PDA

Επιστροφή στο Forum : 2,5 mh rf tsok ανοδου,



costas3d
01-07-20, 22:08
Eχει δοκιμάσει κάποιος να βαλει για 2,5 mh RF tsok στην άνοδο της 813 όχι το κλασικό σαλίγκαρο αλλά καρούλι πηνίο αέρος 2,6 mh 1mm που βάζουν στα cross over ηχείων όπως το visaton 2,6 mh 1mm ? Θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα?

nick1974
02-07-20, 07:49
.........

nick1974
02-07-20, 07:52
Καμια λυχνια δε χρειαζεται τοσο μεγαλο rfc στην ανοδο. Αυτα τα 2.5mH σε ολα και παντου βγηκαν απ τους επιστημονες του Μοναστηρακιου, (και ειναι και προβληματικα γιατι βαζετε ιδιο τσοκ και στην ανοδο και στο οδηγο, κατι που οχι δεν ακουγεται σωστο αλλα το ακριβως αντιθετο. ΚΑΝΕΝΑΣ επαγγελματικος ασυρματος δεν χρησιμοποιουσε ιδιες επαγωγες στην ανοδο και στο οδηγο... ουτε κανονικος ερασιτεχνικος. Αυτα γινοντουσαν μονο στο Μοναστηρακι).
Επειδη ΟΛΟΙ σας εχετε ενα radio amateur handbook (συνηθως της arrl) αλλα και να μη το χεις μπορεις να το κατεβασεις δωρεαν (καποια πολυ παλια ειναι μαλιστα νομιμοτατα διαθεσιμα) πηγαινε στη σελιδα με τις προσαρμογες και δες πως πρεπει να ειναι ενα τσοκ ανοδου.
Ακομα και τη χρυση εποχη των λυχνιων που ολα τα σταδια ηταν με λυχνιες και στις λυχνιες οδηγησης δε βαζαν τοσο μεγαλα τσοκ σε καμια λαμπα στις ανοδους (συνηθως βαζαν 2.5 στα οδηγα και 1.5 στις ανοδους στα σταδια, και 2.5 στο πλεγμα και κανονικο ανοδου στην ανοδο στις εξοδου).
Το τσοκ ανοδου υπολογιζεται αναλογα τη λυχνια (αν θυαμαι καλα για 2χ 813 ειναι καπου 180 σπειρες σε μιση ιντσα η κατι τετοιο).
Τωρα οσον αφορα το πηνιο του crossover, αν ειναι με πυρηνα εννωειται δεν κανει. Αν ειναι αερος δεν υπαρχει θεμα, ΑΛΛΑ επαναλαμβανω ειναι γενικοτερα λαθος αυτη η τακτικη με τα 2.5mH παντου.
Στη μονη περιπτωση που οντως μπορεις να χρησιμοποιεις απροβληματιστα 2.5 στο οδηγο και στην ανοδο ειναι αν σε ενα απ τα δυο βρισκεται μετα απο κυκλωμα παραλληλου συντονισμου (Τομσον)

Το παρακατω ειναι ενα παραδειγμα rfc για μια 833 (για 1, 2, 4 813 δεν ειναι λαθος να χρησιμοποιηθει ακομα και το ιδιο, απλα ειναι λιγο ογκοδες ενω συνηθως ασυρματοι με 2χ813 ειχαν τσοκακια περιπου στο μισο μεγεθος... btw ακομα και μ αυτο σα μπουσουλα χωρις υπολογισμους μπορεις να υπολογισεις τις διατομες και το μηκος απλα αλλαζοντας διατομη συρματος. Για τις 2 4400 πχ θα δεις πως χρησιμοποιουσαν καποια ετοιμα 800μΗ στις ανοδους και καποια αλλα 1mH... δεν ειναι κατι κρισιμο και σε γενικες γραμμες οποιαδηποτε επαγωγη εκει γυρω σου ειναι μια χαρα για τα μεσαια που σε ενδιαφερει. )
απο το 6-47 του arrl r.a. handbook του 81


81256

ενα λιγο πιο μαζεμενο βλεπω στην 195 σελιδα του arrl r.a.h. του 1976 ειναι 160 σπειρες 24AWG (0.2mm) σε 3/4 inch πορσελανη η βακελιτη η τεσπα οτι χρησιμοποιεις και βγαινει 4 inch μηκος, αλλα και παλι μεγαλο ειναι, το δινει για 4cx1500 -αν θυμαμαι καλα ειναι 700-800mA- ενω για 813 (που ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ γιατι εχω και 20 χρονια εκτος, τραβαει 220mA η καπου τοσα) μπορεις να χρησιμοποιησεις χαμηλοτερη διατομη με λιγοτερες σπειρες (αναλογικα παει οποτε το υπολογιζεις) και να βγει μικροτερο.
Βεβαια αν δε σε νοιαζει ο ογκος ολα αυτα σου κανουν.
Τελος αν εχεις ετοιμα τουμπα και θες να τα χρησιμοποιησεις αλλα εχεις θεμα με τους υπολογισμους, υπαρχουν ωραιοτατα coil calculators για android που μπορεις να υπολογισεις οτιδηποτε, εσενα σε ενδιαφερει να εισαι περιπου στα 800μΗ μεχρι το πολυ 1mH και βαζεις διατομη αναλογα το ρευμα που θες.
Οι ανοδοι επαναλαμβανω ΔΕΝ χρειαζονται υψηλες επαγωγες γιατι εχουν χαμηλη Ζ σε αντιθεση με τα οδηγα που οντως εχουν high Z και το 2.5mH ειναι σωστο

costas3d
02-07-20, 08:47
Kαλημερα ,το κύκλωμα εξόδου της τελικής ειναι tohmson , το παραπάνω σχέδιο κάνει και για 4χ813?

B-B
02-07-20, 08:59
Τα 2,5 μιλλΗ τσοκ δεν τα ανεφεραν μόνο οι "δάσκαλοι" του μοναστηρακίου (τους βαζω σε παρενθεση, αν και μαθαμε απ αυτους, αλλα επειδη ηταν για καποιους αμφιλεγομενα προσωπα) αλλά και άλλοι σε βιβλία περιοδικά και λοιπά οπως τραπαλης τριλιανος κομπος ρηγας τεχνικη εκλογη ηλεκτρονικες επιλογες κλπ και τιθετεται το ερωτημα το οποιο εξακολουθει να υφισταται, 2,5 μιλλΗ ή 220μΗ που ειναι της μιας στρωσης. και το 2ο κανει στραγγαλισμο, το βλεπεις πρακτικα αν πλησιασεις αναποδα το δοκιμαστικο κατσαβιδι και κρατημενο σε καποια αποστασει ωστε να αναβει το "σερνεις" προς τα κατω και βλεπεις να σβηνει. σε δοκιμες που εκανα σε πομπο αμ με 813 στην εξοδο δοκιμασα μιας στρώσης και σαλιγγαρο. με τον σαλιγγαρο η διαμορφωση εβγαινε πιο καλη. στα σχεδια των ραδιο αματερ χαντμπουκ δεν εχουμε ανοδικες διαμορφώσεις. φωτο απο το μηχανημα αρχικα με τσοκ 220μΗ υστερα μπηκε ο σαλιγγαρος δεν βρισκω τη φωτο
8125881260

B-B
02-07-20, 09:04
ο "δασκαλος" εδω το εχει με σαλιγγαρο οπως το φτιαχναμε όλοι εκεινα τα χρονια. η εκτιμηση μου ηταν οτι με το μιας στρωσης η διαμορφωση θα εβγαινε καλυτερα γιατι λογω της χαμηλης αυτεπαγωγης δεν θα υπηρχε στραγγαλισμος συχνοτητων 81261
Τελικα επεσα εξω στην εκτιμηση. Η δοκιμες εδειξαν τελικα ποιο ήταν το καλυτερο

B-B
02-07-20, 09:16
τελικα μετα απο δοκιμες κατεληξα στο συμπερασμα οτι τα 1,25 μιλλΗ ειναι τα καλυτερα για την ραδιοπειρα(μα)τικη μπαντα 1600-1700.
81262
2χ1,25μιλλΗ μεμονωμενα τυλιγματα οι αλλες επαφες ειναι απο πισω δεν φαινονται σε σειρα τα τυλιγματα γινονται 2,5 μιλλΗ, χρησιμοποιησα το ενα
. τελικα κι αυτό αντικατεστησε το τσοκ της μιας στρωσης στην ΓΥ81. διαμορφωση ανοδικη81263

nick1974
02-07-20, 09:19
τραπαλης τριλιανος κομπος ρηγας τεχνικη εκλογη ηλεκτρονικες επιλογες κλπ

ψαχνω να βρω με τι να κοψω τις φλεβες μου... με κανα χαρτι? με τα κλειδια μου? με κανα πριονι? να παραγγειλω κανενα αλυσοπριονο?
Ο Τραπαλης και το συνναφι του ηταν απλα Α Σ Χ Ε Τ Ο Ι τσαρλατανοι που ψαχναν κοροιδα. Καλα εκανε και το ριξε στα ζωδια (παλι για ηλιθιους ψαχνει αλλα τουλαχιστο δεν ειναι επικινδυνο)


στα σχεδια των ραδιο αματερ χαντμπουκ δεν εχουμε ανοδικες διαμορφώσεις.


Για πρωτη φορα (ελπιζω οχι και τελευταια) θα συμφωνισω σ αυτο, οχι για το λογο που νομιζεις αλλα για τον υπολογισμο του ρευματος. (αφου εχετε τα peaks στην ανοδο καλο ειναι να υπολογιζετε διπλασιο ρευμα, νταξ, δεν ειναι τοσο βεβαια, αλλα ειναι πιο ασφαλες να βαζεις μεγαλυτερες διατομες παρα να σαι οριακος)




Kαλημερα ,το κύκλωμα εξόδου της τελικής ειναι tohmson , το παραπάνω σχέδιο κάνει και για 4χ813?

ναι κανει.
αν παιρνας τη θετικη ταση απ το πηνιο του τομσον η αυτεπαγωγη ειναι αδιαφορη. Αν εννωεις -που μαλλον αυτο εννωεις- οτι βαζεις απλα ενα πηνιο κι ενα πυκνωτη απομονωμενα απ το ρευμα μεσω πυκνωτη παιξε καπου εκει γυρω κι εισαι οκ.



ή 220μΗ που ειναι της μιας στρωσης. και το 2ο κανει στραγγαλισμο, το βλεπεις πρακτικα αν πλησιασεις αναποδα το δοκιμαστικο κατσαβιδι και κρατημενο σε καποια αποστασει ωστε να αναβει το "σερνεις" προς τα κατω και βλεπεις να σβηνει

Ναι... πυκνωτες αποζευυξης 10n βαζεις η δε τους εχεις σε εκτιμηση επειδη τους ξεχναγε στα "σχεδια" του ο Τραπαλης?

Το τσοκ μικρης επαγωγης ειναι σωστοτερο, αλλα θελει υπολογισμο αναλογα τη Ζ της καθε λυχνιας, (οποτε δεν ειναι 220μΗ ).

B-B
02-07-20, 09:28
οσο γι αυτον που αναφερεις, τον συγγραφεα βιβλιων που μπηκε και σε συζητηση εδω, καλυτερα απο μενα δεν του τα ειπε κανενας, δεν τον ανεφερα ως "καλό". για ανοδικη διαμορφωση να μη προτιμουνται τα μιας στρωσης.

B-B
02-07-20, 09:30
σε θυμηθηκα εχουμε ξαναμιλησει εισαι απ αυτους που κανουν μονο κριτικη , δεν σ εχω δει να ανεβαζεις κατι, καποια κατασκευη , θεωρητικος με κατασκευες επι χαρτου και αμφισβητεις την πραξη. δεν ξερω αν εχεις καν κολλητηρι. ο γυρος που ψηνεις παντως φαινεται ωραιος. αν θελεις να κοψεις τις φλεβες σου ωραιο μαχαιρι κρατας. κοβεις και το λαιμό σου αν θελεις

nick1974
02-07-20, 09:36
σε θυμηθηκα εχουμε ξαναμιλησει εισαι απ αυτους που κανουν μονο κριτικη , δεν σ εχω δει να ανεβαζεις κατι, καποια κατασκευη , θεωρητικος με κατασκευες επι χαρτου και αμφισβητεις την πραξη. δεν ξερω αν εχεις καν κολλητηρι.


ναι, τωρα θα παρω τη χρονομηχανη μου να σου δειξω πομπους...
οχι δεν εχω κολλητηρι, θα μου δωσεις ενα?
Ξερεις για βαρεμενους "πρακτικους" υπαρχουν αλλα ωραιοτατα φορουμ. Εδω ως επι τω πλειστον ειμαστε ηλεκτρονικοι η εστω και ηλεκτρολογοι, κατα βαση οι περισσοτεροι επαγγελματιες. Οι κουβεντες του καφενειου με "τους πρακτικους πομπους" γινοταν στα "καφενεια" του pop και του βασιλη και του μαρσαλ στα 80s αντε και early 90s

B-B
02-07-20, 09:48
ειχαμε συζητηση για ενισχυτες ντουμπλεξ και εξεφρασες πολλες γνωμες. τελικα απο τη συζητηση προεκυψε οτι ποτε δεν ειχες τετοιο ενισχυτη ουτε καν εχεις δει "ζωντανο". οσο για κολλητηρι πολυ ευχαριστως να σου δωσω για να μαθεις να κολλας η νεα γεννια ηλεκτρονικοι εισαστε του κατσαβιδιου της κλεμας και των κουμπωτών επαφων

B-B
02-07-20, 09:49
εισαι και μακρυα βλέπω, να φερω το κολλητηρι και να "χτυπησω" κανα δυο πιτογυρα

nick1974
02-07-20, 10:13
ειχαμε συζητηση για ενισχυτες ντουμπλεξ και εξεφρασες πολλες γνωμες. τελικα απο τη συζητηση προεκυψε οτι ποτε δεν ειχες τετοιο ενισχυτη ουτε καν εχεις δει "ζωντανο". οσο για κολλητηρι πολυ ευχαριστως να σου δωσω για να μαθεις να κολλας η νεα γεννια ηλεκτρονικοι εισαστε του κατσαβιδιου της κλεμας και των κουμπωτών επαφων


η δικη σου επαφη με τα ηλεκτρονικα ειναι οι πρακτικες μαλακιες του τραπαλη οποτε αν θες ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ 5 πραματα, ΒΛΕΠΕ, ΑΚΟΥ ΣΩΠΑ. (η μαλλον μιλα, αλλα μιλα σαν ανθρωπος, οχι σα γελοιος ξερολας ειδικα τη στιγμη που δεν ειναι καν ημιμαθης) Αν ηρθες εδω να προσφερεις τις τεραστιες ...πρακτικες γνωσεις σου μαλλον σε λαιθος φορουμ εισαι. Υπαρχουν κατι φορουμακια με πρακτικους (δε θα κατονομασω αλλα ειναι γνωστα) που ολη μερα συζητανε τις παλιες καλες εποχες των "πρακτικων πομπων" και των ντουμπλεξ, οπου εκει θα μεγαλουργουσες.
Αυτο συμβουλευτικα βεβαια, ελευθερη κοινοτητα ειναι, αλλα ειναι κριμα να θες να δειχτεις πως κατι ξερεις και να βρισκεσαι αναμεσα σε ανθρωπους που εχουν πραγματικες γνωσεις... ...και φυσικα δε ξερεις ΠΟΣΟ γελοιος δειχνεις οταν προσπαθεις και καλα να ...."τους μειωσεις" ωστε να δειξεις και καλα πως κατι εισαι κι εσυ (αυτο στην ψυχολογια καπως λεγεται... νομιζω συνδρομο κατωτεροτητας? )
Λοιπον πρακτικε, πως το βλεπεις? θα το γαμισουμε το θεμα του ανθρωπου που θελει να παρει μια πληροφορια με τις αρλουμπες σου?
Παρεπιπτοντως, η GΥ81 πριν καταλληξει στα χερια σου ηταν σε ασυρματο marine (Viking 1500) και το τσοκακι της ηταν 1mH Για τους 500KHz και 400μΗ για το 2182. ο οποιος ειχε ΚΑΙ διαμορφωση ανοδου για τονικο CW

B-B
02-07-20, 10:49
δεν ξερω τις γνωσεις σου αλλά απο πραξη δεν εχω δει κατι απο σενα. αυτο παντα το προσπερνας οταν γινεται λογος . δειξε επιτελους κατι που εχεις κατασκευασει. ωστε γνωριζεις και την ΓΥ81. την εχεις δουλεψει ή εστω την εχεις δει απο κοντά, την εχεις πιασει στα χερια σου ή την εχεις δει κι αυτή μονο σε φωτογραφια. μαζι με το κολλητητρι να σου στειλω μια να τη δεις κι απο κοντα πως ειναι.

B-B
02-07-20, 10:56
να υποθεσω οτι 1974 απο το ψευδώνυμό σου ειναι η χρονολογια γεννησης σου οπως συνηθιζεται; το 1974 οταν εσυ επινες γαλα απο το μπιμπερο εγω εφτιαχνα πομπους και ενισχυτες και εκανα εκπομπες

nick1974
02-07-20, 11:03
Αν θες να μάθεις την πραγματικη πρακτικη, κι οχι τις αρλουμπες του τραπαλη προσφερω κι εργασία με μισθό αναλόγως προσοντων [emoji23]
Στα τετοια μου τι έκανες το 74. Όπως στα τέτοια του ζουγκεμπεργκ αν εγώ έπαιζα το πουλι μου μπροστά σε μια amiga όταν γεννήθηκε αυτος.
Λίγο γνώθις εαυτον δεν έβλαψε ποτε κανεναν



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

B-B
02-07-20, 11:15
παλι ο τραπαλης στη συζητηση, παλι θα πω οτιι ειμαι απο αυτούς που εχουν μιλήσει εναντιον των συγγραμμάτων του, του τα εγραψα και απο δω όταν πηρε μερος ο ιδιος σε μια συζητηση. παλι προσπερνας το θεμα της πρακτικής σου ικανοτητας και των κατασκευων αν εχεις κατασκευασει ποτε κατι. εχεις ερθει σε αδιεξοδο και αυτο σου εφερε εκνευρισμο και παρεκτράπεις φραστικα. εχεις εκτεθει εδω στο hlektronika και τα μελη του. μη πουλας μαγκια και μη βριζεις κρυμενος πισω απο εναν υπολογιστή ή ενα κινητο

nick1974
02-07-20, 11:20
Ότι να ναι... Εκεί εσυ να προσπαθείς να... "αποδείξεις"? ΤΙ?


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

B-B
02-07-20, 11:22
ποιο ειναι τελικα "το στιγμα σου" τι εισαι;

B-B
02-07-20, 11:30
Kαλημερα ,το κύκλωμα εξόδου της τελικής ειναι tohmson , το παραπάνω σχέδιο κάνει και για 4χ813?

αν κανεις ανοδικη διαμορφωση απο τις 4Χ813 θα βαλεις τσοκ σαλιγγαρο ή κυψελοειδούς περιέλιξης, θα εχεις καλυτερη διαμορφωση. εχει στον εβαυ https://www.ebay.com/itm/Choke-RF-Plate-4-Pie-5-pie-2-5-mH-10-3-4-4-8-Ohm-1A-1-8A-2-7A-NEW/192913586315?hash=item2cea8bb88b:g:qYIAAOSwFYZbxgS Z
εχει και ο antreas555, ο 741 ειχε αλλά τα πηρα ολα εγω, δεν ξερω αν εφερε . google-λαρε μπορει να βρει κι αλλου. παρε ενα να αντεχει υψηλο ρευμα πχ το 2,7Α αυτού στον εβαυ για να μην εχεις προβληματα

B-B
02-07-20, 11:31
τωρα τομσον ή λ ή π, δεν εχει σημασια. παιζει ρολο η κεραια που εχεις

costas3d
02-07-20, 15:08
Ευχαριστώ ολους για τις συμβουλές η πείρα σε αυτές τις κατασκευές όντος συμπληρώνει τη θεωρια σκεφτόμουν να κάνω διαμόρφωση από το dds αλλα διάβασα κάπου ότι για τέτοια μεγάλη ισχύ μόνο η διαμόρφωση ανόδου θα έχει σωστό αποτέλεσμα δεν ξέρω αν καποιος έχει δοκιμάσει να διαμορφώσει από το dds AD 9850 ας μας πει.

Ακρίτας
02-07-20, 15:25
Για να κάνεις διαμόρφωση ΑΜ από το dds θα πρέπει όλα τα υπόλοιπα στάδια να είναι γραμμικά, κάτι τελείως διαφορετικό από τους "παραδοσιακούς" πομπούς.

nick1974
02-07-20, 15:45
σκεφτόμουν να κάνω διαμόρφωση από το dds αλλα διάβασα κάπου ότι για τέτοια μεγάλη ισχύ μόνο η διαμόρφωση ανόδου θα έχει σωστό αποτέλεσμα δεν ξέρω αν καποιος έχει δοκιμάσει να διαμορφώσει από το dds AD 9850 ας μας πει.


Αυτο βεβαια ειναι το καλυτερο, αλλα πρεπει τα επομενα σταδια σου να παιζουν σε ταξη ΑΒ.
ΑΝ ολο σου το project ειναι broadband τρανζιστορικο ειναι αρκετα ευκολο να οδηγησεις τις 813 απο καθοδο (που ειναι αριστος τροπος και σχετικα ευκολη η προσαρμογη αφου οι καθοδοι ειναι low Z ) και να βρεθεις πανω στις γραμμικες περιοχες της καμπυλης τους, ΑΛΛΑ αυτος ο τροπος εχει το μειονεκτημα πως θελει ΠΟΛΥ ισχυ οδηγησης (αν θυμαμαι καλα 25 w για καθε λυχνια... ισως και 35 πρεπει να δεις τα datasheet) διαφορετικα πρεπει να φτιαξεις ολες σου τις τασεις να εισαι στη γραμμικη περιοχη (πχ ΑΒ1 για καλυτερη διαμορφωση η ΑΒ2 για καλυτερη αποδοση) με 2-3 βαττακια οδηγηση. (Καλο ειναι σταδια που δουλευουν ΑΒ να περιλαμβανουν κυκλωμα εξουδετερωσης χωρητικοτητας)
Γλυτωνεις βεβαια ολες τις βλακειες της ανοδικης διαμορφωσης συμπεριλαμβανομενου και του ενεργοβορου ενισχυτη, αλλα θελει λιγο πιο σοβαρο κυκλωμα.
Αν εχεις τις προδιαγραφες για οδηγηση απο καθοδο για μενα ειναι το οτι καλυτερο. (ειχα πειραματιστει να το κανω με τασεις στα πλεγματα και οχι με γειωμενα, χωρις τεραστια οδηγηση και δουλεψε αλλα αυτο ηταν απλα ενα πειραμα. Ο "ορθοδοξος" τροπος ειναι με ισχυ και γειωμενα πλεγματα)
Η ισχυς δεν παιζει ΚΑΝΕΝΑ ρολο, μπορεις να διαμορφωσεις κι 1MW μηχανημα απο το dds (και συνηθως ετσι διαμορφωνονται) αρκει ολα σου τα σταδια να ειναι ΑΒ
Πλεον υπαρχει class D σε πομπους μεσαιων που εχει αριστη αποδοση (ανω του 90%), και δεν απαιτει γραμμικα σταδια αλλα μιλαμε για διαφορετικης φιλοσοφιας μηχανηματα, και φυσικα εκει δε βαζεις λυχνιες γιατι οσο να ναι αν θες αποδοση πας με αποδοτικοτερα υλικα κι οχι με κατι που ζηταει ενεργεια για να ζεσταθει


η πείρα σε αυτές τις κατασκευές όντος συμπληρώνει τη θεωρια
btw επειδη δε μπορω να μη βγαλω την "κακια", που δεν ειναι κακια αλλα ρεαλιστικη στεγνη ωμη -εστω και αν δειχνει στα ορια της αγενειας- αληθεια, αλλα η "πειρα" του "συναδελφου" (δεν ειναι προσωπικο, αφορα ολο το ειδος του) δε συμπληρωνει απολυτως τιποτα και αν δει ενα αληθινο πομπο στη ζωη του η θα πεσει να τον προσκυναει σαν ιθαγενης η απλα θα τον διαλυσει για να παρει τα τσοκ τις βασεις και τις λαμπες... Αυτα καναν οι "εμπειρικοι" στο Μοναστηρακι που καταστρεφαν ΑΡΙΣΤΑ μηχανηματα ακομα και σε πληρη λειτουργικη κατασταση η με ελαχιστες βλαβες -τοτε ο στρατος τα εκποιουσε ακομα και στα κουτια τους οταν αποσυρονταν, ουτε τρυπια ηταν ουτε τιποτα- για να παρουν τα χαζοανταλλακτικα και να φτιαξουν "κουδουνιστρες". Εχω δει -αλλα δε το προλαβα- GRC 105 ο οποιος ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ επισκευαζεται 100%, και με τον καταλληλο εξοπλισμο καλλιμπραρεται και γινεται ακριβως οπως βγηκε απ το εργοστασιο -στο στρατο ειχα αναστησει κατι τετοιους σε αθλιοτατη κατασταση που μονο βομβα δεν ειχαν φαει- και ειναι ενα κτηνος 400w με millitary standards, της εποχης του βεβαια, να τον διαλυουν με ΣΦΥΡΟΚΑΛΕΜΟ για να βγαλουν τις κολοβασεις !!!! Για να μην πω για εκεινους τους αδικοχαμενους ΑΜ141Β/MRC γιατι μιλαμε για θριλερ, που διαλυθηκαν κατα εκατονταδες γιατι ειχαν την ατυχια να εχουν πολυ ακριβα υλικα, και ΟΛΟΙ σχεδον ηταν σε λειτουργικη κατασταση (κι αν δεν ηταν καποιοι σιγα τα ωα... φτιαχνονταν πανευκολα ακομα κι απο ενα πρωτοετη, αρκει να ηξερε 5 πραγματα απο RF κι απο λαμπες, αλλα βεβαια για να το αναστησεις πρεπει να ξερεις και 5 πραματα που μαθαινονται στις σχολες και οχι στα "καφενεια" του μοναστηρακιου) και να μη θυμηθω εκεινα τα antenna couplers BC 939 και τα παρω στο κρανιο, που ηταν ΟΛΑ οσα κατεληξαν στους κανιβαλους ΣΕ ΥΠΕΡΑΡΙΣΤΗ κατασταση ετοιμα για χρηση, και τα ξεκοκκαλισαν για να παρουν τα πηνια και τα rf θερμικα αμπερομετρα, ενω ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ χρησιμοποιουταν κανονικα!!!! (βεβαια για να τα χρησιμοποιησεις πρεπει να ξερεις και να το κανεις, αλλα ΕΛΕΟΣ, antenna couplers ηταν, δεν ηταν πυρηνικη φυσικη!!!! ειχασ διαλυσει κι εγω ενα τοτε για τα πηνια και το οργανο, δεν ειπα πως δε περασα το σταδιο της ηλιθιοτητας, , αλλα τουλαχιστο ημουν 16 χρονων ) και τα ιδια καναν με τα marine μηχανηματα που τους διναμε το 2000-2001 με την αποσυρση των ασυρματων (εγω οσα εδωσα ΜΑΖΙ με πληρη βιβλιογραφια και σχεδια και παλι δε γλυτωσε κανενα)
Το να σου δινεται τετοιο μηχανημα και να το διαλυεις για να φτιαξεις μια κουδουνιστρα αν δεν ειναι σα να αγοραζεις πλυντηριο για να ακουμπας τον κουβα που πλενεις στο χερι τι ειναι? ...Σε αλλες χωρες ακομα και οι αυτοδιδακτοι ραδιοπειρατες ειχαν ενα σχετικο επιπεδο γνωσεων -το χω δει Αγγλια- και εδω διαβαζαν τον τραπαλη

B-B
03-07-20, 19:32
καλά τα λετε και οι δυο θα συμφωνησω ακομη και με τον νικ, αλλά δώσε και κανενα σχεδιο στον ανθρωπο δεν νομιζω να καταλαβαίνει εντελώς αυτά που λετε, όχι επειδη εχει προβλημα με το μυαλο του αλλα επειδη δεν γνωριζει καποια πραγματα και ρωταει για να μαθει. για την οδηγηση απο καθοδο κι εγω ειμαι υπερ αλλά δεν νομιζω να διαθετει τοση ισχυ για να οδηγησει εκτος αν υποθετω λάθος. η οδηγηση απο οδηγο πλεγμα ειναι πιο πολυπλοκη θελει αρνητικη ταση κλπ θελει ταση στο σκρην ενω απο κάθοδο οι 913 δουλευουν σαν τριοδοι γειώνονται τα σκρην, οντως οι καταστροφες των στρατιωτικων μηχανηματων ηταν εγκλημα, δεν επαιρναν μονο βασεις αλλα και αλλα υλικα, μεταβλητους κλπ αλλα παλι δεν δικαιολογουνταν

B-B
03-07-20, 22:06
ετσι βιαστικα ανεβασα αυτα81280 81281

B-B
03-07-20, 22:10
στο 1ο σχεδιο τα πολλα πηνια μπορουν να αντικατασταθουν απο ενα ρολλερ δηλ ολα εκεινα να γινουν ενα π εισοδου, με δυο μεταβλ και ενδιαμεσα το ρολλερ. τα σχειδια και οι παραλλαγες τους ειναι πολλα. δεν ειναι απο τον τραπαλη, παρομοια ή και ιδια υπαρχουν στη βιβλο ραδιο αματερς χαντμπουκ που διαβαζουν αμερικανοι αγγλοι κλπ ραδιοερασιτεχνες

nick1974
03-07-20, 22:21
δεν ειναι απο τον τραπαλη,

σωωωωωπα... και ποσο εμοιαζε να ειναι :hahahha:

Ο τραπαλης αν εβλεπε αυτο το σχεδιο θα το περνουσε για κανα χαρτη θησαυρου και θα πηγαινε να αγορασει γκασμαδες :001_tt2:

B-B
03-07-20, 22:27
εβαζε στα σχεδια ο ελ λογω, (π) στην εξοδο με κεραια μονοπολο. τα φτιαχναμε ετσι ταχα για καλυτερα και απορουσαμε γιατι δεν ακουγομασταν. πού να βγει το μονοπολο με 50ρισμενη εξοδο . του τα ειπα και παραδεχθηκε οτι δεν ειχε κατασκευασει τιποτε απο αυτα του βιβλιου του ή ελλαχιστα, παντως τα "μεγαλα" μηχανηματα που ειχε 2Χ811 και 2Χ807 πουσ πουλ (και οι δυο πομποι) δεν τους ειχε κατασκευασει τα σχεδια ταχα τα συνελλεξε απο αλλους που τα ειχαν κατασκευασει . πως και δεν τη μυριστηκες τη συζητηση

B-B
03-07-20, 22:34
πηγα να φτιάξω με κατι φιλους γιατι τα λεφτα ήταν πολλα, το 2Χ811 που υποσχονταν οτι καλύπτει τη χώρα. παραγγειλαμε σασι σε σιδερα που ηταν σαν μικρη σκαφη, τα αλουμίνια και οι αλουμιναδες τουλαχιστον στην επαρχια δεν ειχαν εμφανιστει ακομη κι οταν εμφανιστηκαν δεν ειχαν φυλλα αλουμινιου για κατασκευη σασι . το μηχανημα δεν δουλεψε τα πηνια πους πουλ τα εχω ακομη. αργοτερα με το ρωτα και ψαξε με εκεινα τα υλικα φτιαξαμε κατι που δούλεψε

81282
περιμεναμε οτι θα καλυψουμε τη χωρα . μιλαει βεβαια για μικρη χωρα και την Ελλαδα τωρα δεν τη λες και μεγάλη χωρα

nick1974
03-07-20, 22:37
εβαζε στα σχεδια ο ελ λογω, (π) στην εξοδο με κεραια μονοπολο. τα φτιαχναμε ετσι ταχα για καλυτερα και απορουσαμε γιατι δεν ακουγομασταν. του τα ειπα και παραδεχθηκε οτι δεν ειχε κατασκευασει τιποτε απο αυτα του βιβλιου του ή ελλαχιστα, παντως τα "μεγαλα" μηχανηματα που ειχε 2Χ811 και 2Χ807 πουσ πουλ (και οι δυο πομποι) δεν τους ειχε κατασκευασει τα σχεδια ταχα τα συνελλεξε απο αλλους που τα ειχαν κατασκευασει . πως και δεν τη μυριστηκες τη συζητηση


ΔΕ χρειαζεται ουτε να τα κατασκευασει ουτε τιποτα για να δει οτι ειναι σκατα! ΑΝ ειχε ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ γνωσεις (ακομα και τις γ...νες τις εμπειρικες) θα το καταλαβαινε.
ουτε πυκνωτες αποζευξης δεν εβαζε!!!!! Τα δε υλικα ηταν απλα στην τυχη, και δε χρειαζεται ΚΑΝΕΝΑΣ υπολογισμος για να το δει καποιος γιατι ειναι ολοφανερο.
Οι δε "πομποι" fm ΑΝ καποιος τους εφτιαχνε με αυτες τις συζευξεις δε ξερω σε τι συχνοτητες θα εξεπεμπε (αν βεβαια δουλευαν) αλλα παντως Μ Ε Τ Η Ν Κ Α Μ Ι Α εντος μπαντας (οσον αφορα τις συζευξεις στα FM ΟΛΑ τα σχεδια ηταν για τα πανυγυρια και αποκλειω εκτος απο τα αυτοταλαντωτα να εφτιαξε ανθρωπος οτιδηποτε αλλο, τουλαχιστο βασισμενος σε αυτα που κυκλοφορουσαν. Προσωπικα ημουν ΠΟΛΥ τυχερος που πριν φτιαξω τον πρωτο μου fm πομπο ειδα πως ηταν οι συζευξεις ενος στρατιωτικου μηχανηματος -απο κεινα τα διαλυμενα στον Διανυση- στα 220MHz και δεν ηθελε πολυ φιλοσοφια οτι για τη μιση συχνοτητα επρεπε αυτο που βλεπω να το διπλασιασω... ευτυχως... )

Ακρίτας
03-07-20, 23:03
ετσι βιαστικα ανεβασα αυτα81280 81281

Να πούμε βέβαια ότι αυτά είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Το πρώτο είναι τάξη C και διαμορφώνει από το προστατευτικό πλέγμα και το δεύτερο τάξη Bgg και είναι γραμμικός ενισχυτής (μπορείς να του δώσεις διαμορφωμένο σήμα).

crown
16-11-23, 11:48
Κατι διαφορετικο υπαρχει ?