PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοματοποίηση παραθύρου



xarabalios
10-07-20, 11:54
Καλησπέρα,πριν κάποιο καιρό ένιωσα την ανάγκη να κάνω το παράθυρο του συνοδηγού αυτόματο όπως και του οδηγού.(Αυτόματο θεωρώ το παράθυρο που μόλις κρατώ τον διακόπτη για κάποια δεύτερα να συνεχίζει μόνο του.)
Είναι ήδη ηλεκτρικό προφανώς και αν δεν κάνω λάθος ο κινητήρας του έχει μόνο 2 καλώδια.
Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν μπορώ να βρω στο ίντερνετ κάποια πλακέτα ή κάποιο κύκλωμα για αυτήν την δουλειά όποτε κατέληξα να φτιάξω κάτι μόνος μου.

Και ρωτώ, πως καταλαβαίνει το μοτέρ πότε τερμάτισε ώστε να σταματήσει να δουλεύει με μόλις δύο καλώδια; Έχει κάποιο κύκλωμα πάνω του;
Μήπως τα καλώδια δεν είναι +-;

Η ιδέα μου τώρα είναι κάποιο κύκλωμα με τον attiny45 παράλληλα(κατά κάποιον τρόπο) στο υπάρχων κύκλωμα ώστε εάν ποτέ χαλάσει να δουλεύει όπως παλιά.

Ρωτώ πιο πολύ πριν ξεκινήσω γιατί δεν θέλω να ανοίξω ακόμα την πόρτα και να σπάσω από τώρα τα πλαστικά:biggrin:
Επίσης το κύκλωμα σκεφτόμουν να μπει στην πόρτα και να μην ασχοληθώ καθόλου με τον διακόπτη.

Οποιαδήποτε συμβουλή ή ιδέα καλοδεχούμενη.
Το αυτοκίνητο είναι fiat panda του 07.


Τίτλος:Αυτοματοποίηση παραθύρου

niknikgr
10-07-20, 11:59
Συμφωνώ σε όλα!!! :) :) :)
...πέρα από την πλάκα φίλε μου κοίτα τις ρυθμίσεις του encoding καιρυθμισέ το τουλάχιστον σε UTF

niknikgr
10-07-20, 12:01
Γράφεις από κινητό?

xarabalios
10-07-20, 12:04
Μόλις πάτησα υποβολή κατάλαβα πως είχα αποσυνδεθεί από το forum λόγω χρονικού περιορισμού υποθέτω και συνεχίζοντας απλώς με σύνδεση ανέβηκε το θέμα με αυτά τα αλαμπορνέζικα:biggrin:.

Μόλις έκανα επεξεργασία και απλώς αντέγραψα το αρχικό όλα καλα.

klik
10-07-20, 18:36
Τα στοπ γινονται με μετρηση του ρευματος (φορτιου) στον κοντρολερ του μοτερ. Γενικα υπαρχουν ντίζες και ελατηρια για απορρόφηση τζογου και να δίνουν δυνατοτητα να προλαβει το μοτερ να σταματησει μολις ανιχνευτει το υψηλό ρευμα χωρίς να σπασουν τα παντα.

Δεν μπορεις να πιασεις μονο τα καλωδια του μοτερ για να δώσεις παραλληλα ενεργοποιηση. Τι θα γινει αν ο οδηγος μετανιωσει και πατησει ανοιγμα; θα στειλει +- ενω εσυ -+ και ... μπουμ

xarabalios
10-07-20, 20:00
Η ιδέα είναι αυτή εδώ
Επίσης έλεγξα το παράθυρο και ενώ του οδηγού που είναι αυτόματο έχει κάποια προστασία που το σταματά μόλις υπάρξει φορτίο του συνοδηγού δεν έχει τίποτα τέτοιο που σημαίνει πως θα πρέπει και αυτό να μπει στο κύκλωμα.
(Όσο κρατούσα τον διακόπτη το παράθυρο ήταν κολλημένο πάνω και το ρελε δεν ακουγόταν να αφοπλίζει, μόλις τον άφηνα το παράθυρο ηρεμούσε και το ρελέ αφόπλιζε)

edit:Να σημειώσω επίσης ότι, στου οδηγού το παράθυρο εάν πχ ανεβαίνει αυτόματα και τερματίσει μετά από μισό δεύτερο ακούγεται το ρελε, παρολαυτά εάν καθώς ανεβαίνει αυτόματα και είναι στην μέση το ζορίσω με το χέρι μου δεν σταματά:neutral:.