Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση 10kW φωτοβολταικων σε ταρατσα. ερωτηση



IXHEM
02-09-20, 23:43
Καλησπερα στην ομαδα.
Ειμαι νεος ηλεκτρολογος. Εχω δουλεψει 4 χρονια και πιο συστηματικα σε φωτοβολταικες εγκαταστασεις. (πανω απο 10 παρκα των 500kW ακομα και σε στεγες) και καμια 10-20 μικρα εργα απο 2kw-20kw (αυτονομα και μη) με το παλιο αφεντικο μου. εχει λιγο καιρο που ξεκινησα μονος.

Ενας γνωστος μου που ειναι επισης ηλεκτρολογος ομως δεν εχει ιδεα απο φωτοβολταικα συστηματα μου ειπε για μια δουλεια σε μια υπαρχουσα εγκατασταση των 10kW αυτονομο-υβριδικο. σε ταρατσα. ως τεχνικος ειδα 4 πανελ καμενα (ειχαν πολλες καμμενες κυψελες ορατες και με το ματι) και αλλα 4 ειχαν σκιαση απο το αλεξικεραυνο που ηταν στην ταρατσα.Για να μην μακρηγορω αυτα που ειναι να κανουμε (ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΩΝ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ) σαυτη την εγκατασταση ειναι :

1.τοποθετηση πινακα ac/dc με αντικεραυνικα κτλ.(δεν ειχε)
2.αλλαγη καλωδιων dc (35-40 μετρα) μεσα σε σωληνα απο 4mm σε 6mm.<-- αυτο επειδη επεμενε. (4 string συνολο,~350VDC ανοιχτου κυλωματος και 290~ κλειστου σε καθε string) με καλωδιο 4 mm δεν εχεις μεγαλη πτωση τασης.
3.αλλαγη ολα τα καλωδια γειωσης που ενωνουν τις βασεις με την γειωση αλεξικεραυου. ~30μετρα καλωδιο
4.μετακινηση 2 βασεων (καθε βαση κραταει 6 πανελ) σε σημειο που δεν εχει καθολου σκιαση
5.και την νεα συνδεσμολογια τους και αλλαγη των καμενων πανελ

Η ερωτηση μου σε αυτο ειναι οτι δεν ξερω ποσα χρηματα να εκτιμησω την δουλεια. :/ υπολογιζω ειναι μια με 2 θερμες μερες δουλειας.

Ποσα να παρω εγω και ποσα ο αλλος ηλεκτρολογος που ουσιαστικα βρηκε την δουλεια αλλα δεν εχει καθολου γνωσεις στο αντικειμενο.

δεκτη καθε παρατηρηση . ευχαριστω εκ των προτερων

*(το θεμα το ανεβασα αρχικα στα : διαφορα κυκλωματα και κακος.. οποτε συγχωρεστε με αν θεωρειτε σπαμ)

info@kalarakis.com
03-09-20, 00:06
Εμένα μου πήρανε 550+ΦΠΑΈκαναν 2ημερες τοποθέτηση και ήρθε κάτι ώρες ένας μηχανικός για τη συνδεση στο netmetering
3 άτομα τη πρώτη μέρα και 2 άτομα ηλεκτρολόγος και βοηθος τη δεύτερη
Έβγαλαν και από τα υλικά γιατί όλα ήταν από αυτούς αλλά έκοψαν τόσα εργασία. 2015 τη Δευτέρα που έκλεισαν οι τράπεζες το ξεκίνησαν Τταρτη ήταν έτοιμο.

Και μια που ασχολησε
Με τι καθαρίζεται τα πάνελ. Κατά τακτά διαστήματα βγαίνω και τα καθαρίζω Σκούπα και νερό. Σήμερα είδα ότι το πρωί 10 ώρα και έβγαζε 200w το ένα και από 400 περίπου τα άλλα δύο Είναι τριφασικό
Ξεκίνησα το καθαρισμό γιατί είδα ότι είχαν πάνω μια πάχνη από σκόνη. Νερό και σκούπα στις 12 το μεσιμερι με το ζορι έβγαλαν 1.4κ το καθένα Έπρεπε να είναι στο 1.8
Είδα λοιπόν ότι ξανά τα πάνελ είχαν αυτή τη πάχνη από σκόνη πάνω του Σαν ένα φύλλο χαρτί χρωματος γκρι καφέ
Το από γεύμα βγήκα και ξανά με ταρενια σκουπα σφουγγαρίστρα και λαστιχακι που κάνουν τα τζάμια
Πολύ ταλαιπωρία
Γι'αυτό ρωτώ αν υπάρχει κάποιο καθαριστικό

info@kalarakis.com
03-09-20, 00:11
Για το μοίρασμα
Μάλλον μισά μισά γιατί αυτός βρήκε τη δουλειά εσύ τις γνώσεις αλλά θα το πραγματοποιήσετε και οι δύο μαζίΑν δεν βάλει εργασία,ένα 5% καλό θα είναι
Αν κόψεις το τιμολόγιο εσύ πρέπει να πάρεις και την εφορία σου 10% το λιγότερο

mtzag
03-09-20, 01:01
Απο κοστολογηση ηλεκτρολογων δεν ξερω αλλα παντως ενας οδηγος χρεωσης ειναι να δεις τι ζηταει ο ανταγωνισμος γι αυτη τη δουλεια.
Οταν λεω ανταγωνισμος εννοω ο ανταγωνισμος που δινει ιδιο επιπεδο υπηρεσιεων με σενα(ιδια ποιοτητα δουλειας/ιδια περιοχη/ιδιος χρονος κτλπ)
Δεν ειναι το ιδιο να βαλεις φωτοβολταικα σε ενα νησι με την αθηνα στα νησια ειναι ποιο ακριβες οι τιμες η αλλο ειναι να τελιωσεις κατι πολυ γρηγορα και αλλο να περιμενει ο αλλος.
Επισης αλλο ειναι να κανεις προσεγμενη και καλη δουλεια και αλλο κακη.

Ισως μπορεσεις να "ψαρεψεις" καποιο αλλο που κανει τη δουλεια στην περιοχη σου.
Βεβαια αυτο μονο και μονο για να δεις τις τιμες στην πιατσα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα χρεωσεις και εσυ αυτα.

IXHEM
03-09-20, 01:32
κοιταχτε να δειτε.. εγω προσοπικα την κοστολογω +- 800 ευρω την δουλεια .. ξεκαθαρησα στον αλλο ηλεκτρολογο (επειδη με ηθελε μεροκαματο)(τα μεροκαματα του μαστορα σημερα ειναι 80-150 ευρω και του βοηθου 35-60) οτι αυτο το εργο δεν το παιρνω μεροκαματο και επειδη πιεζε να τον πω τιμη του ειπα η δουλεια ειναι για 800 και εγω θελω 500 ευρω. μπορει να ειμαι νεος ΟΜΩΣ προτιμω να μην παρω την δουλεια παρα να προσφερω τις γνωσεις και τον κοπο μου και αλλοι να τα οικονομανε. οταν του ειπα οτι θελω 500 τρελαθηκε λες και ζητησα κατι παραλογο. αμεσος του ειπα παρε αλλον. ΕΓΩ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ για να εχω δουλεια δεν το κανω. 500 και λιγα τον ειπα. τις αυτες υπηρεσιες το παλιο αφεντικο μου τις χρεωνε 700 - 1000.. τα υλικα απο θα του βγαινανε γυρο στα 1200 τελος παντω ισως καποιος που εχει χρονια εμπειρια θα εκτιμουσα την γνωμη - παρατηρηση του..

nestoras
03-09-20, 01:38
Θα του κοψεις τιμολογιο για την αμοιβη σου?
Γιατι δεν τα παιρνετε μισα μισα?
Αν σε "χαλανε" τα 400 ευρω για δυο μερες οπως ανέφερες τότε μην πας καθολου. Τη δουλεια θα την κανει ο ηλεκτρολογος είτε με εσενα είτε με άλλον.

mtzag
03-09-20, 01:39
Αρα αφου ξερεις τι ζητουσε το παλιο αφεντικο και ειχε πελατες που του τα δινανε τι θες παραπανω... αυτα χρεωνεις και τελος...

IXHEM
03-09-20, 01:45
Εμένα μου πήρανε 550+ΦΠΑΈκαναν 2ημερες τοποθέτηση και ήρθε κάτι ώρες ένας μηχανικός για τη συνδεση στο netmetering
3 άτομα τη πρώτη μέρα και 2 άτομα ηλεκτρολόγος και βοηθος τη δεύτερη
Έβγαλαν και από τα υλικά γιατί όλα ήταν από αυτούς αλλά έκοψαν τόσα εργασία. 2015 τη Δευτέρα που έκλεισαν οι τράπεζες το ξεκίνησαν Τταρτη ήταν έτοιμο.

Και μια που ασχολησε
Με τι καθαρίζεται τα πάνελ. Κατά τακτά διαστήματα βγαίνω και τα καθαρίζω Σκούπα και νερό. Σήμερα είδα ότι το πρωί 10 ώρα και έβγαζε 200w το ένα και από 400 περίπου τα άλλα δύο Είναι τριφασικό
Ξεκίνησα το καθαρισμό γιατί είδα ότι είχαν πάνω μια πάχνη από σκόνη. Νερό και σκούπα στις 12 το μεσιμερι με το ζορι έβγαλαν 1.4κ το καθένα Έπρεπε να είναι στο 1.8
Είδα λοιπόν ότι ξανά τα πάνελ είχαν αυτή τη πάχνη από σκόνη πάνω του Σαν ένα φύλλο χαρτί χρωματος γκρι καφέ
Το από γεύμα βγήκα και ξανά με ταρενια σκουπα σφουγγαρίστρα και λαστιχακι που κάνουν τα τζάμια
Πολύ ταλαιπωρία
Γι'αυτό ρωτώ αν υπάρχει κάποιο καθαριστικό

ποσα kW εγκατασταση εχεις? λογικο να κοψει και απο τα υλικα γιατι ειναι ο χρονος συλλογης τους ακομα και τα εξοδα μεταφορας. καθαρη δουλεια ποτε δεν πληρωνεις.. οσο για το καθαρισμο τωρα διαπιστωνω . οτι ποτε δεν ασχοληθηκαμε με καθαρισμο των πανελ. θεωρω οτι απλο νερακι και βουρτσα-σκουπα νομιζω ειναι υπερ αρκετο για καθαρισμ μια φορα το τριμηνο εκτος αν εισαι κοντα σε βιομηχανικη περιοχη οπου υπαρχουν σκονες κτλ οπου θελει πιο συχνο πλησημο. τι κλιση εχουν τα πανελ ?
https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE %B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82+%CF%86%CF%89%CF%84%CE% BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CF%89 %CE%BD

IXHEM
03-09-20, 01:57
Θα του κοψεις τιμολογιο για την αμοιβη σου?
Γιατι δεν τα παιρνετε μισα μισα?
Αν σε "χαλανε" τα 400 ευρω για δυο μερες οπως ανέφερες τότε μην πας καθολου. Τη δουλεια θα την κανει ο ηλεκτρολογος είτε με εσενα είτε με άλλον.
τα 400 δεν με χαλανε. ομως οταν με θελει μεροκαματο πρωτον .. δευτερον ειναι παντελος ασχετος ( νομιζε οτι το φασομετρο ειναι αμπεροτσιμπιδα ) επειδη δεν ειχα αμπεροτσιμπιδα για dc και του ειπα να φερει αυτος μου εφερε φασομετρο και λεει "ειναι ειδικο γιαυτο, αυτο ειναι η αμπεροτσιμπιδα"..(τρελαθηκα). δεν θα σταθω σαυτο. προταση του ηταν να βαλει 6 καλωδιο επειδη λεει εχει πτωση τασης. στα 35 μετρα με 350VDC γιατι ρε τρελε να χρεωσεις τον πελατι χωρις λογο.! τελος παντο στο καλο να το παρει αλλος εγω μαγκες δεν μπορω ή θα κανω καθαρες δουλειες ή δεν θα κανω καθολου. και το φορτο εργασια θα ηταν εγω 90% και αυτος με το ζορι δεκα. τι φαση επειδη ειμαι 29 χρονον και αυτος 50φευγα πως την ειδατε ρε μπαρμπες :P αυτος υπολογιζε να παρει 500 ~ και να μου δωσει μεροκαματο 40 ευρω γιατο με τρελαινει το θρασος μερικων

IXHEM
03-09-20, 02:01
Αρα αφου ξερεις τι ζητουσε το παλιο αφεντικο και ειχε πελατες που του τα δινανε τι θες παραπανω... αυτα χρεωνεις και τελος...
Μανο η αληθεια ειναι οτι ξερω προσεγγιστικα. θελω να πω κατι πανω σαυτο, ποτε δεν ρωτησα το παλιο αφεντικο ποσα παιρνει. απλα απο τις ελαχιστες φορες που ετυχε να μου πει αυτος ή και οταν τον πληρωναν μπροστα μου. συνηθως ομως απεφευγα να ειμαι παρον.