PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμος χαλκού



mikemtb
20-08-20, 14:51
Στην φωτο φαίνονται 2 θωρακισεις καλωδίων συναγερμου. Η μια εχει μαυρισει απο εισχωρηση υγρασίας, και δεν γανωνεται εύκολα.
Υπαρχει καποιο υλικό που θα βουτηξω την ακρούλα και θα γυαλισει?
Με ψιλο γυαλοχαρτο καπως γινεται δουλειά, αλλα εχω πολλα καλωδια έτσι...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200820/dd8ad8fa925a4448460b0fc2b8c1e572.jpg

chrismix
20-08-20, 15:26
Αν και δεν το εχω εφαρμόσει
το υδροχλορικό οξυ αντιδρα με τα οξείδια του χαλκου αλλα οχι με τον χαλκο τον ιδιο.
δοκιμασε να βάλεις σε χαρτοπετσετα λιγο ακουαφορτε και να τα σκουπισεις.

thomasgree
20-08-20, 15:31
Βουτηξέ τα σε λίγο θειικό οξύ και θα βγουν ολοκάθαρα. Βαλε μασκα μην αναπνεύσεις τπτ.

_antonis_
20-08-20, 15:43
λίγο άσχετο με το θέμα αλλά με αυτά που γίνονται τώρα μου φαίνεται λίγο δύσκολο να μπορέσει να βρει θειικό οξύ, ( πχ https://www.manischemicals.com/el/-a-yles-chimikon/1055-2106-%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CF%8A%CE%BA%CF%8C-%CE%BF%CE%BE%CF%8D-98-sulphuric-acid-technical-1lt.html ), πάντως άμα πάει σε κάνα μαγαζί της γειτονιάς και ζητήσει βιτριόλι θα τον κοιτάνε με στραβωμένα μάτια

nick1974
20-08-20, 16:01
Στον Καλογερόπουλο με τιμολόγιο βρίσκει αλλά δε ξερω αν είναι καλυτερο απ το υδροχλωρικο

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

matthew
20-08-20, 18:21
Καλύτερα να γίνει χρήση αραιού διαλύματος θειικού ή υδροχλωρικού οξέος. Αποφύγετε το νιτρικό οξύ γιατί διαλύει το χαλκό.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CF%8C%CF%82
http://195.134.76.37/quali/quali_C02_Cu.htm
https://www.sciencelab.gr/2018/01/28/coppernitricacid/

Panoss
20-08-20, 18:29
Αραιό υδροχλωρικό οξύ, από 6% έως 18%, ανάλογα την εταιρεία, πωλείται και στα σούπερ μάρκετ (https://www.ab.gr/click2shop/Katharistika-Chartika-and-eidi-spitioy/Katharistika/Chlorokatharistika/YDROChLORIKO-OXY-430-ML/p/7117994).

mtzag
20-08-20, 21:08
ξυδι με αλατι με μετα καλο ξεπλυμα με νερο ειναι το καλυτερο
Σε μιση κουπα ξυδι ριξε 1-2 μεγαλες κουταλιες αλατι και βουτα τα αλλα μετα πρεπει να ξεπλυνεις καλα.

mikemtb
20-08-20, 22:29
Βουτηξέ τα σε λίγο θειικό οξύ και θα βγουν ολοκάθαρα. Βαλε μασκα μην αναπνεύσεις τπτ.Πόσο αραιό? Που το βρίσκουμε εδω Αθήνα?

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mikemtb
20-08-20, 22:35
Αραιό υδροχλωρικό οξύ, από 6% έως 18%, ανάλογα την εταιρεία, πωλείται και στα σούπερ μάρκετ (https://www.ab.gr/click2shop/Katharistika-Chartika-and-eidi-spitioy/Katharistika/Chlorokatharistika/YDROChLORIKO-OXY-430-ML/p/7117994).Έχω ήδη ενα τέτοιο στο σπιτι! Ευκαιρία να το δοκιμάσω.. με μαυρα γάντια νιτριλιου φυσικα. Σε ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mikemtb
20-08-20, 22:36
ξυδι με αλατι με μετα καλο ξεπλυμα με νερο ειναι το καλυτερο
Σε μιση κουπα ξυδι ριξε 1-2 μεγαλες κουταλιες αλατι και βουτα τα αλλα μετα πρεπει να ξεπλυνεις καλα.Ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά το ξέπλυμα απλά δεν παίζει.....

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nick1974
20-08-20, 22:39
ξυδι με αλατι με μετα καλο ξεπλυμα με νερο ειναι το καλυτερο
Σε μιση κουπα ξυδι ριξε 1-2 μεγαλες κουταλιες αλατι και βουτα τα αλλα μετα πρεπει να ξεπλυνεις καλα.

Ξυδι με αλατι χρησιμοποιουσα οταν εκανα χαλκογραφιες για να ΣΚΟΥΡΙΑΣΩ το χαλκο οχι για να καθαρισει



Ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά το ξέπλυμα απλά δεν παίζει.....

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μιχαλη, αν δεν παιζει ξεπλυμα δε νομιζω να μπορεσεις να καθαρισεις με οξεα γιατι κι αυτα δημιουργουν επιφανιακη οξειδωση, μονο που αμεσα φευγει πολυ ευκολα.
Μηπως ειναι καλυτερα να βαλεις λιγο το χερι στην τσεπη να παρεις ενα δυνατο flux? (δε ξερω που υπαρχουν, αλλα παιζει ενα σε υγρη μορφη που κυριολεκτικα καθαριζει τελειως οξειδωμενο χαλκο και ειναι σε ασπρο μπουκαλακι. Απο τιμες δε ξερω που κυμενεται)

jenny
25-08-20, 08:42
Ξύδι και αλάτι δύο ωραία υλικά που προετοιμάζουν την κάπαρη!! Αν τώρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για καθαριστικό σκοπό (που δεν το αποκλείω) θα έλεγα πως είναι μια μέθοδος ας πούμε φυσική ή και βιολογικού χαρακτήρα:001_smile:

MacGyver
25-08-20, 10:13
Άρχισε να βοηθάς την γυναίκα σου στον καθαρισμό του σπιτιού ξεκινώντας από τα πιάτα και θα βρεις τον δρόμο σου!
"Το εργατικό και παρατηρητικό πουλί πιάνει το σκουλήκι!"

mikemtb
25-08-20, 11:38
Μηπως ειναι καλυτερα να βαλεις λιγο το χερι στην τσεπη να παρεις ενα δυνατο flux? (δε ξερω που υπαρχουν, αλλα παιζει ενα σε υγρη μορφη που κυριολεκτικα καθαριζει τελειως οξειδωμενο χαλκο και ειναι σε ασπρο μπουκαλακι.
Δεν ειπα ποτε οτι η τσεπη εχει καβούρια [emoji39]
Έτσι και αλλιως, για δουλεια το θελω, δεν μας απασχολει η τιμη.
Τι είναι αυτο το άσπρο μπουκαλάκι , για δωσε details


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nick1974
25-08-20, 15:28
Δεν ειπα ποτε οτι η τσεπη εχει καβούρια [emoji39]
Έτσι και αλλιως, για δουλεια το θελω, δεν μας απασχολει η τιμη.
Τι είναι αυτο το άσπρο μπουκαλάκι , για δωσε details


flux σε υγρη μορφη, σε ενα ασπρο μπουκαλακι... εχω την εντυπωση πως ειναι Ρωσικο και ΝΟΜΙΖΩ το χω δει και στο praktiker η στο leroy.
Το χω δει σε δραση απο φιλο περιελικτη και λειτουργει πολυυυυ καλα.

mikemtb
25-08-20, 15:49
Πες μου οτι λες αυτο που εχει και ενα σφουγγαρακι στο καπακι και το χρησιμοποιούν για τις χαλκοσωλήνες [emoji1787]

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mtzag
25-08-20, 17:26
Ολα τα οξεα θελουνε καθαρισμα μετα γιατι οξειδωνουνε και τρωνε το χαλκο!!!
Το ξυδι με το αλατι ετσι δουλευει οπως τα αλλα οξεα αλλα ποιο ηπια τρωει τα επιφανειακα οξειδια του χαλκου και βγαινει φρεσκος χαλκος απο κατω αλλα αμα το αφησεις
χωρις να καθαρισεις οξειδωνει και το φρεσκο χαλκο.
Απλα το ξυδι με το αλατι ειναι το καλυτερο γιατι ειναι ηπιο και ελεγχομενο οξικο οξυ με χλωριδια απο το αλατι για να γινει ποιο δυνατο.
Με αυτο καθαριζω παντα τον ηλεκτρολογικο χαλκο και ειναι το καλυτερο απο ολα τα αλλα (πχ καθαρισα επαφες 125αρας πριζας και γινανε καινουριες.
Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα καθαρισμου μετα μην βαλεις κανενα οξυ να κανεις μηχανικο καθαρισμο.

gep58
25-08-20, 17:26
Πες μου οτι λες αυτο που εχει και ενα σφουγγαρακι στο καπακι και το χρησιμοποιούν για τις χαλκοσωλήνες [emoji1787]


κι όμως είναι το καλύτερο για οξειδωμένους χαλκούς. Βέβαια μετά την επικασσιτέρωση θέλει καθάρισμα με πανί ποτισμένο με οινόπνευμα ή ασετον κλπ.
81655

nick1974
25-08-20, 20:02
Πες μου οτι λες αυτο που εχει και ενα σφουγγαρακι στο καπακι και το χρησιμοποιούν για τις χαλκοσωλήνες [emoji1787]

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


δε ξερω αν το χρησιμοποιουν σε χαλκοσωληνες, σιγουρα δεν ειναι για πλακετες αλλα για συρματα κανει απιστευτη δουλεια γιατι ειναι το πιο δυνατο flux που εχω συναντησει.
Για να καταλαβεις γιατι μιλαμε, καποτε ειχα θεμα να μπορεσω να κολλησω κεραιες ασυρματων (ειναι 16ρι συνηθως) σε μια ψιλοπολυπλοκη κατασκευη (με καμποση χωρητικοτητα) που ηθελε πανω απο 30 σημεια κολλησης και ενας περιελικτης μου εδωσε ενα μπουκαλακι τετοιο και η κολληση απλωνε λες και κολλαγες σε πλακετα.
Μετα το 2000 που σταματησαν βεβαια ολα αυτα δεν ξανασχοληθηκα να το ξαναχρησιμοποιησω οποτε δε το αγορασα ποτε για να ξερω που βρισκεται και γιατι το πουλανε, αλλα αν θυμαμαι καλα το χω δει στο praktiker η στο leroy

info@kalarakis.com
26-08-20, 10:28
Στα είδη με υδραυλικά θα το ζητήσεις
Έχει το Σφουγγαράκη που λες και χρησιμοποιητε στη κόλληση των χαλκοσωλήνων
Ούτε γιαλοχαρτο ούτε οξέαΜετά θέλει σκούπισμα με ένα πανί Αν βάλεις λίγο ούτε σκούπισμα δεν θέλει γιατί εξαφανίζεται με τη κόλληση.
Προσοχή αν έχεις ευεσθητο δέρμα