PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα 350 Volt σε πρίζα σπιτιού δεν είναι πολλά;



gzach
03-10-20, 01:00
Μέτρησα με πολύμετρο την τάση σε αρκετές πρίζες του διαμερίσματος που μένω και ήταν όλες περίπου 350 Volt.
Αυτό δεν μπορεί να καταστρέψει πολλές ηλεκτρικές συσκευές αν όχι όλες;
Σκέφτομαι να πάρω ένα UPS για τον Η/Υ γιατί το παλιό παρέδωσε πνεύμα αλλά είδα στα χαρακτηριστικά ότι θέλει 280V+-7% σαν τάση εισόδου που είναι πολύ λιγότερα από τα 350 που δίνουν οι πρίζες.

nestoras
03-10-20, 01:07
Θα τα ειχες ηδη καψει ολα. Μηπως μετρας με peak detector στο πολυμετρο σου?

gzach
03-10-20, 01:14
Θα τα ειχες ηδη καψει ολα. Μηπως μετρας με peak detector στο πολυμετρο σου?

Αυτό το πολύμετρο έχω: https://www.e-shop.gr/polymetro-e-sun-my-60-p-TLS.130099
Μία επιλογή έχει για τάση AC.

81947

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
03-10-20, 01:41
αν ειναι μονοφασικη παροχη αποκλειεται , στην περιπτοση παλι τριφασικου λογο ουδετερου τωτε υπαρχει αυτο το θεμα φωναζεις αμαεσως την δεδηε.

gzach
03-10-20, 01:50
αν ειναι μονοφασικη παροχη αποκλειεται , στην περιπτοση παλι τριφασικου λογο ουδετερου τωτε υπαρχει αυτο το θεμα φωναζεις αμαεσως την δεδηε.


Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι η παροχή. Διαμέρισμα σε πολυκατοικία σχετικά μικρή είναι. Μπορώ να το καταλάβω κάπως από τον πίνακα μέσα στο διαμέρισμα?

klik
03-10-20, 02:17
Μετρα μια μπαταρια των 1,5v (dc) και πες ποσο τη βγαζει.

Αλλαξε και τη μπαταρια του πολυμετρου και ξαναδοκιμασε

Ηλιας Α
03-10-20, 09:11
Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι η παροχή. Διαμέρισμα σε πολυκατοικία σχετικά μικρή είναι. Μπορώ να το καταλάβω κάπως από τον πίνακα μέσα στο διαμέρισμα?

https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98467&highlight=%F4%F1%E9%F6%E1%F3%E9%EA%FC+%EC%EF%ED%EF %F6%E1%F3%E9%EA%FC

selectronic
03-10-20, 09:17
Όπως είπε και ο nestoras στην πρώτη απάντηση, αν είχε 350Vac στο σπίτι θα το είχε καταλάβει γιατί θα είχε μυρίσει η TV, το ψυγείο, όποια άλλη συσκευή έχει κύκλωμα stand-by, όποιο φως άναβε θα σκάγανε οι λάμπες κτλ...
Ήρθε η ώρα για νέο πολύμετρο.

gep58
03-10-20, 09:21
Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι η παροχή. Διαμέρισμα σε πολυκατοικία σχετικά μικρή είναι. Μπορώ να το καταλάβω κάπως από τον πίνακα μέσα στο διαμέρισμα?
Δεν χρειάζεται να ψάξεις τίποτα. Επειδή η τάση που αναφέρεις ότι μετράς με το πολύμετρο είναι άμεσα καταστροφική για όλες τις συσκευές του σπιτιού θα το είχες ήδη καταλάβει πριν προλάβεις να μετρήσεις.
Το ότι το πολύμετρό σου πρέπει να έχει χαλάσει δεν σου περνά από το μυαλό?

VirusX2
03-10-20, 09:39
Μέτρησα με πολύμετρο την τάση σε αρκετές πρίζες του διαμερίσματος που μένω και ήταν όλες περίπου 350 Volt.
Αυτό δεν μπορεί να καταστρέψει πολλές ηλεκτρικές συσκευές αν όχι όλες;
Σκέφτομαι να πάρω ένα UPS για τον Η/Υ γιατί το παλιό παρέδωσε πνεύμα αλλά είδα στα χαρακτηριστικά ότι θέλει 280V+-7% σαν τάση εισόδου που είναι πολύ λιγότερα από τα 350 που δίνουν οι πρίζες.

Ώρες ώρες είναι να τρελαίνεσαι..

Δηλαδή έκανες αυτήν "μέτρηση", την δέχτηκες ως σωστή και δεν σου πήγε το μυαλό ότι κάτι άλλο είναι λάθος αλλά το θέμα είναι να πάρεις UPS και που να βρεις όλα τα ρημάδια είναι ως 280V...

Το ότι αν συνέβαινε αυτό, δεν θα είχε μείνει ούτε δείγμα συσκευής να λειτουργεί στο σπίτι ούτε λόγος.. :001_huh:

Προφανώς κάτι κάνεις λάθος..

Panoss
03-10-20, 10:33
Γιώργο, πολύ κακώς δεν σκέφτηκες ότι το πολύμετρό σου χάλασε, τώρα θα πρέπει να σε εκτελέσουμε.
Διάλεξε τρόπο.

gzach
03-10-20, 11:59
Γιώργο, πολύ κακώς δεν σκέφτηκες ότι το πολύμετρό σου χάλασε, τώρα θα πρέπει να σε εκτελέσουμε.
Διάλεξε τρόπο.


χαχαχα Έκλαψα στο γέλιο @Panoss!

Αρχικά να πω ευχαριστώ σε όσους ήθελαν πραγματικά να βοηθήσουν! Έχω ένα πολύμετρο εδώ και 4-5 χρόνια και το χρησιμοποιώ αραιά και που μόνο για μέτρηση τάσης σε μπαταρίες και απλά ηλεκτρονικά κυκλώματα για Raspberry Pi κλπ (Max 5V DC).
Πριν λίγες ημέρες μετρούσα μπαταρίες 1.5 Volt και οι τιμές του πολύμετρου ήταν μια χαρά οπότε δεν σκέφτηκα ότι χάλασε επειδή καθόταν μέσα σε ένα συρτάρι. Όντως σε μπαταρία 1.5V βγάζει μέτρηση 2.2V.

Τώρα σχετικά με τους δύο χρήστες που απάντησαν ας το πω ειρωνικά/επιθετικά; Το ότι ανέβασα την ερώτηση στην υποενότητα "Ερωτήσεις Αρχαρίων" το είδατε ή δεν σκεφτήκατε να το ελέγξετε, όπως εγώ δεν σκέφτηκα να ελέγξω το πολύμετρο στη μία τα ξημερώματα;
Εσείς κάποια στιγμή δεν ήσασταν άσχετοι ή γεννηθήκατε μεγάλοι γκουρού (ακόμα μπορεί να είστε άσχετοι δεν λέω); Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχετε αντι-κοινωνική συμπεριφορά σε μία κοινότητα. Είμαι νέος στην κοινότητα και δεν ασχολούμαι με ηλεκτρολογικά οπότε μου αφήνετε μία πολύ κακή εντύπωση εις βάρος της πλειοψηφίας που έχει σωστή συμπεριφορά.

rama
03-10-20, 13:56
Γιώργο, ας πούμε οτι ήταν μία άτυχη στιγμή του forum μέσα στις τόσες πολλές εξαιρετικές στιγμές.
Και πάλι, όμως, είδες οτι η διάγνωση βγήκε σωστή!
Stick around, που λέει και ο Arnold, και θα μάθεις αρκετά. Υπάρχει πολλή γνώση και γνώστες εδώ μέσα.

klik
03-10-20, 16:06
Παντως περιπου 46% απόκλιση που έχεις, με τα 230v, βγαζουν τα 340v :)
Δεν χαλασε απο μονο του, απλα αδειασε η μπαταρια του. Εκτος αν το μπαρουτοκαπνισες.

Οσοι γραφουν απο κινητα χωρις εφαρμογές tapatalk κλπ δεν βλεπουν αν ειναι σε ερωτησεις αρχαριων ή οχι. Τωρα ολες οι συσκευες λενε 230,240v. Οταν λες οτι εχεις 350 ειναι σαν να λες οτι εχεις ενα ζασταβα πουποτρεχει τρεχει με 200 :mrgreen: (στο γκρεμο μπορει και να τρεχει:))

IXHEM
03-10-20, 17:27
χαχαχα Έκλαψα στο γέλιο @Panoss!

Τώρα σχετικά με τους δύο χρήστες που απάντησαν ας το πω ειρωνικά/επιθετικά; Το ότι ανέβασα την ερώτηση στην υποενότητα "Ερωτήσεις Αρχαρίων" το είδατε ή δεν σκεφτήκατε να το ελέγξετε, όπως εγώ δεν σκέφτηκα να ελέγξω το πολύμετρο στη μία τα ξημερώματα;
Εσείς κάποια στιγμή δεν ήσασταν άσχετοι ή γεννηθήκατε μεγάλοι γκουρού (ακόμα μπορεί να είστε άσχετοι δεν λέω); Το μόνο που ξέρω είναι ότι έχετε αντι-κοινωνική συμπεριφορά σε μία κοινότητα. Είμαι νέος στην κοινότητα και δεν ασχολούμαι με ηλεκτρολογικά οπότε μου αφήνετε μία πολύ κακή εντύπωση εις βάρος της πλειοψηφίας που έχει σωστή συμπεριφορά.

Μπορω με τα πασης βεβαιοτητας να πω οτι ολα τα παιδια που απαντησαν σαυτο το νημα, ακομα και οι λιγο πιο αυστηροι ειναι εξαιρετικα παιδια.. Ομως να εισαι προετιμασμενος στο μελλον να δεις και μερικες λεκεδες στο φορουμ .. τι να κανουμε, οταν δουλευεις λερωνεσαι. επισεις υπαρχει και ενα αντιστροφο φαινομενο μπαινουν νεοι χρηστες, απαιτουν και μιλανε γεματοι απρεπεια. Ισως απο αντιδραση καμια φορα λειτρουργει το αμυντικο μας συστημα, επιθετικα πρoς τους νεους χρηστες. (οχι σε ολους) :P

electron
03-10-20, 19:45
Όλα καλά. Δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε καρδιές απλώς επειδή στα τόσα χρόνια έχουμε δει πολλά, κάποιοι συνάδελφοι μπορεί να είναι περισσότερο καυστικοι θα έλεγα εγώ. Για τον δημιουργό του νήματος θα έλεγα και γω να αλλάξει μια μπαταρία στο πολύμετρο του κι αν συνεχίσει να μετρά παλαβά, να πάει σε νέο όργανο.

xsterg
04-10-20, 08:18
εγω παντως αυτο το πολυμετρο δε θα το εβαζα σε ταση δικτυου. κινδυνευεις απο ηλεκτροπληξια! αγορασε ενα της προκοπης για να κανεις την δουλεια σου με ασφαλεια.

JOHN SALONIKA
04-10-20, 08:40
Πήγαινε στο σπίτι ενός φίλου σου στην γειτονιά σου και μέτρα την τάση στην πρίζα του. Αν μετρήσεις πάλι 350V τότε άλλαξε πρώτα από όλα μπαταρία στο πολύμετρο σου. Αν όμως στην πρίζα του μετρήσεις 220-240V τότε έχεις ενδεχομένως κάποιο πρόβλημα με τον ουδέτερο στο σπίτι σου. Αν μετράς τάση στον πίνακα μεταξύ ουδετέρου και γείωσης τότε κάλεσε την ΔΕΗ γιατί πιθανότατα έχεις κομμένο ουδέτερο και κάνει επιστροφή από άλλη φάση. Αν οι μετρήσεις που κάνεις είναι ασταθείς και απροσδιόριστες μάλλον πρέπει να πάρεις ένα πιο ποιοτικό και αξιόπιστο πολύμετρο.

gep58
04-10-20, 12:08
Παντως περιπου 46% απόκλιση που έχεις, με τα 230v, βγαζουν τα 340v :)
Δεν χαλασε απο μονο του, απλα αδειασε η μπαταρια του. Εκτος αν το μπαρουτοκαπνισες.

Το πολύμετρο αυτό έχει ένδειξη χαμηλής μπαταρίας. Αν ο χρήστης δεν μπορεί να αντιληφθεί αυτή την ένδειξη καλά θα κάνει να προσέχει πάρα πολύ όταν προσπαθεί να μετρήσει επικίνδυνες τάσεις και το καλύτερο θα είναι να αποφεύγει τέτοιες ενέργειες μέχρι να κατανοήσει πλήρως τι ακριβώς κάνει.
Τα λεγόμενα του περί "ειρωνικών/επιθετικών σχολίων δυο μελών" και η όποια κριτική του αρνητική ή θετική με αφήνουν αδιάφορο.
Σημασία έχει την υγεία του να προσέχει και να ακούει τις συμβουλές των εμπειρότερων εφ' όσον δηλώνει αρχάριος.

lepouras
04-10-20, 12:24
και τέλος να αναφέρω ότι η ενότητα αρχαρίων δεν ειναι για όποιον παίζει με επικίνδυνες τάσης και ρεύματα. οταν κάποιος αποδέχεται ότι είναι αρχάριος τότε αυτόματα αναγνωρίζει οτι πρέπει να ξεκινήσει απο χαμηλά και με ασφάλεια. οπότε το θεμα παει στην κατάλληλη ενότητα που ειναι τα ηλεκτρολογικά και υπάρχει και η απαραίτητη σήμανση.

Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση! καλη συνέχεια και με ασφάλεια.

nick1974
04-10-20, 16:03
εγω παντως αυτο το πολυμετρο δε θα το εβαζα σε ταση δικτυου. κινδυνευεις απο ηλεκτροπληξια! αγορασε ενα της προκοπης για να κανεις την δουλεια σου με ασφαλεια.


Αντε μπραβο, επιτελους ενας βρεθηκε να το πει! αυτο δεν ειναι πολυμετρο αλλα gadgetακι ...20 κατι ευρω εχει στο eshop δηλαδη τι περιμενει? να παιρνει μετρησεις?

Και ξερω, θα βγουν διαφοροι να εκθειαζουν πολυμετρα που πηραν με 50-60 ευρω η και φθηνοτερα απο Κινα και να λενε πως ενα φθηνο πολυμετρο μπορει να ειναι αξιοπιστο, ΟΜΩΣ η διαφορα ειναι αφ ενος πως αλλο 50-60 απο κινα και αλλο 20 απο ελλαδα, αλλα πολυ σηγμαντικοτερο πως αυτοι που πηραν τετοια ΔΕΝ το καναν επιλεγοντας κατι τυχαιο φθηνο, αλλα επειτα απο ερευνα αγορας σε διαφορα reviews (τα mastech πχ ειναι παμφθηνα, ολα σχεδον τα μοντελα τους εχουν κατω των 100 ευρω αλλα ειναι παρα πολυ αξιοπιστα. Αυτο δε σημαινει πως οτι φθηνιαρικη μπουρδα βρισκεις στο παζαρι πας και τη χωνεις στην πριζα)
Προσωπικα ειδα τις απαντησεις και δε βρηκα ΚΑΜΙΑ ενοχλητικη. Ισα ισα μια χαρα απαντησαν τα παιδια, και αν η απαντηση του @VirusX2 (https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52619) θεωρηθηκε απο καποιους ειρωνικη , -που ΔΕΝ ηταν- τοτε μαλλον δε διαβασαν το αρχικο θεμα του op για να δουν ποιος αρχισε πρωτος τα πυροτουβλα (οταν ειδα το "βρηκα 350V στις πριζες μου, τι UPS να παρω" προσωπικα ειπα "Νικο σκασε, μην απαντησεις " και προτιμησα να κανω πως δε το ειδα καν... )

Panoss
04-10-20, 16:51
προσωπικα ειπα "Νικο σκασε, μην απαντησεις "
Έπρεπε να ακολουθήσεις τη συμβουλή σου...

picdev
04-10-20, 18:10
Μια χαρά πολύμετρο παίρνεις με 35€ από Ελλάδα , unit πολύ αξιόπιστο

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

IRF
04-10-20, 18:18
Μια φορά πήγα να δείξω την εκφόρτισης ηλεκτρολυτικού πυκνωτή σε μια τάξη, για να κάνουν το διαγραμμα σε συνάρτηση με το χρόνο, και άρχισα να βλέπω τις τιμές τάσεις να ανεβαίνουν και μάλιστα εκθετικά και όμορφα σαν να είναι φόρτιση!!!!!!!!.Το πολύμετερο είχε μπαταρία δεκα ετων και δεν αναψε ένδειξη χαμηλής μπαταρίας.Φυσικά όταν άλλαξα μπαταρία όλα εντάξει.

pstratos
04-10-20, 21:32
πέρα από το προφανές τς μπαταρίας υπάρχει και μια άλλη περίπτωση να μετράει κανείς αλλά-ντι-άλλων. Αν το πολύμετρο δεν είναι true RMS (τα περισσότερα απλά δεν είναι) και στο δύκτιο έχουμε αρμονικές από κανά switching ή κανα inverter (ακόμα και του γείτονα) τότε η ύπαρξη των αρμονικών συχνοτήτων θα κάνει το πολύμετρο να δείχνει ψευδώς μεγαλύτερη τιμή. Το βλέπουμε συνέχεια σε αυτούς που ελλείψει τριφασικού έχουν ένα μονοφασικό inverter και στην έξοδο ΜΣ 230/400 (Δ/Υ). Κάνουμε δοκιμές και μετράμε κάτι 500V στην έξοδο! Παρεμπιπτόντως το 35χρονών αναλογικό πολύμετρο (ενθυμιο γαρ) μια χαρά έδειχνε να μετράει!!