PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια όσον αφορά τις άδειες



AlexK2004
07-07-20, 22:16
Καλησπέρα φίλοι συνχομπίστες. Μόλις σήμερα έδωσα εξετάσεις για την κατηγορία 1 και πέρασα. Ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα σχετικά με τις άδειες:
1) Όσον αφορά την υπεύθυνη δήλωση μόνιμης διεύθυνσης λειτουργίας του σταθμού και εναλλακτικές θέσεις, εκτός από το προφανές που είναι η διεύθυνση μου και ίσως κάποιο εξοχικό αν θέλω π.χ. να κάνω εκπομπή portbale ή mobile χρειάζεται να το αναφέρω?
2) Πόσο καιρό παίρνει περίπου η διαδικασία της έκδοσης της άδειας και της χορήγησης του διακριτικού?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Οποιαδήποτε διευκρίνηση είναι φυσικά ευπρόσδεκτη!

kioan
07-07-20, 22:25
Κάλως ήρθες στο forum!


αν θέλω π.χ. να κάνω εκπομπή portbale ή mobile χρειάζεται να το αναφέρω?
Όχι, οι κινητοί σταθμοί εννοείται δεν μπορούν να ξέρουν εκ των προτέρων τη θέση τους για να την έχουν δηλώσει κάπου.


2) Πόσο καιρό παίρνει περίπου η διαδικασία της έκδοσης της άδειας και της χορήγησης του διακριτικού?
Για αυτό δεν γνωρίζω τι γίνεται, έχουν αλλάξει πολλά από τότε που έβγαλα τη δικιά μου. Όλο και κάποιος άλλος θα ξέρει για να σου απαντήσει.

AlexK2004
08-07-20, 18:15
Ευχαριστώ πολύ

SeAfasia
09-07-20, 17:43
σιδεροκέφαλος και καλά μακρυνά πατήματα...
de SV3IRG Dinos..73.

geor1ge
23-07-20, 20:29
Εγώ έδωσα στις 10/7 και όταν πήγα να πάρω το πτυχίο και να κάνω την αίτηση για την άδεια , μου είπε ο υπάλληλος που ήταν και ο εξεταστής να γράψω στην αίτηση εκτός απο την διεύθυνση μου που θα είναι και η βάση οτι θέλω να γράφει η άδεια και mobile και portable, απλως τα αναφέρει η αδεια, δεν μπορούν να έχουν διεύθυνση αυτά τα δύο.

gxry
23-07-20, 22:27
"θέλω να γράφει η άδεια και mobile και portable"
Αυτό δεν προκύπτει πουθενά από τον κανονισμό και είναι αυθαίρετη ερμηνεία του υπαλλήλου, εφόσον σου το υπέδειξε έτσι.

Ο κανονισμός αναφέρει ρητά ότι στην άδεια αναγράφεται η διεύθυνση μονίμου κατοικίας του ραδιοερασιτέχνη.
Εφόσον η μόνιμη θέση του σταθμού είναι διαφορετική από τη διεύθυνση μονίμου κατοικίας του ραδιοερασιτέχνη, τότε η μόνιμη θέση του σταθμού θα αναγράφεται επί της αδείας στη θέση των «παρατηρήσεων», όπου εγγράφονται και οι εναλλακτικές θέσεις του σταθμού. (Άρθρο 15 παρ. 21)
Πουθενά στην άδεια δεν προβλέπεται να αναγράφονται οι χαρακτηρισμοί /P (Portable), /M (Mobile), /MM (Maritime Mobile), /AM (Aeronautical Mobile) ή οποιοδήποτε άλλο πρόθεμα ή επίθημα προβλέπεται από τον κανονισμό. Αυτά χρησιμοποιούνται κατά περίπτωση και καλύπτονται από την ραδιοερασιτεχνική άδεια, αυτονόητα.

Δες τα σχετικά σημεία-αποσπάσματα από τον κανονισμό.

Άρθρο 8
Χορήγηση αδειών λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικών σταθμών πλην αδειών SV0 ή ειδικών αδειών αναμεταδοτώνβˆ’επαναληπτώνβˆ’ραδιοφάρων

1.2. Υπεύθυνη Δήλωση (του άρθρου 8 του ν.1599/1986) με την οποία δηλώνεται ο μόνιμος χώρος εγκατάστασης του σταθμού, οι εναλλακτικές θέσεις εγκατάστασης αυτού και η διεύθυνση μονίμου κατοικίας.

Άρθρο 9
Ανανέωση βˆ’ Τροποποίηση αδειών λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικών σταθμών πλην των αδειών SV0 και των ειδικών αδειών αναμεταδοτώνβˆ’επαναληπτώνβˆ’ραδιοφάρων

2. Η τροποποίηση γίνεται με αίτηση του κατόχου της άδειας σε περιπτώσεις αλλαγής κάποιου ή κάποιων από τα στοιχεία της αδείας του (κατηγορία, χώρος εγκατάστασης σταθμού βάσης, διεύθυνση κατοικίας κλπ).

Άρθρο 12
Διακριτικά κλήσεως.

2. Σε περίπτωση χρήσης του ραδιοερασιτεχνικού σταθμού:
2.1. από εναλλακτική θέση χρησιμοποιείται το πρόθεμα που αντιστοιχεί στη γεωγραφική ερασιτεχνική περιοχή στην οποία υπάγεται η εναλλακτική θέση, ακολουθούμενο από το πλήρες διακριτικό κλήσεως (π.χ. SV3/SV1xxx).
Στην περίπτωση που η εναλλακτική θέση ανήκει στην ίδια γεωγραφική ερασιτεχνική περιοχή της κύριας θέσης εγκατάστασης του σταθμού, χρησιμοποιείται το πλήρες διακριτικό κλήσεως με την κατάληξη /Α (Alternative),
2.2. ως φορητού χρησιμοποιείται το διακριτικό του σταθμού με την κατάληξη /P (Portable),
2.3. επί οχήματος χρησιμοποιείται το διακριτικό του σταθμού με την κατάληξη /M (Mobile),
2.4. επί πλοίου χρησιμοποιείται το διακριτικό του σταθμού με την κατάληξη /MM (Maritime Mobile),
2.5. επί αεροσκάφους χρησιμοποιείται το διακριτικό του σταθμού με την κατάληξη /AM (Aeronautical Mobile).

Άρθρο 15
Λειτουργία ραδιοερασιτεχνικών σταθμών

21. Μόνιμη θέση του σταθμού είναι αυτή που δηλώνει ο ενδιαφερόμενος ραδιοερασιτέχνης. Εάν η δηλούμενη μόνιμη θέση του σταθμού είναι διαφορετική από τη διεύθυνση μονίμου κατοικίας του ραδιοερασιτέχνη, τότε η μόνιμη θέση του σταθμού θα αναγράφεται επί της αδείας στη θέση των «παρατηρήσεων», όπου εγγράφονται και οι εναλλακτικές θέσεις του σταθμού.

Άρθρο 16
Λειτουργία ραδιοερασιτεχνικού σταθμού επί πλωτών μέσων και αεροσκαφών.
Η εγκατάσταση και λειτουργία ενός ραδιοερασιτεχνικού σταθμού επί σκάφους ή αεροσκάφους προϋποθέτει πάντοτε την έγκριση του κυβερνήτη των μέσων αυτών. Η εγκατάσταση του σταθμού γίνεται κατά τέτοιο τρόπο, ώστε να αποκλείεται η πιθανότητα επιζήμιας παρεμβολής ή οποιαδήποτε άλλη επιβάρυνση στη καλή λειτουργία των τηλεπικοινωνιακών ή και ενδεχομένως άλλων συστημάτων ή συσκευών των σκαφών.

geor1ge
27-07-20, 18:15
Με το αρθρο 15 παρ 21 συμφωνούμε, τώρα για τα υπόλοιπα θα σου πω οταν παρω την αδεια , εμένα πάντως μου είπε στην αίτηση να τα γράψω έτσι, και την πρόσφατη άδεια συνάδελφου απο ανανέωση που είδα, ανέφερε, εκτός απο την διεύθυνση του ( Που είναι και έδρα του) και άδεια χρήσης portable και Mobile . Για περισσότερα οταν την πάρω θα επανέλθω.

gxry
27-07-20, 22:15
Επειδή δημιουργήθηκε θέμα κατά τη διάρκεια τροχαίου ελέγχου σε ραδιοερασιτέχνη,
το ελεγκτικό όργανο παρά την επίδειξη νόμιμης ραδιοερασιτεχνικής άδειας αξίωσε να δει να αναγράφεται στην άδεια η εγκατάσταση του ασυρμάτου στο αυτοκίνητο,
ο ραδιοερασιτέχνης κατέφυγε μέσω του συλλόγου του στην ΑΠΥ (Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών),
η ΑΠΥ έστειλε έγγραφο στην Αστυνομική Διεύθυνση και τα Τμήματα υπενθυμίζοντας τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα του αδειούχου ραδιοερασιτέχνη κοινοποιώντας το παράλληλα και στον ενδιαφερόμενο σύλλογο.

Αποσπάσματα του προαναφερθέντος εγγράφου επισυνάπτονται.
81459
81460
81461
Ένας υπάλληλος μπορεί να λέει ό,τι θέλει αλλά δεν είναι σίγουρο αν είναι διατεθειμένος και να το υπογράψει διατυπωμένο γραπτά. Scripta Manent Verba Volant.

geor1ge
08-09-20, 20:06
Σήμερα λοιπόν παρέλαβα την άδεια μου με τα διακριτικά και αναγράφετε εκτός απο την διεύθυνσή μου που είναι και η βάση μου ,στις παρατηρήσεις ''Mobile station, Portable Station''

Πλέον SV1SPZ.

matthew
09-09-20, 18:31
Σήμερα λοιπόν παρέλαβα την άδεια μου με τα διακριτικά και αναγράφετε εκτός απο την διεύθυνσή μου που είναι και η βάση μου ,στις παρατηρήσεις ''Mobile station, Portable Station''
Πάντως δεν είναι υποχρεωτικό να αναγράφονται αυτές οι παρατηρήσεις για χρήση mobile ή portable.
Δεν απορρέει κάτι τέτοιο με βάση τον κανονισμό όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ.

gxry
09-09-20, 21:21
Αφ' ενός μεν, η ΥΑ 38200/1136 "Κανονισμός λειτουργίας ερασιτεχνικών σταθμών ασυρμάτου" πουθενά δεν αναφέρει τους αγγλικούς όρους Mobile station, Portable Station, αφ' ετέρου δε, κατονομάζει:
6.1 Σταθερό σταθμό,
6.2 Κινητό σταθμό,
α) Κινητό σταθμό ξηράς
β) Κινητό σταθμό αεροσκάφους
γ) Κινητό σταθμό πλοίου
6.3 Φορητό σταθμό
6.4 Μη επανδρωμένο σταθμό.

Αυτό σημαίνει, κατά την ερμηνεία του κάθε υπαλλήλου, ότι η ραδιοερασιτεχνική άδεια θα πρέπει να είναι μεγέθους Α4 και να αναφέρει όλες αυτές τις περιπτώσεις και ό,τι άλλο νομίζει ή ότι ο κάτοχος άδειας με σημείωση "Mobile station, Portable Station" δε μπορεί να λειτουργήσει ως Fill-in DIGI σε APRS;
Ποιος ο λόγος να αναγράφονται στην άδεια πράγματα τα οποία ήδη αναφέρονται στο νόμο;
Δηλαδή κάποιος άλλος υπάλληλος μπορεί να απαιτήσει να γράφεται στις παρατηρήσεις της άδειας και η μέγιστη ισχύς λειτουργίας (σε ποια μπάντα;)
Σα να λέμε τώρα στην άδεια οδήγησης (ευτυχώς έχει μορφή έξυπνης κάρτας, πια) να γράφεται ο μισός κώδικας οδικής κυκλοφορίας.
Τέλος πάντων, ό,τι του κατέβει του καθενός. Ενώ στον πολίτη δεν αναγνωρίζεται άγνοια νόμου, τα αρμόδια όργανα έχουν την πολυτέλεια, ελαφρά τη καρδία, να μη γνωρίζουν το νομικό πλαίσιο που υπηρετούν.