PDA

Επιστροφή στο Forum : MAX30102 library for PBP3 and PIC18F26K22



astanapane
29-08-20, 15:24
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα την βοήθειά σας.

Ασχολούμε πολύ λίγο με τον προγραμματισμό, αν και θα ήθελα να μάθω με κάποιο τρόπο assembly. Τα περισσότερα κυκλώματα που φτιάχνω είναι για hobby και όλα στην PIC BASIC Pro.

Οι γνώσεις μου είναι πολύ βασικές και δεν με βοηθούν γενικότερα.

Στο επάγγελμα είμαι σχεδιαστής σε 3D cad, και ασχολούμε τα τελευταία 17 χρόνια με το 3D Printing.

Η βοήθεια που θέλω είναι αν έχει κάποιος την διάθεση και τον χρόνο να φτιάξουμε μια βιβλιοθήκη για τον heart rate sensor MAX 30102.

Σχεδιάζω ενα 3D printed Model για να βάλω μεσα την πλακέτα και τα ηλεκτρονικά και αποκλειστικά με δικά μου χρήματα θα ήθελα να δώσω στα σχολεία όπου μπορώ το τελικό μοντέλο.

Ειλικρινά αν υπάρχει κάποιος που θα ήθελε να βοηθήσει θα ήμουν ευγνόμων.

Ο επεξεργαστής που θα χρησιμοποιήσω είναι ο PIC18F26K22, ο σενσορας για τους καδριακούς παλμούς είναι ο MAX30102. Απο οθόνες που θα στέλνουμε τα δεδομένα των καρδιακών παλμών και του SPO2 έχω επιλογές απο φθηνές μέχρι και ακριβές.

Το θέμα είναι να φτιάξουμε ενα κύκλωμα που να είναι γενικώς φθηνό.

Αρχικά θα δώσω το μοντελο σε 30 μαθητές του σχολείου που είναι και ο μικρός μου. Έπειτα θα μαζεύω χρήματα σιγά σιγά και θα στέλνω το μοντέλο σε όσα σχολεία μπορώ χωρίς φυσικά κανένα απολύτως κέδρος.

Παρακαλώ τις προτάσεις σας.

Όποιος έχει την γνώση και έχει λίγο χρόνο απο τον δικό του να αφιερώσει θα χαρώ πολύ αν θα μπορούσε να βοηθήσει να φτιάξει την βιβλιοθήκη για τον MAX30102 για χρήση σε PBP3.

Με εκτίμηση,

Λ.

αν θέλετε τα στοιχεία επικοινωνίας μου, παρακαλώ σε πμ.

aktis
29-08-20, 16:34
Αν δωρίσεις σε ένα σχολείο κάτι με το οποίο δεν μπορούν να ασχοληθούν τα παιδιά , η θα το αφήσουν να σκονίζεται ή θα το πετάξουν .
Αν θέλεις να κάνεις δωρεά , μπορείς να δώσεις μερικά microbit ( 12 λίρες UK , μέχρι 20 ευρώ εδώ ) που είναι ειδικά φτιαγμένα για παιδιά από το BBC.

( To BBC απο τα αντίστοιχα λεφτά σαν την ΕΡΤ που παίρνει , ανέπτυξε σε συνεργασία με πανεπιστημιακούς ενα gadget ακι και χάρισε ένα τέτοιο σε κάθε παιδί στην Αγγλία , και τα χρησιμοποιούν σε μαθήματα σπίτι τους ή στο σχολείο )
Προγραμματίζεται σε πολύ φιλικό για τα παιδιά περιβάλλον , αλλά μπορείς να το προγραμματίσεις και με python , arduino κλπ (στην ουσία είναι cortex m0 cpu me bluetooth (nordic nrf51822 ) με 2 κουμπάκια , 25 led σε matrix , ευκολους ακροδέκτες ,λειτουργει με 2 μπαταρίες ΑΑΑ και έχει και usb programmer on board .

Η ανάπτυξη του έχει στοιχίσει χιλιάδες ανθρωποώρες αλλά το δίνουν σε τιμή κόστους hardware ... και με open source documentation
Τι παραπάνω θα κερδίσει το παιδί σου από τον συγκεκριμένο pic ( εκτός από το να λέει στους φίλους του οτι αυτό το έφτιαξε ο μπαμπάς του ) ?


https://microbit.org/

https://makecode.microbit.org/projects/name-tag

http://www.microbitlearning.com/code/arduino/max30102-pulse-and-heart-rate-monitor-sensor-and-microbit.php

astanapane
29-08-20, 20:05
Αν δωρίσεις σε ένα σχολείο κάτι με το οποίο δεν μπορούν να ασχοληθούν τα παιδιά , η θα το αφήσουν να σκονίζεται ή θα το πετάξουν .
Αν θέλεις να κάνεις δωρεά , μπορείς να δώσεις μερικά microbit ( 12 λίρες UK , μέχρι 20 ευρώ εδώ ) που είναι ειδικά φτιαγμένα για παιδιά από το BBC.

( To BBC απο τα αντίστοιχα λεφτά σαν την ΕΡΤ που παίρνει , ανέπτυξε σε συνεργασία με πανεπιστημιακούς ενα gadget ακι και χάρισε ένα τέτοιο σε κάθε παιδί στην Αγγλία , και τα χρησιμοποιούν σε μαθήματα σπίτι τους ή στο σχολείο )
Προγραμματίζεται σε πολύ φιλικό για τα παιδιά περιβάλλον , αλλά μπορείς να το προγραμματίσεις και με python , arduino κλπ (στην ουσία είναι cortex m0 cpu me bluetooth (nordic nrf51822 ) με 2 κουμπάκια , 25 led σε matrix , ευκολους ακροδέκτες ,λειτουργει με 2 μπαταρίες ΑΑΑ και έχει και usb programmer on board .

Η ανάπτυξη του έχει στοιχίσει χιλιάδες ανθρωποώρες αλλά το δίνουν σε τιμή κόστους hardware ... και με open source documentation
Τι παραπάνω θα κερδίσει το παιδί σου από τον συγκεκριμένο pic ( εκτός από το να λέει στους φίλους του οτι αυτό το έφτιαξε ο μπαμπάς του ) ?


https://microbit.org/

https://makecode.microbit.org/projects/name-tag

http://www.microbitlearning.com/code/arduino/max30102-pulse-and-heart-rate-monitor-sensor-and-microbit.php

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγω έθεσα το θέμα λάθος και γιαυτό το λόγο έλαβα και την απαντησή αυτή κατα αυτό τον τρόπο.

Αρχικά να απαντήσω στα ερωτηματικά σου.

1. Όντως απο την λογική της μάθησης δεν θα προσφέρει τίποτα στα παιδια το pic.(βέβαια θα μπορούσα να αναφέρω παραδείγματα που θα οφεληθεί αλλα θα συμφωνήσω μερικώς μαζί σου). Αντιθέτως στους δασκαλους και στα παιδιά την περίοδο του covid, το συγκεκριμένο τελικό μοντέλο (ηλεκτρονικό και 3d printing) έχει να προσφέρει πολλά όπως και η ασπίδα προστασίας, στα σχολεία, στα πανεπιστήμια και σε κρατικούς μηχανισμούς. Κυρίως στα νοσοκομεία.

2. Πήρε πολύ λάθος τροπή η παρένθεση σου....και για την απάντηση σου φταίω εγώ. "Τι παραπάνω θα κερδίσει το παιδί σου από τον συγκεκριμένο pic ( εκτός από το να λέει στους φίλους του οτι αυτό το έφτιαξε ο μπαμπάς του ) ?"
Δεν γίνεται για επίδειξη και μάλλον εγώ φταίω που δεν έγινα πιο συκγεκριμένος για το τι θέλω.

Να αναφέρω ξανά οτι γίνεται για να βοηθήσουμε τους δασκάλους και μαθητές. Τους δασκάλους να μάθουν στα παιδιά την αρχή των παλμών καθώς και του επιπέδου το οξυγόνου στα παιδιά.

Οι μαθητές με την σειρά τους θα έχουν ενα εργαλείο που θα τους συντροφέυει μερικούς για μια ζωή.

Η προσπαθεια γίνεται απο μένα σε συνεργασία με κάποια σεμηνάρια που διοργανώσω με καρδιολόγους και καρδιοχειρουργούς καθώς και με εταιρείες όπως είναι η GE, Philips, Siemens ωστε να φέρουμε τα παιδιά πιο κοντά στην πραγματικότητα της ιατρικής τεχνολογίας και ιδιαίτερα της τρισδιάστατης τεχνολογίας μέσα στην ιατρική.

Όλοι οι παραπάνω φορείς έχουν αποδεχτεί γραπτώς την πρότασή μου και ξεκινάμε με το που ανοίγουν τα σχολεία....όλοι αφιλοκερδώς.

Άν κάποιος θέλει να βοηθήσει όπως είπα και στο αρχικό μου μήνυμα είμαι στην διάθεσή σας.

Ελπίζω να κάλυψα τις απορίες όλων και ζητώ συγνώμη για την απάντηση που δέχτηκα. Ηταν δικό μου λάθος που δεν έκανα πλήρης αναφορά στο αντικείμενο.

Με εκτίμηση,

Λ.

Kernel Panic
29-08-20, 20:05
Άστα να πάνε, με την assembly που θες να μάθεις, κάθε τσιπάκι θέλει τα δικά του τερτίπια για να το προγραμματίσεις.
Για να βγει ένα project με assembly, μέτριας δυσκολίας ο κώδικας είναι λίγο πόνος, με BASIC είναι λίγο ποιο βατά τα πράγματα.
Αυτή την εποχή παίζει το Arduino, με πληθώρα από projects & libraries.
Σε πολλά σχολεία, με arduino βάζουν στο κόλπο τα πιτσιρίκια σήμερα.
Ο τροχός έχει ανακαλυφθεί...
https://www.youtube.com/watch?v=cEtyMkubXj4
https://github.com/sparkfun/SparkFun_MAX3010x_Sensor_Library

Edit: γράφαμε μαζί, στην απάντησή σου μιλάς για άλλο πράγμα που δεν τ΄ όχω .

astanapane
29-08-20, 20:16
Kernel Panic,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Λόγο κόστους δεν πήγα με την επιλογή του Arduino. Εκτός και αν υπάρχει τρόπος να βρούμε arduino που να έχει 1-2 ευρώ.

Καταλαβαίνω οτι η χρήση assembly είναι πολύ δύσκολη, αλλά ίσως να μπορούσε να γίνει με picbasic αποκλειστικά.

Ξέρεις πολύ καλύτερα απο μένα οτι το κόστος ενός Pic είναι πολυ χαμηλό και όπως το έχω στο μυαλό μου το τελικό μοντέλο μαζί με 3D print δεν θα ξεπερνάει τα 15 ευρω.

Αντιλαμβάνεσαι οτι και πάλι δεν είναι αμελητέο το κόστος οταν θα χρειαστεί να γίνειται δωρεά ανα τακτά χρονικά διαστήματα σε σχολεία κατα την διάρκεια των συνεδρίων.

Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

Kernel Panic
30-08-20, 08:53
Kernel Panic,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Λόγο κόστους δεν πήγα με την επιλογή του Arduino. Εκτός και αν υπάρχει τρόπος να βρούμε arduino που να έχει 1-2 ευρώ.

Καταλαβαίνω οτι η χρήση assembly είναι πολύ δύσκολη, αλλά ίσως να μπορούσε να γίνει με picbasic αποκλειστικά.

Ξέρεις πολύ καλύτερα απο μένα οτι το κόστος ενός Pic είναι πολυ χαμηλό και όπως το έχω στο μυαλό μου το τελικό μοντέλο μαζί με 3D print δεν θα ξεπερνάει τα 15 ευρω.

Αντιλαμβάνεσαι οτι και πάλι δεν είναι αμελητέο το κόστος οταν θα χρειαστεί να γίνειται δωρεά ανα τακτά χρονικά διαστήματα σε σχολεία κατα την διάρκεια των συνεδρίων.

Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

Με προβληματίζεις άσχημα astanapane, αν δεν έχεις βρει κάποια άκρη τύπου δώρο 50.000 Pic, για δώσε κανα λινκ με χαμηλό κόστος Pic, όχι μόνο το τσιπάκι αλλά έτοιμο PCB με τα όλα του, να παίξεις μπάλα όπως το Arduino.
Κάνε και μια αναζήτηση για arduino nano και δες τιμές.

astanapane
30-08-20, 13:51
Έχεις δίκιο,

η λύση είναι πιο κοντά στο arduino. Θα το ψάξω και σε ευχαριστώ πολύ.

Ελπίζω να έχετε όλοι μια καλή μέρα και καλή αρχή στις δουλειές σας και στα σχολεία όσοι έχουν παιδιά.

Με εκτίμηση,

Λ.

Kernel Panic
30-08-20, 14:45
καλή δύναμη και υπομονή στο έργο σου.

aktis
31-08-20, 00:27
Το έχουμε πεί πολλές φορές , οι προσωπικές κατασκευές βγαίνουν (συνήθως ) ακριβότερα από τις έτοιμες του εμπορίου .
Δεν είναι η εποχή που είχαν φόρους πολυτελείας τα ηλεκτρονικά και βγαίναν τα στερεοφωνικά ακριβά καί όλοι αγοράζαν μεγάφωνα και φτιάχναν ηχεία
η που πηγαίναν Ευρώπη και γύριζαν με walkman στις βαλίτσες .

Αν σκεφτεί κανείς τι τεχνολογία έχει μέσα ένα οξύμετρο του εμπορίου που κάνει μόνο 15 - 20 ευρώ , και μόλις βγει το επόμενο μοντέλο θα πέσει στα 10 ...,
και νομίζει οτι μπορεί να το φτιάξει φτηνότερα συμβαίνουν δυο πράγματα . Ή δεν έχει ψάξει τις έτοιμες λύσεις ή υποεκτιμά το κόστος ανάπτυξης και κατασκευής
Άλλο η χαρά της δημιουργίας και το χομπυ και άλλο το κόστος ενός μαζικά παραγόμενου προϊόντος


Πάντως αν επιμένεις για school project , θεωρώ οτι το microbit είναι ασύγκριτα καλύτερο από τον arduino για παιδιά και μπορείς να το προγραμματίσεις ακόμα και σαν arduino και να κάνεις το οξυμετρο που θέλεις . ( και μετά μόλις τελειώσει ο κορονοιός θα χρησιμοποιηθεί αλλού και δεν θα πεταχθεί )
Αν σου φαίνεται ακριβό , μπορείς να πάρεις και σκέτο το module 3 ευρώ αλλά δεν θα είναι τόσο φιλικό στην ανάπτυξη .

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313&_nkw=nrf51822+module&_sacat=0



https://www.banggood.com/BOXYM-YK-80X-Mini-OLED-Finger-Clamp-Pulse-Oximeter-Home-Heathy-Blood-Oxygen-Saturation-Monitor-p-1551039.html

astanapane
31-08-20, 14:53
ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

θα ακολουθήσω το μονοπάτι που μου έχετε υποδείξει.

Να είστε καλα.