PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens RDH10 Θερμοστάτης



VassilisPelio
21-11-20, 17:14
Καλησπέρα,
Έχω τον θερμοστατη RDH10 για οικιακη χρηση

Είχε ενδειξη για χαμηλη μπαταρία.
Αντικατέστησα τις μπαταρίες αλλα έκτοτε, η οθονη παραμενει μαρη (σβηστη), χωρις να δειχνει καθόλου ενδειξεις

Εαν το "κουμπωνω" στον τοιχο (τοποθετωντας το στην επιτοιχια βαση του), τροφοδοτείται με ρευμα και λειτουργεί το καλοριφερ.

Έχω και δευτερο ίδιο θερμοστατη.
Σκάντζαρα και τη συσκευη, ελέγχοντας την επιτοιχια βαση αλλα και τη θήκη για τις μπαταρίες και δεν υπάρχει αλλαγη.
Σημειωνω ότι η θηκη για τις μπαταριες λειτουργει, και εχουμε κανονικα ένδειξη στην οθονη στην αλλη συσκευη

Πατησα το κουμπι του reset και δεν είχε κάποια αλλαγή, παρέμεινε μαυρη η οθονη

Ψάχνοντας για οδηγίες στο νεότερο μοντελο RDH100, υπάρχει μια σημεισωση στις οδηγιες για την ανατικατασταση μπαταριών, όπου αναφερει αντικαταστήστε εντός ενος λεπτου τις μπαταριες (!!)

Έχει καει κατι ?
Έχω κανει κατι λάθος ?
Άλλη ιδέα ?

Ευχαριστώ

jenny
22-11-20, 19:10
https://www.due-line.gr/data/custom_fields/siemens-rdh10.pdf
Πιθανόν να χρειάζεται άνοιγμα της συσκευής για τυχόν καθαρισμό της κάρτας.

vasilllis
22-11-20, 21:31
αλλαξε μπαταριες και τσεκαρε πολικοτητα

VassilisPelio
22-11-20, 23:14
Καλησπέρα και πάλι Βασίλη,
Έχω ελεγξει τις μπαταριες με πολυμετρο, καθαρισα πολους, ανοιξα το θερμοστατη και τραβηξα παραεξω τις επαφες, ωστε να βεβαιωθω ότι θα υπαρχει ικανοποιητική επαφη, και βεβαια, έχω δοκιμασει όλο το "συρταρακι" και στο δευτερο ιδιο θερμοστατη που εχω, και λειτουργει κανονικα...

vasilllis
23-11-20, 19:18
Η βαση που εχει δεν εχει καμια σχεση με την τροφοδοσια.(Ισως να υπαρχει κανενα πλαστικο που το ενεργοποιει,αλλα αφου αλλαξες βασεις τοτε δεν!! )
Εφοσον κοιταξες μπαταριες-τις αλλαξες με το αλλο που λειττουργουν-τοτε καηκε.Δεν μας δινεις και κανενα νουμερο στο τζοκερ να ΜΗΝ παιξουμε?

VassilisPelio
23-11-20, 19:25
:001_smile::lool: