PDA

Επιστροφή στο Forum : 2η μπαταρία αυτοκίνητο



apostolianos7
30-07-20, 04:10
Καλησπέρα,
Έχω ένα φορητό ψυγείο 12v αυτοκινήτου, που το περνούμε μαζί μας στην θάλασσα ή στις εκδρομές . Λειτουργεί από τον αναπτήρα στο πορτμπαγκάζ.
Όταν σβήνω το αυτοκίνητο, έχω μαζί μου μια μπαταρία αυτοκίνητου 12v-60Ah start stop, και την περνω μαζί μου στην παραλία ή αφήνω το ψυγείο στο αμάξι και το δουλεύω με αυτή.
Για να την φορτίσω, την ανεβάζω στο σπίτι και την φορτίζω όλο το βράδυ σχεδόν.
Θέλω να αποφύγω το πάνω κάτω και θέλω να την συνδέσω στο αμάξι, σαν δεύτερη να φορτίζει κιόλας.
Στο πορτμπαγκάζ φτάνει το καλοδιο του ενισχυτή, χοντρό , με 80αρα ασφάλεια , πάνω από την μπαταρία του αυτοκινήτου 12v-70Ah start stop.
Λέω να πάρω από το καλοδιο του ενισχυτή για το + και από το σασί του αυτοκινήτου για το - . Και ένα ρελέ ανάμεσα στο+ , για να ανοίγει μόνο όταν περνει μπροστά το αυτοκίνητο.
Δεν ξέρω εάν είναι σωστές οι σκέψεις μου. 3 ερωτήσεις:
Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσω πρόβλημα στην κανονική μου μπαταρία?
Τι ρελέ πρέπει να βάλω?
Χρειάζεται άλλη ασφάλεια το κύκλωμα?
Περιμένω την γνώμη σας
Ευχαριστώ
Μιχάλης

johann
30-07-20, 08:30
Γνωμη ,
Ο ρελε να οπλιζει απο τον ενισχυτη απο το ρεμοτε που δεχεται .
Προβλημα πιστευω θα υπαρχει οταν 8α εχει εκφορτιστη η μπαταρια πχ 10,5βολτ και γυρνωντας απο την παραλια την ξανασυνδεσεις για να φορτιζει δεν ξερω αν αυτο γινεται επανηλημενα βλαψει την μπαταρια του αμαξιου ή σου πεταξει ψευδοβλαβες αν εχεις νεο αμαξι.
Περιμενε να ακουσεις και τους υπολοιπους

Ποσες ωρες σου κραταει το ψυγειακι ετσι στην παραλια? Εχεις παρει αυτο του λιντλ ή κατι αλλο?

apostolianos7
30-07-20, 09:27
Μέχρι 6 ώρες που έχω κάτσει παραλία, δουλεύει κανονικά.

Κυριακίδης
30-07-20, 12:45
Όταν σβήνω το αυτοκίνητο, έχω μαζί μου μια μπαταρία αυτοκίνητου 12v-60Ah start stop, και την περνω μαζί μου στην παραλία ή αφήνω το ψυγείο στο αμάξι και το δουλεύω με αυτή.
Ακόμη και σε σκιά να είναι , είναι σφάλμα .

Ste7ios
30-07-20, 14:56
Το ερώτημα είναι αν το σύστημα φόρτισης (alternator & regulator / rectifier) μπορεί να ανταπεξέλθει στο απαιτούμενο φορτίο.

Θα πρέπει να μπορεί να τροφοδοτήσει απροβλημάτιστα όλα τα ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου, και να φορτίσει την SLI μπαταρία σε εύλογο χρόνο.

Επίσης σε σχετική βιβλιογραφία έχω διαβάσει ότι κατά κύριο λόγο τα συστήματα φόρτισης είναι σχεδιασμένα να συντηρούν μια μπαταρία εκκίνησης φορτισμένη, όχι να γεμίζουν μια άδεια.

Μια μπαταρία μολύβδου φορτίζεται με 0,5C δηλαδή για μια μπαταρία 70Ah θες 35A. Το διπλάσιο για παράδειγμα θα μπορεί να στο δώσει;

tomis
30-07-20, 15:31
Φίλε μου έχω φτίαξει αυτό που ζητάς και φορτίζω μία 2 μπαταρία σε βαρκα αρκετά χρόνια χωρίς πρόβλημα .Εσύ μπορείς να το προσαρμόσεις στο δικό σου σχέδιο....



Κυκλώματα Τροφοδοτικών (https://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=286)
tl 783 σταθεροποιημένο με ζενερ .....στο 24 έχω σχέδιο (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57301)

selectronic
30-07-20, 21:00
Όταν σβήνω το αυτοκίνητο, έχω μαζί μου μια μπαταρία αυτοκίνητου 12v-60Ah start stop, και την περνω μαζί μου στην παραλία ή αφήνω το ψυγείο στο αμάξι και το δουλεύω με αυτή.
Ακόμη και σε σκιά να είναι , είναι σφάλμα .

Σωστά, το ψυγειάκι θα βράσει το αυτοκίνητο, μάλλον θα έχει ένα peltier μέσα που από την μία κάνει ψύξη αλλά από την άλλη βγάζει με ανεμιστηράκι καυτό αέρα.
Και όσο ανεβαίνει η εσωτερική θερμοκρασία του αυτοκινήτου, τόσο θα πέφτει η απόδοση του peltier...

Κυριακίδης
30-07-20, 22:45
Σωστά, το ψυγειάκι θα βράσει το αυτοκίνητο, μάλλον θα έχει ένα peltier μέσα που από την μία κάνει ψύξη αλλά από την άλλη βγάζει με ανεμιστηράκι καυτό αέρα.
Και όσο ανεβαίνει η εσωτερική θερμοκρασία του αυτοκινήτου, τόσο θα πέφτει η απόδοση του peltier...
Διάβασε σελίδα 8
https://www.zampetas.gr/Files/Downloads/odigos-epilogis-psygeiou-dometic.pdf
Ο νέος είναι ωραίος , αλλά ο παλιός είναι αλλιώς . Ότι δεν καταλαβαίνεις ευχαρίστως να δώσω πρόσθετα σεμινάρια. (υπολόγισε ως εξωτερική θερμοκρασία σε όχημα και άνω των 60C).
Είναι και όπως τα λες , αλλά από μια θερμοκρασία και πάνω (εκτός της διαφοράς της εξωτερικής / εσωτερικής θερμοκρασίας που επιτυγχάνει) δεν υφίσταται πλέον "ψύξη" αλλά καταβόθρα ενέργειας και "καπουτιάσματος" μπαταριών.
Το δοχείο από μόνο του ως μόνωση προσφέρει τα μέγιστα σε μη απώλειες θερμικές (το peltier βοηθά σε αυτήν την καθυστέρηση απωλειών) γιαυτό έχουν και κανόνα ότι προϊόντα μπαίνουν σε αυτά να είναι ήδη προ κατεψυγμένα (π.χ. παγοκυψέλες ή τα ίδια τα προϊόντα και πάραυτα ο χρόνος μετράει και πάλι πτωτικά (καταστροφικά) σε απόδοση για την θερμοκρασία στον εσωτερικό χώρο του δοχείου ) .

apostolianos7
31-07-20, 23:59
Πάντα βάζω και παγοκυστες μέσα. Μόνο του στη ζέστη δεν κάνει πράμα.

Κυριακίδης
01-08-20, 17:41
Πάντα βάζω και παγοκυστες μέσα. Μόνο του στη ζέστη δεν κάνει πράμα.
Αν θέλεις κάνε το πείραμα με την λογική να παρατείνει χρονικά την καλύτερη απόδοση προσθέτοντας μαζί με τις παγοκύστες και δοχεία κενού χρησιμοποιώντας τα ως χρονική επέκταση της απόδοσης .
Η έμπνευση από το παρακάτω βίντεο .
https://www.youtube.com/watch?v=b1csVbq7ejw
Και το έκανα στην πράξη σε παλιό ψυγείο δίπορτο χαλασμένο , με τον όρο ότι θα είχα φορτίο μέσα (10 μπύρες μίνι των 25CL / θερμοκρασίας περιβάλλοντος στους 31C και όχι προ κατεψυγμένες , ούτε καν στην απλή συντήρηση) αλλά ούτε και χρήση απλών παγοκυστών.
Τα δοχεία κενού τα γέμισα αποβραδίς με μισό νερό και τα έβαλα στην κατάψυξη να παγώσουν. Και κατόπιν στο χαλασμένο ψυγείο.
Τα αποτελέσματα μετρήσεων ....
30,8C θερμοκρασία στην χαλασμένη κατάψυξη και στις μπύρες .... ώρα 11:30 το πρωί.
25,2C στις 12:30 η ώρα .
24,8C στις 1:30 η ώρα
24,3C στις 2:30 η ώρα
23,8C στις 3:30 η ώρα
23,5C στις 4:30 η ώρα (η μπύρα πίνετε αλλά δεν είναι και για φτύσιμο) :lool:
Αν δοκιμάσεις μαζί με όλα τα πλεονεκτήματα (χρήση peltier / παγοκυστών απλών / παγοκυστών με δοχείο κενού / προ κατεψυγμένα και τα φορτία ) πιστεύω θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα από όσα αποτελέσματα έχεις τώρα τουλάχιστον σε χρονική διάρκεια . Σημειώνω ότι για διάρκεια 5 συνολικά ωρών η θερμοκρασία σε καμιά περίπτωση δεν ανέβηκε προς τα πάνω ή προς το θερμότερο από πριν, παρόλο τα δυσμενέστερα σενάρια της δοκιμής .
8148481485
Με άλλα 4 δοχεία κενού , παίζει να μην χρειαστεί καν μπαταρία .
Ώρα 7:00 θερμοκρασία 23,7C (αρχίζει και ζορίζεται ) :crying: . Αλλά το πόσιμο νερό στα δοχεία συνεχίζει να πίνεται ευχάριστα δροσερά και μέχρι στις 9:00.
Ώρα 11 το βράδυ , θερμοκρασία 25C , το νερό πίνεται ευχάριστα (η μπύρα για φτύσιμο) αλλά παρόλο που είναι βράδυ η θερμοκρασία εξωτερικού περιβάλλοντος είναι 31C.
Τα παραπάνω βγάζουν συμπέρασμα πόσο ελάχιστα βοηθάει ένα peltier μαζί με καμιά 10αρια ξελιγωμένες μπαταρίες.