Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση καλωδίων σε παλιά εγκατάσταση



jenny
04-10-20, 23:31
Με αφορμή το θέμα 'τι μπορεί να έγινε?" και για να μην υπάρξει σύγχυση σε αντικατάσταση καλωδίων σε μονοφασική εγκατάσταση του 70 θα ήθελα τη γνώμη σας στο τι χρώματα χρησιμοποιείτε
Βλέπω για παράδειγμα σε διακόπτες αλέ-ρετούρ τρία μαύρα μονόκλωνα καλώδια στα οποία δεν ξεχωρίζει η φάση ή οι επιστροφές τους
1ον σε γραμμές διακοπτών αλέ - ρετούρ ή σε επιστροφές από φώτα
2ον αν χρησιμοποιήσω λεπτοπολύκλωνα καλώδια αν αυτά είναι νόμιμα να τοποθετηθούν και αν ναι πως τα συνδέουμε σε μικροαυτόματους ώστε να μην "ανοίγουν" στην επαφή τους οριζόντια
3ον Ποια η καλύτερη σύνδεση μονόκλωνων καλωδίων σε κουτιά διακλάδωσης
Ελπίζω να μην σας κούρασα !!

jenny
05-10-20, 14:37
Όταν ρώτησα για το θέμα αυτό έναν συνάδελφο (τον πιο φιλικό) μου είπε πως βάζει πράσινα στις επιστροφές των αλέ-ρετούρ και όταν έχει και ενδιάμεσο βάζει μισά πράσινα και μισά κόκκινα. Χαριτολογώντας το έτσι ώστε να μην έχουν πρόβλημα ολυμπιακοί και παναθηναικοί!
Στις επιστροφές στους διακόπτες (έτσι λέγονται έμαθα για το πρακτικό μέρος) βάζει λευκά.
Εσείς τι μπούσουλα ακολουθείτε? Βγαίνουν και σε ροζουλί ? αν ναι να το κρατήσω μου αρέσει ιδιαίτερα!!:laugh:
Αν οι κανονισμοί δεν αναφέρουν πράσινα λευκά και ότι άλλο βγάζουν οι εταιρείες τότε γιατί τα βγάζουν στην παραγωγή?
https://engineer.decorexpro.com/wp-content/uploads/2016/11/11.1parallelnoe-i-posledovatelnoe-podklyuchenie-rozetok-430x322.jpg
Αυτή η σύνδεση σας δείχνει ασφαλής? Πήρα μια τυχαία
Ισχύει ότι τα βιδάκια στις κλέμενς χαλαρώνουν με το πέρασμα του χρόνου?
Η επόμενη είναι ασφαλέστερη?
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcR3x8rp-2gclQv7wKtYot5M1svPvXYdVQO6gw&usqp=CAU

chipakos-original
05-10-20, 14:39
Όταν ρώτησα για το θέμα αυτό έναν συνάδελφο (τον πιο φιλικό) μου είπε πως βάζει πράσινα στις επιστροφές των αλέ-ρετούρ και όταν έχει και ενδιάμεσο βάζει μισά πράσινα και μισά κόκκινα. Χαριτολογώντας το έτσι ώστε να μην έχουν πρόβλημα ολυμπιακοί και παναθηναικοί!
Στις επιστροφές στους διακόπτες (έτσι λέγονται έμαθα για το πρακτικό μέρος) βάζει λευκά.
Εσείς τι μπούσουλα ακολουθείτε? Βγαίνουν και σε ροζουλί ? αν ναι να το κρατήσω μου αρέσει ιδιαίτερα!!:laugh:
Αν οι κανονισμοί δεν αναφέρουν πράσινα λευκά και ότι άλλο βγάζουν οι εταιρείες τότε γιατί τα βγάζουν στην παραγωγή?
Εγώ στα Ale και στα Retour χρησιμοποιώ πάντα κόκκινο.

jenny
05-10-20, 14:42
Εγώ στα Ale και στα Retour χρησιμοποιώ πάντα κόκκινο.
Και στα υπόλοιπα?

alpha uk
05-10-20, 14:57
http://seheml.gr/anakoinoseis/95-genikes/121-elot-allages-sta-protypa-kalodion (https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://seheml.gr/anakoinoseis/95-genikes/121-elot-allages-sta-protypa-kalodion&ved=2ahUKEwi4lfyBsp3sAhUHTxUIHQtbDjUQFjAMegQIAxAB&usg=AOvVaw3tgD_C3FEA73nxUZEKW3Id)

chipakos-original
05-10-20, 15:44
Και στα υπόλοιπα?
Μπλε και μαύρο εσωτερικά του χώρου. Μπλε και καφέ εξωτερικά του χώρου.

selectronic
05-10-20, 16:47
Όταν ρώτησα για το θέμα αυτό έναν συνάδελφο (τον πιο φιλικό) μου είπε πως βάζει πράσινα στις επιστροφές των αλέ-ρετούρ και όταν έχει και ενδιάμεσο βάζει μισά πράσινα και μισά κόκκινα. Χαριτολογώντας το έτσι ώστε να μην έχουν πρόβλημα ολυμπιακοί και παναθηναικοί!
Στις επιστροφές στους διακόπτες (έτσι λέγονται έμαθα για το πρακτικό μέρος) βάζει λευκά.

Πράσινο και λευκό???

Εγώ αυτό που ξέρω είναι τα κλασσικά μαύρο/μπλέ/κίτρινο σε παροχές (πρίζες κτλ), καφέ/κόκκινο σε διακόπτες για να ξεχωρίζουν οι επιστροφές και κίτρινο/πράσινο είναι ΜΟΝΟ η γείωση στα πάντα, εκτός από το πλακέ ΝΥΜ στα ταβάνια που βγαίνει μόνο σε μαύρο-μπλέ-κίτρινο οπότε σε κομιτατέρ χρησιμοποιείς αναγκαστικά το κίτρινο (αλλά φαίνεται στο κουτί ότι είναι ΝΥΜ πλακέ και φεύγει προς τα πάνω οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται).

Το σωστό βέβαια είναι να βάζεις ότι λέει ο κανονισμός, όχι ότι άκουσες τον τάδε μάστορα να βάζει ή ότι είδες σε μια τυχαία οικοδομή (και ότι έγραψε ένας τυχαίος στο ίντερνετ :biggrin:)...

ttoni
05-10-20, 19:04
Υπάρχει και πλακέ 4x1,5. Το κίτρινο δεν το χρησιμοποιείς ποτέ αγαπητε φίλε selectronic. Το όνομα του καλωδίου NYIFY και όχι ΝΥΜ.

ttoni
05-10-20, 19:05
Για διακλάδωση Wago η καπς

selectronic
05-10-20, 19:07
Ναι, τώρα υπάρχουν πολλά τετράκλωνα κτλ, έπρεπε να το γράψω. Πριν 20-30 χρόνια όμως υπήρχαν μόνο 5-6 διαφορετικά 3x1.5mm

+1 για τα καπς, σίγουρη λύση (αρκεί να έχεις δύναμη να στρίψεις ΚΑΛΑ τα καλώδια μεταξύ τους).

jenny
05-10-20, 19:28
Aκολουθώ λοιπόν βάση κανονισμού μαύρο στις φάσεις των διακοπτών καφέ στις επιστροφές από οποιαδήποτε φώτα , κόκκινα σε επιστροφές των αλέ-ρετούρ και για τα φώτα οροφής είτε ανεμιστήρες 4Χ1.5 πλακέ το NYIFY ώστε να έχω μαύρο και καφέ επιστροφές σε διακόπτη μπλέ ουδέτερο και κιτρινοπράσινο για γείωση.

ttoni
05-10-20, 19:50
Aκολουθώ λοιπόν βάση κανονισμού μαύρο στις φάσεις των διακοπτών καφέ στις επιστροφές από οποιαδήποτε φώτα , κόκκινα σε επιστροφές των αλέ-ρετούρ και για τα φώτα οροφής είτε ανεμιστήρες 4Χ1.5 πλακέ το NYIFY ώστε να έχω μαύρο και καφέ επιστροφές σε διακόπτη μπλέ ουδέτερο και κιτρινοπράσινο για γείωση.

Για εσωτερική εγκατάσταση και για επιστροφές γενικά Η07VV-U (NYA) καφέ, γκρι, κόκκινο, πράσινο, ροζ, άσπρο.

Εσωτερική εγκατάσταση με Η07VV-U (ΝΥΑ) καλώδια

Κύκλωμα φωτισμού Αλλέ
Συνδυασμός ακραίου αλλε ρετούρ με φάση:
2 κόκκινα για επιστροφές μεταξύ ακραιων διακοπτων αλλε ρετούρ και μάυρο φάση.

Συνδυασμός ακραίου αλλε ρετούρ με επιστροφή πρός λάμπα:
2 κόκκινα για επιστροφές μεταξύ ακραιων διακοπτων αλλε ρετούρ και πράσινο επιστροφη λαμπα.

Συνδυασμός μεσαίου αλλε ρετούρ με επιστροφή πρός διακόπτες ακραίους αλλέ:
4 κόκκινα για επιστροφές απο μεσαίο διακοπτη πρός ακραίους αλλε ρετούρ.

Κύκλωμα φωτισμού κομμιτατέρ:
μαύρο για φάση του διακόπτη και προς τα δυο ξεχωριστά φωτιστικά καφέ και κόκκινο ή καφε και πράσινο η καφέ και γκρι

Το κίτρινο πράσινο χρησιμοποιείται ΠΑΝΤΑ για γείωση και για τιποτε άλλο.

Χρώματα φάσεων L1 (καφέ), L2 (μαύρο), L3 (γκρί) για τριφασικά φορτία οι τροφοδοσίες πινάκων διανομής.

Τα κάπς χρησιμοποιουνται ακόμη για διακλάδωση στην Ελλάδα νόμιμα. Στη Γερμανία, Βέλγιο, Ολλανδία απαγορεύονται τα κάπς για συνδέσεις Η07VV-U, Η07VV-R (κάτι θα ξέρουν:001_rolleyes:). Προτίμησε WAGO. Είναι πιο ασφαλές:001_smile:.

Διορθωσα το προηγούμενο κείμενο για να σου είναι πιο κατανοητά τα πράγματα :wiink:.

vasilllis
05-10-20, 22:37
μπλε πρασινο και κιτρινο δεν χρησιμοποιειται σε τιποτα αλλο εκτος απο ουδετερο και γειωση.

ttoni
06-10-20, 09:01
μπλε πρασινο και κιτρινο δεν χρησιμοποιειται σε τιποτα αλλο εκτος απο ουδετερο και γειωση.

Ο HD 308 S2 δεν απαγορεύει το πράσινο καλώδιο για επιστροφές. Το κίτρινο πράσινο καλώδιο βεβαίως χρησιμοποιείται μόνο για γείωση. Όπως και το μπλε για ουδέτερο. Κίτρινο καλώδιο δεν υπάρχει στην αγορά ως ΝΥΑ. Το κίτρινο καλώδιο πληροφοριακά χρησιμοποιούνταν πριν από 40 χρόνια για γείωση.

jenny
06-10-20, 09:16
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις χρήσιμες πληροφορίες!:001_smile:

Ηλιας Α
06-10-20, 10:52
Και ποιος ο λόγος της αντικατάστασης των καλωδίων;

VirusX2
06-10-20, 12:00
Και ποιος ο λόγος της αντικατάστασης των καλωδίων;

Κλέφτες θα γίνουν οι καλωδιαδες βιομήχανοι;

Ηλιας Α
06-10-20, 12:33
Κλέφτες θα γίνουν οι καλωδιαδες βιομήχανοι;

Κουβέντα να γίνετε, γιατί δεν βλέπω κάποια ενεργητικότητα στα μέλη.

kioan
06-10-20, 13:05
Το κίτρινο πράσινο καλώδιο βεβαίως χρησιμοποιείται μόνο για γείωση.


Έτσι ακριβώς... :w00t:

https://i.imgur.com/pXcSLYB.png?1

rama
06-10-20, 13:23
Να κάνω μία χαζή ερώτηση.
Αν πρέπει να συνδέσει κάποιος μία μονοφασική κατανάλωση σε μία υπάρχουσα τριφασική εγκατάσταση, η οποία όμως δεν τροφοδοτεί άλλες καταναλώσεις, ποιά φάση πρέπει να διαλέξω, είτε κατά σύμβαση είτε κατά κανονισμό. Καφέ, μαύρο ή γκρί?
Υπάρχει κάποιος κανόνας ώστε να μην δημιουργούνται ασυμμετρίες στα φορτία του γενικότερου δικτύου?

Ηλιας Α
06-10-20, 13:47
Να κάνω μία χαζή ερώτηση.
Αν πρέπει να συνδέσει κάποιος μία μονοφασική κατανάλωση σε μία υπάρχουσα τριφασική εγκατάσταση, η οποία όμως δεν τροφοδοτεί άλλες καταναλώσεις, ποιά φάση πρέπει να διαλέξω, είτε κατά σύμβαση είτε κατά κανονισμό. Καφέ, μαύρο ή γκρί?
Υπάρχει κάποιος κανόνας ώστε να μην δημιουργούνται ασυμμετρίες στα φορτία του γενικότερου δικτύου?

Εναέριο είναι το δίκτυο που τροφοδοτεί την εγκατάσταση;

rama
06-10-20, 14:14
Εγκυκλοπεδικής φύσεως είναι η ερώτηση, οπότε ακόμα καλύτερα αν υπάρχει διαφοροποίηση για εναέριο/υπόγειο δίκτυο!

kapoios_-
06-10-20, 18:05
Να κάνω μία χαζή ερώτηση.
Αν πρέπει να συνδέσει κάποιος μία μονοφασική κατανάλωση σε μία υπάρχουσα τριφασική εγκατάσταση, η οποία όμως δεν τροφοδοτεί άλλες καταναλώσεις, ποιά φάση πρέπει να διαλέξω, είτε κατά σύμβαση είτε κατά κανονισμό. Καφέ, μαύρο ή γκρί?
Υπάρχει κάποιος κανόνας ώστε να μην δημιουργούνται ασυμμετρίες στα φορτία του γενικότερου δικτύου?
Ετσι και αλλιώς σε μια τριφασική εγκατασταση τα φορτία μοιράζονται στον πίνακα απο τον Ηλεκτρολόγο. Αν τώρα εννοείς οτι εσύ εχεις τριφασική παροχη αλλα θα βάλεις μονοφασικό ρολόι και πίνακα τότε η απάντηση είναι Μαύρο. Παραυτα όποιο καλώδιο και να έχεις δεν τροποποιεί τον καταμερισμό του φορτίου καθώς έχει δώσει σωστα καταμερισμένη (κλαίω απο τα γέλια ) φάση η ΔΕΗ στο ρολόι σου.

kapoios_-
06-10-20, 18:45
Για τα καλώδια για χωνευτή εγκατασταση προτίμησε μονοκλώνα
Κιτρινοπράσινο - Γη
Μπλε - Ουδετερος
Μαυρο - Φαση
Εγω προσωπικά χρησημοποιώ καφέ για επιστροφές και κοκκινα για αλερετουρ

Μπορείς να χρησημοποιήσεις για επιστροφές οτι χρωμα θες μιας και ο λόγος που χρησιμοποιείς αλλα χρώματα είναι για να μπορέις να τα ξεχωρίζεις ΑΛΛΑ
Κιτρινο και Πράσινο μπερδέυουν σαν γείωση
Ασπρο και Γκρι μπερδεύουν σαν ουδετεροι( στις παλιες εγκαταστάσεις ήταν γκρι)

Τα Wako είναι η καλυτερη και δυστηχώς η ακριβότερη επίλογη .

Δώσε σημασία οπωσδήποτε στις διατομές πριν προσωρήσεις στην αλλαγη

jenny
06-10-20, 22:15
Και ποιος ο λόγος της αντικατάστασης των καλωδίων;
Σε πολλά κουτιά αλλά και στον γενικό πίνακα μυρίζουν καμμένη μόνωση και δε βλέπω και οι διατομές τους να είναι 1.5 ας πούμε ή και ορισμένα δυομισάρια έχουν μαυρίσει από την μεγάλη χρήση.
Όταν ξεκίνησα να περάσω ένα πρόσθετο καλώδιο επιστροφής από φωτιστικό οροφής σε κουτί διακλάδωσης μύριζε πολύ το κουτί και όταν το άνοιξα είχε λιώσει το εσωτερικό περίβλημά του κάτι σαν πίσσα πισόχαρτο μάλλον. Τώρα τα περισσότερα τα έχω αντικαταστήσει με νέα και θα εφαρμόσω τα καπς wago μου φαίνονται πιο αξιόπιστα από τα κλασσικά κάπς παρότι πολύ ακριβότερα.

ttoni
06-10-20, 22:26
Έτσι ακριβώς... :w00t:

https://i.imgur.com/pXcSLYB.png?1
😳😆 φίλε kioan. Έχω δει και εγώ με λυπη παρόμοιες συνδέσεις.

Καλό Βράδυ.

MAN0S
08-10-20, 15:05
Παιδιά αυτά τα καπς WAGO που λέτε είναι όλα ίδια?Διότι μπήκα να τα δω κ αλλα ειναι διάφανα,αλλά όχι,σε διάφορα σχήματα κτλ.

vasilllis
08-10-20, 16:08
wago είναι η εταιρία
https://www.google.com/search?q=wago&client=ms-android-huawei-rev1&prmd=inmv&sxsrf=ALeKk024sznDtXhkK4UCgB21ZAzRiTnE0Q:160216230 8937&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjepq_ah6XsAhWrURUIHc2kDlcQ_AUoAXoECBAQA Q&biw=360&bih=641
εχει για δυο τρια πεντα καλωδια(δεν ξερω εως ποσα) και νομίζω και διατομες απο 1,5-4mm και μεχρι 10mm???
υπάρχουν και αλλα τετοιου τυπου πιο φτηνα ,μιας χρησεως.μπηκε το καλωδιο και δνε βγαινει.και τα δυο θελουν πρόσοχη παντως μεχρι να το μάθεις.

MAN0S
08-10-20, 17:24
Ευχαριστώ!

ttoni
08-10-20, 18:39
Βεβαίως το καλώδιο βγαίνει φίλε μου νassili:001_smile:. Στρίβεις αριστερά και δεξιά (δηλαδή το γυρνάς/περιστρέφεις το ταχυκαπς αριστερά δεξιά κυκλικά) κρατώντας το καλώδιο σταθερά στο άλλο χέρι και ξεκουμπώνει.

Ποιό θέλει προσοχή? Για να το μάθεις θέλει 5 δευτερόλεπτα:biggrin:.

Δες εδώ:

https://youtu.be/KztKKdFZjfw

Μπορείς δηλαδή να βγάλεις το καλώδιο/α απο την διακλάδωση και να το χρησιμοποιήσεις για άλλη διακλάδωση όσες φορές αγαπάς.

Τα Wago είναι η πρώτη κατασκευάστρια εταιρεία των ταχυκαπς. Τα αναφέρουν απλά ως Wago γιατί ηταν η πρώτη που τα κυκλοφόρησε. Υπάρχουν ίδια η παρόμοια άλλων οίκων. Τα Wago όμως θεωρούνται τα ποιοτικά καλύτερα όλων.

ttoni
08-10-20, 20:41
wago είναι η εταιρία
https://www.google.com/search?q=wago&client=ms-android-huawei-rev1&prmd=inmv&sxsrf=ALeKk024sznDtXhkK4UCgB21ZAzRiTnE0Q:160216230 8937&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjepq_ah6XsAhWrURUIHc2kDlcQ_AUoAXoECBAQA Q&biw=360&bih=641
εχει για δυο τρια πεντα καλωδια(δεν ξερω εως ποσα) και νομίζω και διατομες απο 1,5-4mm και μεχρι 10mm???

0,5mm² - 6mm²

υπάρχουν και αλλα τετοιου τυπου πιο φτηνα ,μιας χρησεως.μπηκε το καλωδιο και δνε βγαινει.

Βεβαίως το καλώδιο βγαίνει φίλε μου νassili:001_smile:.

και τα δυο θελουν πρόσοχη παντως μεχρι να το μάθεις.

Ποιό θέλει προσοχή? Για να το μάθεις θέλει 5 δευτερόλεπτα:biggrin:.


Στρίβεις αριστερά και δεξιά (δηλαδή το γυρνάς/περιστρέφεις το ταχυκαπς αριστερά δεξιά κυκλικά) κρατώντας το καλώδιο σταθερά στο άλλο χέρι και ξεκουμπώνει.



Δες εδώ:

https://youtu.be/KztKKdFZjfw

Μπορείς δηλαδή να βγάλεις το καλώδιο/α απο την διακλάδωση και να το χρησιμοποιήσεις για άλλη διακλάδωση όσες φορές αγαπάς.

Τα Wago είναι η πρώτη κατασκευάστρια εταιρεία των ταχυκαπς. Τα αναφέρουν απλά ως Wago γιατί ηταν η πρώτη που τα κυκλοφόρησε. Υπάρχουν ίδια η παρόμοια άλλων οίκων. Τα Wago όμως θεωρούνται τα ποιοτικά καλύτερα όλων.

vasilllis
08-10-20, 22:28
Ποιό θέλει προσοχή? Για να το μάθεις θέλει 5 δευτερόλεπτα:biggrin:.


Στρίβεις αριστερά και δεξιά (δηλαδή το γυρνάς/περιστρέφεις το ταχυκαπς αριστερά δεξιά κυκλικά) κρατώντας το καλώδιο σταθερά στο άλλο χέρι και ξεκουμπώνει.



Δες εδώ:

https://youtu.be/KztKKdFZjfw

Μπορείς δηλαδή να βγάλεις το καλώδιο/α απο την διακλάδωση και να το χρησιμοποιήσεις για άλλη διακλάδωση όσες φορές αγαπάς.

Τα Wago είναι η πρώτη κατασκευάστρια εταιρεία των ταχυκαπς. Τα αναφέρουν απλά ως Wago γιατί ηταν η πρώτη που τα κυκλοφόρησε. Υπάρχουν ίδια η παρόμοια άλλων οίκων. Τα Wago όμως θεωρούνται τα ποιοτικά καλύτερα όλων.

https://bbpcdn.pstatic.gr/P/bpimg32/3SLTi/1JXSg9_SX250Y250/57382816/wago-kaps-2x25-a9901.jpg
Yπαρχουν ΕΙΠΑ και μιας χρησεως,χωρις δυνατοτητα επαναχρησιμοποιησης.
Και ομως σε αυτες τις κλεμες πολλες φορες ετυχε να μην πιασει το καλωδιο και με ενα τραβηγμα να φυγει(εχω την κακη συνηθεια να το δοκιμαζω)