εξης προβλημα.Πολλες φορες κατα τη διαρκεια καταιγιδας οταν πεφτει κεραυνος πεφτει στο σπιτι και το ρελε διαφυγης.Αμα ειναι καποιος σπιτι αυτο δεν ειναι προβλημα,αλλα εχει τυχει και σε περιοδο διακοπων και εψαχνα καποιον να παει στο σπιτι να σηκωσει το ρελε.Υπαρχει κατι που μπορει να τοποθετηθει στον πινακα για να μην υπαρχει αυτο το προβλημα;

Prezonautis
11-06-20, 16:35
Έχεις ακόμα ένα πρόβλημα να λύσεις!!! Γιατί σου ρίχνει το ρελέ!!!
Για αυτό που ψάχνεις υπάρχει αυτό ΡΕΛΈ ΔΙΑΦΥΓΉΣ 2Χ40Α 30ΜΑ ΜΕ ΑΥΤΌΜΑΤΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΆ
(https://www.skroutz.gr/s/16388556/%CE%A1%CE%95%CE%9B%CE%88-%CE%94%CE%99%CE%91%CE%A6%CE%A5%CE%93%CE%89%CE%A3-2%CE%A740%CE%91-30%CE%9C%CE%91-%CE%9C%CE%95-%CE%91%CE%A5%CE%A4%CE%8C%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%97-%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%A6%CE%9F%CE%A1%C E%86-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%88%CE%9B%CE%95%CE%93%CE%A7%CE%9F-%CE%94%CE%99%CE%91%CE%A1%CE%A1%CE%9F%CE%8F-CDA240S-HAGER.html)

Panoss
11-06-20, 16:46
Πολλες φορες κατα τη διαρκεια καταιγιδας οταν πεφτει κεραυνος πεφτει στο σπιτι και το ρελε διαφυγης
Κατά τη διάρκεια καταιγίδας πέφτει και βροχή.
Οπότε δεν αποκλείεται το πρόβλημά σου να είναι η υγρασία κι όχι ο κεραυνός.
Δηλαδή σε κάποιο καλώδιο σε κάποιο τοίχο, πρίζα ή κάτι άλλο, βρέχεται, οπότε ίσως λόγω αυτού να πέφτει το ρελέ.

Ηλιας Α
11-06-20, 17:34
Έχεις ακόμα ένα πρόβλημα να λύσεις!!! Γιατί σου ρίχνει το ρελέ!!!
Για αυτό που ψάχνεις υπάρχει αυτό ΡΕΛΈ ΔΙΑΦΥΓΉΣ 2Χ40Α 30ΜΑ ΜΕ ΑΥΤΌΜΑΤΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΆ
(https://www.skroutz.gr/s/16388556/%CE%A1%CE%95%CE%9B%CE%88-%CE%94%CE%99%CE%91%CE%A6%CE%A5%CE%93%CE%89%CE%A3-2%CE%A740%CE%91-30%CE%9C%CE%91-%CE%9C%CE%95-%CE%91%CE%A5%CE%A4%CE%8C%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%97-%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%A6%CE%9F%CE%A1%C E%86-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%88%CE%9B%CE%95%CE%93%CE%A7%CE%9F-%CE%94%CE%99%CE%91%CE%A1%CE%A1%CE%9F%CE%8F-CDA240S-HAGER.html)

Κάνω μια ερώτηση, το ρελέ με αυτόματη επαναφορά δεν είναι επικίνδυνο, δηλαδή έστω κάποιος(θύμα) πάθει ηλεκτροπληξία το ρελέ θα κάνει διακοπή και μετά από λίγο θα δώσει τάση όποτε το (θύμα) ενδεχομένως να να δέχεται κατά ριπάς ηλεκτροπληξία.

nick1974
11-06-20, 17:40
Κάνω μια ερώτηση, το ρελέ με αυτόματη επαναφορά δεν είναι επικίνδυνο, δηλαδή έστω κάποιος(θύμα) πάθει ηλεκτροπληξία το ρελέ θα κάνει διακοπή και μετά από λίγο θα δώσει τάση όποτε το (θύμα) ενδεχομένως να να δέχεται κατά ριπάς ηλεκτροπληξία.


αν υπαρχει αντισταση που δε θα επρεπε να υπαρχει δεν οπλιζει.
Βασικα το καλυτερο ειναι, αλλα δεν ειναι πολυ συνηθισμενο γιατι ειναι 4-5 φορες ακριβοτερο

Ηλιας Α
11-06-20, 17:50
αν υπαρχει αντισταση που δε θα επρεπε να υπαρχει δεν οπλιζει.
Βασικα το καλυτερο ειναι, αλλα δεν ειναι πολυ συνηθισμενο γιατι ειναι 4-5 φορες ακριβοτερο


Λίγο περισσότερα να καταλάβω τον τρόπο λειτουργίας.

stratus
11-06-20, 18:02
Κατά τη διάρκεια καταιγίδας πέφτει και βροχή.
Οπότε δεν αποκλείεται το πρόβλημά σου να είναι η υγρασία κι όχι ο κεραυνός.
Δηλαδή σε κάποιο καλώδιο σε κάποιο τοίχο, πρίζα ή κάτι άλλο, βρέχεται, οπότε ίσως λόγω αυτού να πέφτει το ρελέ.
Καταρχας ενα μικρο μαθημα μετεωρολογιας που ειμαι καλυτερος απο τους περισσοτερους εδω μεσα.Καταιγιδα σημαινει εχω κεραυνους,εαν ταυτοχρονως βρεχει ονομαζεται καταιγιδα μετα υετου :001_smile:
Το ρελε πεφτει millisecond μετα τον κεραυνο.Το εχω πετυχει 2 φορες που ημουνα σπιτι.Ξεχασα να αναφερω οτι αυτο συμβαινει σχεδον σε ολα τα διαμερισματα της πολυκατοικιας.
Αν το θεμα λυνεται με την αγορα νεου ρελε ειμαι οκ.

Panoss
11-06-20, 18:11
Ίσως αυτό σου δώσει κάποια απάντηση: https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=el&u=https%3A%2F%2Fwww.quora.com%2FWhy-do-circuit-breakers-trip-when-lightning-strikes

lepouras
11-06-20, 18:42
αν δημιουργείτε απότομη υπέρταση στο δίκτυο μπορεί εύκολα να συμβεί από τις διάφορες συσκευές που έχουν φίλτρα στην είσοδο και βαριστορ που είναι γεφυρωμένα με την γείωση. οπότε μπορεί να επεμβαίνουν τα βαριστορ και δημιουργώντας την διαρροή να ρίχνουν τα ΔΔΕ. αν έχετε και στις πριζες διάφορα πολυπριζα με προστασία υπέρτασης τοτε αυτό ειναι και εξασφαλισμένο.

stratus
11-06-20, 19:01
Τι να πω με κατα υποχρεωσατε με τις απαντησεις σας.Ευχαριστω

nick1974
11-06-20, 20:10
Τι να πω με κατα υποχρεωσατε με τις απαντησεις σας.Ευχαριστω

οι απαντησεις μια χαρα ειναι, τωρα αν δε μπορεις να τις καταλαβεις ωστε να τις αξιοποιησεις θα στο πω πιο απλα: βαλε ρελε με επαναφορα και ups στα ηλεκτρονικα




Λίγο περισσότερα να καταλάβω τον τρόπο λειτουργίας.

με λιγα λογια οσο υπαρχει διαρροη δε σηκωνεται για πλακα. Δεν ειναι απλα ενας μετασχηματιστης εντασης αλλα λιγο πιο πολυπλοκο κυκλωμα

vasilllis
11-06-20, 22:37
Εφοσον δεν υπαρχει διαρροη,υπαρχουν ρελε υψηλης αναισθησιας για αυτη την δουλεια.

kioan
11-06-20, 22:40
Εφοσον δεν υπαρχει διαρροη,υπαρχουν ρελε υψηλης αναισθησιας για αυτη την δουλεια.

Και πως διασφαλίζεται ότι δεν θα υπάρξει διαρροή στο μέλλον και η οποία θα είναι επικίνδυνη για ανθρώπους;

Τα ρελέ χαμηλότερης ευαισθησίας (υψηλής αναισθησίας) δεν έχουν θέση σε οικιακή εγκατάσταση καθώς δεν προορίζονται για την προστασία ανθρώπων, αλλά για την προστασία μηχανημάτων από διαρροές.

vasilllis
12-06-20, 07:35
Και πως διασφαλίζεται ότι δεν θα υπάρξει διαρροή στο μέλλον και η οποία θα είναι επικίνδυνη για ανθρώπους;

Τα ρελέ χαμηλότερης ευαισθησίας (υψηλής αναισθησίας) δεν έχουν θέση σε οικιακή εγκατάσταση καθώς δεν προορίζονται για την προστασία ανθρώπων, αλλά για την προστασία μηχανημάτων από διαρροές.

δυστυχώς δεν έχω χρονο να βρω το κατάλληλο
https://library.e.abb.com/public/71a595d54e5f4026add2a3fa22e25850/CTLG%20RCCBs-TypeB-F_GR.pdf
σελ.5 στο σχεδιαγραμμα της abb το αναφερει σαν τυπου Α-apr.

Δεν αναφερθηκα πουθενα σε διαφορετικα ρευματα.

stratus
12-06-20, 18:18
οι απαντησεις μια χαρα ειναι, τωρα αν δε μπορεις να τις καταλαβεις ωστε να τις αξιοποιησεις θα στο πω πιο απλα: βαλε ρελε με επαναφορα και ups στα ηλεκτρονικα




με λιγα λογια οσο υπαρχει διαρροη δε σηκωνεται για πλακα. Δεν ειναι απλα ενας μετασχηματιστης εντασης αλλα λιγο πιο πολυπλοκο κυκλωμα
Μαλλον με παρεξηγησες .Δεν το εγραψα ειρωνικα το ευχαριστω και με το ρελε μια χαρα θα βολευτω.Ups ευτυχως εχω βαλει σε ολες τις ευαισθητες συσκευες μου

nick1974
12-06-20, 18:35
Μαλλον με παρεξηγησες .Δεν το εγραψα ειρωνικα το ευχαριστω και με το ρελε μια χαρα θα βολευτω.Ups ευτυχως εχω βαλει σε ολες τις ευαισθητες συσκευες μου

:lool: np, ο γραπτος λογος (γι αυτο οταν υπαρχει διφορουμενο νοημα βοηθανε τα emoticons :wiink: )

stratus
14-06-20, 16:28
Μια ερωτηση ακομα.
Ειναι η ευκολη τοποθετηση του καινουργιου ρελε απο καποιον πολυ ερασιτεχνη;Τα κατορθωματα μου μεχρι στιγμης ειναι 2 αλλαγες αυτοματων ασφαλειων και περασμα καινουργιας ασφαλειας και καλωδιου για 24αρι aircondition
YΓ Γνωριζω οτι το ρευμα σκοτωνει!

nestoras
14-06-20, 18:49
Αν κόψεις το ρεύμα με ασφαλή και σίγουρο τρόπο και ξέρεις να σφίγγεις ΚΑΛΑ βίδες τότε δεν είναι καμιά επιστήμη. Εξάλλου υπάρχει ήδη ρελέ δε θα χρειαστεί να "σχεδιάσεις" κατι απο την αρχή. Αν εχεις την παραμικρη αμφιβολία για τις συνδέσεις τότε να ποσταρεις εδω το μοντέλο του νέου ΔΔΕ για να σε βοηθήσουμε.

picdev
15-06-20, 18:54
οι απαντησεις μια χαρα ειναι, τωρα αν δε μπορεις να τις καταλαβεις ωστε να τις αξιοποιησεις θα στο πω πιο απλα: βαλε ρελε με επαναφορα και ups στα ηλεκτρονικα




με λιγα λογια οσο υπαρχει διαρροη δε σηκωνεται για πλακα. Δεν ειναι απλα ενας μετασχηματιστης εντασης αλλα λιγο πιο πολυπλοκο κυκλωμα


το ups απο τι σε προστατεύει ακριβώς ? γιατι απο τους κεραυνούς αποκλείετα μιας και τα οικονομικά διατηρούν συνδεμένη τη συσκευή με το δίκτυο

nick1974
15-06-20, 23:10
το ups απο τι σε προστατεύει ακριβώς ? γιατι απο τους κεραυνούς αποκλείετα μιας και τα οικονομικά διατηρούν συνδεμένη τη συσκευή με το δίκτυο

εχεις δικιο τι χρειαζεται? οταν εχεις ενα ρελε που πεφτει και ξανασηκωνεται τι να προστατευει αραγε το ups?


Επισεις ποιος μιλησε για οικονομικα η για μη οικονομικα? Δε συζητησαμε καν θεματα budget και δεν εγινε καν συζητηση για UPS (ακομα) Μπορει ο ανθρωπος να ειναι απο ημιαστεγος μεχρι δανιστης του Βαρδινογιαννη.

stratus
03-07-20, 11:37
Κατοπιν συνομιλιας με το καστημα Δενδρινος πηρα αυτο το ρελε 81271
Το τοποθετησα χθες.Τον πινακα και το ρελε τα εχω εδω σε φωτογραφιες (μην με κραξετε για τα χρωματα των καλωδιων αφου ετσι ηταν απο την αρχη) 81272812738127481275
Οι οδηγιες ειναι εδω 81276

stratus
03-07-20, 11:40
Συνεχεια μες τις οδηγιες εδω 8127781278
Ρευμα εχω,ευτυχως,αλλα προκαλωντας βραχυκυκλωμα μονος μου πεφτει το ρελε αλλα δεν ανεβει αυτοματα.Συμφωνα με την τελευται εικονα εχω παραλειψει καποιες συνδεσεις θεωρωντας οτι ειναι για διγνωστικα φωτακια.Μπορει να κανω λαθος βεβαια.

nyannaco
03-07-20, 12:28
Ρευμα εχω,ευτυχως,αλλα προκαλωντας βραχυκυκλωμα μονος μου πεφτει το ρελε αλλα δεν ανεβει αυτοματα.Συμφωνα με την τελευται εικονα εχω παραλειψει καποιες συνδεσεις θεωρωντας οτι ειναι για διγνωστικα φωτακια.Μπορει να κανω λαθος βεβαια.Σου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να εκθέτεις τον εαυτό σου και την οικογένειά σου σε θανάσιμο κίνδυνο, βάζοντας χέρι σε πράγματα που δεν καταλαβαίνεις;

nick1974
03-07-20, 14:17
αλλα προκαλωντας βραχυκυκλωμα μονος μου


ΟΡΙΣΤΕ????? Διαβαζω σωστα ? :confused1:

Φωναξε ενα ηλεκτρολογο να στο εγκαταστησει η εστω να το τσεκαρει και μην ασχολεισαι οταν δεν εισαι σιγουρος οτι γνωριζεις 100% τι κανεις

το οτι παρελειψες να συνδεσεις το συστημα επαναφορας νομιζοντας πως ειναι "λαμπακια" ειναι πταισμα, αλλα το να προκαλεις ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΣΤΑ 230V ... και μαλιστα για να δοκιμασεις ΤΟ ΡΕΛΕ!!!! (που δεν ειναι καν η δουλεια του να σε προστατευει απο βραχυκυκλωματα! ) ...Δε ξερω... ...δε καταλαβαινω καν πως σου ρθε αυτη η ιδεα...

stratus
06-07-20, 15:17
Τελικα περιεργως ειχα δικιο.Τα ειχα συνδεσει σωστα και και που ελεγα οτι πανε λαμπακια λαμπακια πηγαινανε αφου κυκλος με Χ στο μεσον αυτο σημαινει και δεν πεθανα αφου το ρευμα το κοβω απο το ρολοι και ο ηλεκτρολογος που ηρθε φαση με γειωση βραχυκλωσε για να πεσει το ρελε και ολα μια χαρα.Εκτος απο το μηχανισμο της επαναφοραςπου ηταν χαλασμενος και μου τον αλλαξε η hager σημερα. :001_rolleyes:

nyannaco
06-07-20, 16:56
...και ο ηλεκτρολογος που ηρθε φαση με γειωση βραχυκλωσε για να πεσει το ρελεΕίτε αυτός που ήρθε δεν ήταν ηλεκτρολόγος, είτε κάτι άλλο έκανε, είτε αυτό που έπεσε δεν ήταν το ρελέ, είτε... δεν ήρθε! Ολα μαζί δεν γίνεται!

stratus
06-07-20, 17:03
Είτε αυτός που ήρθε δεν ήταν ηλεκτρολόγος, είτε κάτι άλλο έκανε, είτε αυτό που έπεσε δεν ήταν το ρελέ, είτε... δεν ήρθε! Ολα μαζί δεν γίνεται!


Λαθος.Ουδετερο με γειωση εννοουσα.

vasilllis
06-07-20, 19:24
Λαθος.Ουδετερο με γειωση εννοουσα.
Για αυτα τα λαθη ελεγαν Χρηστο.Εδωσες 200€ να βαλεις αυτο πραγμα,τον πινακα δεν εβαλες προγραμμα να τον συμμαζεψεις λιγο?

stratus
07-07-20, 11:56
Για αυτα τα λαθη ελεγαν Χρηστο.Εδωσες 200€ να βαλεις αυτο πραγμα,τον πινακα δεν εβαλες προγραμμα να τον συμμαζεψεις λιγο?
Ασε βγηκαν αλλα προβληματα σοβαροτερα που και ο ιδιος ο ηλεκτρολογος δεν ειναι σιγουρος.Κοψαμε το ρευμα και εκανε διαφορες δοκιμες που δεν λειτουργουσε το μαραφετι.Ειχε μαζι του μια λαμπα με καλωδια να δοκιμαζει το ρευμα και παει και την συνδεσει ,με κατεβασμενο το ρελε, στην εισοδο των φασεων και το φως αναβοσβηνε.Κατεβαινουμε ρολοι το ανοιγουμε συνδεει την λαμπα αναβει,ανεβαινουμε σπιτι δοκιμαζουμε λαμπα και αυτη αναβοσβηνει.Δηλαδη αν απομονωσουμε το ρευμα απο το σπιτι και συνδεσουμε την λαμπα στην εισοδο των φασεω η λαμπα αναβοσβηνει,αν επαναφερουμε το ρευμα η λαμπα ειναι οκ.Μου ειπε οτι φταιει ο ουδετερος αλλα δεν ειναι και σιγουρος 100%

vasilllis
07-07-20, 17:32
αυτό εννοω όταν λέω συμμάζεμα. ότι πέταξες τσάμπα τόσα λεφτά.
Επίσης αν ο ηλεκτρολόγος ήρθε με κροκοδείλακια και λαμπες, άλλαξε τον και αυτόν .
Υπάρχουν οργανα που πιστοποιουν μια εγκατασταση και δεν χρειάζεται να πιθανολογει ο ηλεκτρολογος σου.

tomis
07-07-20, 21:01
Κατοπιν συνομιλιας με το καστημα Δενδρινος πηρα αυτο το ρελε 81271
Το τοποθετησα χθες.Τον πινακα και το ρελε τα εχω εδω σε φωτογραφιες (μην με κραξετε για τα χρωματα των καλωδιων αφου ετσι ηταν απο την αρχη) 81272812738127481275
Οι οδηγιες ειναι εδω 81276

H σωστή σειρά σύνδεσης είναι παροχή στους γενικούς διακόπτες ,γενικές ασφάλειες και μετά το ρελέ διαρροής και επιμέρους ασφάλειες κυκλωμάτων ..... Πρέπει να το αλλάξεις !!!