PDA

Επιστροφή στο Forum : Ουδέτερος και γείωση



madalaki
15-10-20, 12:12
Καλημέρα στο φόρουμ!

Έβαλα προχθές έναν διακόπτη για φώτα wifi που χρειαζόταν ουδέτερο, και τράβηξα από το κουτί. Αυτό μου δημιουργήθηκαν κάποιες αρχικές απορίες, οι οποίες γέννησαν και άλλες! Ρώτησα δύο συναδέλφους σας εδώ στα Τρίκαλα, όμως η απάντηση ήταν 'έτσι μας το έμαθαν', οπότε σκέφτηκα να το ψάξω λίγο online --και πάλι δεν βρήκα απάντηση σε όλες.

Πίνακας
Οι πρίζες κάθε δωματίου μου έχουν τον δικό τους διακόπτη στον πίνακα που γράφει 10Α (4 διακόπτες), εκτός από έναν (για πρίζες) που έχει 16Α. Από αυτόν τον διακόπτη του πίνακα φεύγει μαύρο καλώδιο 4μμ. Από τους άλλους 4μμ. Από το πλάι φεύγουν τέσσερα γκρι καλώδια 4μμ και δύο γκρι καλώδια 6μμ (θερμοσίφωνας κ κουζίνα). Επίσης, υπάρχει ένα πράσινο/κίτρινο καλώδιο 6μμ.

Δωμάτιο
Στον διακλαδωτή του δωματίου με τα 16Α (που έβαλα τον διακόπτη) υπάρχουν τρεις πρίζες και ένα φως οροφής και στο κουτί&nbsp;εμφανίζονται ως 'παροχές': ένα μαύρο καλώδιο 4μμ, ένα μαύρο καλώδιο 2,5μμ, ένα γκρι καλώδιο 4μμ και ένα πράσινο/κίτρινο καλώδιο 4μμ. Το μαύρο των 2,5μμ πάει στον διακόπτη. Το μαύρο των 4μμ διακλαδώνεται σε δύο των 2,5μμ. Το γκρι των 4μμ διακλαδώνεται σε δύο των 4μμ προς τις πρίζες και ένα των 2,5μμ προς το ταβάνι (πλέον υπάρχει και τέταρτη διακλάδωση με 2,5μμ καλώδιο προς τον διακόπτη). Το κίτρινο διακλαδώνεται στα 3 (δύο προς πρίζες και ένα προς ταβάνι). Από την συνδεσμολογία εικάζω ότι δύο οι δύο πρίζες που είναι στην ίδια μεριά του τοίχου είναι συνδεδεμένες η μία μετά την άλλη.<br><br><strong>

Απορίες
Για να φτάσω στις δύο βασικές απορίες και να μην κουράζω παραπάνω...

1) Είναι ΟΚ η σύνδεση δύο πριζών σε συνέχεια με καλώδιο 2,5μμ μεταξύ τους και μέχρι το κουτί; Η απάντηση που έχω μέχρι τώρα: Δεν χρειάζονται άλλα καλώδια, αρκεί να μην συνδέσω συσκευές μεγάλης ισχύος και στις δύο.

2) Υπάρχει πρόβλημα ότι πρίζες είναι συνδεδεμένες με διακόπτη πίνακα 16Α; Η απάντηση που έχω μέχρι τώρα: Συνήθως βάζουμε 10Α, αλλά δεν ύπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα ασφάλειας (ηλεκτροπληξία ή φωτιά) με τα 16Α αρκεί να υπάρχει αντιηλεκτροπληξιακός και γείωση.

3) είναι ΟΚ μέχρι τον δικλαδωτή α υπάρχει καλώδιο 4μμ, το οποίο στη συνέχεια διακλαδώνεται μετά σε μικρότερα των 2,5μμ? Η απάντηση που έχω μέχρι τώρα: Δεν παίζει ρόλο

4) είναι ΟΚ όλα να συνδέονται στην γείωση των 6μμ και οι επί μέρους πρίζες/διακόπτες να έχουν καλώδια των 2,5μμ? Η απάντηση που έχω μέχρι τώρα: Έτσι είναι το σωστό.

Εάν έχει απαντηθεί σε παλαιότερο ποστ, με συγχωρείτε!!

ΗΝ1984
15-10-20, 12:35
Φωτογραφίες του πίνακα βάλε.

antonisfa
15-10-20, 15:12
Καλημέρα στο φόρουμ!

Έβαλα προχθές έναν διακόπτη για φώτα wifi που χρειαζόταν ουδέτερο, και τράβηξα από το κουτί. Αυτό μου δημιουργήθηκαν κάποιες αρχικές απορίες, οι οποίες γέννησαν και άλλες! Ρώτησα δύο συναδέλφους σας εδώ στα Τρίκαλα, όμως η απάντηση ήταν 'έτσι μας το έμαθαν', οπότε σκέφτηκα να το ψάξω λίγο online --και πάλι δεν βρήκα απάντηση σε όλες.

Πίνακας
Οι πρίζες κάθε δωματίου μου έχουν τον δικό τους διακόπτη στον πίνακα που γράφει 10Α (4 διακόπτες), εκτός από έναν (για πρίζες) που έχει 16Α. Από αυτόν τον διακόπτη του πίνακα φεύγει μαύρο καλώδιο 4μμ. Από τους άλλους 4μμ. Από το πλάι φεύγουν τέσσερα γκρι καλώδια 4μμ και δύο γκρι καλώδια 6μμ (θερμοσίφωνας κ κουζίνα). Επίσης, υπάρχει ένα πράσινο/κίτρινο καλώδιο 6μμ.

Δωμάτιο
Στον διακλαδωτή του δωματίου με τα 16Α (που έβαλα τον διακόπτη) υπάρχουν τρεις πρίζες και ένα φως οροφής και στο κουτί&nbsp;εμφανίζονται ως 'παροχές': ένα μαύρο καλώδιο 4μμ, ένα μαύρο καλώδιο 2,5μμ, ένα γκρι καλώδιο 4μμ και ένα πράσινο/κίτρινο καλώδιο 4μμ. Το μαύρο των 2,5μμ πάει στον διακόπτη. Το μαύρο των 4μμ διακλαδώνεται σε δύο των 2,5μμ. Το γκρι των 4μμ διακλαδώνεται σε δύο των 4μμ προς τις πρίζες και ένα των 2,5μμ προς το ταβάνι (πλέον υπάρχει και τέταρτη διακλάδωση με 2,5μμ καλώδιο προς τον διακόπτη). Το κίτρινο διακλαδώνεται στα 3 (δύο προς πρίζες και ένα προς ταβάνι). Από την συνδεσμολογία εικάζω ότι δύο οι δύο πρίζες που είναι στην ίδια μεριά του τοίχου είναι συνδεδεμένες η μία μετά την άλλη.<br><br><strong>

Απορίες
Για να φτάσω στις δύο βασικές απορίες και να μην κουράζω παραπάνω...

1) Είναι ΟΚ η σύνδεση δύο πριζών σε συνέχεια με καλώδιο 2,5μμ μεταξύ τους και μέχρι το κουτί; Η απάντηση που έχω μέχρι τώρα: Δεν χρειάζονται άλλα καλώδια, αρκεί να μην συνδέσω συσκευές μεγάλης ισχύος και στις δύο.

2) Υπάρχει πρόβλημα ότι πρίζες είναι συνδεδεμένες με διακόπτη πίνακα 16Α; Η απάντηση που έχω μέχρι τώρα: Συνήθως βάζουμε 10Α, αλλά δεν ύπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα ασφάλειας (ηλεκτροπληξία ή φωτιά) με τα 16Α αρκεί να υπάρχει αντιηλεκτροπληξιακός και γείωση.

3) είναι ΟΚ μέχρι τον δικλαδωτή α υπάρχει καλώδιο 4μμ, το οποίο στη συνέχεια διακλαδώνεται μετά σε μικρότερα των 2,5μμ? Η απάντηση που έχω μέχρι τώρα: Δεν παίζει ρόλο

4) είναι ΟΚ όλα να συνδέονται στην γείωση των 6μμ και οι επί μέρους πρίζες/διακόπτες να έχουν καλώδια των 2,5μμ? Η απάντηση που έχω μέχρι τώρα: Έτσι είναι το σωστό.

Εάν έχει απαντηθεί σε παλαιότερο ποστ, με συγχωρείτε!!
1. Δεν είναι λάθος αρκεί να μην χρησιμοποιείς δύο ενεργοβόρα φορτία ταυτόχρονα.
2. Όχι για τα 2.5mm2 δεν υπάρχει πρόβλημα με την 16Α ασφάλεια είναι αυτή που τοποθετείται σύμφωνα με τους κανονισμούς. Καμία σχέση με τον αντιηλεκτροπληξιακό και τη γείωση.
3.Δεν είναι λάθος αρκεί να ασφαλίζεται κάθε γραμμή των 2.5mm2 με ξεχωριστή ασφάλεια από τον γεν. πίνακα, φυσικά η αρχική διατομή των 4mm2 απαιτεί 20Α ασφάλεια.
4. Δεν είναι λάθος αρκεί κάθε γραμμή ξεχωριστά να έχει τον δικό της αγωγό γείωσης.

vasilllis
15-10-20, 16:57
1. Δεν είναι λάθος αρκεί να μην χρησιμοποιείς δύο ενεργοβόρα φορτία ταυτόχρονα.
2. Όχι για τα 2.5mm2 δεν υπάρχει πρόβλημα με την 16Α ασφάλεια είναι αυτή που τοποθετείται σύμφωνα με τους κανονισμούς. Καμία σχέση με τον αντιηλεκτροπληξιακό και τη γείωση.
3.Δεν είναι λάθος αρκεί να ασφαλίζεται κάθε γραμμή των 2.5mm2 με ξεχωριστή ασφάλεια από τον γεν. πίνακα, φυσικά η αρχική διατομή των 4mm2 απαιτεί 20Α ασφάλεια.
4. Δεν είναι λάθος αρκεί κάθε γραμμή ξεχωριστά να έχει τον δικό της αγωγό γείωσης.απολυτα σωστός!!!

heyjoe
15-10-20, 22:25
Χωρίς να έχω δεί τον πίνακα, και χωρίς να ξέρω την χρήση των γραμμών, το παρακάτω δεν μου άρεσε:
β€œβ€¦ εμφανίζονται ως 'παροχές': ένα μαύρο καλώδιο 4μμ, ένα μαύρο καλώδιο 2,5μμ, ένα γκρι καλώδιο 4μμ και ένα πράσινο/κίτρινο καλώδιο 4μμ. «
Εάν όντως είναι η κατάσταση όπως περιγράφεται, έχουμε 2 παροχές, με κοινό αγωγό προστασίας:


Παροχή 4mm2: L (=Μαύρο), N (=Γκρί)
Παροχή 2,5 mm2: L (=Μαύρο), N (=*)

(*) Δεν υπάρχει αγωγός ουδετέρου (γκρί), για την παροχή των 2,5 mm2.
Εάν, χρησιμοποιεί κοινό ουδέτερο για την παροχή 2,5 mm2 με την παροχή 4mm2, πιθανόν να προκαλείται υπερφόρτωση του ουδέτερου αγωγού 4mm2, ο οποίος μάλιστα δεν προστατεύεται από ασφάλεια, καθώς είναι ουδέτερος.

madalaki
15-10-20, 22:54
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο και την απάντηση. Ησύχασα :biggrin:. Θα βάλω φωτο και τον πίνακα μόλις μπορέσω (είναι στο πατρικό μου).

@heyjoe τα ουδέτερα καλώδια (2 καλώδια των 4μμ στις πρίζες, 1 καλώδιο των 2,5μμ στο φωτιστικό και 1 καλώδιο των 2,5μμ στον διακόπτη wifi) είναι όλα συνδεδεμένα σε αυτό των 4μμ που έρχεται από τον πίνακα... Παίζει να προκαλέσει ο διακόπτης υπερφόρτωση??

heyjoe
16-10-20, 10:18
Δηλαδή τα extra φορτία στον ουδέτερο είναι φωτιστικό, και διακόπτης WiFi. Αυτά τα 2 φορτία, πρακτικά θα δημιουργήσουν υπερφόρτωση στον ουδέτερο 4 mm2 π.χ. max 100 w ή περίπου max 0,44 A.
Λόγω ανοχών, και υποδιαστασιολογήσεων (σε σχέση με την αντοχή των αγωγών) κατά την επιλογή ασφαλειών μάλλον δεν θα προκύψει πρόβλημα, όμως δεν είναι σύμφωνο με τους κανονισμούς, και επίσης σε περίπτωση επέκτασης της εγκατάστασης πιθανόν να χειροτερέψουν τα πράγματα, εάν π.χ. ο επόμενος ηλεκτρολόγος δεν καταλάβει ότι μαύρο και γκρί 2,5 mm2, δεν αποτελούν ανεξάρτητη γραμμή.

thomasgree
16-10-20, 13:23
Δηλαδή τα extra φορτία στον ουδέτερο είναι φωτιστικό, και διακόπτης WiFi. Αυτά τα 2 φορτία, πρακτικά θα δημιουργήσουν υπερφόρτωση στον ουδέτερο 4 mm2 π.χ. max 100 w ή περίπου max 0,44 A.
Λόγω ανοχών, και υποδιαστασιολογήσεων (σε σχέση με την αντοχή των αγωγών) κατά την επιλογή ασφαλειών μάλλον δεν θα προκύψει πρόβλημα, όμως δεν είναι σύμφωνο με τους κανονισμούς, και επίσης σε περίπτωση επέκτασης της εγκατάστασης πιθανόν να χειροτερέψουν τα πράγματα, εάν π.χ. ο επόμενος ηλεκτρολόγος δεν καταλάβει ότι μαύρο και γκρί 2,5 mm2, δεν αποτελούν ανεξάρτητη γραμμή.
Η υπερδιαστασιολόγηση δεν είναι υπέρβαση των κανονισμών, μπορεί κάποιος να θέλει να βάλει 6άρι σε γραμμή πλυντηρίου ώστε να μην έχει θέμα αυτό ποτέ, αλλά ταυτόχρονα μπορεί και να βάλει στο μέλλον ένα φούρνο! Δεν το απαγορεύει ο κανονισμός. Όποιος ηλεκτρολόγος το επισκευτεί στο μέλλον και όταν κάνεις κάποια επέμβαση το μελετάς αρκετά και σχολαστικά (για καλό σου!) οπότε λογικά θα το δει εκτός αν είναι κάποιος σκιτζής και τα κάνει μαντάρα.
Βέβαια κανονικά τη δυσχερέστερηπερίπτωση παίρνουμε πάντα .....:001_tongue:

heyjoe
13-12-20, 13:44
Εδώ, δεν έχουμε υπερδιαστασιολόγηση. Αντίθετα έγραψα για «υποδιαστασιολογήσεις» (σε σχέση με το μέγιστο επιτρεπόμενο ρεύμα των αγωγών) κατά την επιλογή ασφαλειών, σύμφωνα με τις ορθές πρακτικές:


δηλαδή π.χ., αν και το ΝΥΑ 2,5 mm2 (PVC), σε σωλήνα εντοιχισμένο έχει Imax 19,5 Α, επιλέγουμε ασφάλεια 16 Α.



Όμως, εδώ δεν τίθεται θέμα διαστασιολόγησης, αλλά συνδεσμολογίας: Δύο ξεχωριστά κυκλώματα, έχουν κοινό ουδέτερο σύμφωνα με το επισυναπτόμενο σχέδιο:
82520

Έστω μονοφασικό σύστημα. Υπό κανονικές συνθήκες, ισχύει ΙΝ = Ι1 + Ι2. Αυτό το άθροισμα, υπό προϋποθέσεις μπορεί να δώσει απαγορευτικές τιμές. Π.χ.: Έστω φορτία που προκαλούν:


Ι1 = 17 Α (π.χ. Θερμοσίφωνας)
Ι2 = 15,5 Α (π.χ. Σόμπα Kumtel + τοστιέρα)
Άρα, ΙN = 32,5 Α

Όμως το IΝ = 32,5 A, είναι πολύ μεγαλύτερο από το μέγιστο επιτρεπόμενο ρεύμα για ΝΥΑ 4 mm2 (PVC), σε σωλήνα εντοιχισμένο, που είναι Imax = 26A.
Το ενδιαφέρον εδώ, είναι ότι δεν θα πέσει καμία ασφάλεια, καθώς οι ασφαλιζόμενοι αγωγοί (δηλαδή οι 2 αγωγοί φάσεων), δεν υπερφορτίζονται. Όμως, ο ουδέτερος αγωγός, θα υπερθερμανθεί με απρόβλεπτες συνέπειες.

Στο ίδιο πνεύμα, και ο HD 384 προβλέπει:
524.2 Ο ουδέτερος αγωγός, αν υπάρχει, πρέπει να έχει την ίδια διατοΒ΅ή Β΅ε τον αγωγό (ή τους αγωγούς) φάσεων:
- στα Β΅ονοφασικά κυκλώΒ΅ατα δύο αγωγών, ανεξάρτητα από την τιΒ΅ή της διατοΒ΅ής
- στα πολυφασικά κυκλώΒ΅ατα, καθώς και στα Β΅ονοφασικά κυκλώΒ΅ατα τριών αγωγών, αν η διατοΒ΅ή
των αγωγών φάσεων είναι Β΅ικρότερη ή ίση Β΅ε 16mm2 για τους αγωγούς χαλκού ή 25mm2 για τους
αγωγούς αλουΒ΅ινίου.