PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμός μονωτήρων διέλευσης Μ/Σ



jenny
29-09-20, 21:11
Ποια η ασφαλής απόσταση από καλώδια μέσης τάσης και ποιος ο καλύτερος τρόπος / υλικό καθαρισμού των καλωδίων από σκόνη? Ειδικά σε σημεία μονωτήρων πρωτεύοντος μ/τού.
Η ερώτηση αφορά υποσταθμό διανομής μέσης τάσης σε μ/τές διανομής.

VirusX2
29-09-20, 21:28
Οτι σας πει ο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός του εργοστασίου

el greco 1
29-09-20, 21:28
σκεφτεσε να τα κανεις αυτα υπο ταση?

jenny
29-09-20, 21:53
Οτι σας πει ο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός του εργοστασίου
Δεν υπάρχει ηλεκτρολόγος μηχανικός αλλά μηχανολόγος. Υπάρχει προιστάμενος ηλεκτρολόγος από ΤΕΙ
Ρωτώ εδώ επειδή υπάρχουν έμπειροι συνάδελφοι που έχουν κάνει τέτοιες εργασίες και η συμβολή τους θα είναι πολύτιμη για μένα ως βοηθός.
Άλλωστε οι γνώμες εδώ είναι πολλές οπότε δε μπορώ να γνωρίζω ποια η σωστότερη τεχνική!

jenny
29-09-20, 21:54
σκεφτεσε να τα κανεις αυτα υπο ταση?
Και αυτό τέθηκε δυστυχώς και έχω αγωνία ποιος θα πάρει πρώτος μέρος, θεωρώ όμως ότι αυτό είναι απαγορευτικό.

Ηλιας Α
29-09-20, 23:55
Ποια η ασφαλής απόσταση από καλώδια μέσης τάσης και ποιος ο καλύτερος τρόπος / υλικό καθαρισμού των καλωδίων από σκόνη? Ειδικά σε σημεία μονωτήρων πρωτεύοντος μ/τού.
Η ερώτηση αφορά υποσταθμό διανομής μέσης τάσης σε μ/τές διανομής.

<<Ποια η ασφαλής απόσταση από καλώδια μέσης τάσης>> χοντρικά και μόνο εγκυκλοπαιδικά μπορούμε να πούμε 1cm/Kv (*)
το οποίο ούτε το συνιστώ ούτε το έχω εφαρμόσει.
τα υπόλοιπα δε νομίζω να ταιριάζουν στο θέμα ΄΄ηλεκτροπληξία΄΄, ανοίγεις άλλο θέμα π.χ΄΄καθαρισμός μονωτήρων διέλευσης Μ/Σ΄΄
(*) η απόσταση μεγαλώνει από πολλούς παράγοντες, υγρασία, βροχή, ένδυση, υπόδηση, αν πλησιάζομε την τάση με αιχμηρό αντικείμενο ίσως και άλλοι παράγοντες.

VirusX2
30-09-20, 09:40
Δεν υπάρχει ηλεκτρολόγος μηχανικός αλλά μηχανολόγος. Υπάρχει προιστάμενος ηλεκτρολόγος από ΤΕΙ
Ρωτώ εδώ επειδή υπάρχουν έμπειροι συνάδελφοι που έχουν κάνει τέτοιες εργασίες και η συμβολή τους θα είναι πολύτιμη για μένα ως βοηθός.
Άλλωστε οι γνώμες εδώ είναι πολλές οπότε δε μπορώ να γνωρίζω ποια η σωστότερη τεχνική!

Μάλιστα.. Προτάθηκε το ένα, το άλλο.. αλλά κανείς δεν παίρνει την ευθύνη και όπως καταλαβαίνω απο τα πολλά ερωτήματα σου, κανείς εκεί δεν έχει τις γνώσεις που απαιτούνται (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται από τα λεγόμενα σου)


Και αυτό τέθηκε δυστυχώς και έχω αγωνία ποιος θα πάρει πρώτος μέρος, θεωρώ όμως ότι αυτό είναι απαγορευτικό.

Η εργασία υπό ΜΤ δεν είναι χαβαλές ούτε ρουτίνα. Ούτε μπορεί κανείς μέσα απο 5 γραμμές να περάσει γνώσεις και εμπειρία. Με αυτά που βλέπω κατά καιρούς έχω πειστεί πλέον ότι από θαύμα ζει πολύς κόσμος.. Δεν ξέρω τι άλλο να πω..