PDA

Επιστροφή στο Forum : Led όταν το Relay είναι Οπλισμένο



geobest
08-11-20, 02:50
Έχω ένα Relay και το Coil του είναι 12 v (το κύκλωμα του δίνει 12 v όταν θέλει να το οπλίσει). To Relay έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά :

Relay Coil Voltage 12 v
Relay Coil Resistance 576 Ω
Relay Coil Rated Power 250 mW
Relay Coil Amper 0.020833333333333332 A (Calculated)

Θέλω να βάλω ένα Led μετά το Coil για να δω ότι είναι οπλισμένο και το Led είναι 3.1 v, 20 mA.

Υπολογίζω την αντίσταση με βάση τα 12 v που έχει το κύκλωμα καθώς και τα 3.1 v, 20 mA του Led ή πρέπει να λάβω υπόψη μου και την αντίσταση του Coil;

Αν ισχύει το ότι πρέπει να λάβω υπόψη μου και την αντίσταση του Coil πώς γίνεται ο υπολογισμός της αντίστασης;

selectronic
08-11-20, 03:58
Τι εννοείς "LED μετά το coil"

Το πιο απλό είναι να βάλεις το LED (και την αντίστασή του) παράλληλα στο πηνίο, οπότε δεν μπλέκεται το ρελέ στον υπολογισμό της αντίστασης του LED.
Μία 1Κ θα σου δώσει περίπου 10mA στο LED:

https://i.imgur.com/8SczZPs.png

geobest
08-11-20, 04:20
Τι εννοείς "LED μετά το coil"

Το πιο απλό είναι να βάλεις το LED (και την αντίστασή του) παράλληλα στο πηνίο, οπότε δεν μπλέκεται το ρελέ στον υπολογισμό της αντίστασης του LED.
Μία 1Κ θα σου δώσει περίπου 10mA στο LED:

https://i.imgur.com/8SczZPs.png

Σε ευχαριστώ πολύ, κατανοητό !!!

Μια μόνο ερώτηση, σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν οπλίσει το Relay (χαλάσει) το Led δεν θα είναι αναμμένο από τη στιγμή που θα υπάρχουν τα 12 v ;

selectronic
08-11-20, 04:49
Ναι το LED θα ανάβει αν υπάρχουν τα 12V, ασχέτως του ρελέ, γι' αυτό είπα πιο πάνω "το πιο είναι...."!

Για να ξέρεις αν το ρελέ δουλεύει θα πρέπει να φτιάξεις κύκλωμα στις επαφές του ρελέ, δυσκολεύει το θέμα... Εξαρτάτε βέβαια και από τι κάνουν οι επαφές, μπορεί να είναι και απλό.
Στην παράλληλη σύνδεση το LED θα σβήσει μόνο αν βραχυκυκλώσει το πηνίο του ρελέ, οπότε θα βραχυκυκλώσει και την πηγή των 12V. Αν όμως κοπεί ανοικτό το πηνίο ή αν το πηνίο δουλεύει αλλά οι επαφές έχουν κολλήσει/δεν κουνιούνται, τότε το LED θα είναι αναμμένο κανονικά.

geobest
08-11-20, 05:15
Ναι το LED θα ανάβει αν υπάρχουν τα 12V, ασχέτως του ρελέ, γι' αυτό είπα πιο πάνω "το πιο είναι...."!

Για να ξέρεις αν το ρελέ δουλεύει θα πρέπει να φτιάξεις κύκλωμα στις επαφές του ρελέ, δυσκολεύει το θέμα... Εξαρτάτε βέβαια και από τι κάνουν οι επαφές, μπορεί να είναι και απλό.
Στην παράλληλη σύνδεση το LED θα σβήσει μόνο αν βραχυκυκλώσει το πηνίο του ρελέ, οπότε θα βραχυκυκλώσει και την πηγή των 12V. Αν όμως κοπεί ανοικτό το πηνίο ή αν το πηνίο δουλεύει αλλά οι επαφές έχουν κολλήσει/δεν κουνιούνται, τότε το LED θα είναι αναμμένο κανονικά.

Εγώ αυτό που θέλω να ανάβει μόνο όταν έχει οπλίσει το Relay, αν το λέω καλά, θέλω να το βάλω σε σειρά με το Coil.

selectronic
08-11-20, 05:26
Αν το βάλεις σε σειρά με το πηνίο, τότε τα 12V της τροφοδοσίας θα μοιράζονται μεταξύ πηνίου και LED, δηλαδή αν το LED θέλει 2-3V για να ανάψει, αυτά θα αφαιρεθούν από την τάση στο πηνίο του ρελέ, οπότε ξέχνα το.

Μία άλλη λύση είναι να βάλεις μία current sense αντίσταση σε σειρά με το πηνίο (~30Ω για 600mV στα 20mA), η οποία θα τρώει "μόνο" ~600mV από την τάση του πηνίου, και αυτά τα 600mV θα ενεργοποιούν ένα τρανζίστορ που με την σειρά του θα ανάβει το LED. Όχι ότι καλύτερο αφού πάλι θα έχουμε περίπου 11.4V στο πηνίο του ρελέ που μπορεί να είναι μέσα στις προδιαγραφές αλλά δεν είναι το καλύτερο...

Οι επαφές τι κάνουν, δες αν μπορείς να πάρεις εντολή από εκεί για το LED....

ΜαστροΤζεπέτο
08-11-20, 05:33
Εγώ αυτό που θέλω να ανάβει μόνο όταν έχει οπλίσει το Relay, αν το λέω καλά, θέλω να το βάλω σε σειρά με το Coil.
Αν μπει σε σειρά πρώτα απ'όλα θα επιτρέψει να περνούν προς το πηνίο μόνο 10 mA ενώ αυτό θέλει 20. Άρα το μόνο που ψάχνεις είναι ένα ρελέ που να καταναλώνει μόνο 10 mA , πράγμα δύσκολο. Για να μπουν σε σειρά όπως θες, θα πρέπει η τάση να γίνει και αυτή από 12 σε 15. Όλα αλλάζουν και η ένταση να ταιριάζει και στα δύο. Αν καεί το ένα δεν θα δουλέψει το άλλο. Από τις επαφές πρέπει να κάνεις τον πραγματικό έλεγχο. Έστω με λαμπάκι ιωδινης , αυτά που έχουν οι πίνακες, αν διαχειρίζεται 220. Αυτά.

geobest
08-11-20, 05:33
Οι επαφές τι κάνουν, δες εκεί αν μπορείς να πάρεις εντολή από εκεί για το LED....

όταν το Relay είναι οπλισμένο (υπάρχουν δηλαδή τα 12 v) δεν κάνει τίποτα, όταν πέσει, τότε μέσω μια μπαταρίας 9 v χτυπάει ένα Buzzer και ανάβει ένα LED.

ΜαστροΤζεπέτο
08-11-20, 05:37
όταν το Relay είναι οπλισμένο (υπάρχουν δηλαδή τα 12 v) δεν κάνει τίποτα, όταν πέσει, τότε μέσω μια μπαταρίας 9 v χτυπάει ένα Buzzer και ανάβει ένα LED.

Άρα δεν διαχειρίζεται τίποτα πολύ σοβαρό, προειδοποίηση κάνει. Παράλληλα και τέλος.

selectronic
08-11-20, 05:39
Μπορείς να βάλεις ρελέ με δύο επαφές, η μία θα κάνει την δουλειά που θες με το buzzer και η άλλη θα δίνει 12V στο LED (μέσω 1Κ αντίστασης).
Αυτό είναι το καλύτερο (για απλό κύκλωμα) που μπορώ να σκεφτώ, γιατί ακόμα και με current sense του πηνίου μπορεί πχ να έχουν κολλήσει οι επαφές και ενώ ανοιγοκλείνει ο ηλεκτρομαγνήτης να μην αλλάζει τίποτα...

Προστασία για την ανάποδη τάση του DC πηνίου μην ξεχάσεις να βάλεις (δίοδο + Zener/TVS (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=96287&p=881110&viewfull=1#post881110))!

geobest
08-11-20, 05:52
Μπορείς να βάλεις ρελέ με δύο επαφές, η μία θα κάνει την δουλειά που θες με το buzzer και η άλλη θα δίνει 12V στο LED (μέσω 1Κ αντίστασης).
Αυτό είναι το καλύτερο (για απλό κύκλωμα) που μπορώ να σκεφτώ, γιατί ακόμα και με current sense του πηνίου μπορεί πχ να έχουν κολλήσει οι επαφές και ενώ ανοιγοκλείνει ο ηλεκτρομαγνήτης να μην αλλάζει τίποτα...

Προστασία για την ανάποδη τάση του DC πηνίου μην ξεχάσεις να βάλεις (δίοδο + Zener/TVS (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=96287&p=881110&viewfull=1#post881110))!

Το πιθανότερο είναι ότι θα πάω σε αυτή τη λύση.

geobest
08-11-20, 06:12
Προστασία για την ανάποδη τάση του DC πηνίου μην ξεχάσεις να βάλεις (δίοδο + Zener/TVS (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=96287&p=881110&viewfull=1#post881110))!

Εδώ σε έχασα εγώ είχα βάλει μόνο μια δίοδο 1N4001 για προστασία από ανάποδη τάση DC του Coil.

Αν με κατατόπιζες λίγο, είδα το Post που έχεις κάνει Link αλλά δεν έπιασα και πολλά !!!

selectronic
08-11-20, 06:45
Πρώτον η 4001 είναι για 50V max, η ανάποδη τάση ενός 12Vdc πηνίου μπορεί να είναι πάνω από 70V, μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα πιάνοντας τις επαφές: τα 50V DC δεν τα νιώθεις στα δάκτυλα, οπότε αν νιώσεις την τάση (που αυτό θα γίνει), σημαίνει ότι είναι πάνω από ότι αντέχει η 4001. Γενικά γιατί να πάρεις 4001/2/4 κτλ, οι 4007 έχουν την ίδια τιμή και Vf (γιατί πχ οι UF400x είναι ανάλογα την τάση), παίρνεις 50 τεμάχια με 5-6 ευρώ και έχεις για πάντα (αν ασχολείσαι με κατασκευές βέβαια)...

Περί ανάστροφης διόδου, το κακό είναι ότι σκέτη δίοδος καθυστερεί λίιιγο το άνοιγμα των επαφών, το οποίο δεν είναι ότι καλύτερο αν μιλάμε για μεγάλα ρεύματα. Για να το αποφύγεις αυτό βάζεις σε σειρά με την δίοδο μία Ζένερ ή TVS οπότε υπάρχει μια ανάστροφη τάση (ανάλογη της τάσης Zener/TVS), αλλά δεν αρκετά μεγάλη για να προκαλέσει ζημιά στο κύκλωμα (εξαρτάτε και από το κύκλωμα βέβαια). Είναι ένας συμβιβασμός μεταξύ προστασίας από ανάστροφη τάση και ταχύτητας επαφών. Βέβαια οι περισσότεροι κατασκευαστές βάζουν σκέτη δίοδο για να σώσουν μερικά σεντ (και γιατί το πρόβλημα με την ταχύτητα των επαφών είναι μικρό σε μικρά ρεύματα?), σπάνια βλέπεις δίοδο + Ζένερ/TVS, σε 2-3 κυκλώματα έχω δει εγώ μόνο (πχ αυτό (https://circuitdigest.com/sites/default/files/circuitdiagram/Schematics-for-5V-2A-SMPS-Power-Supply-Circuit.png))...

Αν μιλάμε για 9V μπαταρία δεν θα έχεις θέμα, βάλε σκέτη δίοδο.

geobest
08-11-20, 06:58
Αν μιλάμε για 9V μπαταρία δεν θα έχεις θέμα, βάλε σκέτη δίοδο.

Τα 9 v δεν είναι στο Coil, στο Coil είναι 12 v.

Τώρα αρχίζω και μπαίνω στο νόημα. Αν καταλαβαίνω καλά, πριν την Δίοδο (μου προτείνεις την 1N4007) πρέπει να βάλω μια TVS Diode,

Πρέπει να μπει με φορά ίδια με τη δίοδο ή ανάποδα;

Πως μπορώ να υπολογίσω τι τιμές πρέπει να έχει;

selectronic
08-11-20, 07:40
Επειδή η μπαταρία είναι στις επαφές (άρα μικρό ρεύμα) είπα ότι μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα με την μικρή καθυστέρηση στο άνοιγμα των επαφών (που θα κάνει τόξο)...
Η TVS μπαίνει σε σειρά με την δίοδο, όπως δείχνουν και τα δύο pdf στο λινκ που σου έβαλα, δες και τρίτο παράδειγμα στο site της OMRON ("Diode and Zener diode method"): http://www.omron.com.au/service_support/FAQ/FAQ02182/index.asp

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω πως να υπολογίσεις την σωστή τάση, αλλά βάσει των παρακάτω θα έλεγα 24V Zener ή 12V TVS/MOV...

https://i.imgur.com/3n46qME.png

IRF
08-11-20, 10:46
Απορία τι ελέγχει το ρελέ; Είναι τόσο σημαντικό που αν δεν δουλέψει σωστά θα γίνει μεγάλη ζημιά;Ρωτάω γιατί πριν από χρόνια στους ανελκυστήρες που όλα τα κυκλώματα ήταν μόνο με ρελέ υπήρχαν σημεία με διπλές επαφές πχ στις πόρτες του ασανσερ γιατί πάντα υπήρχαν ζημιές σε επαφές-ρελέδες.Π.χ αν υπάρχει δεύτερη επαφή ελέγχου με led είναι σίγουρο ότι θα χαλάσει πρώτα η κανονική επαφή(οξείδωση κόλημα στράβωμα από υπερβολική χρήση) και όχι η ελέγχου με το led.Μηπως το κύκλωμα γίνεται με άλλο στοιχείο π.χ. mosfet που εξασφαλίζει καλύτερη συμπεριφορά σε χιλιάδες ανοιγοκλεισίματα την ώρα.Το σημαντικό είναι ποια είναι η εφαρμογή σου για την οποία προτείνεις τη χρήση ρελέ;και αν είναι ότι καλύτερο; Γράφω τα παραπάνω γιατί φαίνεται να σε ανησυχεί υπερβολικά η αστοχία του ρελέ, πράγμα που συμβαινει π.χ. και στους ανελκυστήρες, τι να κάνουμε τα πάντα χαλάνε.
Αν θες δες στο παρακάτω βιβλίο για της αρχες τηλεφωνίας που περιγράφει πολλά πράγματα για τους ρελεδες και την χρήση τους στη τηλεφωνία που ήταν πολύ απαιτητική

https://www.eef.edu.gr/media/2170/e_b00003.pdf (http://https://www.eef.edu.gr/media/2170/e_b00003.pdf)

καποιοι ρελεδες βασης τύπου λυχνιας έχουν ήδη και led

geobest
08-11-20, 21:39
Μέτα από ψάξιμο βρήκα αυτό :



The recommended zener voltage of the zener diode is one to two times the rated coil voltage.


και για το Power Rating βρήκα αυτό :



Select the Power Rating of the Zener Diode


Zener diodes are available in a range of difference power ratings. If a large current flows through a small zener diode it will be destroyed, therefore we calculate the power to be lost in the diode and select a diode rated above that value. Here the zener power rating is equal to the zener voltage multiplied by the maximum current (Imax) calculated above which equals 8.2 * 0.110 = 0.9 Watts. Therefore a 1.3 Watt power rated zener diode should be perfect.


We multiply the full maximum current by the zener voltage since when no current is flowing through the load – e.g. when the device is switched off – all of the current will flow through the zener diode.


Relay Specification
Relay Coil Voltage 12 v
Relay Coil Resistance 360 Ω
Relay Coil Rated Power 400 mW
Relay Coil Amper 0.033 A (Calculated)


όποτε επιλέγω Zener Diode 24 v (*) με Power Dissipation 1 Watt (0.792 Calculated)


Είναι σωστός ο συλλογισμός μου νομίζω.


* Όπως ακριβώς μου πρότεινε ο selectronic (https://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=51202)εδώ (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98792&p=901770&viewfull=1#post901770)

selectronic
08-11-20, 21:47
Βάλε τουλάχιστον 2W Zener, 1W δεν θα αντέξει πολύ με μόνιμα 800mW πάνω της, θυμήσου είναι "rated 1W @25c"...

geobest
08-11-20, 21:58
Βάλε τουλάχιστον 2W Zener, 1W δεν θα αντέξει πολύ με μόνιμα 800mW πάνω της, θυμήσου είναι "rated 1W @25c"...

Βρίσκω 1 Watt και μετά 3 Watt αν η 3 watt δεν κάνει να ψάξω να βρω μια 2 watt

selectronic
08-11-20, 22:03
Βάλε τρία Watt, παραπάνω δεν βλάπτει.

selectronic
08-11-20, 22:10
Μα τι βλακείες λέω, αφού η Zener θα δουλεύει μόνο μερικά mS που θα διαρκεί ο παλμός ανάστροφης τάσης...
Συγνώμη geobest αλλά μπερδεύτηκα, και 500mW και 1W τέλεια θα είναι, για κλάσματα του δευτερολέπτου θα δουλεύει η Ζένερ, χάζεψα........

Panoss
08-11-20, 22:33
Θέλω να βάλω ένα Led μετά το Coil για να δω ότι είναι οπλισμένο και το Led είναι 3.1 v, 20 mA.



Εγώ αυτό που θέλω να ανάβει μόνο όταν έχει οπλίσει το Relay, αν το λέω καλά, θέλω να το βάλω σε σειρά με το Coil.


Relay = Ρελέ.
Coil = Πηνίο

Το ρελέ έχει δύο μέρη:
1. το πηνίο (μαζί με τον πυρήνα) (είσοδος) και
2. τον διακόπτη (έξοδος)

82227

Ο διακόπτης ελέγχεται από το πηνίο.

Απ' ότι κατάλαβα εσύ θες το λεντ στο δεύτερο μέρος, στο διακόπτη.
Σωστά;

geobest
08-11-20, 22:37
Relay = Ρελέ.
Coil = Πηνίο

Το ρελέ έχει δύο μέρη:
1. το πηνίο (μαζί με τον πυρήνα) και
2. τον διακόπτη

Ο διακόπτης ελέγχεται από το πηνίο.
82227


Απ' ότι κατάλαβα εσύ θες το λεντ στο δεύτερο μέρος, το διακόπτη.
Σωστά;

Όχι το ήθελα στο Coil (Πηνίο) αλλά μετά την όλη συζήτηση θα παίξω με διπλό (DPDT) και θα πάει στον έναν από τους δύο διακόπτες.

ΜαστροΤζεπέτο
08-11-20, 23:21
Όχι το ήθελα στο Coil (Πηνίο) αλλά μετά την όλη συζήτηση θα παίξω με διπλό (DPDT) και θα πάει στον έναν από τους δύο διακόπτες.
Τι ταλαιπωρία κι αυτή !!! Οι απλές λύσεις ειναι και οι πιο εύκολες !!!! Αφου τα περισσότερα ρελέ ειναι διπλά !!! Μπράβο !

rama
08-11-20, 23:27
Κάτσε να στο μπερδέψω λίγο. Θες να ανάβει το led όταν οπλίζει το relay, ή όταν περνά ρεύμα από την επαφή ισχύος? Αυτό εξαρτάται από την εφαρμογή σου

geobest
08-11-20, 23:29
Κάτσε να στο μπερδέψω λίγο. Θες να ανάβει το led όταν οπλίζει το relay, ή όταν περνά ρεύμα από την επαφή ισχύος? Αυτό εξαρτάται από την εφαρμογή σου

Όταν οπλίζει το Relay