PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλακέτα JD-230E/E πρόβλημα



mc02671
11-11-20, 14:11
Καλησπέρα

Διαθέτω ένα ηλεκτρικό διάδρομο γυμναστικής που έχει πρόβλημα η πλακέτα του

όπως φαίνεται στις φωτογραφίες ο διάδρομος παίρνει 220V από τις θέσεις L1, L2 και υπο φυσιολογικές συνθήκες έβγαζε 0 - 180VDC στις θέσει Μ+ , Μ- που κiνουσαν ενα μοτερ 2HP

Αυτή την στιγμή στην θέση Μ+, Μ- βγάζει μόνιμα 300-310 VDC (και προφανώς το μοτέρ δεν λειτουργεί, ενώ βγάζει ένα ήχο σαν να παει να καεί)

Στην πλακέτα δεν φαίνεται εξωτερικά κάτι να είναι καμένο απο ανορθωτες, πυκνωτες, αντιστασεις...

Έχω πολύ γενικές γνώσεις ηλεκτρονικής οπότε θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια αν θα έπρεπε να επικεντρώσω τον έλεγχο για το σφάλμα κάπου πιο συγκεκριμένα

Ευχαριστώ πολύ
Αντώνης

mikemtb
11-11-20, 16:38
Μήπως είναι βραχυκυκλωμενο το 'τρανζίστορ' πάνω από την R3.....

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mc02671
11-11-20, 17:34
Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση!
Είναι ένα n-Channel mofeet IRFP 460c
Άμα το τεσταρο πάνω στην πλακέτα, όπως είναι κολλημένο! Βγαίνουν σωστά οι μετρήσεις?

chip
11-11-20, 18:40
και στο παρελθόν έχει αναφερθεί βλάβη σε πλακέτα διαδρόμου και ήταν το mosfet..

mikemtb
11-11-20, 20:59
Ναι μωρέ, βγάλε μόνο το καλώδιο από το μοτέρ (-) και μετρα source Και drain, παίζει να έχει βραχυκυκλωσει

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chipakos-original
11-11-20, 21:00
Αν το Mosfet έχει καεί τότε πρέπει να ελεγχθεί και η DW2 που λογικά είναι ζένερ. Επίσης δίπλα από το Mosfet υπάρχει κάποιο άλλο εξάρτημα που πρέπει να είναι δίοδος και πρέπει να μετρηθεί και αυτό.

VirusX2
12-11-20, 10:18
Ίσως αν έβαζες φωτογραφίες από την δική σου πλακέτα και όχι γενικά από ίντερνετ να βλέπαμε αν φαίνονταν κάποια ζημιά οπτικά.

Το μοτέρ παίρνει μόνιμα + και μεσώ παλμοδοτησης του mosfet στο - δημιουργεί τα 0-180V. Για να έχεις μόνιμα 310 VDC στην έξοδο, το θέμα είναι είτε στο mosfet έχει βραχυκυκλωσει, είτε στην παλμοδοτηση του gate του mosfet.

Βγάλε το IRFP460C από την πλακέτα και τσέκαρε το. Πιο πιθανό να είναι αυτό. Αν όχι μετά πάμε παραπέρα