PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για ασφαλεια.



p_stama
16-07-20, 19:20
Καλησπερα.

Εχω ενα μηχανημα το οποιο εχει μια θερμαντικη ραβδο 1000W ( η αντισταση της ραβδου ειναι 50ohm )

μετα απο μια αυξομοιωση τασης μου καιει την ασφαλεια που εμφανιζεται στο σχεδιο. Την παλια ασφαλεια την πεταξα ( απο βλακεια χωρις να την δω ). Πηρα τηλεφωνο τον αντιπροσωπο και μου ειπε οτι η ασφαλεια ειναι Τ63ma.

Το προβλημα ειναι οτι μου την καει συνεχως και φοβαμαι οτι μου εχει δωσει λαθος τιμη γιατι μου φαινεται πολυ μικρη για τετοιο φορτιο.

Το triac το εχω αλλαξει και το φωτοdiac προληπτικα.

Παρακατω εχω το σχεδιο του κυκλωματος που οδηγει την ραβδο. ( ειναι η πιο απλη συνδεσμολογια για οδηγηση φορτιου )

Η αντισταση της ραβδου ειναι σωστα 50ohm οπως λενε οι προδιαγραφες οποτε νομιζω οτι δεν εχει προβλημα.

Με την ραβδο εκτος, δεν καιει την ασφαλεια. Σκεπτομουν να βαλω για φορτιο μια λαμπα για δοκιμη αλλα δεν ξερω εαν ειναι σωστο.

81391
Σας ευχαριστω.

selectronic
16-07-20, 19:23
63mA (https://www.gmelectronic.com/data/product/1024_1024/pctdetail.633-167.1.jpg) x 240Vac = ~15W
Είσαι σίγουρος ότι το σχέδιο είναι σωστό?

p_stama
16-07-20, 19:25
Ναι ειναι σωστο, η ασφαλεια δεν ξερω εαν ειναι σωστη αυτη που μου εδωσε ο αντιπροσωπος. Και μενα μου φενεται πολυ μικρη. την υπολογισα οτι πρεπει να ειναι γυρω στα 4,5Α. Να πεφτει τοσο εξω ο αντιπροσωπος ??

gep58
16-07-20, 19:30
Αν το θερμαντικό στοιχείο λειτουργεί με 230V τότε 1000W/230V= 4,35A ή 230V/50Ω= 4,6A δηλ. περίπου ίδιο αποτέλεσμα
οπότε η ασφάλεια πρέπει να είναι Τ5A το λιγότερο.
Μήπως κατάλαβε λάθος για το τι ήθελες αυτός που μίλησες.

selectronic
16-07-20, 19:35
Αν το σχέδιο είναι σωστό και η ασφάλεια αυτή είναι στο κύκλωμα TRIAC/αντίστασης 1KW, τότε εννοείτε πως είναι λάθος η 63mA τιμή...

p_stama
16-07-20, 19:36
δεν νομιζω γιατι ειναι η μοναδικη ασφαλεια που εχει το μηχανημα. μου ειπε οτι μπορει να εχει προβλημα η αντισταση και θελει να μου την αλλαξει ( 120 ευρω + επισκεψη ) .

Του ειπα οτι η αντισταση ειναι 50ohm οτι λενε οι προδιαγραφες οποτε δεν νομιζω να ειναι καμμενη. Η αντισταση ειναι με 3 καλωδια 2 για ταση (220V) 1 για σασσι ( γειωση )

gep58
16-07-20, 19:39
Ας λέει ότι νομίζει. Από την άλλη αν το ρεύμα ήταν -όπως λέει- 65mA δεν θα είχε 16Α triac.
Οπότε βάζεις 5Α και έληξε το θέμα. Να σε ρωτήσω το triac με suffix -BW που το βρήκες?
γιατί είπες το άλλαξες.

p_stama
16-07-20, 19:40
Οπότε βάζεις 5Α και έληξε το θέμα. Να σε ρωτήσω το triac με suffix -BW που το βρήκες?
γιατί είπες το άλλαξες.


acdcshop.gr
pilianidis.gr

nick1974
16-07-20, 19:49
Αν κατάλαβα καλά για να λες ράβδο 1kW μιλάς η για laser εκτυπωτή (αν και το 1kW μου ακουγεται λίγο, συνήθως είναι 1.8) όποτε το κυκλωμα φυσικά θα χει κι άλλες ασφάλειες και ο αντιπρόσωπος τη μπερδέυει με κάποια άλλη.
Και μόνο που έχει αντίσταση θέρμανσης ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ αποκλείεται να είναι 63mA.
Απ τη στιγμή δε που μετράς κι όλας τα 50Ω το τι λεει ο και ένας είναι παντελως αδιαφορο

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

p_stama
16-07-20, 19:53
Αν κατάλαβα καλά για να λες ράβδο 1kW μιλάς η για laser εκτυπωτή (αν και το 1kW μου ακουγεται λίγο, συνήθως είναι 1.8) όποτε το κυκλωμα φυσικά θα χει κι άλλες ασφάλειες και ο αντιπρόσωπος τη μπερδέυει με κάποια άλλη.
Και μόνο που έχει αντίσταση θέρμανσης ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ αποκλείεται να είναι 63mA.
Απ τη στιγμή δε που μετράς κι όλας τα 50Ω το τι λεει ο και ένας είναι παντελως αδιαφορο

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ειναι ενα μηχανημα καπνου.
Η θερμαντικη ραβδος θερμαινει τον φουρνο που περναει το υγρο . Εχει 2 ασφαλειες 1 αυτη που ψαχνω και μια ατην εισοδο 220v ( Τ10Α )

mikemtb
16-07-20, 20:03
Μήπως ήθελε να πει 6.3 ampere?

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κυριακίδης
16-07-20, 20:33
Δεν σκαμπάζω από ηλεκτρονικά θέματα , αλλά αν διαβάσουμε την "επισκόπηση προϊόντος" λέει.

Αυτή η συσκευή έχει σχεδιαστεί για διασύνδεση μεταξύ ηλεκτρονικών χειριστηρίων και triacs ισχύος για τον έλεγχο αντιστάσεων και επαγωγικών φορτίων για λειτουργία 115 VAC.
Ναι μεν 1Kw η αντίσταση / αλλά όριο τροφοδοσίας τάσης 115V? (οπότε πρακτικά η αντίσταση είναι 260W? )
https://uk.farnell.com/on-semiconductor/moc3023-m/optocoupler-triac-driver/dp/1021367#:~:text=Product%20Overview%20The%20MOC3023-M%20from%20Fairchild%20is%20a,silicon%20bilateral% 20switch%20which%20functions%20like%20a%20triac.

selectronic
16-07-20, 20:59
Δεν σκαμπάζω από ηλεκτρονικά θέματα , αλλά αν διαβάσουμε την "επισκόπηση προϊόντος" λέει.

Ναι μεν 1Kw η αντίσταση / αλλά όριο τροφοδοσίας τάσης 115V? (οπότε πρακτικά η αντίσταση είναι 260W? )
https://uk.farnell.com/on-semiconductor/moc3023-m/optocoupler-triac-driver/dp/1021367#:~:text=Product%20Overview%20The%20MOC3023-M%20from%20Fairchild%20is%20a,silicon%20bilateral% 20switch%20which%20functions%20like%20a%20triac.
To σχέδιο του αρχικού ποστ (https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=81391&d=1594916347) δείχνει τρία εξαρτήματα (TRIAC/ασφάλεια/αντίσταση) σε σειρά με Ν/L που σημαίνει Ουδέτερο/Φάση 240V, δεν φαίνεται κάπου μετ/στης υποβιβασμού σε μικρότερη τάση.
Δεν υπάρχει κάτι που να κάνει περιορισμό τάσης ή ρεύματος στο σχέδιο (εκτός από τα 1-2V πτώση τάσης στα άκρα του TRIΑC), οπότε η αντίσταση θα τραβήξει όσο ρεύμα θέλει...

nick1974
16-07-20, 21:19
Μήπως ήθελε να πει 6.3 ampere?

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προφανώς 6.3Α εννωουσε και ακουγεται πιο ρεαλιστικό γιατί το υγρό ψυχει την αντίσταση οπότε υπάρχουν κάποια σκαμπανεβάσματα ρευματος

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

p_stama
16-07-20, 21:37
To σχέδιο του αρχικού ποστ (https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=81391&d=1594916347) δείχνει τρία εξαρτήματα (TRIAC/ασφάλεια/αντίσταση) σε σειρά με Ν/L που σημαίνει Ουδέτερο/Φάση 240V, δεν φαίνεται κάπου μετ/στης υποβιβασμού σε μικρότερη τάση.
Δεν υπάρχει κάτι που να κάνει περιορισμό τάσης ή ρεύματος στο σχέδιο (εκτός από τα 1-2V πτώση τάσης στα άκρα του TRIΑC), οπότε η αντίσταση θα τραβήξει όσο ρεύμα θέλει...

Σωστο. Τραβαει οσο ρευμα θελει. Εχει ομως και το thermocouple το οποιο μολις φτασει την επιθυμητη θερμοκρασια 270οC απο οτι μου ειπε, και κοβει.

Μια ισως χαζομαρα που τωρα σκεφτηκα.

Εαν οδηγει το triac παλμικα παλι η ιδια τιμη ασφαλειας ειναι ??

"Τον ξαναπηρα τηλεφωνο του εξηγησα που ειναι η διαφωνια μου σχετικα με την τιμη της ασφαλειας και μου ειπα οτι ειναι T63ma οχι 6.3Α .

Ε θα τρελαθω ή κατι περιεργο παιζει με την ραβδο θερμανσης. ( απο οτι μου εξηγησε μπορει να δειχνει 50ohm αλλα μπορει εσωτερικα να εχει χαλασει η δομη της !!!!). μου φαινεται οτι με δουλευει για να τσιμπησει τα 120 + επισκεψη euro.

gep58
16-07-20, 21:47
μου φαινεται οτι με δουλευει για να τσιμπησει τα 120 + επισκεψη euro.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι εσύ πας γυρεύοντας να τα δώσεις. Και να στην αλλάξει -αν είναι όπως τα λες από ισχύ και Ω- πιστεύεις ότι θα βάλει 63mA ασφάλεια?
Βάλε 6,3Α όπως σου είπαν και δοκίμασε. Τι φοβάσαι?

p_stama
16-07-20, 21:48
Επεισης μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα οτι χρησιμοποιει την θερμαντικη ραβδο την οποια κατασκευαζει η KUHLMANN με κωδικο 1691/3 230v 1000v.

Επικοινωνησα μαζι τους αλλα δεν γνωριζουν κατι. Προφανως ο κωδικος ειναι μονο για τον κατασκευαστη του μηχανηματος καπνου.

selectronic
16-07-20, 21:48
...Εαν οδηγει το triac παλμικα παλι η ιδια τιμη ασφαλειας ειναι ??...


1ον για παλμικά θα είχε MOSFET, τα SCR/TRIAC μόλις αρχίσουν να άγουν δεν μπορούν να βγούνε ξανά off μέχρι η τάση στα άκρα του να γίνει μηδέν. Μπορεί βέβαια αν είναι σούπερ-ντούπερ ο controller να κάνει ρύθμιση κύκλο-κύκλο (https://i.imgur.com/k6YKEZh.png) (AC).
2ον και παλμικά πάλι το ίδιο ρεύμα θα τράβαγε η αντίσταση.

O Νόμος του Ωμ δεν αλλάζει, αν η αντίσταση είναι "240Vac/1000W" και συνδέεται στα 240V μέσω ενός TRIAC, θα τραβήξει περίπου 4Α.

p_stama
16-07-20, 21:51
Γιατί έχω την εντύπωση ότι εσύ πας γυρεύοντας να τα δώσεις. Και να στην αλλάξει -αν είναι όπως τα λες από ισχύ και Ω- πιστεύεις ότι θα βάλει 63mA ασφάλεια?
Βάλε 6,3Α όπως σου είπαν και δοκίμασε. Τι φοβάσαι?

φοβαμαι μηπως εαν εχουν το παραμικρο δικιο μπορει να γινει ζημια στο υπολοιπο μηχανημα αλλα θα δοκιμασω.

p_stama
16-07-20, 21:52
1ον για παλμικά θα είχε MOSFET, τα SCR/TRIAC μόλις αρχίσουν να άγουν δεν μπορούν να βγούνε ξανά off μέχρι η τάση στα άκρα του να γίνει μηδέν. Μπορεί βέβαια αν είναι σούπερ-ντούπερ ο controller να κάνει ρύθμιση κύκλο-κύκλο (https://i.imgur.com/k6YKEZh.png) (AC).
2ον και παλμικά πάλι το ίδιο ρεύμα θα τράβαγε η αντίσταση.

O Νόμος του Ωμ δεν αλλάζει, αν η αντίσταση είναι "240Vac/1000W" και συνδέεται στα 240V μέσω ενός TRIAC, θα τραβήξει περίπου 4Α.

οκ σε ευχαριστω.

nick1974
16-07-20, 23:51
φοβαμαι μηπως εαν εχουν το παραμικρο δικιο μπορει να γινει ζημια στο υπολοιπο μηχανημα αλλα θα δοκιμασω.

ΑΝ οντως η ασφαλεια παει σε αντισταση, και ειναι 63mA θα σκισω το πτυχιο μου και θα παω στο Θιβετ να γινω Σαολιν.

Επισεις αν με 63mA μπορουσαν να παραγουν ατμο δε θα φτιαχναν τετοια μηχανηματα αλλα θα τα χρησιμοποιουσαν ως ΑΕΙΚΙΝΗΤΑ και θα ειχαν γινει κυριαρχοι του συμπαντος, γιατι περι αυτου προκειται!

Με τον αντιπροσωπο ενος μηχανηματος παραγωγης καπνου μιλας η με τον Παλπατιν? :001_tt2:

chipakos-original
17-07-20, 06:54
Ειναι ενα μηχανημα καπνου.
Η θερμαντικη ραβδος θερμαινει τον φουρνο που περναει το υγρο . Εχει 2 ασφαλειες 1 αυτη που ψαχνω και μια ατην εισοδο 220v ( Τ10Α )
Αφού υπάρχει Τ10Α ασφάλεια στην είσοδο του κυκλώματος, τότε αυτή προστατεύει όλη τη γραμμή της παροχής. Η 63ma συνδέεται κάπως αλλιώς , κι όχι όπως είναι στο #1 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98070&p=895650&viewfull=1#post895650) .Μπορεί αυτή η ασφάλεια να συνδέεται στο Gate του Θυρίστορ, μπορεί οπουδήποτε αλλού στην οδήγηση του κυκλώματος.Αν έβγαζες κάποια φωτογραφία της πλακέτας ίσως να καταλαβαίναμε κάτι.

p_stama
17-07-20, 12:26
Αφού υπάρχει Τ10Α ασφάλεια στην είσοδο του κυκλώματος, τότε αυτή προστατεύει όλη τη γραμμή της παροχής. Η 63ma συνδέεται κάπως αλλιώς , κι όχι όπως είναι στο #1 (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98070&p=895650&viewfull=1#post895650) .Μπορεί αυτή η ασφάλεια να συνδέεται στο Gate του Θυρίστορ, μπορεί οπουδήποτε αλλού στην οδήγηση του κυκλώματος.Αν έβγαζες κάποια φωτογραφία της πλακέτας ίσως να καταλαβαίναμε κάτι.

Το κυκλωμα ειναι ακριβως οπως ειναι στο σχεδιο . Η ασφαλεια παει στο pin1 του ΒΤΑ. το gate πηγαινει μεσω μιας αντιστασης 1ΚΩ στη phototriac. Δεν ειναι θυριστορ ειναι triac.

H φωτογραφια δεν θα βοηθησει γιατι τα υλικα ειναι πολυ πυκνα.

Ειχα το πρωι τηλεφωνο απο την αντιπροσωπεια. Μου ειπαν να μην βαλω την 63ma γιατι μαλλον ειναι λαθος. Μαλλον καταλαβαν την λαλακια που μου ελεγαν .

Ειδομεν.

p_stama
17-07-20, 12:29
ΑΝ οντως η ασφαλεια παει σε αντισταση, και ειναι 63mA θα σκισω το πτυχιο μου και θα παω στο Θιβετ να γινω Σαολιν.

Επισεις αν με 63mA μπορουσαν να παραγουν ατμο δε θα φτιαχναν τετοια μηχανηματα αλλα θα τα χρησιμοποιουσαν ως ΑΕΙΚΙΝΗΤΑ και θα ειχαν γινει κυριαρχοι του συμπαντος, γιατι περι αυτου προκειται!

Με τον αντιπροσωπο ενος μηχανηματος παραγωγης καπνου μιλας η με τον Παλπατιν? :001_tt2:

Μπορει να εχεις δικιο. Μπορει πραγματι να ειναι καποια τεχνολογια που για μας ειναι αγνωστη ακομα. :lool: . ποιος ξερει τι μπορει να περιεχει η θερμαντικη ραβδος . Μαλλον πετρωμα απο την σεληνη :001_rolleyes:

chipakos-original
17-07-20, 16:11
Το κυκλωμα ειναι ακριβως οπως ειναι στο σχεδιο . Η ασφαλεια παει στο pin1 του ΒΤΑ. το gate πηγαινει μεσω μιας αντιστασης 1ΚΩ στη phototriac. Δεν ειναι θυριστορ ειναι triac.

H φωτογραφια δεν θα βοηθησει γιατι τα υλικα ειναι πολυ πυκνα.

Ειχα το πρωι τηλεφωνο απο την αντιπροσωπεια. Μου ειπαν να μην βαλω την 63ma γιατι μαλλον ειναι λαθος. Μαλλον καταλαβαν την λαλακια που μου ελεγαν .

Ειδομεν.
Αφού σου είπαν έτσι τότε πολύ απλά θα σου απαντήσουν να βάλεις μία 6.3Α μιας και θα μπορούσε να γίνει εύκολα λάθος από κακή ανάγνωση.

nick1974
17-07-20, 16:51
Μπορει να εχεις δικιο. Μπορει πραγματι να ειναι καποια τεχνολογια που για μας ειναι αγνωστη ακομα. :lool: . ποιος ξερει τι μπορει να περιεχει η θερμαντικη ραβδος . Μαλλον πετρωμα απο την σεληνη :001_rolleyes:


χαχαχα πονταρω στο δευτερο :001_tt2:

τωρα αν σου πουν να βαλεις 63Α μη το κανεις, απλα συστησε τους κανενα καλο οπτικαδικο :001_tt2:
6,3Α ακουγεται ρεαλιστικοτατο