PDA

Επιστροφή στο Forum : Motherboard acer



manlifts
17-10-20, 17:08
Θέλω να παραγγείλω μια μητρική από aliexpress γιατί δεν την βρίσκω πουθενά αλλού κάτω από 100 ευρώ. Μίλησα με κάποιους πωλητές αλλά τα φτωχά αγγλικά μου δεν με βοηθάνε πολύ να καταλάβω. Εκείνο που με μπερδεύει είναι το Graphics Card Type: Non-Integrated στα specifications. επίσης ο πωλητής μου έγραψε όταν του είπα ότι στην Ελλάδα έχει τελωνιακό κόστος η αποστολή ( μέσω google translate)
μου έγραψε low declare $18 -$20 if you send by AliExpress Standard Shipping
Δεν έχω κάνει ποτέ αγορές από aliexpress και με δυσκολεύει και η διαδικασία και να καταλάβω αν αυτή είναι η σωστή μητρική.
Αυτή είναι η καμένη μητρική μου.
https://www.aliexpress.com/item/4000970482856.html

82064 82065 82066

p270
17-10-20, 17:51
Non-Integrated = προφανως δεν εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων
για το τελωνειο δεν ξερουν οι πωλητες τι συμβαινει και τι χρεωνει καθε χωρα οποτε δεν υπαρχει λογος να τους ρωτας
low declare $18 -$20 if you send by AliExpress Standard Shipping = εδω σου λεει για το κοστος αποστολεις μαλλον καθως και τα αγγλικα του κινεζου ειναι φτωχα οπως παντα

η καρτα που φοραει η μητρικη του κινεζου ειναι αυτη

Graphics: HD4570 512Mβλεπω τιμη αγορας


το αν σου κανει δεν το ξερω ,ισως να προσπαθουσες επισκευη στην δικη σου υπαρχουν εργαστηρια που το κανουν με καλα αποτελεσματα

manlifts
17-10-20, 18:04
Είναι motherboard από λάπτοπ. Πώς γίνεται να μην είναι ενσωματωμένη η κράτα γραφικών ? Εκτός αν έχουν βγάλει το chip της κάρτας γραφικών... Όμως λέει 100% λειτουργική και δοκιμασμένη. Δεν επισκευάζεται η δική μου ρώτησα.

Εδώ είναι ο διάλογος

Acer Aspire 7540G this is the old motherboard. please tell me if it is compatible https://www.aliexpress.com/item/4000970482856.htmI (https://www.aliexpress.com/item/4000970482856.html.I) am confused by Graphics Card Type: Non-Integrated. sorry for my bad english

this two are fit for you
https://www.aliexpress.com/item/4000970482856.html

thanks. I am trying to find the right shipping method because shipments to Greece have a high customs clearance cost

low declare $18 -$20 if you send by AliExpress Standard Shipping

AKHS
17-10-20, 18:15
Η συγκεκριμένη μητρική έχει ενσωματωμένη την κάρτα γραφικών υπάρχουν και λαπτοπ που είναι ανεξάρτητη και κουμπώνει πάνω στην μητρική.

manlifts
17-10-20, 18:18
Η συγκεκριμένη μητρική έχει ενσωματωμένη την κάρτα γραφικών υπάρχουν και λαπτοπ που είναι ανεξάρτητη και κουμπώνει πάνω στην μητρική.

Δηλαδή η συγκεκριμένη κάνει για το λάπτοπ μου?

p270
17-10-20, 18:33
δεν του εχουν βγαλει κατι απλα ο κινεζος απανταει αοριστα η περιεργα
εγω δεν ειμαι σιγουρος αν κανει η οχι η μητρικη ψαξε και αλλου η κοιτα για επισκευη οπως ειπα τις δικης σου εκτος και αν το εχεις κανει
τελωνειο θα περασει σιγουρα ,μπες στα ελτα αν θυμαμαι καλα υπαρχει πινακας αναλογα με το ποσο τις αγορας εχει και το χρηματικο ποσο του τελωνειου που ειναι βεβαια +φπα

p270
17-10-20, 18:38
το part number φαινεται να ειναι σωστο κοιτα αν ειναι ιδιο με την δικη σου το σημειο που δειχνει στην φωτο ο κινεζος
εκει ειναι η cpu και διπλα η καρτα γραφικων ,να ξερεις παντως οτι μπορει να ειναι επισκευασμενη αυτη οπως και οι περισοοτερες που κυκλοφορουν με οτι συνεπαγεται αυτο
η δικη σου τι προβλημα εχει;

manlifts
17-10-20, 18:42
Η δική μου έχει σπάσει σε πολλά σημεία είναι κομμάτια. Το ξέρω ότι είναι επισκευασμένη. Το θέμα είναι να μπει στο λάπτοπ και να λειτουργεί χωρίς να ψάχνω για κάρτα γραφικών .

p270
17-10-20, 18:44
αυτη εχει την καρτα ενωματωμενη οπως η δικη σου

gep58
17-10-20, 18:54
Πριν προχωρήσεις σε κάποια αμφισβητούμενη αγορά ίσως θα ήταν καλό να πεις το ιστορικό της βλάβης.
Τι πρόβλημα παρουσίασε, πως το παρουσίασε κλπ. Πήρες είπες ήδη μια γνώμη αλλά που ξέρεις... μπορεί κάποιος να γνωρίζει κάτι περισσότερο και να σταθείς τυχερός.

Διόρθωση: οκ κατάλαβα... δεν πρόλαβα την περιγραφή που έκανες

andreasmon
17-10-20, 18:55
πωλητής μου έγραψε όταν του είπα ότι στην Ελλάδα έχει τελωνιακό κόστος η αποστολή ( μέσω google translate)
μου έγραψε low declare $18 -$20 if you send by AliExpress Standard Shipping

σου γράφει ότι θα δηλώσει χαμηλή τιμή απέξω από το δέμα, κόστος 18-20 usd ,δηλ. 15 με 17 ευρώ, αν το στείλει με Standard Shipping.

Αν σε πιάσει τελωνείο θα σε χρεώσει περίπου κανά 35 -50 ευρώ για κόστος μητρικής 100 ευρώ!!

Αν δηλώσει 17 ευρώ απέξω από το δέμα, μπορεί και να την γλυτώσεις ,αλλά δεν παίρνω εγώ την ευθύνη για αυτό.

gep58
17-10-20, 19:01
Αν το σταματήσει το τελωνείο θα ζητήσει επίσημα αποδεικτικά αγοράς και οι επιπλέον χρεώσεις θα είναι ΦΠΑ+ Τελωνειακά έξοδα 15€ αφού είναι κάτω των 150€ η αξία του προϊόντος με τα μεταφορικά. Άστον ο κινέζο να λέει τα χαζά του... πες του δεν μασάει το τελωνείο από τέτοια πλέον

manlifts
17-10-20, 19:03
Έτσι κι αλλιώς έχει τελωνείο. Αν το γλυτώσω το γλύτωσα αλλιώς θα το πληρώσω...

gep58
17-10-20, 19:18
Αν κρατηθεί στο τελωνείο θα επιβαρυνθείς με 33€ αλλά

https://www.aliexpress.com/item/4000970482856.html

Στις πληροφορίες προϊόντος γράφει
Condition: used and full tested
Warranty: Doa 30days

Notice: Check carefully about the port which marked by red pen!!!!!!!!!!!!!!!



MFR P/N: 09243-1 JV71-TR MB 48.4FP02.011
P/N: MBPJC01001 and so on ( Send to you by random )
Graphics: HD4570 512M
CPU : No CPU on motherboard

Πρόσεξε εκείνο το random

VirusX2
17-10-20, 19:31
Η motherboard φαίνεται να είναι αυτή. Πάντως με τις τωρινές τιμές των refurbished δεν ξέρω αν αξίζει το συνολικό κόστος, το ρίσκο και ο χρόνος αναμονής για την συγκεκριμένη αγορά..

p270
17-10-20, 19:44
Η motherboard φαίνεται να είναι αυτή. Πάντως με τις τωρινές τιμές των refurbished δεν ξέρω αν αξίζει το συνολικό κόστος, το ρίσκο και ο χρόνος αναμονής για την συγκεκριμένη αγορά..
πολυ σωστα ,αγοραζεις ενα refurbished και τελος και εχεις και ενα χρονο εγγυηση

nick1974
17-10-20, 20:48
Non-Integrated = προφανως δεν εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων
για το τελωνειο δεν ξερουν οι πωλητες τι συμβαινει και τι χρεωνει καθε χωρα οποτε δεν υπαρχει λογος να τους ρωτας
low declare $18 -$20 if you send by AliExpress Standard Shipping = εδω σου λεει για το κοστος αποστολεις μαλλον καθως και τα αγγλικα του κινεζου ειναι φτωχα οπως παντα

η καρτα που φοραει η μητρικη του κινεζου ειναι αυτη

Graphics: HD4570 512Mβλεπω τιμη αγορας


το αν σου κανει δεν το ξερω ,ισως να προσπαθουσες επισκευη στην δικη σου υπαρχουν εργαστηρια που το κανουν με καλα αποτελεσματα




Για επεξεργαστη του 2009 ο οποιος ηταν μαλλον ο χειροτερος της εποχης του (βγαζει passmark 600 !!!!!! οχι, δεν ηθελα να γραψω 6000, σωστα ειναι τα μηδενικα!!! https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Athlon+II+Dual-Core+M300&id=114 ναι, χειροτερο κι απο τους τρισαθλιους ATOM ) ΘΕΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ 80 ΕΥΡΩ??????
Τετοια κινηση θα αξιζε μονο αν ειχες κυβερνητικα μυστικα εκει μεσα και δε μπορουσαν να ανοιξουν σε αλλο harware.
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ, ειτε καινουργιο, ειτε μεταχειρισμενο ειτε refurbish ειτε παλιο εκθεσιακο ειτε οτιδηποτε, ΜΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ θα ειναι ετη φωτος καλυτερο. Μην ασχολεισαι και μην πετας λεφτα σε κατι ανουσιο. ΑΝ την εβρισκες ΤΟ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ 10-15 ευρω ισως να ειχε καποιο νοημα κι αυτο ΑΝ σε καλυπτει (βασικα ουτε για browsing δεν κανει με τετοια specs αλλα τεσπα... αληθεια το χεις χρησιμοποιησει τα τελευταια χρονια η απλα το χες σε κανα ντουλαπι? γιατι ουτε 10 καρτελες του chrome δε νομιζω να μπορει να ανοιξει). Ναι εχει ξεχωριστη GPU, αλλα αυτο δε σημαινει πως μπορει να τρεξει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ συγχρονο παιχνιδι η να ανοιξει σωστα ενα 3d προγραμμα του 2020 (για rentering η video editting δε το συζηταμε γιατι ειναι απλα ανεκδοτο).
Τωρα αν απλα θες να το κανεις να λειτουργει για να το κρατησεις για συναισθηματικους λογους, αστο τον Κινεζο και ψαξε μηπως καποιος χαριζει ενα τετοιο λαπτοπ να του παρεις τη μητρικη (η αν το δινει σε συμβολικο ποσο)

manlifts
17-10-20, 21:59
Παιδιά αυτό ο λάπτοπ πρέπει να σωθεί 'οπωσδήποτε και όχι για λειτουργικούς λόγους. Έχω άλλο λάπτοπ να κάνω τη δουλειά μου αλλά αυτό θα μείνει είτε στο τραπέζι είτε στο ντουλάπι ακόμη κι αν δεν καταφέρω να το φτιάξω για συναισθηματικούς λόγους. Είναι δώρο του γιου μου.

nick1974
17-10-20, 22:33
οποτε παιζει συναισθηματικο δεσιμο. Μπορεις να βαλεις αγγελιες ζητησης και να βρεις ειτε σε συμβολικη τιμη η για χαρισμα ειτε parts ειτε ολοκληρο το λαπτοπ και του παιρνεις τη μητρικη και σου μενουν τα υπολοιπα. τωρα να δωσεις 80+ ευρω συν τελωνια συν συν για κατι που απλα μπορει να περιμενει απεριοριστο χρονο ειναι τραβηγμενο κατα τη γνωμη μου

AKHS
18-10-20, 09:06
Η συγκεκριμένη μητρική έχει ενσωματωμένη την κάρτα γραφικών υπάρχουν και λαπτοπ που είναι ανεξάρτητη και κουμπώνει πάνω στην μητρική.

Δηλαδή η συγκεκριμένη κάνει για το λάπτοπ μου?


Αν είναι ίδια με την δική σου αυτή που φοράει τώρα το λαπτοπ φυσικά και θα κάνει

manlifts
18-10-20, 18:14
Προς τον φίλο που έστειλε το προσωπικό μήνυμα. Προσπαθώ να απαντήσω αλλά κάτι γίνεται και δεν φεύγει το μήνυμα. Στείλε ένα τηλέφωνο επικοινωνίας.

manlifts
19-10-20, 11:08
Τελικά νομίζω πως ούτε ο Κινέζος είναι σίγουρος. Οκ. Η βλάβη της δικής μου ξεκίνησε όταν ξεκόλλησε η θύρα usb προσπαθώντας να βγάλουμε ένα στικάκι που κόλλησε μέσα.
82082
Μετά απ' αυτό την σκάλισε ο γιος μου πιστεύοντας ότι φταίει ο διπλανός πυκνωτής και δεν ξαναδούλεψε. Σε έναν τεχνικό που ρώτησα μου είπε 80 ευρώ μόνο για να την δει και 150 αν την φτιάξει χωρίς καμία εγγύηση. Αν κάποιος ξέρει καμία άκρη να την φτιάξω έστω και με τα λεφτά που θα έδινα στον Κινέζο για την άλλη θα το προτιμούσα.

andreasmon
19-10-20, 22:01
Μπορεί εκεί που σκάλισε ο γιος σου ή εκεί που συνδέεται η usb θύρα που χάλασε, να υπάρχει βραχυκύκλωμα. Προσπάθησε να καθαρίσεις την περιοχή γύρω από την θύρα usb και γύρω από τον πυκνωτή.
Τέλος τσέκαρε αν κάποια πιν βραχυκυκλώνουν. ίσως σταθείς τυχερός και δουλέψει, αν και εφόσον βρεις βραχυκύκλωμα είτε γεφύρωμα μεταξύ εξαρτημάτων που δεν πρέπει!!

gep58
20-10-20, 11:25
Εμ αφού το παιδί είδε κάμποσα βιντεο στο ΥΤ που είναι αλήθεια ότι φαίνονται τόσο απλές οι επισκευές ακούει και συνέχεια "ο πυκνωτής χάλασε άλλαξε τον και θα είναι οκ" προσπάθησε και το έκανε με τον τρόπο που μπορούσε. Ένας θεός ξέρει τι άλλο έχει παρασύρει στην προσπάθεια του.
Γι' αυτό ο τεχνικός ήταν επιφυλακτικός όταν έμαθε τι προηγήθηκε.

manlifts
20-10-20, 12:11
Την βρήκα με 40 ευρώ στο ebay από Ρουμανία. Μαζί με επεξεργαστή και ψήκτρα. 100% δοκιμασμένη και λειτουργική και όχι επισκευασμένη λέει ο πωλητής. Ελπίζω να μην έχει τελωνείο από Ρουμανία.
Επίσης πωλητής μου έστειλε
Hello, it's the same motherboard. Please mount it with heatsink the motherboard is send with. Thermal paste on procesor, silicon pad on video card, i recomend a local service. Thank you.
Υπάρχει ειδική σιλικόνη για κάρτα γραφικών?

p270
20-10-20, 12:54
Δεν έχει τελωνείο από Ρουμανία,υπάρχει θερμοαγωγιμη για τις κάρτες γραφικών αλλά συνήθως στα φορητά μπαίνει thermal pad