PDA

Επιστροφή στο Forum : Λήψη Digea



MacGyver
21-09-20, 21:23
Τις τελευταίες μέρες το σήμα στα HD έπεσε στο 50% με αποτέλεσμα την αδυναμία λήψης.
Υπάρχει ενισχυτής γραμμής και μετά παθητικός διακλαδωτής 1:4.
Αρχικά θεώρησα οτι έχει θέμα ο δέκτης, μιας και παλιότερα κάηκε ένας παρόμοιος, λόγω μη ύπαρξης προστασίας στο tuner.
Το άνοιξα και είχε πρόβλημα σε τάση που δικαιολογεί την κατάσταση, όμως τελικά δεν άλλαξε τίποτα.

- Ρώτησα την κυρία Πιπίτσα του 3ου αν έχει πρόβλημα και είπε ότι αυτές τις μέρες άλλαξε τηλεόραση γιατί ο πωλητής σε μεγάλο κατάστημα της είπε ότι "άλλαξαν την συχνότητα" για να μας αναγκάσουν να πάρουμε καινούριες Tv.

Το φαινόμενο αρχικά εμφανίστηκε σε ψηφιακούς δέκτες, ενώ σε τηλεόραση του 1ου είδα σήμα με quality 100%, όταν οι πάνω αδυνατούν να δούνε.

Γνωρίζει κανείς τίποτα για τυχόν αλλαγή που να δικαιολογεί την κατάσταση η έχουμε βλάβη στα κεντρικά;

info@kalarakis.com
22-09-20, 07:40
Δεν μπορεί να χάλασαν όλοι οι δέκτες μαζί
Η κυρία Πιπίτσα πιάστηκε κορόιδο
Κάνε ένα συντονισμό ξανά
Δες τη κεντρική σου

MacGyver
22-09-20, 20:32
Δεν μπορεί να χάλασαν όλοι οι δέκτες μαζί
Μοιάζει απίθανο, όμως με δεδομένη την κοινή γείωση του coaxial όλα μπορούν να συμβούν, ακόμα και να μεταφέρει διαρροή ο ένας στον άλλον.
Οι δέκτες που έτυχε να δω τα τελευταία χρόνια δεν είχαν προστασία για στατικό στην είσοδο.
Όταν συνδέω την κεραία βλέπω μικρό arc, οπότε η μόνη λύση είναι isolator και δεν νομίζω να βάζει κανείς εγκαταστάτης.
Έκαψα sdr dongle έτσι.
Η κυρία Πιπίτσα πιάστηκε κορόιδο
Πιθανόν αν και πωλήτρια η ίδια :).
Κάνε ένα συντονισμό ξανά
Το έχω κάνει ήδη και εμφανίστηκαν με καλύτερο σήμα τα SD. Τρελό αφού οι συχνότητες δεν άλλαξαν, πήρα τηλ. στην digea.
Δες τη κεντρική σου
Με μια γρήγορη επιθεώρηση δεν φαίνεται τίποτα πέρα από οξείδωση λόγω των ετών.
Μέσα στο πλαστικό της κεραίας δεν ξέρω, δεν έχω τόσο μεγάλη σκάλα, και ότι πλαστικό ακουμπάω, σπάει.
Ο ενισχυτής δουλεύει αφού όταν κλείνω την παροχή 230v μηδενίζουν όλα.
Το πιθανότερο είναι να έπαθε ζημιά κανένα στάδιο και μειώθηκε το gain, αλλά στον ποιο απομακρυσμένο κάτω στον 1ο είδα σήμα με 100 quality !!!!

Kernel Panic
22-09-20, 21:36
Αν έχεις ή μπορείς να βρεις ένα παδιόμετρο, δες τα σήματα της μπάντας.
Είναι πολύ πιθανό να δεις στους 800 κάτι ισχυρό σήμα.
Νομίζω ότι ξέρεις τι πρέπει να κάνεις μετά.

MacGyver
22-09-20, 22:47
Έχει αλλά δεν ξέρω αν υπήρχαν πριν και αν ευθύνονται:
791.5-800.5
801.5-810.5
811.5-820.5

Νομίζω ότι ξέρεις τι πρέπει να κάνεις μετά... Αν ισχύει: notch filter η βαριοπούλα, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!

Kernel Panic
23-09-20, 08:13
Έχει αλλά δεν ξέρω αν υπήρχαν πριν και αν ευθύνονται:
791.5-800.5
801.5-810.5
811.5-820.5

Νομίζω ότι ξέρεις τι πρέπει να κάνεις μετά... Αν ισχύει: notch filter η βαριοπούλα, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!

Είναι πολύ πιθανό να "μπουκώνουν" οι δέκτες, τα πρώτα που επηρεάζονται είναι τα HD
Και τα δυο σκέφτεσαι είναι αποτελεσματικά! δοκιμάζεις και μας λες.