PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση θερμοστάτη



cls123
15-11-20, 14:56
Καλησπέρα,

εχω τον θερμοστάτη RDA30.16/GR ο οποίος είναι συνδεδεμένος όπως η φωτογραφία
82317

Θέλω να τον αλλάξω με τον RDJ100/RF SET.
κανω τη σύνδεση

82316

Εχω ρεύμα , όταν ανεβάζω τη θερμοκρασία ανάβει το λαμπάκι αλλά δεν ανάβει ο λέβητας.
τι κανω λάθος?

vasilllis
15-11-20, 15:22
βαλε ενα καλωδιο απο το L στο LX kai to κοκκινο που γεφυρωνει LX-L1 βγαλε το.

cls123
15-11-20, 15:37
Εχω μαύρο που έχει ρεύμα στο L και το μπλε στο Ν ουδέτερος για παίρνει ρεύμα ο θερμοστάτης.

και το κόκκινο στο L1. Και είχα και άλλο κόκκινο γέφυρα lx-l1.

αν κατάλαβα καλά , να βγάλω τη γέφυρα και να κανω μια L - Lx???

vasilllis
15-11-20, 16:31
Εχω μαύρο που έχει ρεύμα στο L και το μπλε στο Ν ουδέτερος για παίρνει ρεύμα ο θερμοστάτης.

και το κόκκινο στο L1. Και είχα και άλλο κόκκινο γέφυρα lx-l1.

αν κατάλαβα καλά , να βγάλω τη γέφυρα και να κανω μια L - Lx???ξαναδες τι γραφω

VirusX2
15-11-20, 16:39
Το ίδιο λέτε. Όπως έχεις την σύνδεση τώρα, δεν πειράζεις τα υπόλοιπα, απλά βγάζεις τη γέφυρα από τα L1-LX και κάνεις μια γέφυρα L-LX.

cls123
15-11-20, 18:02
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας.

δυστυχως δεν κατάφερα να το κανω να δουλέψει. Έβαλα τον παλιό και πάλι τίποτα. Κάτι κανω λάθος. Μάλιστα όταν τον εχω αναμένο δεν λειτουργούν οι υπόλοιποι.

εχω τρία επίπεδα με το καθένα να έχει το δικό του θερμοστάτη και τη δίκη του ηλεκτροβανα.
στο υπόγειο το θερμοστάτη τον άλλαξα μόνος μου. Siemens RDH10.
Στο ισόγειο δεν τα κατάφερα λοιπόν.

αύριο πρωί πρωί ηλεκτρολόγο. Σήμερα ποιος γλιτώνει από τη γκρίνια της συζύγου...

rama
15-11-20, 18:16
Ως προς τη γκρίνια, επειδή έχω αντίστοιχο θέμα, να επικαλεστείς οτι είναι κλειστά τα μαγαζιά και δεν μπορείς να βρείς ένα μικρό εξάρτημα. Και πήγαινε στον πίνακα του καλοριφέρ, γεφύρωσε το θερμοστάτη να είναι συνέχεια ενεργός "μέχρι να βρείς το εξάρτημα".
Κι εμένα μου χάλασε το φωτοκύταρο για τα φώτα της εξώπορτας, τα ένωσα να είναι συνέχεια αναμμένα και τα αναβοσβήνω από την ασφάλεια της γραμμής. Και περιμένω να ανοίξουν τα μαγαζιά να πάρω καινούργιο.

thomasgree
15-11-20, 18:28
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας.

δυστυχως δεν κατάφερα να το κανω να δουλέψει. . Σήμερα ποιος γλιτώνει από τη γκρίνια της συζύγου...
Για αυτό το λόγο υπάρχουν οι επαγγελματίες

MacGyver
15-11-20, 18:39
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας.

δυστυχως δεν κατάφερα να το κανω να δουλέψει. Έβαλα τον παλιό και πάλι τίποτα. Κάτι κανω λάθος. Μάλιστα όταν τον εχω αναμένο δεν λειτουργούν οι υπόλοιποι.

εχω τρία επίπεδα με το καθένα να έχει το δικό του θερμοστάτη και τη δίκη του ηλεκτροβανα.
στο υπόγειο το θερμοστάτη τον άλλαξα μόνος μου. Siemens RDH10.
Στο ισόγειο δεν τα κατάφερα λοιπόν.

αύριο πρωί πρωί ηλεκτρολόγο. Σήμερα ποιος γλιτώνει από τη γκρίνια της συζύγου...
Το ότι δεν λειτουργεί ούτε ο παλιός κάτι σημαίνει.
Η κάτι έγινε στον πίνακα με την βάνα κλπ η κάτι δεν κάνεις σωστά.
Το μαύρο πρέπει να έχει ρεύμα, κανένα άλλο. Δοκίμασε με ηλ. κατσαβίδι.

!!!! ----- Να βρεις και την ασφάλεια στον πίνακα για να κάνεις τη δουλειά με ασφάλεια. ----- !!!!
Αν έχει μόνο το μαύρο , σύνδεσέ το με μία κλέμα μόνιμα με το κόκκινο.
Θα πρέπει να ανάψει το καλοριφέρ.
Έτσι θα κερδίσεις χρόνο για να δεις τι γίνεται. Το ότι σβήνουν τα άλλα είναι παράξενο, κάτι θα γίνεται στον πίνακα του καλοριφέρ.
Σκάλιζες τίποτα εκεί;

- Ο παλιός γιατί έχει ουδέτερο; Έχει και ενδεικτικό λαμπάκι μήπως;

cls123
15-11-20, 18:53
Ο παλιός έχει όντως λαμπάκι.

Μάλλον κάτι έγινε στην ηλεκτροβανα. Γιατί δίνει ρεύμα στο θερμοστάτη. Αν είχε καεί η ασφάλεια δεν θα είχα ρεύμα. Η ασφάλεια έχει μόνο ένα πολύ μικρό τζαμάκι. Δεν είναι η κλασική που ξεβιδώνεις. Δεν σκάλισα τίποτα στον πίνακα του καλοριφέρ. Μόνο τον έκλεινα από τον κεντρικό για να δουλέψω.

ρευμα έχει μόνο το μαύρο. Αλλά λέω να μην τον δουλέψω σήμερα. Ας το δει αύριο ο ηλεκτρολόγος.

cls123
16-11-20, 16:58
Ήρθε ο Ηλεκτρολογος , το σύνδεδε όπως μου είπατε και λειτουργεί κανονικά. Τι έκανα λάθος....

ευχαριστω και πάλι.