PDA

Επιστροφή στο Forum : κύκλωμα TQFP44 PIC18F458-I/PT



diskjohn
08-09-20, 15:06
Καλή σας μέρα εύχομαι να είστε καλά όλοι με τον covid-19 , λοιπόν έχουμε ένα pic PIC18F458-I/PT μορφή TQFP44 το κύκλωμα αυτό στην φώτο και θέλω να ανεβάσω το .Hex έχω και αυτόν τον προγραμματιστή https://www.easytechnology.gr/electronics/pics-atmel-arduino-programmers/usb-pic-programmer αυτός φυσικά δεν δείχνει και το icsp που έχει (vpp , low , dat , clk ,vcc , gnd ) . Εδώ λοιπόν θέλω την βοήθεια σας στο pcb δείχνει τα icsp μπορείτε να μου πείτε πώς να συνδέσω το pic ποια νούμερα με το icsp πχ το 18 με το vpp ? τα άλλα με μπερδεύουν και με βάση το pcb πόσα τελικά χρειάζεται να συνδέσω, την τροφοδοσία θα την πάρει από το υπόλοιπο κύκλωμα , και με πόσα volt δουλεύει ο pic 5 η 9 volt ?
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα ευχαριστώ ..

8173581736

VirusX2
08-09-20, 15:33
Θα πάρεις με καλωδιακια από το zif του programmer και θα τα ενώσεις με τα πιν εκεί που λεει στην πλακέτα icsp, το "κενο" που γράφω είναι αυτό που λείπει ένα πιν και θα έπρεπε εκεί να είναι η VDD. Αν δεν είναι κινεζια του 1€ η όλη πλακέτα είναι απαράδεκτο.

Από αριστερά προς δεξιά έχουμε MCLR κενο VSS PGD PGC, οπότε τα αντίστοιχα που θα ενώσεις με το zif είναι:
ZIF - Board
1 - MCLR
11 - VDD
12 - VSS
40 - PGD
39 - PGC

Για το VDD όπως σου είπα λείπει οπότε θα πρέπει να ενώσεις το 11 του ZIF με ένα σημείο της πλακέτας που έχει τα 5V, όσο πιο κοντά γίνεται στο pic. Προσωρινά μπορείς να πάρεις από τα ποδαράκια 7 ή 28 του pic. Το pic αυτό είναι 5V.

Σημειωτέον ότι δεν ξέρω αν το προγραμματιστηρι αυτό υποστηρίζει τροφοδοσία δική του και πως ρυθμίζεται, θα πρέπει το κύκλωμα να είναι σε λειτουργία κατά τον προγραμματισμό.

diskjohn
08-09-20, 16:06
Καλησπέρα το σχέδιο είναι ενός Ρώσου δεν ξέρω και εγώ για το vcc αν μπορείς δες λίγο τον δικό μου programmer και πες μου με βάσει το icsp που έχει πως πάνε
81737

VirusX2
08-09-20, 18:39
Ολα αυτα που είπα δεν είναι για το programmer του γείτονα... Για το δικο σου ειναι...

Panoss
08-09-20, 18:47
1. Βρες στο Zif socket ποιο είναι το πιν 1 (κάπου θα το γράφει στην πλακέτα)
2. Βρες στην πλακέτα του PIC ποιο είναι το MCLR (Vpp)
3. τα ενώνεις με ένα καλώδιο


(και τα υπόλοιπα όπως στο ποστ #2)

Οι αντιστοιχίες πρέπει να είναι ως εξής (περίμενε να το επιβεβαιώσει κάποιος):
MCLR->Vpp
? low
PGD->dat
PGC->clk
VDD->vcc
VSS->gnd

diskjohn
08-09-20, 18:47
το ξέρω απλώς σου έβαλα την φώτο να δεις το icsp που έχει και έχει αλλη ονομασία αυτήν (vpp , low , dat , clk ,vcc , gnd )
Ολα αυτα που είπα δεν είναι για το programmer του γείτονα... Για το δικο σου ειναι...

VirusX2
08-09-20, 18:54
VPP - MCLR
LOW - δεν χρειάζεται
DAT - PGD
CLK - PGC
VCC - VDD
GND - VSS

Κατα τα λοιπα οπως τα ειπα στο πρωτο μου ποστ! Καλη τυχη!