PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονικό Ρελέ και μπουτόν για ενεργοποίηση



marsele
23-06-20, 14:59
Καλημέρα,

θέλω να αγοράσω το παρακάτω χρονικό ρελέ:https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=841_1443_1998&products_id=20581
Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι η εξής: επειδή στις επαφές του χρονικού δεν υπάρχει η επαφή "B" ή "S" που έχουν αντίστοιχα χρονικά ρελέ, μπορώ να συνδέσω ένα μπουτόν απλής πίεσης διακόπτωντας την επαφή Α1 ή Α2 έτσι ώστε να οπλίζει το ρελέ και να ξεκινά να μετρα ο χρόνος που θα του έχω ορίσει(π.χ. να πατάω το μπουτόν και να ξεκινά το χρονικό να δίνει τάση στην έξοδό του και να κόβει την τάση μετά από το χρονικό διάστημα που του έχω ορίσει);; Γίνεται αυτό που ρωτάω ή θα πρέπει να κοιτάξω χρονικό που να έχει αντίστοιχη επαφή για μπουτόν;;;

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
23-06-20, 15:25
ναι αλλα ρωτα μηπως υπαρχει με ξεχωρηστη επαφη.

marsele
23-06-20, 22:30
ναι αλλα ρωτα μηπως υπαρχει με ξεχωρηστη επαφη.

Θα μπορώ με το μπουτον πατώντας το δεύτερη φορά να απενεργοποιεί το χρονικό;; Δηλαδή θα ήθελα πατώντας το μπουτον μια φορά να ενεργοποιεί το χρονικό και να μετρά αντίστροφα ο χρόνος μέχρι να κλείσει (delay off) αλλά με δεύτερο πάτημα και πριν τελειώσει ο χρόνος που του έχω ορίσει, να κλείνει.
Γίνεται αυτό;;

vasilllis
24-06-20, 17:02
Θα μπορώ με το μπουτον πατώντας το δεύτερη φορά να απενεργοποιεί το χρονικό;; Δηλαδή θα ήθελα πατώντας το μπουτον μια φορά να ενεργοποιεί το χρονικό και να μετρά αντίστροφα ο χρόνος μέχρι να κλείσει (delay off) αλλά με δεύτερο πάτημα και πριν τελειώσει ο χρόνος που του έχω ορίσει, να κλείνει.
Γίνεται αυτό;;όχι δεν γίνεται

aktis
24-06-20, 17:04
Κάνει ακριβώς αυτό που λένε οι Τούρκοι στο datasheet του . delay on στην on επαφη και delay off στην off επαφή , κοίτα το σχέδιο τους . Δεν κατάλαβα τι θελεις ακριβώς να κάνεις

marsele
24-06-20, 17:15
Κάνει ακριβώς αυτό που λένε οι Τούρκοι στο datasheet του . delay on στην on επαφη και delay off στην off επαφή , κοίτα το σχέδιο τους . Δεν κατάλαβα τι θελεις ακριβώς να κάνεις

Θα ήθελα να χειρίζομαι ένα μικρό θερμοσιφωνάκι κουζίνας ως εξής: να πατάω το μπουτόν και να ανοίγει ο θερμοσίφωνας για περίπου 15-20 λεπτα που θα του έχω ορίσει εγώ, απλά θα ήθελα σε περίπτωση που θέλω να διακόψω την λειτουργία του πρίν το επιθυμητό χρονικό διάστημα που έχω ορίσει αυτό πως θα το πετύχω;; Θα πρέπει να προσθέσω ένα δεύτερο μπουτόν που να κλείνει το χρονικό;;

chipakos-original
24-06-20, 17:19
Θα ήθελα να χειρίζομαι ένα μικρό θερμοσιφωνάκι κουζίνας ως εξής: να πατάω το μπουτόν και να ανοίγει ο θερμοσίφωνας για περίπου 15-20 λεπτα που θα του έχω ορίσει εγώ, απλά θα ήθελα σε περίπτωση που θέλω να διακόψω την λειτουργία του πρίν το επιθυμητό χρονικό διάστημα που έχω ορίσει αυτό πως θα το πετύχω;; Θα πρέπει να προσθέσω ένα δεύτερο μπουτόν που να κλείνει το χρονικό;;
Ενα από όλα αυτά τα διαφορετικά χρονικά , κάνει αυτό που ζητάς. Αν έχεις γνώσεις να το συνδέσεις αγόρασέ το........ https://www.ebay.com/itm/LED-Display-AC-220V-230V-Trigger-Countdown-Time-Switch-Delay-Timer-Board-Module/113211828507?var=413507620442

marsele
24-06-20, 17:54
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Για να κάνω δηλαδή την δουλειά μου όπως τη θέλω χρειάζεται το κατάλληλο χρονικό. Μια τελευταία ερώτηση: θα μπορούσα αντί του μπουτόν, να χρησιμοποιήσω το παρακάτω ρελεδάκι καστάνιας με ενσωματωμένο κουμπί81210 ;;;;

vasilllis
24-06-20, 18:26
Θα ήθελα να χειρίζομαι ένα μικρό θερμοσιφωνάκι κουζίνας ως εξής: να πατάω το μπουτόν και να ανοίγει ο θερμοσίφωνας για περίπου 15-20 λεπτα που θα του έχω ορίσει εγώ, απλά θα ήθελα σε περίπτωση που θέλω να διακόψω την λειτουργία του πρίν το επιθυμητό χρονικό διάστημα που έχω ορίσει αυτό πως θα το πετύχω;; Θα πρέπει να προσθέσω ένα δεύτερο μπουτόν που να κλείνει το χρονικό;;
χρονικο delay off,relay 2 επαφων ,button on,button off.

marsele
24-06-20, 21:45
χρονικο delay off,relay 2 επαφων ,button on,button off.

Σε ευχαριστώ πολύ!
Για μπουτον σκέφτομαι να πάρω της Hager SVN391 (https://www.hager.gr/e-catalogue/e/e/svn391/28430.htm) για on-off.
Για ρελέ ισχύος-εντολης έχω ήδη ένα της ABB https://www.skroutz.gr/s/18873567/ESB20-20N-%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%C E%B9%CE%B6%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%B7%C F%82-230V-AC-DC-ABB.html
Και για χρονικό λέω να πάρω αυτό που ανέφερα στην αρχή https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=841_1443_1998&products_id=20581

Αν κάποιο υλικό δεν ταιριάζει στην όλη συνδεσμολογία με διορθώνετε.

marsele
25-06-20, 15:36
Η διαφορά του ρελέ καστάνιας με το ρελέ ισχύος έχει να κάνει με την μεταβολή του πηνίου όταν δέχεται τάση;;; Δηλαδή το ρελέ καστάνιας όταν δέχεται στιγμιαία τάση στις επαφές Α1-Α2 αλλάζει την κατάσταση των επαφών του (π.χ. κλείνουν οι επαφές) ενώ όταν ξαναστέλνω τάση στις Α1-Α2 ανοίγουν οι επαφές. Το ρελέ ισχύος όταν παίρνουν τάση οι Α1-Α2 αλλάζει κατάσταση στις επαφές δηλαδή (π.χ. κλείνουν οι επαφές) και μόλις χάσουν την τάση οι επαφές Α1-Α2 επιστρέφει το ρελέ σε κατάσταση ηρεμίας, εάν έχω καταλάβει καλά. Τώρα έχω το παρακάτω ρελέ καστάνιας81215 και θέλω να ρωτήσω το εξής: για να το λειτουργήσω σε ένα κύκλωμα θα πρέπει να χειρίζομαι τις επαφές Α1-Α2 με μπουτόν για να παίρνει στιγμιαία τάση το πηνίο και να αλλάζει κατάσταση;; Δεν απαιτεί δηλαδή συνεχή τάση όπως το ρελέ ισχύος δηλαδή;; Μπορεί να συνδυαστεί με χρονικό ρελέ ή δεν γίνεται;;Συγνώμη για τις ερωτήσεις απλά θα ήθελα να καταλάβω επακριβώς την λειτουργία του.