PDA

Επιστροφή στο Forum : Τετραγωνικός παλμός από ημίτονο με χρήση συγκριτή



Αμαλια
28-11-20, 17:05
Παραγωγή τετραγωνικού παλμού με μεταβλητό DC από ημίτονο με χρήση συγκριτή.
Πώς αποδεικνύω οτι η συχνότητα του σήματος εισόδου είναι αδιάφορη για τον σχεδιασμό του κυκλώματος;

pstratos
28-11-20, 17:34
πάλι τα ίδια @@ των ακαδημαικών (θυμάστε τα περι 741 και ΜΗz???)

Δηλαδή καλή μου Αμαλία πιστεύεις οτι το ίδιο κύκλωμα θα μπορεί να εργαστεί στο kHz, σε MHz και σε αρκετά πχ 300GHz????

744
28-11-20, 21:28
Υποθἐτω ότι δεν εννοεί με ένα 741 σαν συγκριτή να έχεις έξοδο GHz. Απλά ότι άσχετα με την τάση αναφοράς η περίοδος του τετραγωνικού θα είναι πάντα ίδια (αν και όχι σε φάση) με του ημιτόνου.

Αμαλία, μια ιδέα ίσως είναι να βρεις τη συνάρτηση μεταφοράς του κυκλώματος.

Στελλα00
29-11-20, 16:51
-- παραγωγή τετραγωνικού παλμού με μεταβλητό DC από ημίτονο με χρήση συγκριτή--

Μου ζητήθηκε να:

Να σχεδιάσω κύκλωμα που να παράγει ορθογώνιο παλμό με DC 51V
Να δείξω πως υπολογίσατε τη στάθμη αναφοράς / σύγκρησης.
Αποδείξω ότι η συχνότητα του σήματος εισόδου είναι αδιάφορη για τον σχεδιασμό του κυκλώματος.

Panoss
29-11-20, 17:05
Να δω πόσοι άλλοι λαλάκες θα γραφτούν με γυναικείο όνομα για να κάνουν την ίδια ερώτηση.

Στελλα00
29-11-20, 17:25
Να δω πόσοι άλλοι λαλάκες θα γραφτούν με γυναικείο όνομα για να κάνουν την ίδια ερώτηση.


Ειμαι κοπελα φοιτητρια και μου εχει ανατεθει η απο πανω ασκηση, την οποια δυσκολευομαι να λυσω γιαυτο και την ανερτησα.

Panoss
29-11-20, 17:28
Η φίλη σου η Αμαλία έχει την ίδια απορία (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98960).

Στελλα00
29-11-20, 17:47
Η φίλη σου η Αμαλία έχει την ίδια απορία (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98960).

Ναι, ειμαστε συμφοιτητριες.

billtsig
30-11-20, 00:13
Καλησπέρα

Δες αυτό https://www.electronics-tutorials.ws/opamp/op-amp-multivibrator.html θα πας εκεί που λέει Sinusoidal to Rectangular Converter ψάξτο λίγο googlare και ότι δεν καταλαβαίνεις εδώ είμαστε

nestoras
30-11-20, 00:50
Γενικα ειναι ελλειπης η εκφωνηση.
Δεν αναφερετε ουτε σταθμες σηματος εισοδου ουτε μεγιστη συχνοτητα...

Μου φαινεται οτι απλα θελει ενα zero cross detect, ενα dc offset κι εναν ενισχυτη (μαζι με μια ταση 51V) και καποια τρανζιστορς.

Αν πας σε πραγματικη υλοποιηση τοτε σιγουρα χρειαζεται συγκριτης με υστερηση για το zero cross detect.

billtsig
30-11-20, 01:08
Η αλήθεια είναι πως και εγώ κάπου το έχασα... λογικά θέλουν κατι που θα καταλαβαίνει το zero crossing και μετά όταν η τάση περάσει από ένα threshold θα βγάζει dc τάση άρα έναν comparator + οφσετ

μετά μας λέει 51v άρα πάμε σε κάποια μονάδα ενίσχυσης για να έχουμε αυτή την τάση (εδώ δεν μας λέει αν θα πάμε με op amps ή με διακριτά αλλά αν υπάρχουν op amps για τέτοια τάση τότε γιατί να μι βάλουμε απο την αρχή έναν τέτοιο και να γλυτώσουμε και την μονάδα ενίσχυσης

το ότι η συχνότητα του παλμού είναι ανάλογη του ημιτόνου είναι λογικό αλλά πάντα σε τεχνικά υλοποιήσιμα πλαίσια

θα το κατασκευάσουν αυτό άραγε; εκεί αλλάζει το πράγμα και δεν μπορείς να πάρεις παραδοχές που παίρνεις στην θεωρία

chip
30-11-20, 13:25
έχει κάτι ωραίους τελεστικούς η APEX που πάνε και στα 400V (έχει και για 2500V)... έναν τέτοιο πρέπει να προτείνει στον καθηγητή να τον τρελάνει...