PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράσιτα σε κάμερες hikvision



dett
24-09-20, 21:44
Γεια σας.Εχω 2 καμερες hikvision συνδεδεμενες σε καταγραφικο σε εξωτερικο χωρο.Μολις εβαλα και 2 προβολεις led 200w.Το προβλημα ειναι οτι η εικονα εμφανιζει κινουμενες μαυρες μπαρες οταν αναβω τους προβολεις.Οταν τους αναψω μερα για τεστ η εικονα ειναι απολυτα καθαρη.Μονο οταν σκοτεινιαζει και τους αναβω χαλαει.
Πριν ειχα 2 50w και δεν υπηρχε προβλημα.Μηπως επηρεαζοντε οι αισθητηρες των καμερων?

paulk
24-09-20, 22:00
Γεια σας.Εχω 2 καμερες hikvision συνδεδεμενες σε καταγραφικο σε εξωτερικο χωρο.Μολις εβαλα και 2 προβολεις led 200w.Το προβλημα ειναι οτι η εικονα εμφανιζει κινουμενες μαυρες μπαρες οταν αναβω τους προβολεις.Οταν τους αναψω μερα για τεστ η εικονα ειναι απολυτα καθαρη.Μονο οταν σκοτεινιαζει και τους αναβω χαλαει.
Πριν ειχα 2 50w και δεν υπηρχε προβλημα.Μηπως επηρεαζοντε οι αισθητηρες των καμερων?

Μήπως τα καλώδια απο τις κάμερες περνάνε παράλληλα με το καλώδιο απο τους προβολείς ή γενικά με καλώδια ρεύματος? Αν ναι τότε αυτό φταίει.

Εγώ είχα το utp απο το ρουτερ παράλληλα με ενα καλώδιο που έδινε ρεύμα στο ψυγείο και όταν άναβε ο προβολέας το ρούτερ έχανε τον συγχρονισμό του.

mikemtb
24-09-20, 22:23
Άρα έχει να κανει με την συχνότητα που λειτουρχει εσωτερικα ο pwm περιορισμος ρεύματος, αναβοσβυνει πιθανον και το φως..
Δυσκολη η λυση...
Δοκιμασε απο τις ρυθμισεις της καμερας να αλλαξεις την συχνότητα σαρωσης ( αν γίνεται) 50/60hz για να δεις αν αλλαζει κάτι. (δεν μας λες και τυπο καμερας.....)

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mikemtb
24-09-20, 22:24
Μήπως τα καλώδια απο τις κάμερες περνάνε παράλληλα με το καλώδιο απο τους προβολείς ή γενικά με καλώδια ρεύματος? Αν ναι τότε αυτό φταίει.
Δε θα το εκανε και την ημέρα????


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

hellinas
25-09-20, 07:25
γειωσε το - του τροφοδοτικου των καμερων

dett
25-09-20, 16:07
Μα την ημερα δεν κανει το παραμικρο με ανοιχτους τους προβολεις.Οσο σκοτεινιαζει το ξεκιναει ολο και πιο εντονα.

vasilllis
25-09-20, 16:33
Ποιους προβολεις έβαλες;

dett
25-09-20, 22:14
led μαύρος 200W 230V smd 6000K ψυχρό λευκό φως 17600lm στεγανός IP66.Απο ergotel

vasilllis
25-09-20, 22:47
πολυ φοβαμαι οτι η ποιοτητα τους ειναι χαλια.

IXHEM
26-09-20, 12:17
πολυ φοβαμαι οτι η ποιοτητα τους ειναι χαλια.
να εισαι σιγουρος.

Αλλα Θοδωρη.. περισσοτερο λαθος (υποψιαζομαι) θα ειναι τα σημεια που εχεις βαλει τους προβολεις.
παρολλα αυτα ριξε μια ματια εδω : https://www.cctvcameraworld.com/cctv-security-camera-image-problem/

dett
28-09-20, 18:05
να εισαι σιγουρος.

Αλλα Θοδωρη.. περισσοτερο λαθος (υποψιαζομαι) θα ειναι τα σημεια που εχεις βαλει τους προβολεις.
παρολλα αυτα ριξε μια ματια εδω : https://www.cctvcameraworld.com/cctv-security-camera-image-problem/


Στα ιδια ακριβως σημεια ειχα τους προηγουμενους με τη διαφορα οτι ηταν 50w ο καθενας