PDA

Επιστροφή στο Forum : Lan to Wi fi



triant_p30
31-10-20, 21:52
Αγαπητοί φίλοι εχω τις κάτωθι απορίες και παρακαλω για τα φώτα σας:

1. Εστω οτι μπορώ να μεταφέρω ενσύρματο ίντερνετ μεσω lan στο υπόγειο μεζονέτας. Πως μπορώ απ την ενσύρματη lan να βγαλω WiFi στο υπόγειο;

2. Γνωριζω για μεταφορά ηχου και εικόνας τις συσκευές hdmi over Ethernet. Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική, ασύρματη ίσως;

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lepouras
31-10-20, 23:34
βάζεις ένα access point στην γραμμή lan που έχεις και έτοιμο το γουιφι

https://www.google.gr/search?sxsrf=ALeKk00n4hOXPGFIoF4V9DiAy_ptSRkTWA%3A 1604180021994&source=hp&ei=NdidX6ujOo2NlwSrlKjABw&q=access+point&oq=access+point&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAzIFCAAQsQMyAggAMgIIADICCAAyAgg AMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAA6BwgjEOoCECc6BAgjECc6C AgAELEDEIMBOgkIIxAnEEYQ_wE6AgguUL8SWIIqYO0saAFwAHg AgAFuiAHoCZIBBDEuMTGYAQCgAQGqAQdnd3Mtd2l6sAEK&sclient=psy-ab&ved=0ahUKEwjrkfWi5N_sAhWNxoUKHSsKCngQ4dUDCAY&uact=5

triant_p30
01-11-20, 11:28
Το access point είναι καλύτερη λύση σε σχέση με ένα powerline?

Οσον αφορα το hdmi over Ethernet, είδα οτι υπάρχουν κ αλλες λύσεις δυστυχώς ομως αρκετά ακριβοτερες οπως ασύρματα, ή hdmi over coaxial (ομοαξονικό καλώδιο)

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mikemtb
01-11-20, 11:43
Το access point είναι καλύτερη λύση σε σχέση με ένα powerline?

Άλλη δουλειά κάνει το Ένα, άλλη το αλλο




Οσον αφορα το hdmi over Ethernet,
Το σωστό για αυτές τις συσκευές είναι να λέμε HDMI over Ethernet cable ή over utp cable προς αποφυγή παρερμηνειών

triant_p30
04-11-20, 19:08
Εχει χρησιμοποιήσει κανείς HDMI extender της powertech? Είναι αξιόπιστα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MAIK721
04-11-20, 20:46
Εχει χρησιμοποιήσει κανείς HDMI extender της powertech? Είναι αξιόπιστα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Η ενσύρματη είναι και η καλύτερη λύση με ένα hdmi over utp. Εχω όμως την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο που λέει για 60 μέτρα δεν θα σου βγάλει full hd μετά τα 15 20 μέτρα αν το θες για ταινίες. Για δεδομένα δεν θυμάμαι τι ισχύει αλλά νομίζω ότι δεν έχει πρόβλημα,
¨Οταν το έψαχνα για ταινίες κοιτούσα για 4ή 2k και με 2 hdmi με in και out για σύνδεση με tv box:wiink:. Θα το έφερνα από Κίνα