PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρικό σβηστήρι εγκατάσταση



tigiakou
12-08-20, 21:39
Καλησπέρα,
θα ήθελα σε μια μηχανή diesel να προσαρμόσω ένα ηλεκτρικό σβηστήρι.Έχω αγοράσει το σβηστήρι το οποίο είναι διπλοπηνικό.Διαθέτει τρία άκρα συνδεσης.Το ένα είναι το κοινό σημείο των δύο πηνίων(gound) στο οποίο θα συνδέσουμε το πλην.Τα άλλα δύο είναι τα άκρα των πηνίων.Το ένα πηνιο είναι το έλξεως και το άλλο το συγκράτησης.Το έλξεως πρέπει να αποσυνδεθει απο το ρεύμα την στιγμή που θα έρθει πίσω το έμβολο.Ξέρετε τον τρόπο σύνδεσης του συγκεκριμένου σβηστηριού.Θα μπορούσε να γίνει με την χρήση ενός μόνου ρελέ με τις επαφές NO και NC;

nick1974
12-08-20, 21:52
αν το κανεις ετσι απλα θα το καψεις, το ξερω απο πρωτο χερι οταν για μια μικρη μηχανουλα ζηταγα να φερουν κανονικο ηλεκτροπνευματικο εμβολο του στοπ και κατι τσιπηδ... εεεε... ανθρωποι που ξερουν απο "εξυπνες αγορες" φερναν "σβηστηρια" επειδη φθηνο αρα καλο (βεβαια αφου στειλαμε αδιαβαστα δυο τρια μας εφεραν αυτο που επρεπε αλλα μαθαμε τι ειναι τα "σβηστηρια" )
Θελει πρωτα να δουλεψει το πηνιο ελξης για ελαχιστο χρονο και μετα αφου εχει κλεισει (αν τα καταφερει γιατι ειναι και ψιλοαχρηστα... αν το δικο σου ειναι για τη μηχανη σου οκ, αν ομως το πηρες στην τυχη πιθανο να μην εχει και τοση δυναμη. Το κρατας με το χερι ανετα) τοτε να δωσεις ταση στο πηνιο συγκρατησης. το πηνιο ελξης ΔΕΝ πρεπει να τροφοδοτειται συνεχεια γιατι απλα ψηνεται

george Mp
12-08-20, 23:49
Το πηνειο ελξης ''παιρνει'' ρευμα απο τη μιζα και το πηνειο συγκρατησης απο ανοιγμα διακοπτη, αρκει να εχει ο ηλεκτρομαγνητης την απαιτουμενη δυναμη.

nick1974
13-08-20, 09:43
Το πηνειο ελξης ''παιρνει'' ρευμα απο τη μιζα και το πηνειο συγκρατησης απο ανοιγμα διακοπτη, αρκει να εχει ο ηλεκτρομαγνητης την απαιτουμενη δυναμη.Για εκκίνηση οκ αλλά αν θες να κάνει shut down για να κόψει απο λάδια η over speed δε θα στειλεις ρευμα στη μίζα. Δε ξερω αν είναι όλα ίδια η αν έχει διαφορετικούς τυπους αλλά αυτά που μου είχαν φέρει (ήταν από ένα μαγαζί στην Καβάλας νομίζω) ήθελε πρωτα να δίνεις στο πηνιο έλξης για κανα δευτερόλεπτο και μετά στο συγκράτησης μέχρι να έχουν πεσει οι στροφές κάτω απ το run της μηχανής.
Βέβαια για τη δουλειά που το θελα δεν έκανε γιατί δε μπορουσε καν να είναι σε μόνιμη έλξη (που είναι απαραίτητο σε no ready to start και σε emergency stop) όποτε καιγοντουσαν αλλά η φιλοσοφία λειτουργειας στα συγκεκριμενα ήταν αυτη

(Btw τη λέξη σβηστηρι είχα να την ακουσω απο τοτε και νόμιζα ότι έτσι το χαν βαφτίσει οι οικονομολόγοι που το ανακάλυψαν, δεν ήξερα πως είναι κανονικη ορολογία). Αυτά λογικά είναι για μηχανές αυτοκινητων, εκεί που συνδέεται? Παίρνει με το κλειδί της μίζας στην επαφή που σβηνει?

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
13-08-20, 10:33
Για εκκίνηση οκ αλλά αν θες να κάνει shut down για να κόψει απο λάδια η over speed δε θα στειλεις ρευμα στη μίζα. Δε ξερω αν είναι όλα ίδια η αν έχει διαφορετικούς τυπους αλλά αυτά που μου είχαν φέρει (ήταν από ένα μαγαζί στην Καβάλας νομίζω) ήθελε πρωτα να δίνεις στο πηνιο έλξης για κανα δευτερόλεπτο και μετά στο συγκράτησης μέχρι να έχουν πεσει οι στροφές κάτω απ το run της μηχανής.
Βέβαια για τη δουλειά που το θελα δεν έκανε γιατί δε μπορουσε καν να είναι σε μόνιμη έλξη (που είναι απαραίτητο σε no ready to start και σε emergency stop) όποτε καιγοντουσαν αλλά η φιλοσοφία λειτουργειας στα συγκεκριμενα ήταν αυτη

(Btw τη λέξη σβηστηρι είχα να την ακουσω απο τοτε και νόμιζα ότι έτσι το χαν βαφτίσει οι οικονομολόγοι που το ανακάλυψαν, δεν ήξερα πως είναι κανονικη ορολογία). Αυτά λογικά είναι για μηχανές αυτοκινητων, εκεί που συνδέεται? Παίρνει με το κλειδί της μίζας στην επαφή που σβηνει?

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας TapatalkΝικο αυτα δουλευουν τελειως ανεξαρτητα απο τον κινητηρα.δυο τυλίγματα ,ενα με ισχυρο μαγνητη ,πολλα Αμπερ και λιγη διαρκεια υπο ταση και το δευτερο με αδυνατο μαγνητη ,λιγα Αμπερ και απεριοριστη διαρκεια υπο ταση.Μολις "τραβηξει" ο μαγνητης μπορεις να συνδεσεις το δευτερο τυλιγμα,ασχετα αν ειναι ο κινητηρας λειτουργει ή δεν λειτουργεί.

george Mp
13-08-20, 11:29
Για εκκίνηση οκ αλλά αν θες να κάνει shut down για να κόψει απο λάδια η over speed δε θα στειλεις ρευμα στη μίζα. Δε ξερω αν είναι όλα ίδια η αν έχει διαφορετικούς τυπους αλλά αυτά που μου είχαν φέρει (ήταν από ένα μαγαζί στην Καβάλας νομίζω) ήθελε πρωτα να δίνεις στο πηνιο έλξης για κανα δευτερόλεπτο και μετά στο συγκράτησης μέχρι να έχουν πεσει οι στροφές κάτω απ το run της μηχανής.
Βέβαια για τη δουλειά που το θελα δεν έκανε γιατί δε μπορουσε καν να είναι σε μόνιμη έλξη (που είναι απαραίτητο σε no ready to start και σε emergency stop) όποτε καιγοντουσαν αλλά η φιλοσοφία λειτουργειας στα συγκεκριμενα ήταν αυτη

(Btw τη λέξη σβηστηρι είχα να την ακουσω απο τοτε και νόμιζα ότι έτσι το χαν βαφτίσει οι οικονομολόγοι που το ανακάλυψαν, δεν ήξερα πως είναι κανονικη ορολογία). Αυτά λογικά είναι για μηχανές αυτοκινητων, εκεί που συνδέεται? Παίρνει με το κλειδί της μίζας στην επαφή που σβηνει?

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας TapatalkΤο πηνειο συγκρατησης εννοειται μπορει να παρει ρευμα απο μοναδα ελεγχου και την ωρα που μιζαρει εχουν και τα δυο πηνεια ρευμα, απλα οταν σταματησει η μιζα κοβεται το ρευμα στο πηνειο ελξης.

nick1974
13-08-20, 13:21
Νικο αυτα δουλευουν τελειως ανεξαρτητα απο τον κινητηρα.δυο τυλίγματα ,ενα με ισχυρο μαγνητη ,πολλα Αμπερ και λιγη διαρκεια υπο ταση και το δευτερο με αδυνατο μαγνητη ,λιγα Αμπερ και απεριοριστη διαρκεια υπο ταση.Μολις "τραβηξει" ο μαγνητης μπορεις να συνδεσεις το δευτερο τυλιγμα,ασχετα αν ειναι ο κινητηρας λειτουργει ή δεν λειτουργεί.
Δε ξερω αν υπάρχουν πολλων ειδών, αυτά που δουλευω ξέρεις ποια ειναι (ηλεκτροπνευματικα που μπορείς να τα έχεις 24/7 υπό τάση η σε μικρές μηχανουλες κάτι εικοσακιλα που τραβάνε 40/20Α και επισεις μπορείς να τα έχεις οπλισμένα 24/7). Αυτά που λένε σβηστηρια με τα δυο πηνια δε μπορείς να τα κρατάς οπλισμένα ώρες γιατί μπαρουτιαζει το πηνιο, και αφου καψαμε δυο μας το είπε κι αυτός που τα πουλαγε (ρωτώντας μάλιστα γιατί θέλω να έχουν συνέχεια ρευμα lol [emoji23] ... Ok για τη χρήση που προοριζονται προφανως δεν υπάρχουν απαιτήσεις no ready to start). Τώρα αν υπάρχουν σοβαρότερα που έχουν αυτή τη δυνατότητα δε το ξερω αλλά αυτά που είχαν φέρει δεν... (Ποιανοντας τα στα χέρια μου ενοιωθα σα να είναι τίποτα παιχνιδια απ τα jumbo, αφου καλά καλά και τα ρακς δε μπορουσαν να τα κλείσουν τελείως, και μιλάμε για μια ραπτομηχανουλα για ένα γεννητρια κι ουτε 150 kW ίσως και 100 έχουν περασει χρόνια και δε θυμάμαι)


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
13-08-20, 14:32
ηλεκτρικο ειναι με δυνατότητα 24/7 ΜΟΝΟ το πηνιο συγκρατησης.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200813/ec523423bdb4f655fbd603ddd59f23bc.jpg

nick1974
13-08-20, 14:56
ηλεκτρικο ειναι με δυνατότητα 24/7 ΜΟΝΟ το πηνιο συγκρατησης.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200813/ec523423bdb4f655fbd603ddd59f23bc.jpgΓια το πηνιο συγκράτησης λέω, ένα τέτοιο μπλιμπλικι σαν αυτό της φωτο ήταν και σε καμία των περιπτωσεων δεν αντεχε πανω απο κανα δυωρο (αφου έβραζε κυριολεκτικά)
Δε ξερω αν έχει να κάνει με την ποιοτητα του συγκεκριμενου.


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

VirusX2
13-08-20, 17:00
Σαν την ντιζα δεν έχει αδέρφια!! :biggrin:

Πέρα απο την πλάκα, με ενα ρελε NO για το πηνειο έλξης με εντολή από την μίζα και το πηνειο συγκράτησης να παίρνει από το ON του διακόπτη της μηχανής είσαι κομπλέ. Από εκεί και πέρα έχει πολλούς τρόπους και συνδεσμολογιες που μπορεί να λειτουργήσει.

JOUN
13-08-20, 21:44
1:Το ρελε γιατι χρειαζεται;Δινεις απο την μιζα και εισαι ΟΚ.
2:Πειραζει οσο δουλευει η μιζα να εχουν και τα δυο ταση;Δηλ. ανοιγεις διακοπτη,παιρνει ταση το συγκρατησης,δινειs sthn μιζα,παιρνει ΚΑΙ το ελξης,παιρνει μπροστα η μηχανη και μετα αφηνεις μιζα και αναλαμβανει το συγκρατησης..Υπαρχει προβλημα που για 1-2 sec θα εχουν και τα δυο ταση ή ετσι δουλευουν ετσι κι αλλιως;

tigiakou
13-08-20, 21:48
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Εντάξει αυτό με την μίζα με ένα ρελέ είναι οκ.Απλά θα ήθελα αν γίνονταν με το άνοιγμα του διακόπτη να κουμπώνει και να μένει κουμπωμένο(χωρίς να πατήσω μίζα),αλλά να απενεργοποιείται και το πηνίο έλξεως.Στα παλιά σβηστήρια αυτό γίνονταν εσωτερικά με ένα διακοπτάκι που πατιόταν όταν έρχονταν πίσω το έμβολο.(Και γι αυτό το λόγο αυτά τα σβηστήρια ήταν με δύο επαφές αλλά τώρα δεν τα βρήκα στο εμπόριο)