PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαχωριστής Μπαταριών σε φ/β συστημα.



giorgos45
01-07-20, 22:21
Καλησπέρα σας . Εχω ενα φωτοβολταϊκό σύστημα σε εξοχικη κατοικία με διαμονη τα σαβατοκύριακα και το καλοκαιρι εως και 20 μερες , εχω 2 μπαταρίες 200 ah σε σειρα με ενα ινβερτερ victron energy 1200 φέτος προμηθευτικα αλλες 2 μπαταρίες ίδιου τύπου και μοντέλου και θελω να τις συνδεσω μαζη με τις αλλες οι οποιες ειναι 3 χρωνων και φοβαμαι λιγο λογο παλαιοτητας μηπως εχει αρχισει η εσωτερικη αντισταση να μεγαλωνει και να μου επηρεάσει της καινούργιες , ενα φίλος ηλεκτρολόγος μου ειπε οτι υπάρχει ενας διαχωριστης μπαταριών ο οποιως διαχωριζει τα 2 ζευγη μπαταριας και εαν ξεφορτισει το ενα γυριζει στο αλλο εσείς τι λέτε αξίζει να γίνη αυτη η αγορά , δεν υπηρχε προβλημα με της μπαταριες απλα ξεμειναν σε εναν φιλο μηχανολογο και μου τις εδωσε πολύ φτηνα .

Ψαχνωντας βρίκα αυων εδω χωρίς να κανω διαφημισή και η μαρκα του μου φενεται αξιόπιστη
https://www.e-kiriazis.gr/ell/product/Victron_Cyrix-ct_1224V-120A_%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF %83%CF%84%CE%AE%CF%82_%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE% B1%CF%81%CE%B9%CF%8E%CE%BD_-_inteligent_combiner?ref=bestprice.gr

genesis
02-07-20, 14:33
Γιώργο, το μηχάνημα που δείχνεις δεν κάνει για αυτήν την δουλειά που θέλεις αλλά δεν χρειάζεται.
Εφόσον οι 2 νέες μπαταρίες είναι ιδίου τύπου, μοντέλου και χωρητικότητας με τις υπάρχουσες μπορείς να τις παραλληλίσεις, με την προϋπόθεση ότι οι υπάρχουσες είναι υγιείς.
Εννοείται ότι μετά από 3 χρόνια λειτουργίας οι υπάρχουσες θα έχουν υψηλότερη εσωτερική αντίσταση αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα εφόσον υπάρχει επάρκεια ενέργειας για την φόρτιση και αρκετός χρόνος για να γίνεται η απαραίτητη εξίσορρόπηση.
Πρόβλημα θα υπάρξει αν οι μπαταρίες βρίσκονται για μεγάλα χρονικά διαστήματα σε ημι-φορτισμένη κατάσταση και δεν φορτίζονται πλήρως συχνά.
Πρόσεξε να είναι ισομήκεις οι γέφυρες μεταξύ των μπαταριών, καλές συνδέσεις, και η γενική τροφοδοσία της συστοιχίας να γίνεται "διαγώνια", δηλαδή αν παίρνεις το (+) από το υπάρχον ζευγάρι, θα πάρεις το (-) από το νέο ζευγάρι (άσχετα αν επειδή είναι παραλληλισμένα τα ζευγάρια νομίζεις ότι δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο).

giorgos45
02-07-20, 23:03
Eυχαριστό Πολυ κώστα !!

Ναι οι τωρινές δεν εχουν καποιο θεμα , σε μια κανονικη μερα κατα της 10-11 το πρωι εξαρταται της καιρικες συνθηκες η μπαταριες ειναι φουλ φορτισμενες και περναει σε λειτοργεια συντηρησεις για την υπολοιπη μερα για ολα τα φορτια εκτός εαν παρει μπρός το ψυγείο καμια φορα και αυτο δεν το λειτουργο πάντα .

Θα επισυνάψω ενα απλο μινι σχέδιο που εκανα στα γρήγορα να μου πείς εαν το εχω υπολογισει σωστά , οι συνδεσεις θα γινουν με 2,5 μμ καλώδια .
81265

24 volt 400 ah εαν το υπολογιζω σωστα

genesis
02-07-20, 23:53
Μην το βλέπεις σαν παραλληλισμένες μπαταρίες που τις συνδέεις σε σειρά.
Δες το σαν 2 ζευγάρια μπαταριών σειράς που τα παραλληλίζεις.
81266

vasilllis
03-07-20, 07:55
το 2,5mm ειναι μικρο καρε.μην το λυπασαι.

mikemtb
03-07-20, 09:04
Μην το βλέπεις σαν παραλληλισμένες μπαταρίες που τις συνδέεις σε σειρά.
Δες το σαν 2 ζευγάρια μπαταριών σειράς που τα παραλληλίζεις.
81266Να συμπληρωσω: Οι 2 κατω μπαταριες θα ειναι οι παλιές, και οι 2 πανω θα ειναι οι νεες!
Σημαντικο να μην τις ανακατέψει..

giorgos45
03-07-20, 18:23
Αχααμμ σωστος genesis ειναι λιγο σπαζοκεφαλια , τα 2,5 καλωδια λεω επειδη το ινβερτερ βγαζει τοση διατομη εαν υπαρχει θεμα να τα αλλαξω δδν υπαρχει θεμα και εαν χρειαστει καμια αλλη ασφαλεια να γινει .mike ετσι κι αλιωα ετσι θα γινει για να μην χρειαστη να της ξεσυνδεσω τελειως

genesis
03-07-20, 20:02
ΟΛΑ τα καλώδια των μπαταριών, γέφυρες, κλπ θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 25mm2 και οι συνδέσεις καλά σφιγμένες αν θέλεις να μην υπάρχει πρόβλημα σε βάθος χρόνου.
Το καλώδιο που συνδέεται ο inverter με την μπαταρία πρέπει να είναι 35mm2 ήδη από το εργοστάσιο.
Ο ρυθμιστής φόρτισης, ανάλογα με την μέγιστη ένταση που μπορεί να δώσει (συνήθως όχι μικρότερο από 10mm2).
Και τα δύο χρειάζονται ασφάλειες όπως υποδεικνύουν σαφώς τα manual τους.

giorgos45
04-07-20, 14:54
Ναι κώστα στων ρυθμιστη εχω βαλει 16 μμ καλώδιο και στης μπαταριες ειχα 25 μμ και σημερα πηρα λίγο ακομη για να συνδεσω και της υπολοιπες αυριο που θα παω . ασφαλειες εχω βαλει 2 μαχαιρωτες ΝV2C οπου εκει συνδεωνται μπαταριες ινβερτερ φορτιστης κτλπ παλια μου ειχαν βαλει εναν διπολικο αυτοματο αλλα των αντικατέστησα λογου οτι ηταν στριμωχτά τα καλώδια . Εχω αλλη μια ερωτηση ακομα στο ινβερτερ απο κατω μου εχει μια αναμονη παξιμαδη και υπολογιζω οτι ειναι για γηωση GND το οποιο δεν εχει συνδεθη καλο θα ηταν να το συνδεσω ; και κατι τελευταιο ενημερωτικο τα ινερτερ και οι φορτιστες χρειάζονται ενημερωσεις στα firmware η να μπεις στο λειτουργικο τους για ρυθμισεις ;

genesis
04-07-20, 15:28
Ναι, αν η εγκατάσταση έχει γείωση πρέπει να συνδέσεις και τον inverter σε αυτήν. Συμβουλέψου το manual, μην υποθέτεις.
Κάποια μοντέλα της Victron δέχονται firmware update αλλά αν δεν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα δεν είναι απαραίτητο να γίνει (αν έχει για το δικό σου).
Το ίδιο ισχύει και για τον ρυθμιστή.

giorgos45
06-07-20, 16:03
Το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο81295

Θα ηθελα μια χαρη ακομη . Εχω εναν αναλυτη bmv 600 της victron και ειδα στο manual οτι θελει και αυυο ρυθμιση γιατι μπορει να κοψει το ρευμα απο και προς της μπαταριες και θα ηθελα λιγη βοηθεια με της τιμες που χρειαζονται στης ρυθμισεις
81296
81297

genesis
06-07-20, 16:32
Η προσωπική μου άποψη είναι να μην χρησιμοποιήσεις battery monitor.
Το πρόβλημα είναι ότι κάνει εκτίμηση της κατάστασης φόρτισης των μπαταριών υπολογίζοντας κάποιες παραμέτρους.
Υπάρχει όμως πάντα υπάρχει σφάλμα στην εκτίμηση το οποίο μέρα με την μέρα μεγαλώνει και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα είναι τόσο μεγάλο που είναι περισσότερο παραπλανητικό παρά ενδεικτικό της κατάστασης των μπαταριών.
Βάλε ένα φθηνό ψηφιακό βολτόμετρο και μάθε να εκτιμάς την κατάσταση των μπαταριών διαβάζοντας την τάση τους υπό συγκεκριμένο φορτίο.
Μετά από λίγο καιρό δεν θα χρειάζεσαι κάτι άλλο.

giorgos45
06-07-20, 18:35
Και εγω εχω καταλοιξη σε αυτο οσο πιο περιπλοκο τα πραγματα τοσο χειροτερα ομως τωρα τελειώσε το εχω παρει 2 χρόνια τι να το κανω ,, να το βαλω ,,,..... Τελος παντων αφου υπαρχει θα πορευτουμαι με αυτο αν και το κανω καθε 2 βδομαδες συνχρονισμο για να καλιμπραρει οσο γινεται την ταση αλλα ειναι πολυ περίπλοκο καθως αυτος συνδεει των ουδετερο και χτες οταν διαβαζα το μανουαλ ειχε μια ρυθμιση που αν πχ η ενταση απο τα φ/β επεφτε κατω τα 2 αh να κωβει την επαφη και το γυρισα σε default ωστε και 0,1 mah να περναει εως οτου βραδιασει αλλα εχει πολύ φασαρία να το καταφερεις να το ρυθμισεις σωστα .. ααα ξεχασα τωρα η συνολικη χωριτικοτητα ειναι 400 ah σωστα ;

genesis
06-07-20, 19:49
.. ααα ξεχασα τωρα η συνολικη χωριτικοτητα ειναι 400 ah σωστα ;
Σωστά. Αν βέβαια υποθέσουμε ότι οι μπαταρίες είναι σε καλή κατάσταση.

giorgos45
25-07-20, 18:00
Καλησπέρα σας . Σημερα εκανα μια μετρηση και στης 4 μπαταριες χωριστα και οι 3 ειχαν 13.90 ενω η μια ειχε 13.70volt ειναι φυσιολογικο αυτο ; απο εκμαθηση πιο πολυ ρωταο . Επισης εχω βαλει σε ενα σημειο ενα μυλο του κλιματιστικου και παρατηρω οτι γυριζει συνεχεια σε 2 καλωδια μετρησα 6 volt χωρις να γνωριζω τα watt θα μπορουσαι αυτος λεω εγω τωρα να χρησιμοποιουνται ως μεσω παραγογης σαν της ανεμογενητριες ;

genesis
26-07-20, 10:02
Γεια σου Γιώργο,
Η διαφορά των 0,2V είναι μεγαλούτσικη...
Είναι καλύτερα όμως να μετράς την τάση των μπαταριών όταν αυτές εκφορτίζονται και όχι όταν φορτίζονται.
Επανέλαβε την μέτρηση το βράδυ όταν γίνεται εκφόρτιση. Η διαφορά μέχρι 0,1V είναι αποδεκτή.
Αν δεις μεγαλύτερη διαφορά και έχεις έναν φορτιστή 12V, το βράδυ συνέδεσέ τον σε αυτήν την μπαταρία και φόρτισέ την για 15 - 20 λεπτά.
Επανέλαβε τις μετρήσεις την επόμενη ημέρα για να δεις αν μειώθηκε η διαφορά.

Η κατασκευή ανεμογεννήτριας είναι μεγάλη ιστορία και χρειάζεται να έχεις γνώσεις σε πολλά αντικείμενα. Πρώτα διάβασε πολύ και αν έχεις χρόνο, εργαλεία και λίγα χρήματα για πειραματισμό, προχώρα. Στο internet θα βρεις πολλές πληροφορίες για κατασκευή ανεμογεννήτριας για να ξεκινήσεις.

mikemtb
26-07-20, 11:13
οι 3 ειχαν 13.90 ενω η μια ειχε 13.70 volt
Αποκλείεται...
Κάποιο λάθος κάνεις στην μέτρηση..
Αν η συνολική τάση φόρτισης ειναι τα 27.6 , θα έπρεπε το άθροισμα των τάσεων των 2 μπαταριών κάθε συστηχιας να είναι τα 27.6.
13,7+13,9


Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giorgos45
26-07-20, 11:41
Μιχαλη εχεις δικιο οι 2 διαγωνιες εχουν την διαφορετικη ταση . Της μετρησα κατα της 5 ωρα . Σημερα ομως εκανα μια μετρηση ειχα φορτιο γυρο στα 300 watt αλλα μου εκανε εντυπωση ολες ειχαν 13.30 και η μια καινουργια 11.70 που συμενει οτι την εφαγε την πατατα , ολες δεν θα επρεπε να ξεφορτιζουν το ίδιο ;

mikemtb
26-07-20, 14:08
Θα έπρεπε να ξεφορτιζουν το ίδιο ναι!
Και πάλι μου κάνει εντύπωση ότι λες η μια είχε κατά την εκφόρτωση τάση 11.7 και οι άλλες 3 στα 13.3
Μήπως κάνα καλώδιο ενδιάμεσο δεν είναι σωστό?

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giorgos45
26-07-20, 21:08
Και ομως μπορεις να δεις της συνδεσεις σε φοτογραφια πριν καποιων ημερων η συγκεκριμενη μπαταρια ειναι αυυη που δινω στο θετικο πολο στο ινβερτερ το μπλε καλοδιο στην μια συστοιχια εχει αλλαχτει με 25αρι γιατι ηταν προχειρο