Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Γείωση θερμοσίφωνα



MAIK721
11-11-20, 13:30
Καλησπέρα
έχουμε ένα δώμα στο όποιο είδα ένα χάλι στον θερμοσίφωνα. Το καλώδιο του θρμοσίφωνα συνδέεται στριφτό με το καλώδιο της εγκατάστασης και η γείωση γίνεται από 2.5mm σε 4mm με ένα κομμάτι πάνω στον χαλκοσωλήνα.
Η απόσταση από τον πίνακα είναι περίπου 10 μέτρα.
Ποιος είναι ο πιο ασφαλής τρόπος να τα συνδέσω αυτά τα καλώδια, καθώς και τι διατομή καλώδίου να χρησιμοποιήσω μέχρι τον πίνακα?
Και αν χρειάζεται να αλλάξω κάτι στον πίνακα.
Απ΄όσο ξέρω κουζίνα δεν έχει χρησιμοποιηθεί μέχρι σήμερα και το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί ούτε στο άμεσο μέλλον.
Υπό κανονικές συνθήκες θα το ξήλωνα όλα αλλά αυτό είναι αδύνατο προς το παρόν

8226482265


Ο θερμοσίφωνας
82266
και ο πίνακας όπου υπάρχει συνδεδεμένος μετρητής. Το καφέ και το κόκκινο καλώδιο που πάνε στον ρελέ
8226782268

Ευχαριστώ πολύ !

MAIK721
11-11-20, 13:54
μερικές φωτογραφίες από τον πίνακα γιατί και εμένα μου βγήκαν τα μάτια για να δω τι και που πάει.:blink::confused1:
Από αριστερά προς τα δεξιά θερμοσίφωνας, φωτα πρίζες και κουζίνα. Τα λευκά καλώδια πάνε στο ηλεκτρομαγνητικο κουδούνι που είναι ακριβώς από πάνω. Προς στιγμήν είχα πιστέψει ότι η πολυκατοικία δεν έχει καν γείωση. Αλλά αχνοφαίνεται στην πρώτη φωτό.
822698227082271

Ηλιας Α
11-11-20, 15:02
Προφανώς η εγκατάσταση είναι στην Αθήνα ή στα περίχωρα της και προ του 1974 τότε που έπαιρναν γείωση από την ύδρευση(*) που όλες οι σωλήνες ήταν μεταλλικές, τώρα οι σωλήνες αντικαταστάθηκαν με πλαστικές, κατόπιν αυτού δεν υπάρχει γείωση ούτε στον θερμοσίφωνα ούτε πουθενά αλλού (πρίζες κτλ) και θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να τοποθετηθεί γείωση.
(*)Ούτε με τα ισχύοντα προ του 1974 έχει γίνει η υπάρχουσα γείωση.

MAIK721
11-11-20, 16:03
Προφανώς η εγκατάσταση είναι στην Αθήνα ή στα περίχωρα της και προ του 1974 τότε που έπαιρναν γείωση από την ύδρευση(*) που όλες οι σωλήνες ήταν μεταλλικές, τώρα οι σωλήνες αντικαταστάθηκαν με πλαστικές, κατόπιν αυτού δεν υπάρχει γείωση ούτε στον θερμοσίφωνα ούτε πουθενά αλλού (πρίζες κτλ) και θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να τοποθετηθεί γείωση.
(*)Ούτε με τα ισχύοντα προ του 1974 έχει γίνει η υπάρχουσα γείωση.

Δεν ξέρω γιατί υποθέτεις ότι είναι προ του 1974 και δεν υπάρχει γείωση στην πολυκατοικία.
Σε όλους τους θερμοσίφωνες είναι το πρόβλημα και όχι στην πολυκατοικία .
H πολυκατοικία είναι του 1981, και επειδή προηγουμένως έτυχε να κατέβω κάτω ορίστε και η γείωση με πασσάλους
:

8227582276

vasilllis
11-11-20, 16:03
συνηθως επαιρναν "γειωση" απο τις σωληνες του θερμοσιφωνα ή του νεροχύτη διπλα στην ηλεκτρικη κουζινα και το πήγαιναν στον πινακα.
Λογικα θα δεις οτι δεν υπάρχει γραμμη απο ρολοι να ανεβαινει

MAIK721
11-11-20, 16:17
συνηθως επαιρναν "γειωση" απο τις σωληνες του θερμοσιφωνα ή του νεροχύτη διπλα στην ηλεκτρικη κουζινα και το πήγαιναν στον πινακα.
Λογικα θα δεις οτι δεν υπάρχει γραμμη απο ρολοι να ανεβαινει

Εχει από και προς το ρολόι . Για τον θερμοσίφωνα δεν έχει:saad: Εχετε δίκιο , αν δεν το έδειχνα με το βελάκι δεν θα το βρίσκατε ποτέ!:001_tongue: Παρομοιώς κι εγώ έψαχνα κανα 5 λέπτο μέχρι να την βρω.Το πρόβλημα είναι καθαυτό στους θερμοσίφωνες όλης της πολυκατοικίας.
82277

antonisc
11-11-20, 17:59
Ηλεκτρικό ρεύμα (Η άγνοια σκοτώνει) Οι επισκευές των ηλεκτρικών συσκευών πρέπει να γίνονται από αδειούχο ηλεκτρολόγο πόσο μάλλον στο θερμοσιφωνα που εχει αμεση επαφη με το ρευμα και αυτος ο πινακας ειναι επικινδυνος για πυρκαγια λόγω παλαιότητας και γερασμένο υλικο

Ηλιας Α
11-11-20, 19:15
8227582276

1)Δεν ξέρω γιατί υποθέτεις ότι είναι προ του 1974 και δεν υπάρχει γείωση στην πολυκατοικία.
2)Σε όλους τους θερμοσίφωνες είναι το πρόβλημα και όχι στην πολυκατοικία .
3)H πολυκατοικία είναι του 1981, και επειδή προηγουμένως έτυχε να κατέβω κάτω ορίστε και η γείωση με πασσάλο

https://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=82265&d=1605093764&thumb=11) από την φωτό που εσύ ανάρτησες, βλέπε αριστερά
2)Δεν έγραψες τίποτα τέτοιο στο πρώτο μήνυμα,3) Στο τέταρτο μήνυμα ανάρτησες την επάνω φωτό, και εγώ είχα άγνοια της ύπαρξης γείωσης στους μετρητές.

MAIK721
11-11-20, 19:22
Εχεις δίκιο για την γείωση της πολυκατοικίας και για αυτό έκανα την διευκρίνιση. Ευχαριστώ πολύ!:001_smile:

MAIK721
11-11-20, 19:37
Ηλεκτρικό ρεύμα (Η άγνοια σκοτώνει) Οι επισκευές των ηλεκτρικών συσκευών πρέπει να γίνονται από αδειούχο ηλεκτρολόγο πόσο μάλλον στο θερμοσιφωνα που εχει αμεση επαφη με το ρευμα και αυτος ο πινακας ειναι επικινδυνος για πυρκαγια λόγω παλαιότητας και γερασμένο υλικο


Ευχαριστώ , είναι και το πιο πιθανό αλλά να ρωτήσω κάτι άλλο. Αν φωνάξω τον αδειούχο ηλεκτρολόγο και μου πει ότι θέλουν άλλαγμα όλα με 500 600 ευρώ αλλιώς δεν στο φτιάχνω τι θα κάνω? Συμφωνώ θα του πω αλλά δεν έχω τόσα.
Δεν ξέρω αν ήταν αδειούχος αυτός που το έφτιαξε ούτε ήμουν παρόν να τον δω να πετάει τα τσαμπιά με τα καλώδια μέσα στην ντουζιέρα.Σίγουρα όμως δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη.
Περισσότερο με ενδιαφέρει να μάθω αν η διάταξη του πίνακα όπως είναι τώρα μπορεί να σηκώσει και την γείωση σε περίπτωση που συμβεί κάτι .
Η σκέψη είναι να βάλω μια κλέμα στις ενώσεις του μπάνιου όλα μεσα σε ένα κουτί και μέσα στην ψευδοδορφή. Και ένα καλώδιο γείωσης 4mm μέχρι τον πίνακα
Και πάλι ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!:001_smile:

antonisfa
11-11-20, 21:02
συνηθως επαιρναν "γειωση" απο τις σωληνες του θερμοσιφωνα ή του νεροχύτη διπλα στην ηλεκτρικη κουζινα και το πήγαιναν στον πινακα.
Λογικα θα δεις οτι δεν υπάρχει γραμμη απο ρολοι να ανεβαινει
Να συμπληρώσω μόνο ότι όντως έπαιρναν από τις σωλήνες του νιπτήρα με κολλάρα ειδικά (ακόμα υπάρχουν) και γεφύρωναν αυτές με το μολυβδένιο σωλήνα της αποχέτευσης στο νιπτήρα μπανιέρα και νεροχύτη. Κατόπιν έδιναν και στο θερμοσίφωνα γεφυρώνοντας ζεστό με κρύο (4mm^2)
Η γείωση από τη μετρητική διάταξη ήταν δεδομένη.

vasilllis
11-11-20, 21:33
Να συμπληρώσω μόνο ότι όντως έπαιρναν από τις σωλήνες του νιπτήρα με κολλάρα ειδικά (ακόμα υπάρχουν) και γεφύρωναν αυτές με το μολυβδένιο σωλήνα της αποχέτευσης στο νιπτήρα μπανιέρα και νεροχύτη. Κατόπιν έδιναν και στο θερμοσίφωνα γεφυρώνοντας ζεστό με κρύο (4mm^2)
Η γείωση από τη μετρητική διάταξη ήταν δεδομένη.
Aπο τα ρολογια ανεβαιναν δυο αγωγοι.Φαση και ουδετερος.Στον οικιακο πινακα λη γειωση πηγαινε απο τις σωληνες.
Τα κολαρα απομα υπαρχουν και ακομα χρησιμοποιουνται (λεμε τωρα) για ισοδυναμικες συνδεσεις.

MAIK721
11-11-20, 21:41
Aπο τα ρολογια ανεβαιναν δυο αγωγοι.Φαση και ουδετερος.Στον οικιακο πινακα λη γειωση πηγαινε απο τις σωληνες.
Τα κολαρα απομα υπαρχουν και ακομα χρησιμοποιουνται (λεμε τωρα) για ισοδυναμικες συνδεσεις.


Δηλάδη άμα δεν έβαζα τους πασσάλους σε φωτό θα μου λέγατε ότι μένω σε κάνα πύργο στα Καρπάθια και ότι τα πασσαλάκια είναι για τα αλεξικέραυνα?!:lool:
Φυσικά και αστειέυομαι Τα πρόλαβα όλα αυτά αλλά ευτυχώς όχι εδώ που μένω:001_smile:

xifis
11-11-20, 22:32
Φερε εναν ηλεκτρολογο που ναχει μαγαζι εκει κοντα σου που ναστε γειτονες και σε 10 λεπτα θα σουχει βγαλει τι θες κ ποσο κ δε θα σου κοπανησει..για να τον ξαναπροτιμησεις κ οτι θες να τον ξαναβρεις.
Δε κανεις οικονομια στα ηλεκτρολογικα με πατεντες δικες σου απο φορουμ γιατι απλα με το ρευμα δε παιζουμε.

Αν θες να μαστορεψεις υπαρχουν αλλα πεδια.

MAIK721
12-11-20, 22:53
Αν θες να μαστορεψεις υπαρχουν αλλα πεδια.
¨Οχι ευχαριστώ γιατί μια χαρά τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής αλλά δεν ρώτησα για να κάνω πατέντες δικές μου αλλά για τις γνώσεις σας πάνω στο θέμα.Ασε που τα υπόλοιπα ηλεκτρικά στο δώμα και στον κοινόχρηστο χώρο τα έφτιαξα μόνος μου. Παιδιά δεν ήταν ακαδημαική η ερώτηση ούτε περί συμβουλών που σίγουρα σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να περνάνε αψήφιστα όσον αφορά τα μέτρα προστασίας κλπ
A και αυτήν την στιγμή έχω 2 μαστόρους της διπλανής πόρτας ,κυριολεκτικά, που μου βγάλαν την πίστη στο φιλικό για να μου κάνουν την δουλειά σωστά. Τα έχουν ξηλώσει από μία φορά ο καθένας . Δουλειά 3 4 ημερών έγινε σε 15 ημέρες. Και πάλι γείτονες θα είμαστε με φιλικές τιμές.:001_tongue:


Αλλά επειδή πριν λίγο έμαθα ότι ήδη μια φορά έχουν αρπάξει φωτιά από την υγρασία οι ενώσεις στο μπάνιο και επιδιορθώθηκαν προφανώς κακήν κακώς, δεν θα πειράξω τίποτα. Είχα σκοπό να πάρω έστω ότι υλικά χρειάζεται και να τα έχω έτοιμα αλλά δεν...

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Καλό βράδυ:001_smile:

MAIK721
13-11-20, 01:37
Η διάταξη πάντως και η συνδεσμολογία στον πίνακά μου είναι σωστή με την διαφορά ότι στο ρελέ παρεμβάλλεται ο μετρητής. Θα μπορούσα να καταργήσω τον παλιό μάυρο διακόπτη με έναν κουνούριο διπολικό:wiink:
82286

Η λυχνία όμως για τον θερμοστάτη είναι απαραίτητη? :confused1:Δεν έχω δει ποτέ να βάζει κάποιος 4η γραμμή .

https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2018/01/blog-post_82.html

nyannaco
13-11-20, 08:44
82286

Η λυχνία όμως για τον θερμοστάτη είναι απαραίτητη? :confused1:Δεν έχω δει ποτέ να βάζει κάποιος 4η γραμμήΣαφώς και δεν είναι απαραίτητη λειτουργικά, για ευκολί του χρήστη είναι, για να μπορεί να βλέπει πότε λειτουργεί η αντίσταση αν δεν είναι ορατός ο θερμοσίφωνας (πατάρι).

Ηλιας Α
13-11-20, 09:56
Μιχάλη MAIK721 καλημέρα.
Από τα γραφόμενά σου και από τις φωτό που ανάρτησες βγάζω το συμπέρασμα ότι έχεις άγνοια του αντικειμένου, το τι πρέπει να κάνεις εσύ θα αποφασίσεις.

MAIK721
13-11-20, 11:10
Σαφώς και δεν είναι απαραίτητη λειτουργικά, για ευκολί του χρήστη είναι, για να μπορεί να βλέπει πότε λειτουργεί η αντίσταση αν δεν είναι ορατός ο θερμοσίφωνας (πατάρι).

Καλημέρα.Οι μισοί αν όχι οι περισσότεροι δεν είναι τοποθετημένοι στο πατάρι?:confused1:

nyannaco
13-11-20, 11:48
Καλημέρα.Οι μισοί αν όχι οι περισσότεροι δεν είναι τοποθετημένοι στο πατάρι?:confused1:Ναι.....

MAIK721
13-11-20, 12:56
Ναι.....

:confused1:Οχι.... Ναι τι?

nyannaco
13-11-20, 14:02
:confused1:Οχι.... Ναι τι?Ναι στην ερώτησή σου που παραθέτω στο ίδιο post, ακριβώς πριν την απάντηση. Πόσο πιο σαφές θα μπορούσε να είναι; Ερώτηση - απάντηση.

MAIK721
13-11-20, 14:57
Ναι στην ερώτησή σου που παραθέτω στο ίδιο post, ακριβώς πριν την απάντηση. Πόσο πιο σαφές θα μπορούσε να είναι; Ερώτηση - απάντηση.

οχι......

MAIK721
14-11-20, 03:41
Μιχάλη MAIK721 καλημέρα.
Από τα γραφόμενά σου και από τις φωτό που ανάρτησες βγάζω το συμπέρασμα ότι έχεις άγνοια του αντικειμένου, το τι πρέπει να κάνεις εσύ θα αποφασίσεις.

Απο τα γραφομενά σου συμπεραινω ότι δεν βλέπεις καλά και έκανα και επεξήγηση. Δεν ζήτησα συμβουλές επαγγελματικού προσανατολισμου αλλά τι διατομή καλώδιο να βάλω. Πόσες φορές πρέπει να σε αναφέρω για να ξεκολλήσεις από το 1974 και το αυτό της Κατίνας? Ξεκόλλα

Ηλιας Α
14-11-20, 09:00
Όταν κάνεις μπάνιο να ¨κατεβάζεις¨ τουλάχιστον το διακόπτη του θερμ/να