PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρολογική εγκατάσταση με νυμ



Akisdimi
18-10-20, 09:10
Καλησπέρα, επειδή είμαι αρχάριος, γνωρίζει κάποιος αν η ηλεκτρολογική εγκατάσταση θεωρείται φυσιολογική ή είναι πρόχειροδουλειά όταν ολο το σπίτι έχει περαστεί με νυμ;

nestoras
18-10-20, 09:23
Φυσιολογικο ειναι, δε χρειαζεται να πειραξεις κατι απο μονος σου.

ΣΙΣΚΟΣ
18-10-20, 10:35
Πιστεύω (για καλή τύχη του ιδιοκτήτη) να έχει το περάσει σε σπιράλ πρώτα και κουτί διακλάδωσης!!!!

Akisdimi
18-10-20, 11:06
Έχω αγοράσει ένα σπίτι και πηρα επαγγελματία ηλεκτρολόγο για να περάσει καινούργια εγκατάσταση και το έβαλε όλο νυμ, ΧΩΡΙΣ ΣΠΙΡΑΛ, ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΤΙΑ ΔΙΑΚΛΑΔΩΣΗΣ και το παρουσιάζει ως φυσιολογικό και οτι δεν βγάζει θέματα. Όποιος άλλος τεχνίτης μπήκε για δουλειά στο σπίτι έχει πάθει σοκ για αυτό και στέλνω μήνυμα.

VirusX2
18-10-20, 11:12
Μήπως είναι και με ρόκες στους τοίχους;

selectronic
18-10-20, 11:15
Δυστυχώς ισχύει το "ότι πληρώνεις, παίρνεις"...
Στον πίνακα είναι όλα σε 2-3 ασφάλειες? Βάλε καμία φωτό.

el greco 1
18-10-20, 12:56
ηταν αδειουχος ηλεκτρολογος αυτος?

ΣΙΣΚΟΣ
18-10-20, 13:09
Σε παλιό σπίτι στο χωρίο του 1800 ήθελαν οι γονείς μου φως και τους πέρασε όλα τα κανάλια και διακόπτες ο ηλεκτρολόγος εξωτερικά κατ επιλογή μας .....δεν έχει σημασία αν ο ηλεκτρολόγος ήταν αδειούχος .....ο επόμενος που πάρει το σπίτι άπλα θα ενημερωθεί και για αυτό ......ΈΠΡΕΠΕ να τον είχε ενημερώσει ο πωλητής για το χωνευτό ΝΥΜ .

IXHEM
18-10-20, 13:50
......ΈΠΡΕΠΕ να τον είχε ενημερώσει ο πωλητής για το χωνευτό ΝΥΜ . ο πωλητης δεν εχει να σε ενημερωσει τιποτα.. παντος αν ο ηλεκτρολογος εχει βαλει το καλωδιο στον τοιχο χωρις σπιραλ ειναι πολυ τραγικο. ειμαι περιεργος να δω φωτογραφιες..

alpha uk
18-10-20, 15:08
Σε εγκαταστάσεις με "αγωγούς , καλώδια" πού έχουν διπλή μόνωση είναι αναγκαία η μηχανική προστασία μόνο όταν είναι εξωτερικά τοποθετημένα , όταν τα καλώδια αυτά είναι μέσα στον σοβά η μηχανική προστασία μπαίνει για λόγους καλής πρακτικής μόνο , αν και εφόσον η εγκατάσταση προστατεύεται από (RCD) αυτόματο προστασίας (πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει ένα RCD) εάν δεν υπάρχει , τότε τα καλώδια θα πρέπει να είναι τοποθετημένα τουλάχιστον 50mm μέσα στον σοβά και με μηχανική προστασία σε ότι καλώδια τρέχουν σε ύψος κάτω του 1.800mm

Ηλιας Α
18-10-20, 17:02
Πιστεύω (για καλή τύχη του ιδιοκτήτη) να έχει το περάσει σε σπιράλ πρώτα και κουτί διακλάδωσης!!!!

Δεν είναι απαραίτητο το σπειράλ, αν και δε συμπαθώ τις εγκαταστάσεις με ΝΥΜ.

pstratos
18-10-20, 19:02
καί αν χρειαστεί να αλλάξεις ένα καλώδιο χωρίς σπιράλ τι κάνεις? Σκάβεις όλο τον τοίχο? Το πλακέ καλώδιο φωτισμού που βάζουν στο ταβάνι μέσα στο σοβά επιτρέπεται? Δεν είναι απλά μονωμένο? (και όχι διπλά?)

Akisdimi
18-10-20, 19:09
8208082081 Ο ηλεκτρολόγος είναι επαγγελματίας, αδειούχος και έχει και μαγαζί. Τα καλώδια είναι όντως με ρόκες στον τοίχο. Όσο για το οτι πληρώνεις παίρνεις μακάρι να ίσχυε γιατί για σχεδόν εκ νέου ηλεκτρολογική εγκατάσταση το κόστος έρχεται στα 2000 ευρώ. Τώρα ψαχνω να βρω αν αυτό επιτρέπεται γιατί κατι ακούω οτι κανονικά είναι παράνομο κιόλας.

antonisfa
18-10-20, 19:33
Η εγκατάσταση έχει πολλά φάουλ για μένα είναι απαράδεκτη.
Πολλά τυφλά σημεία που δεν προειδοποιούν για πέρασμα καλωδίων (χωρίς κουτιά) ειδικά σε στροφές από τοίχο σε τοίχο.
Αντικανονική οριζόντια όδευση καλωδίων και χωρίς κουτιά (μπουάτ)
Απαράδεκτη εγκατάσταση με ΝΥΜ παντού όπου ξοδεύτηκαν περισσότερα χρήματα παρά με χωνευτές σωλήνες και καλώδια ΝΥΑ αυτό ούτε σε εργαστήριο δεν γίνεται.
Φυσικά κλοπή με τα 2000¤ που φυσικά προδίδουν μεγάλο κόστος υλικών .
Σίγουρα θα υπάρχουν και κρυφά φάουλ που δεν φαίνονται....κόκκινη κάρτα δυστυχώς!

antonisfa
18-10-20, 19:37
καί αν χρειαστεί να αλλάξεις ένα καλώδιο χωρίς σπιράλ τι κάνεις? Σκάβεις όλο τον τοίχο? Το πλακέ καλώδιο φωτισμού που βάζουν στο ταβάνι μέσα στο σοβά επιτρέπεται? Δεν είναι απλά μονωμένο? (και όχι διπλά?)
Αυτό είναι μεγάλο φάουλ να μην μπορείς να αντικαταστήσεις καλώδιο...έστω ένα .τπτ
Το ΝΥΜ πλακέ επιτρέπεται αν για τη χρήση του περιλαμβάνει σωστό αριθμό αγωγών π.χ. για φωτιστικό κομιτατέρ χρειάζεται ένα 4Χ1.5

vasilllis
18-10-20, 19:54
καί αν χρειαστεί να αλλάξεις ένα καλώδιο χωρίς σπιράλ τι κάνεις? Σκάβεις όλο τον τοίχο? Το πλακέ καλώδιο φωτισμού που βάζουν στο ταβάνι μέσα στο σοβά επιτρέπεται? Δεν είναι απλά μονωμένο? (και όχι διπλά?)

Εχει την μονωση του αγωγου και την εξωτερικη του πλακε.
Αν χρειαστει να αλλαξεις καλωδιο ειναι ευκολο.Τραβας με δυναμη την μια ακρη και βγαινει μονο του.


Ο ηλεκτρολόγος είναι επαγγελματίας, αδειούχος και έχει και μαγαζί. Τα καλώδια είναι όντως με ρόκες στον τοίχο. Όσο για το οτι πληρώνεις παίρνεις μακάρι να ίσχυε γιατί για σχεδόν εκ νέου ηλεκτρολογική εγκατάσταση το κόστος έρχεται στα 2000 ευρώ. Τώρα ψαχνω να βρω αν αυτό επιτρέπεται γιατί κατι ακούω οτι κανονικά είναι παράνομο κιόλας.
Παρανομο δεν ειναι .τα 2000¤ τι περιλαμβανουν?τι σπιτι ειναι αυτο?Προσφορά έχετε?


Ρε τον μπαγασα.Εχει σκαψει μισο μετρο υψος τον σοβα,το ενα ματι του τουβλου βαρεθηκα για να βαλει σωληνα?

alpha uk
18-10-20, 20:09
8208082081 Ο ηλεκτρολόγος είναι επαγγελματίας, αδειούχος και έχει και μαγαζί. Τα καλώδια είναι όντως με ρόκες στον τοίχο. Όσο για το οτι πληρώνεις παίρνεις μακάρι να ίσχυε γιατί για σχεδόν εκ νέου ηλεκτρολογική εγκατάσταση το κόστος έρχεται στα 2000 ευρώ. Τώρα ψαχνω να βρω αν αυτό επιτρέπεται γιατί κατι ακούω οτι κανονικά είναι παράνομο κιόλας.
Παράνομη δεν είναι , αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να τηρούνται και οι κανονισμοί , σε μία τέτοια εγκατάσταση θα πρέπει να έχεις κάποια εμπειρία και να γνωρίζεις της ζώνες τοποθέτησης των καλωδίων , στην προκειμένη περίπτωση υπάρχουν πολλά λάθη

Akisdimi
18-10-20, 20:14
Η τιμή περιλαμβάνει πίνακα, πιστοποιητικό, εγκατάσταση καλωδίων (2 κλιματιστικα, νέες πρίζες, σύνδεση κεραίας και καλωδίων κεραίας, σύνδεση διακοπτών και τα πάντα από κουζίνα, φούρνος, πλυντήριο κλπ).
Το θέμα είναι οτι δώσαμε τα μισά χρήματα δυστυχώς, τώρα υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε ώστε να σωθεί η κατάσταση;

ΣΙΣΚΟΣ
18-10-20, 20:30
κράτα φωτογραφίες να ξέρεις που να κρεμάσεις κανα κάδρο !!!

antonisfa
18-10-20, 20:32
Η τιμή περιλαμβάνει πίνακα, πιστοποιητικό, εγκατάσταση καλωδίων (2 κλιματιστικα, νέες πρίζες, σύνδεση κεραίας και καλωδίων κεραίας, σύνδεση διακοπτών και τα πάντα από κουζίνα, φούρνος, πλυντήριο κλπ).
Το θέμα είναι οτι δώσαμε τα μισά χρήματα δυστυχώς, τώρα υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε ώστε να σωθεί η κατάσταση;
Προσωπικά θα ζητούσα μια γνώμη από κάποιον άλλον ηλεκτρολόγο αν μπορεί να αναλάβει να διορθώσει τις κακοτεχνίες του πρώτου και να ολοκληρώσει την εγκατάσταση με τα υπόλοιπα χρήματα , τουλάχιστον να γίνουν σωστές επεμβάσεις όπου χρειάζονται και αν συμφωνήσει τότε να διακόψεις τον πρώτο.

mixalis1988
18-10-20, 20:39
Πριν λιγα χρονια το 2014 ειχα παει σε νεοδμητο σπιτι στην Γερμανία και τα καλωδια (ΝΥΥ) ήταν χωνευτά στον τοίχο χωρίς σωληνα. Οι διακλαδώσεις γινόντουσαν από μπρίζα σε μπρίζα χωρίς κουτιά διακλάδωσης. Τώρα αν είναι σωστή μια τέτοιου είδους εγκατάσταση δεν ξέρω. Οι απόψεις διίστανται...

ΣΙΣΚΟΣ
18-10-20, 20:41
δεν έχω καταλάβει ..σοβαντίστηκε το ΝΥΜ? αν ΝΑΙ δεν συμφέρει να το αλαλάξεις ,,αν ΟΧΙ ΝΑΙ ξήλωσε και βάλε τα αυτονόητα κανάλι/μπουάτ κλπ

Akisdimi
18-10-20, 20:50
Όχι, δεν έχει σοβαντιστεί ακόμα. Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει πρώτα.

vasilisd
18-10-20, 20:50
Τέτοια εγκατάσταση, πρώτη φορά βλέπω.. Σαν να άπλωσε μπαλαντέζες σε όλο το σπίτι, γαμάτος. Θα βάλει και πολύμπριζα; :lool: Εγώ στο σπίτι μου μια φορά δε θα το δεχόμουν.

koxlas
18-10-20, 21:00
Πριν λιγα χρονια το 2014 ειχα παει σε νεοδμητο σπιτι στην Γερμανία και τα καλωδια (ΝΥΥ) ήταν χωνευτά στον τοίχο χωρίς σωληνα. Οι διακλαδώσεις γινόντουσαν από μπρίζα σε μπρίζα χωρίς κουτιά διακλάδωσης. Τώρα αν είναι σωστή μια τέτοιου είδους εγκατάσταση δεν ξέρω. Οι απόψεις διίστανται...
και αυτό τι σημαίνει? ότι σε χώρες Αγγλία ή Γερμανία δε γίνονται κακοτεχνίες? Δεν διίστανται οι απόψεις είναι καθαρά τεμπέλικη δουλειά ! Έχετε δει δουλιές εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων?
Κανονικά ήθελε καταγγελία ο τύπος στο τοπικό σωματείο.

ΣΙΣΚΟΣ
18-10-20, 21:01
Μια ιδέα είναι να περάσεις το ΝΥΜ μέσα από τον αρμό στη πέτρα και να αφήσεις το τοίχο όπως ειναι με ενίσχυση των αρμών.

koxlas
18-10-20, 21:03
Όχι, δεν έχει σοβαντιστεί ακόμα. Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει πρώτα.
Ειπώθηκε πριν μια σωστή άποψη κατ εμέ , να ρωτήσεις 2ο ηλεκτρολόγο αν μπορεί να διορθώσει κάποια από αυτά.
Εγώ θα τα ξήλωνα όλα και θα τα έκανα απ την αρχή

alpha uk
18-10-20, 21:22
Συνήθως τέτοιες εγκαταστάσεις γίνονται με "Loop system" και όλες οι διακλαδώσεις γίνονται στα κουτιά διακοπτών και πριζων χωρίς κουτιά διακλαδώσεων , επίσης σε σοβαρές δουλειές υπάρχει μελέτη για "suspended sealing" δεύτερο ταβάνι .όλα τα τρέχων καλώδια τοποθετούνται με την σειρά στο ταβάνι και στους τοίχους μόνο τα κατεβάσματα για πρίζες και διακόπτες, έτσι μπορείς να τοποθετήσεις και "sports lights" , να θερμομονώσεις σωστά και να περάσουν και υδραυλικές σωλήνες

koxlas
18-10-20, 21:33
Συνήθως τέτοιες εγκαταστάσεις γίνονται με "Loop system" και όλες οι διακλαδώσεις γίνονται στα κουτιά διακοπτών και πριζων χωρίς κουτιά διακλαδώσεων , επίσης σε σοβαρές δουλειές υπάρχει μελέτη για "suspended sealing" δεύτερο ταβάνι .όλα τα τρέχων καλώδια τοποθετούνται με την σειρά στο ταβάνι και στους τοίχους μόνο τα κατεβάσματα για πρίζες και διακόπτες, έτσι μπορείς να τοποθετήσεις και "sports lights" , να θερμομονώσεις σωστά και να περάσουν και υδραυλικές σωλήνες
Αν μπορείς να φέρεις τρία ΝΥΜ μέσα σε κουτί διακόπτου να κάνεις τη διακλάδωση και μετά να βάλεις την πρίζα θα σε παραδεχτώ.
Το loop system έχει και τα μειονεκτήματά του
Σε σοβαρές δουλειές γίνονται όλα χωνευτά ακόμα και τα νυμ σε σωλήνες μεγαλύτερης διαμέτρου και οδεύουν όλα ανεξάρτητα προς τον γεν. πίνακα. Έτσι υπάρχει έλεγχος γραμμής ανά πάσα στιγμή.

Akisdimi
18-10-20, 21:36
Ασε όντως είναι όλο το σπίτι σαν μια μπαλαντεζα......
Πάντως αύριο θα επικοινωνήσω με σωματείο, να δούμε τι θα μας πει και θα του πω να τα κάνει από την αρχή άλλιως θα αλλάξω ηλεκτρολόγο (μάλλον το 2ο).

alpha_uk, Αυτός το "loop system" το έφτασε σε άλλο επίπεδο......

koxlas
18-10-20, 21:43
Ρε παιδιά αυτό είναι τρελό δηλαδή σε προηγούμενο θέμα να συζητάμε για το αν θα πρέπει να βάλεις καψες σε διακλάδωση ή κλέμμενς ή wago και τώρα λέμε νυμ χωνευτό χωρίς διακλαδώσεις ή κουτιά?
Ακόμα κάποιοι έχω δει να βαριούνται να βγάζουν σωλήνα σπιράλ σε εξωτερικά φώτα και να βγάζουν ΝΥΜ μερικοί δεν παίζονται!

alpha uk
18-10-20, 22:11
Αν μπορείς να φέρεις τρία ΝΥΜ μέσα σε κουτί διακόπτου να κάνεις τη διακλάδωση και μετά να βάλεις την πρίζα θα σε παραδεχτώ.
Το loop system έχει και τα μειονεκτήματά του
Σε σοβαρές δουλειές γίνονται όλα χωνευτά ακόμα και τα νυμ σε σωλήνες μεγαλύτερης διαμέτρου και οδεύουν όλα ανεξάρτητα προς τον γεν. πίνακα. Έτσι υπάρχει έλεγχος γραμμής ανά πάσα στιγμή.
Δεν μίλησα για ΝΥΜ υπάρχουν και άλλα καλώδια , σε Loop system τοποθετούνται μόνο δύο καλώδια στης πρίζες όχι τρίτο η και τέταρτο , αυτό το σύστημα έχει μόνο πλεονεκτήματα συγκριτικά με τα κουτιά διακλαδώσεων , επέτρεψε μου να γνωρίζω λίγα πράγματα περισσότερο επάνω σε τέτοιου ίδιος εγκαταστάσεις μιας και της κάνω καθημερινά εδώ και 30 χρόνια , ανέφερα πιο πάνω τί λέει ο κανονισμός και ότι εάν θέλεις να βάλεις μηχανική προστασία μπαίνει για λόγους καλής πρακτικής, εάν θέλεις σοβαρή δουλειά, να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα , τότε μπορείς να το κάνεις δεν σε περιορίζει κανένας

IXHEM
19-10-20, 02:56
Ασε όντως είναι όλο το σπίτι σαν μια μπαλαντεζα......
Πάντως αύριο θα επικοινωνήσω με σωματείο, να δούμε τι θα μας πει και θα του πω να τα κάνει από την αρχή άλλιως θα αλλάξω ηλεκτρολόγο (μάλλον το 2ο).

alpha_uk, Αυτός το "loop system" το έφτασε σε άλλο επίπεδο......

να μας πεις τι θα πει το σωματειο.

lepouras
19-10-20, 09:25
Θα πει ότι παράνομο δεν είναι. Απλά πρακτικό δεν είναι και ευέλικτο.

Ηλιας Α
19-10-20, 11:23
Καλημέρα.
Οι εγκαταστάσεις με ΝΥΜ όταν γίνονται με τους κανονισμούς δεν είναι παράνομες, πολλές οικίες, βιοτεχνίες εργοστάσια έχουν γίνει με ΝΥΜ, βεβαίως τις περισσότερες φορές είναι μια οικονομική λύση.

koxlas
19-10-20, 14:03
Καλημέρα.
Οι εγκαταστάσεις με ΝΥΜ όταν γίνονται με τους κανονισμούς δεν είναι παράνομες, πολλές οικίες, βιοτεχνίες εργοστάσια έχουν γίνει με ΝΥΜ, βεβαίως τις περισσότερες φορές είναι μια οικονομική λύση.
Ναι συμφωνώ έχω δει πολλές σε βιοτεχνίες παλιές αλλά εξωτερικά τα ΝΥΜ όχι χωνευτά ....αυτό κατακρίνω εδώ!!

Ηλιας Α
19-10-20, 14:19
Ναι συμφωνώ έχω δει πολλές σε βιοτεχνίες παλιές αλλά εξωτερικά τα ΝΥΜ όχι χωνευτά ....αυτό κατακρίνω εδώ!!

Και σε τι σε πειράζει αν γίνουν χωνευτά τα ΜΥΜ

koxlas
19-10-20, 14:22
Ναι συμφωνώ έχω δει πολλές σε βιοτεχνίες παλιές αλλά εξωτερικά τα ΝΥΜ όχι χωνευτά ....αυτό κατακρίνω εδώ!!

Και σε τι σε πειράζει αν γίνουν χωνευτά τα ΜΥΜ
Δε βλέπεις τίποτα μπορείς να πληγώσεις οποιαδήποτε στιγμή οποιοδήποτε καλωδιο ειδικα όπως αναφέρθηκε τυφλά σημεια δε βλέπεις τα περάσματα και δεν μπορείς να προσθέσεις νέο ή να αντικ/σεις , θέλεις κι άλλα?

lepouras
19-10-20, 14:39
Δε βλέπεις τίποτα μπορείς να πληγώσεις οποιαδήποτε στιγμή οποιοδήποτε καλωδιο ειδικα όπως αναφέρθηκε τυφλά σημεια δε βλέπεις τα περάσματα και δεν μπορείς να προσθέσεις νέο ή να αντικ/σεις , θέλεις κι άλλα?

Ξανά λέμε άλλο το ότι δεν είναι πρακτικό άλλο το είναι παράνομο. Παράνομο δεν είναι και το επιτρέπουν οι κανονισμοί.

Ηλιας Α
19-10-20, 14:44
.................................................. .................................................. ..............

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
19-10-20, 20:51
Καλησπερα ας πω και εγω την γνωμη μου :biggrin: σε πρατηριο υγρων καυσιμων πχ . προς τις αντλιες παει νυμ ειδικου τυπου ομως ανθυγρου και ιδιο σε φωτοστηλες <μεσα σε σωληνα > , πρωσφατως λωγο ανακατασκευης ο ηλεκτρολογος εβαλε νυμ μεσα σε καναλι <αυτο μεσα στο μαγαζι > και ολα καλα μεχρι εδω..:thumbup1: σε δικο μου γκαραζ σε αλλο χωρο που ειναι 50 μετρα απομακρυσμενο απο το σπιτι εχω πινακακι με ασφαλειες 2 φωτα 3 πριζες και αυτα με νυμ εξωτερικα αυτα :lool:

borbas
19-10-20, 22:49
Στη θεση σου θα τα κατεβαζα ολα κατω και θα του ελεγα να τα περασει ολα σε σπιραλ και σωληνα. Μεχρι και τον πινακα με γυψο τον επιασε. Απαραδεκτος...

lepouras
20-10-20, 17:45
Μεχρι και τον πινακα με γυψο τον επιασε. Απαραδεκτος...

γιατί? ειναι κακό? απαγορεύετε?

picdev
20-10-20, 17:54
γιατί? ειναι κακό? απαγορεύετε?


ειναι ακριβό το τσιμέντο? να το κάνει πεταχτό με λιγο πλέγμα
ούτε εγώ το καταλαβα το γύψο , απλα ειναι πιο εύκολο αλλά δεν ειναι για τοσο μεγάλη επιφάνεια.
Καλα μην περιμένετε να κάνουν ηλεκτρολογοι τέτοια μερεμέτια , εμενα ηρθαν για σκαψήματα οταν λάσπωσαν τα κουτιά κτλ
το τσιμενο που εβαζαν ηταν ελάχιστο και κούφιο, μετά βέβαια μου εκανε τα τελικά και τα γεμίσματα ο πεθερός μου αλλά των "ηλεκτρολόγων" ηταν ολα κουφια.
προφανώς το εκαναν για να το δουλεύουν πιο ευκολα αλλα θελει σοβατζή η υπόθεση

picdev
20-10-20, 17:57
οσο για την εγκάτασταση απλά απαράδεκτος , έπρεπε να ενημερώσει τον πελάτη για τη μλκ που θα κανει

MAN0S
20-10-20, 18:18
Τον γύψο τον χρησιμοποιεί γιατί στεγνώνει και σταθεροποιει πολύ γρήγορα τον πίνακα. Στο μισάωρο μπορεί να εργαστεί με σχετική προσοχή στον πίνακα. Στο τσιμέντο την επόμενη μέρα.Βέβαια θα μπορούσε στο γύψο να βάλει κ τσιμέντο,ώστε να γίνει πιο ισχυρή η συγκόλληση.

borbas
20-10-20, 20:45
Στο τοιχο βαζουμε σοβα, ειτε επισκευαστικο ειτε τον φτιαχνουμε εμεις.

vasilisd
20-10-20, 21:53
γιατί? ειναι κακό? απαγορεύετε?

Όλα επιτρέπονται και όλα απαγορεύονται. Και με αφρό πολυουρεθάνης θα μπορούσε να το πιάσει. Να σκάψεις τον πίνακα όμορφα και ωραία και το κενό που μένει περιμετρικά να είναι 2-3 cm οκ δεν έχει θέμα ο γύψος, αλλά το σοβάτισμα που έχει κάνει αυτός στα σπιράλ πάνω απο τον πίνακα μεθαύριο θα σκάσει τόση ποσότητα γύψου.

Γιάννη (lepouras) θα παρέδιδες εσύ τέτοια δουλειά σε πελάτη σου;

7akis
23-10-20, 07:20
Βαπορίσια δουλειά !!!

ΣΙΣΚΟΣ
23-10-20, 07:47
Καλημέρα
Επειδή δεν το βλέπω να κλείνει το θέμα …θα σας πω μια ιστορία ..έτσι για το καλημέρα.
Φίλος μηχανικός μοτοποδήλατων στη 10ετια του 80 στο συνεργείο (που είχε στο ίδιο μέρος για περίπου 10 χρόνια) είχε παρατηρήσει ότι όταν έβαζε ένα συγκεκριμένο εργαλείο στη βάση εργαλείων στο τοίχο τον χτυπούσε το ρεύμα !!!!! (μόνο αυτό το εργαλείο)και αυτό για κλάσμα δευτερόλεπτων.
Σαν νέος τότε το τσέκαρα ο ίδιος ..ρεύμα δεν είχε η βάση εργαλείων, καλώδια δεν περνούσαν από πουθενά β€¦και μόνο όταν τοποθετούσε στη βάση το συγκεκριμένο (βαρύ ) εργαλείο ένιωθε το στιγμιαίο τσίμπημα …..εννοείτο τότε ρελέ διαφυγής δεν είχε το μηχανουργείο .
Ο ιδιοκτήτης του οικήματος ορκιζόταν ότι δεν περνά τυφλό καλώδιο μέσα από το τοίχο (π.χ. κάποιο ΝΥΜ).
Έφτασε στο σημείο να αλλάξει θέση στο εργαλείο ..όμως τον έτρωγε ο Κ… ς του να δει τι ήταν .
Και τελικά βρήκε ένα ατσαλόκαρφο που στήριζε τη βάση στο τοίχο (τα ουπα ήταν ακριβά) δίπλα από τη θέση του εργαλείου, όπου όταν το αφαίρεσε δεν ξανά παρουσιάστηκε η διαρροή!!!.
Τα συμπεράσματα δικά σας
Και σε οποία απόφαση πάρει ο φίλος για αυτή την εγκατάσταση (πέρα του αν είναι παράνομο ή όχι (που έχει απαντηθεί) ..θα του έλεγα «Ότι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό»β€¦.

Akisdimi
26-10-20, 01:06
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που αφιερώσατε, όντας άγνωστοι μεταξύ αγνώστων. Κάποιοι επαγγελματίες, κάποιοι άλλοι ερασιτέχνες, οι απόψεις σας ήταν σημαντικές.

Το θέμα έχει ως εξής: ο ηλεκτρολόγος με ενημέρωσε σχετικά με τα νυμ και συμφώνησα (βέβαια είπε δεν γίνεται αλλιώς κι εγώ ως άσχετος λέω είναι επαγγελματίας, προχωράμε, αν και του εξέφρασα τον δισταγμό και τις επιφυλάξεις μου).
Μιλήσαμε με το σωματείο και ήθελε το όνομα του, για να μην τον εκθεσουμε δεν το δώσαμε. Ούτως ή άλλως το ζήτημα δεν ήταν αυτό αλλά να μας πουν μια άποψη. Εν τέλει και μετά από πολλή ώρα μας είπε η τύπισσα ότι οι άλλοι είναι κακόβουλοι (άρα και όλοι εσείς) γιατί είναι πολύ ανταγωνιστικό επάγγελμα.

Τελικά του ζήτησα να τα ξηλώσει και να βάλει σωλήνες, δεν δέχθηκε (γιατί δεν γίνεται) και λέει "καλύτερα να το ληξουμε, αν και όποιος και να έρθει δεν πρόκειται να κάνει κάτι διαφορετικό......"
Το ληξαμε, ξήλωσε τα καλώδια του, κράτησε 700¤ από τα 1200¤ που είχε πάρει (χαριστικα λεει, επειδή είναι γνωστός μας)....
Ανέλαβε άλλος ηλεκτρολόγος, ίδια λεφτά με σωλήνες και ΟΛΑ σοβατισμενα (με έτοιμο σοβά) μεχρι 10 Νοεμβρίου...
Προσεχώς και θα ανεβάσω και τις νέες φωτογραφίες για την σύγκριση...

picdev
26-10-20, 09:40
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που αφιερώσατε, όντας άγνωστοι μεταξύ αγνώστων. Κάποιοι επαγγελματίες, κάποιοι άλλοι ερασιτέχνες, οι απόψεις σας ήταν σημαντικές.

Το θέμα έχει ως εξής: ο ηλεκτρολόγος με ενημέρωσε σχετικά με τα νυμ και συμφώνησα (βέβαια είπε δεν γίνεται αλλιώς κι εγώ ως άσχετος λέω είναι επαγγελματίας, προχωράμε, αν και του εξέφρασα τον δισταγμό και τις επιφυλάξεις μου).
Μιλήσαμε με το σωματείο και ήθελε το όνομα του, για να μην τον εκθεσουμε δεν το δώσαμε. Ούτως ή άλλως το ζήτημα δεν ήταν αυτό αλλά να μας πουν μια άποψη. Εν τέλει και μετά από πολλή ώρα μας είπε η τύπισσα ότι οι άλλοι είναι κακόβουλοι (άρα και όλοι εσείς) γιατί είναι πολύ ανταγωνιστικό επάγγελμα.

Τελικά του ζήτησα να τα ξηλώσει και να βάλει σωλήνες, δεν δέχθηκε (γιατί δεν γίνεται) και λέει "καλύτερα να το ληξουμε, αν και όποιος και να έρθει δεν πρόκειται να κάνει κάτι διαφορετικό......"
Το ληξαμε, ξήλωσε τα καλώδια του, κράτησε 700¤ από τα 1200¤ που είχε πάρει (χαριστικα λεει, επειδή είναι γνωστός μας)....
Ανέλαβε άλλος ηλεκτρολόγος, ίδια λεφτά με σωλήνες και ΟΛΑ σοβατισμενα (με έτοιμο σοβά) μεχρι 10 Νοεμβρίου...
Προσεχώς και θα ανεβάσω και τις νέες φωτογραφίες για την σύγκριση...

αυτό είπαν απο το σωματείο ? ωραίο σωματείο που αντί να προφυλάξει το επάγγελμα υπερασπίζεται τις κακοτεχνίες.
καλο ειναι να μάθουμε πιο ειναι αυτό το σωματείο που δεν ξερει ουτε τα βασικα των εγκαταστάσεων

lepouras
26-10-20, 12:47
Γιάννη (lepouras) θα παρέδιδες εσύ τέτοια δουλειά σε πελάτη σου;
οι ενστάσεις μου ειναι σε όσους μιλάνε για το παράνομο αυτό παράνομο εκείνο. δεν είπα οτι μου αρέσει η κάτι τέτοιο. αλλά άλλο το πρακτικά κακό με κάποια πλεονεκτήματα( για τον ηλεκτρολόγο) και πολλά μειονεκτήματα (για τον ιδιοκτήτη) ειναι διαφορετικό να λέμε ειναι παράνομο κακό κλπ κλπ και άλλο να εξηγούμε σε αυτόν που ρωτά τη επιπτώσεις έχει το κάθε είδος δουλειάς που γίνετε.

mtzag
26-10-20, 14:29
Να ρωτησω κατι τους ηλεκτρολογους εχω ακουσει οτι για οικονομικα και πρακτικα οτι δεν σκαβουνε καθολου τους τοιχους
τα βαζουνε ολα υδραυλικα καλωδια στους τοιχους πανω και απο εξω για διακοσμηση-προστασια μπαινει γυψοσανιδα και αν θες προσβαση βγαζεις την γυψοσανιδα.
Ετσι γλιτωνεις και τα σοβαντισματα-σπατουλαρισματα κτλπ μετα.
Δηλαδη ολα τα καλωδια - σωληνες χυμα εξω και τα καλυπτει να μην φαινοντε γυψοσανιδα.
Τι γνωμη εχετε για αυτο ?

el greco 1
26-10-20, 16:38
δηλαδι θα σοβαντιστει το σπιτι ολο χτρο ψιλο και μετα θα περαστει ολο γυψοσανιδα?

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
26-10-20, 18:59
Φιλε Ακις δεν θα με πειραζε καθωλου μα καθωλου , αν ειχε βαλει μεσα στον τοιχο σωληνες κουτια διακλαδωσης κλπ. καλυερα να χασεις καποια χρηματα τωρα παρα αργοτερα να εχεις καποιο θεμα .αλοιμωνο ολοι αν τα ξεραμε ολλα :biggrin: Α ! και χρονια πολλα στους Δημητρηδες

alpha uk
26-10-20, 20:59
Η γυψοσανίδες πρέπει να έχουν 2.5cm κενό από τον τοίχο για αερισμό , εάν μέσα σε αυτό το κενό μπορείς να τοποθετήσεις της σωλήνες τότε δεν χρειάζεται να σκάψεις

mtzag
27-10-20, 01:12
Ενας συγγενης μου το εκανε ετσι στο σπιτι που φτιαχνει με γυψοσανιδες δεν εσκαψε τους τοιχους για καλωδια σωληνες ολα εξωτερικα και αποπανω γυψοσανιδες.
Λεει οτι του βγηκε ποιο φτηνα η ολη κατασκευη και τελειωσε πολυ γρηγορα.
Ειναι στανταρ πρακτικη αυτο η ειναι δικια του πατεντα ?

nestoras
27-10-20, 01:27
Αν μιλαμε για γενικη ανακαινηση ισως να συμφερει. Δε βλεπω το λογο να γινει σε νεα οικοδομη. Βασικα δε βλεπω το λογο να γινουν οι εσωτερικοι τοιχοι τοσο με τουβλα οσο και με γυψοσανιδα.

mtzag
27-10-20, 03:59
Σε νεα οικοδομη το εκανε

nestoras
27-10-20, 07:30
Σε νεα οικοδομη το εκανε

Δηλαδη, εχτισε τουβλα, σοβατισε, εβαλε καλωδια και μετα τα ξαναεντυσε ολα με γυψοσανιδα?
Γιατι δεν εκανε απλα τους εσωτερικους τοιχους με γυψοσανιδα?

vasilllis
27-10-20, 16:03
κατι δεν μας λεει καλα.ισως εκανε την εσωτερική τοιχοποιια με γυψοσανιδα και την εξωτερική με τουβλο.

vasilisd
27-10-20, 20:54
Για τους εξωτερικούς τοίχους αν βάλεις το κόστος του σοβατίσματος και σπατουλαρίσματος μετά, ίσως και να συμφέρει η λύση της γυψοσανίδας (εσωτερική επένδυση). Γλυτώνεις και το ξεκώλιασμα του τοίχου (μεταξύ μας).. Για τις μεσοτοιχίες αν δε τίθεται θέμα στατικής επάρκειας, μια χαρά είναι και οι γυψοσανίδες.

https://www.youtube.com/watch?v=5QVVnHI8xYk&ab_channel=NamisDevelopmentltd

mtzag
28-10-20, 04:19
οχι στα εσωτερικα χωρισματα δωματιων εβαλε γυψοσανιδα μονο εξω τοιχους