PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικρή γεννήτρια



gtsoulou
28-07-20, 19:52
Γεια σας,
έχει κανείς εμπειρία από μικρή γεννήτρια σε στυλ βαλιτσάκι (αθόρυβη - inverter) γύρω στα 2ΚVa?

Θέλω να αγοράσω μια για να δίνω ρεύμα στους 2 κυκλοφορητές του τζακιού - λέβητα που έχω , σε περίπτωση δαικοπής ρεύματος...

mikemtb
28-07-20, 23:20
Να ρωτησω κατι χαζο... Δηλαδη πες ότι είναι βραδυ. Αναμενο τζακι, κλπ.Κοβεται το ρεύμα. Σηκωνεσαι απο τον καναπε, πας ΕΞΩ, την βαζεις μπρος, αλλαζεις το φις των κυκλοφορητων απο την δεη και το βαζεις στην γεννήτρια. Και μόλις έρθει το ρευμα, ξανα μανά αντίστροφα.
Και ΑΝ λείπεις? Η ειναι η οικογενια σου μονο σπίτι??
Και αν δε παρει η γεννητρια για 1002 λογους?
UPS pure sine wave 1kva θέλεις φιλε... Οχι γεννήτρια
Και κεφαλι ήσυχο για 4 χρόνια (μετα θέλει μπαταριες )

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
29-07-20, 00:21
εγω πιστεβω οτι πρεπει να υπαρχει μια γεννητρια στο σπιτι με αυτοματη μεταγωγη ον οφφ αλλα και να συντηρειται , δηλ μπαταρια παντα φορτιζμενη , λαδια ξυδια πετρελαια , κλπ το εζησα προχθες που πηραν φωτια τα μεθανα τα ψυγει μονο και μονο φτανει.....

gtsoulou
30-07-20, 14:35
Φίλε Mike έχω ήδη UPS (pure sine προφανως) πάνω. Αλλά νομίζω χρειάζεται και μια γεννήτρια σε περίπτωση πολύωρης διακοπής... Τι κόπος είναι να βγω να την βαλω μπρος και μετά απλά να αλλάξω το φις των κυκλοφορητών?

el greco 1
30-07-20, 17:22
μπωρεις να το κανεις χωρις φις αλλα με διακοπτες 2πλης ενεργειας.θεσεη 1 δεη θεση 2 γεννητρια.πιο καλα ειναι να το κανεις με αυτοματισμο και αυτο να γινεται μονο του. απλα η γεννητρια πρεπει να εχει και μιζα.

gtsoulou
30-07-20, 22:03
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, το θέμα της μετάβασης δεν με απασχολεί τόσο όσο το να βρω μια μικρή αθόρυβη αξιόπιστη γεννήτρια...

vasilllis
31-07-20, 08:01
έχω δουλεψει τις honda σε 1 kva,εποχη που ήταν kva/1000€ .Αλλου επιπέδου γεννήτριες,σιγουρα ΟΧΙ για εργοταξιο ,οχι για σκληρη χρηση,οχι 3-4 ωρα λειτουργίας.
ειδα τώρα μεχρι και yamaha εχει βγαλει.
σε θορυβο παντως καποια απο τα φτηνα-κινεζομαρκε-βαλιτσακια ακουγονται δυνατα οπότε αν μπορεις να πας καπου να την δοκιμάσετε.

genesis
31-07-20, 14:11
Εγώ στην θέση σου θα επένδυα σε ένα all-in-one μηχάνημα (inverter καθ. ημιτόνου + charger από το δίκτυο ή γεννήτρια + ΜΡΡΤ ρυθμιστής φόρτισης φωτοβολταϊκών) και σε μπαταρίες.
Ένα τέτοιο μηχάνημα στα π.χ. 1500W με μία συστοιχία 2 x 12V/200Ah μπαταρίες βαθιάς εκφόρτισης (24V/200Ah C20 = 4,8kWh C20 ονομαστική χωρητικότητα), σε περίπτωση διακοπής μπορεί να τροφοδοτήσει συνεχές φορτίο 400W για πάνω από 8 ώρες.
Αν θέλεις περισσότερο επιλέγεις μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Αν προσθέσεις φωτοβολταϊκά μετατρέπεται σε σύστημα αδιάλειπτης παροχής ενέργειας + εξοικονόμησης ενέργειας και η αυτονομία παρατείνεται αν η διακοπή προκύψει κατά την διάρκεια της ημέρας.
Αυτά τα μηχανήματα ρυθμίζονται ώστε να τροφοδοτούν τα φορτία με ηλιακή ενέργεια κατά προτεραιότητα και αυτόματα τραβάνε από το δίκτυο όταν δεν υπάρχει ηλιοφάνεια.
Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος γυρνάνε σε μπαταρίες έτσι και αλλιώς.
Αυτόματη λειτουργία, καθαρή, χωρίς απαιτήσεις συντήρησης, με διάρκεια ζωής ανάλογης της ποιότητας των μπαταριών και των συνθηκών λειτουργίας. Με μία μέση ποιότητα μπαταριών βαθιάς εκφόρτισης (π.χ. >=1000 κύκλους @50% DoD) η διάρκεια ζωής τους θα είναι 4 - 7 χρόνια ανάλογα με την θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Ένα τέτοιο πακέτο μπορεί να κοστίζει και κάτω από 1000 ευρώ ανάλογα πάντα με την ποιότητα και την χωρητικότητα των μπαταριών.

gtsoulou
31-07-20, 19:54
Ευχαριστώ! Θα το ψάξω!