PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα ηλεκτρικο ρολλο



adok13
02-11-20, 22:56
Καλησπερα,
εβαλα εναν smart switch στο ρολλο (το τριτο που βαζω αλλης μαρκας , τα αλλα δυο δουλευουν κανονικα)
και το ανεβασμα του ρολου ξεκηνησε να κολλαει.
ενω κανει θορυβο το μοτερ οταν παταω το διακοπτη , το ρολλο δεν ανεβαινει.
για να ανεβει πρεπει να κλεισω τελειως το ρολο, σε οποιαδηποτε αλλη θεση , οταν παταω το πανω κανει θορυβο το μοτερ αλλα το ρολλο δεν κουνιεται.
δοκιμασα και εκανα ανασγτροφη την εντολη στον διακοπτη να δω αν φταιει κατι στη συνδεσμολογια , αλλα παλι το προβλημα παρεμεινε στο ανεβασμα.
θεωρησα οτι ηταν χαλασμενος ο διακοπτης και ξαναεβαλα τον παλιο αλλα το προβλημα παρεμεινε. εχει καποιος καποια ιδεα;

el greco 1
03-11-20, 05:45
τον πυκνωτη που τον εχεις δυνδεσει?

adok13
03-11-20, 10:07
δεν εχω πειραξει ακομα τον πυκνωτη.
αν ηταν ο πυκνωτς λογικα θα ειχε προβλημα με το ανεβασμα γενικα νομιζω. εμενα οταν κλεινω τελειως το ρολο ανεβαινει κανονικα. επισης οταν κολαει δεν ανεβαινει ουτε με τη βοηθεια μου, αν το σπρωξω δηλδη εγω λιγο.

vasilllis
03-11-20, 10:51
εχει καποιο μηχανισμό απεμπλοκης του κινητηρα να καταλαβουμς αν ειναι ηλεκτρικο ή μηχανικό το προβλημα;

chipakos-original
03-11-20, 13:16
δεν εχω πειραξει ακομα τον πυκνωτη.
αν ηταν ο πυκνωτς λογικα θα ειχε προβλημα με το ανεβασμα γενικα νομιζω. εμενα οταν κλεινω τελειως το ρολο ανεβαινει κανονικα. επισης οταν κολαει δεν ανεβαινει ουτε με τη βοηθεια μου, αν το σπρωξω δηλδη εγω λιγο.
Αλλαξε τον πυκνωτή. Οταν το ρολό είναι κατεβασμένο τότε το μοτέρ ζορίζεται λιγότερο κι αν πάρει φόρα τα καταφέρνει καλύτερα, γι αυτό όταν είναι κατεβασμένο μπορεί να ξεκινήσει. Πιθανόν ο πυκνωτής να έχει χάσει μόνο λίγο την χωρητικότητά του, και γι αυτό τα πάει καλά με ελαφρύ φορτίο. Το κόστος είναι χαμηλό, αξίζει η προσπάθεια.

adok13
03-11-20, 15:35
Αλλαξε τον πυκνωτή. Οταν το ρολό είναι κατεβασμένο τότε το μοτέρ ζορίζεται λιγότερο κι αν πάρει φόρα τα καταφέρνει καλύτερα, γι αυτό όταν είναι κατεβασμένο μπορεί να ξεκινήσει. Πιθανόν ο πυκνωτής να έχει χάσει μόνο λίγο την χωρητικότητά του, και γι αυτό τα πάει καλά με ελαφρύ φορτίο. Το κόστος είναι χαμηλό, αξίζει η προσπάθεια.
σευχαριστω παρα πολυ.
ειχα διαβασει στο ιντερνετ και ειχα καταληξει κιεγω στον πυκνωτη αλλα επειδη ανοιγε κανονικα οταν ηταν κλειστο το ρολλο με μπερδρψε.
τωρα να δω πως θα καταφερω να ανοιξω το κολοκαπακι.

vkottikas
06-05-22, 21:54
Για να μην ανοίξω νέο θέμα, κάνω ανάρτηση εδώ.


Το ρολό της γκαραζόπορτας δουλεύει με μοτέρ, το οποίο μετά από 18 χρόνια λειτουργίας άρχισε να δυσκολεύεται στο ανέβασμα της πόρτας,
μόλις ξεκινούσε να ανεβαίνει το ρολό χρειαζόταν να σπρώχνεις το ρολό με το χέρι προς τα επάνω, μέχρι να φτάσει στην μέση,
οπότε μετά ανέβαινε κανονικά, στο κατέβασμα δεν είχε κανένα πρόβλημα.
Λόγω έλλειψης χρόνου και απειρίας στο συγκεκριμένο θέμα κάλεσα τεχνικό,
ο οποίος άλλαξε το μοτέρ με νέο, μεγαλύτερης δύναμης.
Κράτησα το παλιό για να το σκαλίσω. Βρήκα λίγο χρόνο και το άνοιξα, και είδα ότι έχει έναν πυκνωτή που μάλλον είναι πυκνωτής λειτουργίας.
Επάνω γράφει 8μF, αλλά τον μέτρησα και στο πολύμετρο δείχνει 4,2μF, οπότε έχει πρόβλημα και σκέφτηκα να τον αλλάξω,
έτσι ώστε να χρησιμοποιήσω το μοτέρ σε ένα ρολό μπαλκονόπορτας.
Επειδή ο πυκνωτής είναι τοποθετημένος στον σωλήνα, και έχει διαστάσεις 30mmx50mm, δεν μπορώ να βρω στην τοπική αγορά σε αυτό το μέγεθος.
Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον παρακάτω ???


Πυκνωτής μονίμου λειτουργίας πολυπροπυλενίου 8μF 450V με καλώδιο CBB61 (stathisnet.gr) (https://www.stathisnet.gr/pyknotis-monimoy-leitoyrgias-polypropylenioy-8mf-450v-me-kalodio-cbb61)


Οι Αριθμοί 25/85/21 που έχει πάνω ο πυκνωτής τι δείχνουν ακριβώς ??

8551385514

mikemtb
06-05-22, 22:09
μπορεις να τον χρησιμοποιησεις φανταζομαι... αρκει να χωραει ε ... λεει 35mm χμμμ

ΜαστροΤζεπέτο
06-05-22, 22:23
Ψάξε σε όλα τα επώνυμα και μη μαγαζιά της περιοχης σου που έχουν ηλεκτρολογικά υλικά ή και κινητήρες παρόμοιους. Κάποιος θα έχει αλλά δεν θα τον έχει στο διαδίκτυο, συνήθως είναι κυλινδρικοι ηλεκτρολυτικοι όπως στις φωτό. Είχα κάποιο παρομοιο προβλημα κι όταν βρήκα τον σωστό, δουλεψε τέλεια.

ΗΝ1984
06-05-22, 22:25
https://www.venieris.com/%ce%97%ce%9b%ce%95%ce%9a%ce%a4%ce%a1%ce%9f%ce%9d%c e%99%ce%9a%ce%91-%ce%97%ce%9b%ce%95%ce%9a%ce%a4%ce%a1%ce%9f%ce%9b%c e%9f%ce%93%ce%99%ce%9a%ce%91/%ce%97%ce%bb%ce%b5%ce%ba%cf%84%cf%81%ce%bf%ce%bd%c e%b9%ce%ba%ce%ac-%ce%95%ce%af%ce%b4%ce%b7/CategoryID/1931/Level/a/ProductID/25251/catpageindex/1/List/0

vkottikas
06-05-22, 22:46
Βρήκα και αυτόν:

Πυκνωτής μονίμου λειτουργίας 8μF 450v με faston COMAR (stathisnet.gr) (https://www.stathisnet.gr/pyknotis-monimoy-leitoyrgias-8mf-450v-me-faston-comar)

Αλλά δεν ξέρω αν χωράει γιατί δεν γράφει διαστάσεις, θα ψάξω αύριο στην αγορά. με δείγα αυτόν που είχε μέσα.
Με την αλλαγή του πυκνωτή που έκανες δούλεψε σωστά το μοτέρ??

vkottikas
06-05-22, 22:47
Αυτός στο link είναι 10μF.
Θα δουλεύει με μεγαλύτερο πυκνωτή ??
Φαντάζομαι ότι τα 8μF που έχει, θα είναι υπολογισμένα

Κυριακίδης
06-05-22, 23:33
Αυτός στο link είναι 10μF.
Θα δουλεύει με μεγαλύτερο πυκνωτή ??
Φαντάζομαι ότι τα 8μF που έχει, θα είναι υπολογισμένα
Ναι είναι υπολογισμένα , διάβασε το παρακάτω
http://coralspringspumprepair.com/capsize.html
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι βάσιμο όταν αφορά μινιατούρες κινητήρες , αλλά λέει ότι είναι προτιμότερο η επιλογή μικρότερου πυκνωτή αντί μεγαλύτερου (στην διαφορά δηλαδή από 8 σε 10 που σκέφτεσαι και βάση του παραπάνω κειμένου θα ήταν προτιμότερο η επιλογή 6 ή 7mf .) . Λογικά πιστεύω με τον μεγαλύτερο πυκνωτή ισχύει η υπερθέρμανση και όπως εξηγεί το παραπάνω link , αλλά πιστεύω επίσης ότι και ο μικρότερος πάλι μπορεί να υπερθερμανθεί ο κινητήρας από άλλες αιτίες π.χ. μόνιμη αδυναμία εκκίνησης (όπως π.χ. τα 4,2 που κατάντησε ο πυκνωτής και δεν είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα)

Και κάτι που ρώτησες πιο πάνω για το περί 25/85/21 αναφέρεται σε "κλιματική κατηγορία " , το κατά πόσο και αν ισχύει σε όλα τα είδη πυκνωτών δεν το γνωρίζω.
https://forum.digikey.com/t/climatic-category-on-film-capacitors/2952

ΜαστροΤζεπέτο
07-05-22, 01:00
....
Με την αλλαγή του πυκνωτή που έκανες δούλεψε σωστά το μοτέρ??
Επειδή δοκίμασα και διπλάσια τιμή και ακουγόταν περιεργα, όταν έβαλα την σωστή ακουγόταν άψογα. Είναι όντως υπολογισμενες οι τιμές τους.