PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή καλωδίου για αλλαγή εγκατάστασης τηλεφώνου λόγω αποσυνδέσεων.



purple
08-09-20, 20:20
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να βελτιώσω την εγκατάσταση της τηλεφωνικής γραμμής ώστε να αποκλείσω/επιβεβαιώσω το ενδεχόμενο να φταίει η εσωτερική εγκατάσταση για τις αμέτρητες αποσυνδέσεις που έχω με το ίντερνετ, γιατί με τον πάροχο δεν έχει βγει καμία άκρη εδώ και μήνες. Δυστυχώς ο ηλεκτρολόγος που έχτισε το σπίτι δεν έχει βάλει καθόλου σπιράλ για τα καλώδια του τηλεφώνου και έτσι θα εγκαταλείψω την παλιά εγκατάσταση και θα περάσω ένα και μοναδικό καινούριο καλώδιο (μήκους γύρω στα 10 μέτρα) που θα πηγαίνει από το καλώδιο του ΟΤΕ στο ρούτερ, και τα 2 τηλέφωνα θα αντικατασταθούν με ασύρματα με τις βάσεις τους συνδεδεμένες στο ρούτερ.

Το πρόβλημα είναι ότι όσο και αν ψάχνω δεν μπορώ να βρω μία σαφή απάντηση για τον σωστό τύπου σύγχρονου καλωδίου για τις σημερινές και μελλοντικές ανάγκες. Τι τύπο καλωδίου χρειάζομαι και με τι μόνωση. Άλλοι λένε utp δαγκωτό, άλλοι λένε απλό τηλεφωνικό (το οποίο δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιο είναι) άλλοι λένε ραζίμ. Άλλοι λένε σκέτο utp, άλλοι ftp ή stp ή s/ftp ακόμα και χωρίς γείωση.

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα με την περίπτωσή μου. Δυστυχώς το μισό κομμάτι του καλωδίου που θα βάλω θα περνάει εξωτερικά από τοίχο που κοιτάει προς τον νότο και έτσι σχεδόν όλο τον χρόνο θα το χτυπάει ο ήλιος. Το καλοκαίρι πιάνουμε μέχρι 38 βαθμούς και τον χειμώνα έχουμε πολύ υγρασία. Στην συγκεκριμένη περίπτωση τι πρέπει να κάνω; Υπάρχει καλώδιο με σωστή μόνωση για αυτήν την περίπτωση το οποίο αρκεί να καρφωθεί στον τοίχο και να είμαι οκ; Αν όχι τι λύσεις υπάρχουν;

Ένας σύγχρονος ηλεκτρολόγος τι θα έκανε σε αυτήν την περίπτωση; Θέλω να έχω όλα τα υλικά έτοιμα, να τα δώσω στον ηλεκτρολόγο και να του πω τι να κάνει, γιατί δυστυχώς τους ηλεκτρολόγους της περιοχής μου δεν βρίσκω ενημερωμένους.

Ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία.

mtzag
08-09-20, 20:38
Αν μπορεις να το γειωσεις βαλε cat6 s/ftp αλλιως cat6 utp και θα χρησιμοποιησεις το 1 ζευγαρι απο τα 4.

Την ιδια αλλαγη με σενα εκανα σε vdsl2 και κερδισα καπου 10-15 mbps οπως την ιδια αλλαγη εκανα και σε adsl2plus και δε κερδισα τιποτα.
Η κακη καλωδιωση ο θορυβος οι διακλωδωσεις επηρεαζουνε πολυ σοβαρα τις υψηλες συχνοτητες οι χαμηλοτερες δεν εχουνε τοσο προβλημα.

mtzag
08-09-20, 20:42
λαθος ....

vasilllis
08-09-20, 21:15
καλωδιο τηλεφωνικό pet εφοσον θες για εξωτερικο χωρο.

purple
08-09-20, 21:41
Το τηλεφωνικό είναι διαφορετικό από το utp; Γίνεται να μου δώσεις έναν σύνδεσμο γιατί δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιο καλώδιο είναι το τηλεφωνικό.
Επίσης άμα βάλω με μόνωση pet, αυτό αρκεί; Δηλαδή δεν θα χρειαστώ σωλήνες, σπιράλ ή κάτι άλλο για έξτρα προστασία;
Για κάτι τέτοιο μιλάμε; 81741

nestoras
08-09-20, 22:43
Υπαρχει ουσιαστικη διαφορα στην πυκνοτητα συστροφης μεταξυ utp και τηλεφωνικου. Το utp ειναι πιο ακριβο λογω πυκνοτερης συστροφης.

Υπαρχει utp μαυρο εξωτερικο χωρου. Στα 10 μετρα δε θα δεις καμια διαφορα αν βαλεις cat5 ή cat6.

Αν το βαλεις και σε σωληνα τότε ακόμη καλύτερα. Τα sftp εχουν χειροτερη συμπεριφορα απο τα μη θωρακισμενα σε χωρους χωρις θόρυβο.

vasilllis
08-09-20, 23:17
Το τηλεφωνικό είναι διαφορετικό από το utp; Γίνεται να μου δώσεις έναν σύνδεσμο γιατί δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιο καλώδιο είναι το τηλεφωνικό.
Επίσης άμα βάλω με μόνωση pet, αυτό αρκεί; Δηλαδή δεν θα χρειαστώ σωλήνες, σπιράλ ή κάτι άλλο για έξτρα προστασία;
Για κάτι τέτοιο μιλάμε; 81741
https://www.meidanis.gr/kalwdia/metafora-dedomenwn/tilefwnika.html
το utp ειναι για δεδομενα.Το pet ειναι για εξωτερικου χωρου.Αν θες να βαλεις σωληνα ακομα θα εχεις ακομα καλυτερη προστασια...

selectronic
08-09-20, 23:28
...Τα sftp εχουν χειροτερη συμπεριφορα απο τα μη θωρακισμενα σε χωρους χωρις θόρυβο...

Γιατί συμβαίνει αυτό?
Το μόνο που αλλάζει στο S/FTP και λοιπά θωρακισμένα καλώδια (https://www.universalnetworks.co.uk/faq/what-does-utp-s-utp-ftp-stp-and-sftp-mean/) είναι η εξτρά προστασία από θόρυβο, έτσι δεν είναι? Γιατί τότε έχουν χειρότερη συμπεριφορά σε σχέση με τα μη-θωρακισμένα, βάζουν λεπτότερους αγωγούς ή κάτι τέτοιο?
Ρωτάω για να μαθαίνω! :001_smile:

nestoras
08-09-20, 23:30
Γιατί συμβαίνει αυτό?
Το μόνο που αλλάζει στο S/FTP και λοιπά θωρακισμένα καλώδια (https://www.universalnetworks.co.uk/faq/what-does-utp-s-utp-ftp-stp-and-sftp-mean/) είναι η εξτρά προστασία από θόρυβο, έτσι δεν είναι? Γιατί τότε έχουν χειρότερη συμπεριφορά σε σχέση με τα μη-θωρακισμένα, βάζουν λεπτότερους αγωγούς ή κάτι τέτοιο?
Ρωτάω για να μαθαίνω! :001_smile:

Εχει χειροτερη συμπεριφορα στο θεμα "cross talk" μεταξυ των ιδιων αγωγων του καλωδιου.

selectronic
08-09-20, 23:40
Εχει χειροτερη συμπεριφορα στο θεμα "cross talk" μεταξυ των ιδιων αγωγων του καλωδιου.

Δεν έπρεπε να συμβαίνει το εντελώς αντίθετο, αφού το κάθε ζευγάρι έχει το δικό του shielding? Σε σχέση με το απλό UTP που δεν έχει τίποτα εννοώ...

https://i.imgur.com/84EDq6g.png

paulk
08-09-20, 23:43
Εχει χειροτερη συμπεριφορα στο θεμα "cross talk" μεταξυ των ιδιων αγωγων του καλωδιου.

Το F-tp έχει λιγότερη μόνωση απο οτι το S-ftp. To F-tp δημιουργεί και αυτό cross talk?

nestoras
08-09-20, 23:43
Δεν έπρεπε να συμβαίνει το εντελώς αντίθετο, αφού το κάθε ζευγάρι έχει το δικό του shielding? Σε σχέση με το απλό UTP που δεν έχει τίποτα εννοώ...

https://i.imgur.com/84EDq6g.png

Αυτο που εδειξες ειναι cat7.
Με θωρακιση κι εντος των ζευγων. Τα cat5 και cat6 δεν τον εχουν αυτο. Αλλα το να προτεινουμε cat7 για μια συνδεση 10m για σημα dsl σε πρακτικα "αθορυβο" περιβαλλον ειναι κατι παραπανω απο "τουματσίλα"...

selectronic
08-09-20, 23:48
Αυτο που εδειξες ειναι cat7.
Με θωρακιση κι εντος των ζευγων.

Το "S/FTP" σημαίνει "Shielded / Foiled Twisted Pairs" όπου TFP είναι η θωράκιση σε κάθε ζευγάρι και το S είναι η θωράκιση γύρο από τα 4 ζευγάρια.
Το "UTP" σημαίνει "Unshielded Twisted Pairs" δηλαδή καμία θωράκιση, ούτε σε κάθε ζευγάρι, ούτε σε όλο το καλώδιο.
Η θωράκιση σε κάθε ζεύγος μπαίνει για να μειώσει το cross-talk μεταξύ τους (λογικό), οπότε πως μπορεί το θωρακισμένο να έχεις χειρότερο cross-talk από το αθωράκιστο?

Ένα cat6 που έχω εγώ σίγουρα είναι έτσι, με θωράκιση γύρο από κάθε ζεύγος...
cat7 δεν ήξερα καν ότι υπάρχει :biggrin:

nestoras
08-09-20, 23:58
Το S ειναι απο το shield (κοινως μπλενταζ).
Το F ειναι απο το foiled (κοινως αλουμινοχαρτο).

Θα ειχε ενδιαφερον να μας δειξεις το cat6 με foil ανα ζευγος. Ισως ειναι υψηλης κατηγοριας cat6 αλλα ο κανονας ειναι οτι το cat7 εχει foil ανα ζευγος και το cat6 εχει συστροφη γυρω απο το κεντρο (περαν απο τη συστροφη ζευγων) στο λεγομενο "πλαστικο σταυρο".

selectronic
09-09-20, 00:02
Θα ανεβάσω φωτό αύριο.

Το αλουμινόχαρτο πάντως μπαίνει για να μειώσει το cross-talk, γιατί να συμπεριφέρεται χειρότερα σε χώρους χωρίς θόρυβο σε σχέση με το απλό?

nestoras
09-09-20, 00:12
Θα ανεβάσω φωτό αύριο.

Το αλουμινόχαρτο πάντως μπαίνει για να μειώσει το cross-talk, γιατί να συμπεριφέρεται χειρότερα σε χώρους χωρίς θόρυβο σε σχέση με το απλό?

Μπαινει για να μειωσει το "alien crosstalk" κι οχι το crosstalk μεταξυ των ζευγών του ιδιου καλωδιου (που απο τη φυση του ειναι ηδη σχετικα χαμηλο λογω συστροφης). Προφανως η λυση cat7 ειναι καλυτερη (αλουμινοχαρτο γυρω απο καθε ζευγος).

selectronic
09-09-20, 00:16
"alien cross-talk" είναι ο θόρυβος από διπλανό καλώδιο πχ αν είναι 2-3 διαφορετικά καλώδια σε μία σωλήνα?
Και να μην μειώνει πάντως το cross-talk από διπλανά ζεύγη, γιατί να είναι χειρότερο το να έχεις το αλουμινόχαρτο γύρω από κάθε ζεύγος (ή στο σύνολο) από το να μην το έχεις? Τι πρόβλημα δημιουργεί?

nestoras
09-09-20, 00:29
"alien cross-talk" είναι ο θόρυβος από διπλανό καλώδιο πχ αν είναι 2-3 διαφορετικά καλώδια σε μία σωλήνα?
Και να μην μειώνει πάντως το cross-talk από διπλανά ζεύγη, γιατί να είναι χειρότερο το να έχεις το αλουμινόχαρτο γύρο από κάθε ζεύγος (ή στο σύνολο) από το να μην το έχεις? Τι πρόβλημα δημιουργεί?

Δεν ειπα οτι ειναι χειροτερο να εχει δικη του θωρακιση το καθε ζευγος (τυπικο cat7 καλωδιο) αλλα οτι το cross talk μεταξυ των ζευγων ενος καλωδιου ειναι χειροτερο οταν το καλωδιο εχει μονο εξωτερικο αλουμινοχαρτο. Με απλα λογια, περιοριζεις το ηλεκτρομαγνητικο πεδιο του καθε ζευγους εντος της εξωτερικης θωρακισης. Αντιθετα σε ενα unshielded, unfoiled καλωδιο το πεδιο "διαφευγει ακτινικα παντου και περα απο το οριο του αγωγου. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να μεταφερει ενεργεια στα υπολοιπα ζευγη σε μικροτερο ποσοστο.

selectronic
09-09-20, 00:32
ΟΚ, δεν είχα καταλάβει εγώ τι ήθελες να πεις, ευχαριστώ για την διευκρίνηση!

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό με την θωράκιση, ότι "εγκλωβίζει" τον θόρυβο των εσωτερικών αγωγών μέσα στο καλώδιο, θεωρούσα πάντα την (γειωμένη) θωράκιση σαν ασπίδα από τις παρεμβολές από έξω.

mtzag
09-09-20, 02:18
αν ειναι καλα γειωμενο το θωρακισμενο δεν δημιουργει προβλημα αν δεν μπορει να γειωθει καλα τοτε το σωστο ειναι να μπει utp
Αλλα οτι και να βαλεις για 10 μετρα δε θα δεις διαφορα... διαφορα θα δεις μονο αν αφαιρεσεις τις διακλαδωσεις.

selectronic
09-09-20, 14:11
Θα ανεβάσω φωτό αύριο.

Τελικά θυμόμουνα λάθος, CAT7 είναι το καλώδιο που έχω με την θωράκιση στο κάθε ζεύγος.
Συγνώμη για τον εκτροχιασμό του θέματος...

https://i.imgur.com/wtEQLtS.jpg

purple
09-09-20, 16:45
Ευχαριστώ όλους όσους συνείσφεραν στην συζήτηση.

Βλέπω πως και εδώ υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με το ποιο από τα δύο είναι το σωστό, μεταξύ xTP και τηλεφωνικού καλωδίου. Από ότι καταλαβαίνω για τα δέκα μέτρα που χρειάζομαι δεν θα κάνει καμία διαφορά όποιο και να βάλω. Δεν θα ήθελα να δω να ξεκινήσει καμία οξεία αντιπαράθεση εξαιτίας μου οπότε θα ρωτήσω κάτι άλλο. Στις σχολές ηλεκτρολόγων, σε δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαίδευση, τι διδάσκεται; Για παράδειγμα διδάσκεται πως για πρίζες σούκο/ενισχυμένες θα πρέπει να μπαίνει ένα όριο 5 πριζών στην ίδια «γραμμή»/ασφάλεια και να χρησιμοποιείται αγωγός μονόκλωνος με μία «στρώση» μόνωσης συγκεκριμένου χρώματος και με διατομή 2,5 mm2. Αντιστοίχως για το τηλέφωνο, δεν διδάσκεται κάποιος κανόνας; Ή είναι καθαρά στην κρίση του ηλεκτρολόγου με βάση το τι έχει να προσφέρει ο κάθε κατασκευαστής; Και κάπως έτσι προκύπτει το xTP λόγω ευκολίας στην εγκατάσταση;

nestoras
09-09-20, 16:53
Διαφορά δε θα δεις απο utp5 σε utp7 για τις συγκεκριμενες συνθηκες εγκαταστασης.


Προτεινω να βαλεις ενα μαυρο utp και να τελειωνεις, επιπροσθετα μπορεις να βαλεις και προστατευτικο σωληνα.

mikemtb
09-09-20, 17:52
Προτεινω να βαλεις ενα μαυρο utp
Να εφιστησω την προσοχή , υπάρχουν μαυρα utp που δεν είναι pet και δεν ειναι καταλληλα για εξωτερικο χώρο

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
09-09-20, 19:21
Ευχαριστώ όλους όσους συνείσφεραν στην συζήτηση.

Βλέπω πως και εδώ υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με το ποιο από τα δύο είναι το σωστό, μεταξύ xTP και τηλεφωνικού καλωδίου. Από ότι καταλαβαίνω για τα δέκα μέτρα που χρειάζομαι δεν θα κάνει καμία διαφορά όποιο και να βάλω. Δεν θα ήθελα να δω να ξεκινήσει καμία οξεία αντιπαράθεση εξαιτίας μου οπότε θα ρωτήσω κάτι άλλο. Στις σχολές ηλεκτρολόγων, σε δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαίδευση, τι διδάσκεται; Για παράδειγμα διδάσκεται πως για πρίζες σούκο/ενισχυμένες θα πρέπει να μπαίνει ένα όριο 5 πριζών στην ίδια «γραμμή»/ασφάλεια και να χρησιμοποιείται αγωγός μονόκλωνος με μία «στρώση» μόνωσης συγκεκριμένου χρώματος και με διατομή 2,5 mm2. Αντιστοίχως για το τηλέφωνο, δεν διδάσκεται κάποιος κανόνας; Ή είναι καθαρά στην κρίση του ηλεκτρολόγου με βάση το τι έχει να προσφέρει ο κάθε κατασκευαστής; Και κάπως έτσι προκύπτει το xTP λόγω ευκολίας στην εγκατάσταση;Κοιτα.Με τις μεγαλες αλλαγες που εχουν προκυψει στην τηλεφωνια τα τελευταια χρονια ,λογικο να υπαρχει μια σύγχιση.Για τηλεφωνια ειναι το τηλεφωνικο καλωδιο,τα υπολοιπα είναι για data.

selectronic
09-09-20, 19:55
...Θέλω να βελτιώσω την εγκατάσταση της τηλεφωνικής γραμμής ώστε να αποκλείσω/επιβεβαιώσω το ενδεχόμενο να φταίει η εσωτερική εγκατάσταση για τις αμέτρητες αποσυνδέσεις που έχω με το ίντερνετ, γιατί με τον πάροχο δεν έχει βγει καμία άκρη εδώ και μήνες. Δυστυχώς ο ηλεκτρολόγος που έχτισε το σπίτι δεν έχει βάλει καθόλου σπιράλ για τα καλώδια του τηλεφώνου και έτσι θα εγκαταλείψω την παλιά εγκατάσταση και θα περάσω ένα και μοναδικό καινούριο καλώδιο (μήκους γύρω στα 10 μέτρα) που θα πηγαίνει από το καλώδιο του ΟΤΕ στο ρούτερ...

Τι γραμμή έχεις, ADSL, VDSL, τι ταχύτητα?
Αν το παλιό καλώδιο είναι μονοκόμματο πχ με κωδωνοσύρματα μπλε-κόκκινο (συνεστραμμένο ζευγάρι), τότε δεν θα δεις διαφορά αν το αλλάξεις με νέο, εκτός αν έχει κάπου πρόβλημα το παλιό (πχ αν είναι χτυπημένο κάπου).
Αν αντί για απλό τηλεφωνικό καλώδιο βάλεις κάτι καλύτερο (πχ utp), ίσως να κερδίσεις λίιιιιγο ταχύτητα αν έχεις (ή βάλεις στο μέλλον) καμία 200άρα γραμμή.

Το βασικό είναι ότι καλώδιο και να πάρεις, να είναι για εξωτερικό χώρο (τύπου ΡΕΤ), ακόμα καλύτερα αν μπορεί να μπει και σε σωλήνα να μην το βαράει ο ήλιος και η βροχή όπως προείπαν και άλλοι.

purple
10-09-20, 12:20
ADSL είναι η γραμμή και συγχρονίζει γύρω στα 6,5Mbps λόγω απόστασης.

Το σχέδιο της εσωτερικής εγκατάστασης είναι άγνωστο και δεν υπάρχουν πουθενά σωλήνες (κατά τα λεγόμενα του ηλεκτρολόγου που έκανε την εγκατάσταση). Συγκεκριμένα μου είπε ότι εκείνη την εποχή έβαζε ότι έβρισκε/είχε γιατί τότε δεν είχε ιδιαίτερη σημασία #-oΕίμαι βέβαιος πως θα είναι με διακλαδώσεις και όχι πρίζες σε σειρά γιατί πρόκειται για τρία πατώματα.

Επίσης το καλώδιο που έχει χρησιμοποιηθεί στις περισσότερες πρίζες είναι ένα τετραπλό λεπτοπολύκλωνο με χρώματα μπλε, πράσινο, κόκκινο, άσπρο και μαύρη εξωτερική μόνωση και σε κάποιες άλλες πρίζες είναι διαφορετικό, αλλά κανένα δεν είναι utp ή το μονόκλωνο κόκκινο-μπλέ από τα λίνκ που δείξατε παραπάνω. Γι αυτό θέλω να βγάλω εκτός όλο αυτό το μπάχαλο, να βάλω ένα όσο πιο σωστό και κοντό καλώδιο που να ξεκινάει από του ΟΤΕ και να φτάνει ως το ρούτερ και να δω πως θα εξελιχθεί η κατάσταση. Αλλά πάνω από όλα θα ξέρω πως η εσωτερική εγκατάσταση θα είναι απροβλημάτιστη άρα θα μπορεί να αποκλειστεί ως αιτία για κάθε πρόβλημα.

selectronic
10-09-20, 13:48
Η εγκατάστασή σου ακούγετε χάλια...
Σωστά τα λες, βάλε ένα νέο καλώδιο από το κουτί στο ρούτερ, και μετά τα τηλέφωνα με φίλτρα κτλ.

nick1974
10-09-20, 17:23
Η εγκατάστασή σου ακούγετε χάλια...
Σωστά τα λες, βάλε ένα νέο καλώδιο από το κουτί στο ρούτερ, και μετά τα τηλέφωνα με φίλτρα κτλ.Φίλτρα δε χρειάζονται πια λογικά, αφου όλες οι γραμμές είναι voip τα τηλέφωνα συνδέονται πανω στο ρουτερ (έτσι κι αλλιώς δε δουλευουν και με άλλο τρόπο) εκτος κι αν τις απλές adsl δε τις έχουν δώσει voip (αν και απ ότι θυμάμαι είχαν πει ως το 20 θα είναι όλες οι γραμμές)


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk