PDA

Επιστροφή στο Forum : περίεργη ηλεκτρική κουζίνα



johnyb98
01-10-20, 11:14
Έχουμε αγοράσει εδώ και χρόνια μια κουζίνα "περίεργη". Περίεργη διότι έχει μόνο 5 κουμπιά.

4 για τα 4 μάτια, και 1 μόνο για τον φούρνο!!
Στο ένα τού φούρνου, έχει το λαμπάκι, θερμοκρασίες, και αντιστάσεις+grill.
Για τα 4 κουμπιά των ματιών δεν έχουμε θέμα. Όλα ok.
Με αυτό το 1, δεν μπορείς να κάνεις ό,τι μπορείς να κάνεις με τον συνδυασμό των άλλων δύο μίας φυσιολογικής κουζίνας. Δεν μπορείς με το ένα κουμπί να επιλέξεις θερμοκρασία και με το άλλο να επιλέξεις πού να ψήσεις.
Δεν πάει ούτε μέσα, ούτε έξω για να κάνεις τη λειτουργία ενος δευτερου κουμπιού όντας μέσα ή έξω. Ειναι σταθερό.
Οπότε ,επιλέγεις θερμοκρασία που είναι πρωτίστως στη σειρά, και αναγκαστικά ψήνεις με πάνω+κάτω αντίσταση.
Εάν συνεχίσεις να στρίβεις το κουμπί να επιλέξεις πχ μόνο πάνω ή μόνο κατω αντίσταση στη μέγιστη θερμοκρασία, ρίχνει το ρελέ στον πίνακα.

Έχετε ξαναδεί τέτοια κουζίνα;;

Αλλά και στη μάρκα, δεν πάει πίσω. Γράφει στην πρόσοψη NOJINTECH SA10101

Έψαξα στο Google για το manual (που επίσης δεν έχουμε - ααααλλο ένα παράξενο στην όλη υπόθεση - ), και δεν βρήκα τίποτε.

Ολόκληρο διαδίκτυο, και απ' τις ελάχιστες αναζητήσεις χωρίς αποτέλεσμα. Να κι άλλο ένα παράδοξο.

Η μάρκα που σας δίνω, σας λέει κάτι; Μήπως είναι θυγατρική κάποιας μεγαλύτερης που πρέπει να ψάξω;

Κάποια ιδεα-συμβουλή στην όλη υπόθεση;

Ευχαριστώ!

chipakos-original
01-10-20, 12:06
Οντως είναι παράξενο να έχει μόνο ένα κουμπί στο φούρνο.Πάντως αν μείνουμε στην βλάβη σου. Εγώ βλέπω να έχεις κάποια αντίσταση γκριλ καμμένη ή τον διακόπτη χαλασμένο, ή κομμένο βραχυκυκλωμένο καλώδιο εντός συσκευής. Σε πρώτη φάση για να μας φύγει η περιέργεια βγάλε κάνα δυο φωτογραφίες να δούμε τον περιστροφικό διακόπτη και πες μας πόσες θέσεις περιστροφής έχει ο διακόπτης του φούρνου??

johnyb98
01-10-20, 13:39
Το πρόβλημα είναι πως είμαι στον Πειραιά αυτή τη στιγμή, και η κουζίνα βρίσκεται σε εξοχικό σπίτι. Σε λίγες ημέρες που θα βρίσκομαι εκεί, δυστυχώς δεν έχω σύνδεση internet στο εξοχικό, για να ανεβάσω φωτογραφία.
Μπορώ να πάρω τις φωτογραφίες που θέλεις, και να σας πω τις θέσεις περιστροφής (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή) όταν επιστρέψω.

Επίσης να αναφέρω πως, ανοίγοντας την κουζίνα, στο εσωτερικό, όντως υπάρχει κάποιο καλώδιο κρεμασμένο. Δεν καταλήγει πουθενά. Δεν θυμάμαι από που ξεκινάει, αλλά το θέμα ίσως είναι αυτό που λες:πρόβλημα με κάποιο καλώδιο στο εσωτερικό.

klik
01-10-20, 13:44
Ποιος τη δουλευε την κουζινα; δεν μπορει να σου πει πως ρυθμιζεις θερμοκρασία και μετα επιλεγεις αντισταση;

Το ρελε παντως δηλώνει διαρροη (πιθανα σε αντισταση).
Ποντικια εχετε; το χυμα καλωδιο ειναι κομμενο και μονωμενο;

johnyb98
01-10-20, 15:56
Ο πατέρας μου, που άνοιξε την κουζίνα λίγες ημέρες αργότερα για να δει το πρόβλημα, μου είπε τα εξής:
αφού πεις με τον διακόπτη πού ψήνεις (πάνω+κάτω αντίσταση ή μόνο κάτω αντίσταση ή πάνω+grill), το ρελέ πέφτει μετά από 30-40 δευτερόλεπτα.
Όταν ξανασηκώσεις το ρελέ, το ίδιο. Έχεις ρεύμα για 30-40 sec, και μετά πάλι πέφτει.

Ο πατέρας μου έκανε το εξής:αποσύνδεσε τα καλώδια της πάνω αντίστασης, και τώρα, εάν βάλεις τον διακόπτη στην κάτω αντίσταση, μπορείς να ψήσεις κάτω.
Εάν βάλεις πάνω+κάτω, έχεις θερμοκρασία κανονικά στην κάτω αντίσταση, και στην επάνω αντίσταση έρχεται πολύ λίγη θερμοκρασία. Απομονωμένα, βέβαια, τα καλώδια επάνω, αλλά έρχεται θερμοκρασία ελάχιστη.

Για το ερώτημα, το καλώδιο χύμα δεν είναι κομμένο. Έχει ακροδέκτη, τον οποίο μονώσαμε.

Ηλιας Α
01-10-20, 17:30
Γιάννη τι περιμένεις να σου πει κάποιος για μια κουζίνα, που είναι σε κάποιο χωριό εσύ στον Πειραιά, την οποία κουζίνα άρχισε να τη μαστορεύει ο πατέρας σου ο οποίος μπορεί να είναι ενδεχομένως αδαείς και να έχει μια κάποια ηλικία.

argizel
01-10-20, 17:57
Γιάννη τι περιμένεις να σου πει κάποιος για μια κουζίνα, που είναι σε κάποιο χωριό εσύ στον Πειραιά, την οποία κουζίνα άρχισε να τη μαστορεύει ο πατέρας σου ο οποίος να είναι ενδεχομένως αδαείς και να έχει μια κάποια ηλικία.Για το "αδαής", δεν ξέρω αν είναι ο πατέρας, ξέρω όμως έναν αδαή στη γραμματική,όσο για το κάποιας ηλικίας,τι συμπεράσματα βγάζεις για κάποιον "ενδεχομένως μεγάλης ηλικίας", ότι έχει ντε και καλά αλτσχάϊμερ?

pstratos
01-10-20, 19:51
πάντως ο πατέρας μια χαρά φαίνεται να τα κατάφερε. Βρήκε λοιπόν ότι η πάνω αντίσταση έχει διαρροή και την απομόνωσε. Η πάνω που είναι συνήθως εκτεθειμένη, είναι επιρρεπείς και στις σαπουναδες / υγρασία στο καθάρισμα. Η κάτω αντίσταση ζεσταίνει πάτο και τοιχώματα, οπότε η ζέστη πάει προς τα πάνω. Αυτό ένιωσες με το χέρι. Άρα κάπου εδώ δένει το γλυκό

johnyb98
02-10-20, 19:21
Ίσως ο selector (διακόπτης) είναι κάτι τέτοιο:

https://www.ebay.co.uk/itm/HOTPLATE-FUNCTION-SELECTOR-SWITCH-HOB-ENERGY-REGULATOR-FITS-MANY-MAKES-MODELS-/184177290223

https://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-Flavel-Cooker-Function-Selector-Switch-Ego-46-27266-500-163100005-/353048429555

Καί στους δύο, στη λίστα, βρίσκεται το μοντέλο Nojintech SA 10101

Βλέποντας τον διακόπτη, ίσως μπορείτε να καταλάβετε τις θέσεις που έχετε ζητήσει, καθώς και πώς με έναν μόνο διακόπτη, μπορείς να επιλέξεις θερμοκρασία+αντίσταση.

Επίσης, μετά από αρκετό ψάξιμο, βρήκα το μοντέλο εδώ:

https://www.espares.co.uk/search/mo2162569/nojintech/cookers-and-hobs/sa10101

Έχει κάποια parts της κουζίνας, αλλά αυτό που μας ενδιέφερε ήταν να πιστοποιήσουμε ότι η κουζίνα και η μάρκα-κατασκευαστής και μοντέλο υπάρχουν.

Ap' ό,τι συνομίλησα καί στο εξωτερικό σε κάποιο site, αυτές οι κουζίνες φτάνουν στο κατάστημά τους σας BEKO.

Κυριακίδης
02-10-20, 20:20
Το ουσιαστικό εκτός της βλάβης διαρροής της επάνω αντίστασης που πρέπει να αντικατασταθεί .
Και όσο αφορά το μοναδικό κουμπί για την χρήση φούρνου , θα πρέπει να δεις αν στους διακόπτες που δείχνεις στο #9 αν έχει επίσης τοποθετημένο ως επέκταση του διακόπτη και τον θερμοστάτη (και δεν το έχει με εξωτερικό κουμπί χωριστά για την ρύθμιση της θερμοκρασίας ).
https://www.partmaster.co.uk/cooker-oven/sa-10101-7714082830/thermostat-ego-5517062120/product.pl?pid=1343617&shop=nojintech&path=949742&refine=thermostat&model_ref=11377094
Δηλαδή πίσω από τους διακόπτες που δείχνεις έχει υποδοχή να δεχτεί τον παραπάνω θερμοστάτη . (διακόπτης + θερμοστάτης όλα σε ένα ) και φυσικά εξωτερικά θα εμφανίζεται μόνο ένα κουμπί περιστρεφόμενο . Αλλά ο θερμοστάτης σε συνδυασμό με την τοποθέτηση στον ίδιο διακόπτη έχει υπολογιστεί από τον κατασκευαστή ο ταυτοχρονισμός της επιλογής (άνω ή κάτω αντίσταση ή και οι 2 μαζί με την ίδια γωνία ρύθμισης θερμοκρασίας για τον θερμοστάτη)
Αν έχω δίκιο , τότε ο κατασκευαστής πολύ σωστά το έφτιαξε έτσι με την λογική αν είχε χωριστό κουμπί για θερμοστάτη , τότε εσύ μπορεί να επέλεγες να λειτουργήσει μόνο η 1 από τις 2 αντιστάσεις , και ρύθμιζες την θερμοκρασία π.χ. στους 200C κάτι που δεν είναι σωστό και δεν επαρκεί να λειτουργεί έτσι για 1 αντίσταση.